Aktuality Louče
321
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 10. 2018... ARCHIV     TÉMATA
29. 10. 2018
Památný 28. říjen a sté výročí vzniku československého státu jsem pojednal ve zvláštním textu.
x x x
Ve středu 24. října se objevilo v trafikách speciální vydání Deníku N "100 let Československa." Dostal jsem ho do schránky, neboť jsem si Deník N cvičně na tři měsíce předplatil.
Zatím stále nevím, zda to nebude Respekt v deníkovém vydání pro názorovu bublinu, v níž není příliš mnoho místa pro věcný a emocí prostý postoj k Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi.
Podle některých textů (například Je suis Michal David) to však vypadá, že by Deník N mohl zasáhnout i část středové mlčící většiny, o kterou by mělo jít především, neboť ta bývá jazýčkem na váze volebních výsledků.
x x x
Po oznámení výsledků včerejších voleb v Hesensku, při nichž se opakoval známý mustr z voleb předešlých - křesťanští a sociální demokrati ztrácejí, AfD a Zelení posilují - německá kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci oznámila, že se v prosinci vzdá funkce předsedy strany CDU, a že po skončení volebního období již nebude kandidovat na místo kancléřky. Volební období bundestagu končí v roce 2021, ale kdo ví, zda do té doby velká koalice GroKo vydrží.

| nahoru |

25. 10. 2018
Jeden bonmot z internetu: "Jak poznáte, že jste opravdu staří? Když budete v učebnicích dějepisu číst věci, které si pamatujete z novin. A budete si pamatovat, že to bylo trochu jinak."
Tahle věc se mi stává stále častěji. Asi si moc pamatuji.

Rozhodl jsem se do rubriky Koho to dnes ještě zajímá zařadit seriál Vzpomínky z indexu, v němž glosuji svůj výkaz o vysokoškolském studiu z let 1965-1970.
Kdysi jsem ho stvořil pro blog na serveru Bloguje.cz, který bohužel přestal existovat, a tak jsem obrázky a texty znovu oprášil...

| nahoru |

23. 10. 2018
Dnes začala 20. schůze Sněmovny, na níž se kromě státního rozpočtu a jiných důležitých zákonů bude rozhodovat také o médiích. Zítra po obědě se bude volit chybějící člen Rady pro R a TV vysílání. (Kdo nahradí Petra Štěpánka, asi rozhodne volební výbor dopoledne.)
Na pořadu schůze bude také schvalování výročních zpráv ČRo, ČT a ČTK. České televizi se budou schvalovat zprávy za rok 2016 a 2017, Českému rozhlasu jen za loňský rok.
x x x
Znovu připomínám paragraf 6 zákona 483/1991 Sb., o ČT, který praví:
(3) Poslanecká sněmovna může Radu odvolat, neplní-li Rada opakovaně své povinnosti stanovené tímto zákonem, nebo pokud Poslanecká sněmovna dvakrát po sobě neschválí Výroční zprávu o činnosti České televize nebo Výroční zprávu o hospodaření České televize.
Jestliže se ve Sněmovně poskládá nadpoloviční většina těch, kterým zpravodajství a publicistika ČT nevoní, stačí dvakrát hlasovat a ČT bude mít novou Radu ČT a možná i nového ředitele.

Na dnešním veřejném slyšení v Senátu k petici "Braňme média veřejné služby!" jsem se o tom bavil se svými spolupanelisty. Jeden z nich tvrdí, že nic takového zatím ČT nehrozí.
Nicméně vzhledem k tomu, jak těžce nesou někteří poslanci ANO kritiku svého šéfa v médiích, a že Václav Klaus mladší rozjel ve svém výboru akci proti ČT, stačí když se pár poslanců ANO a ODS přidá k Okamurově SPD a KSČM a sněmovní většina bude na světě (poslanec KSČM Valenta se již do rozpravy ke zprávě ČT přihlásil).

x x x
Svatováclavské kázání Petra Piťhy ve svatovítské katedrále před měsícem a mediální bouři, která se kolem něj rozpoutala a trvá do dnešních dnů, docela dobře zdokumentoval pořad 168 hodin.

Jako většina českých občanů jsem začal pátrat, co ta "instanbulská dohoda" vlastně je, a proč je kolem ní tolik rozruchu. Zjistil jsem, že je to jedna z řady běžných lidskoprávních úmluv/konvencí přijatých už před sedmi lety Radou Evropy (nikoli EU), z mého hlediska, pravda, poněkud ostře feministicky zaměřená, s názvem "Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí."

Česká republika úmluvu podepsala až v květnu 2016 a od té doby se váhá s její ratifikací, protože úmluva má mnoho odpůrců, kteří prý podléhají mystifikacím (jak praví speciální brožura vydaná k tomuto tématu). Česká biskupská konference v květnu zveřejnila společný biskupský list, který ratifikaci odmítá. Ze 47 členských zemí RE ratifikovalo úmluvu 34 zemí, včetně katolického Polska.

Lidovky.cz umístily celý text úmluvy na svůj web. Rád bych věděl, odkud bral Piťha podklad pro své katastrofické fantasmagorie, a zda vůbec ví, co je to Rada Evropy. Já jsem v textu úmluvy nenašel nic, čím nás Piťha strašil.

x x x
V zahraničí je již řadu dnů mediálním tématem vražda saudskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, který 2 října zmizel v budově konzulátu Saudské Arábie v Istanbulu.
Saudská Arábie přiznala jeho zabití až po dvou týdnech váhání a pod tíhou důkazů, které má v ruce turecký prezident Erdogan.
Událost, z níž musí mít Donald Trump, který si vyvolil Saudskou Arábii jako hlavního spojence proti Íránu a terorismu, dosti zamotanou hlavu.

| nahoru |

15. 10. 2018
Druhé kolo voleb do Senátu je za námi s výsledkem: účast 16,49 %, ODS z jedenácti postupujících do druhého kola získala deset senátorských míst, hnutí ANO z deseti postupujících jen jedno.
Někteří neúspěšní kandidáti neunesli porážku a v médiích se ztrapnili. Libor Michálek: "ženy se rozhodují podle vizáže, proti tomu se těžko bojuje." Milada Emmerová: "byla jsem nesprávně ohodnocena občany."
x x x
V Praze bude asi vládnout tříčlenná koalice, není však jasné, kdo z trojky Zdeněk Hřib - Piráti, Jan Čižinský - Praha sobě, a Jiří Pospíšil - Spojené síly pro Prahu, bude primátorem.
Jak už se dnes běžně stává, každý z uvedených kandidátů "dostává sodu" na sociálních sítích. Nejvíce Jan Čižinský kvůli svému údajně antisemitskému bratrovi. Šéfredaktor MF Dnes Plesl samozřejmě na FB sdílel, i když zdroj vycházel z Haló novin.
x x x
V sociální demokracii dnes došlo k facebookové přestřelce mezi Milanem Chovancem, který zveřejnil dopis, jenž prý původně nechtěl publikovat ("odejděme z vlády do opozice"), a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem ("V sobotu jsem vyzval k ukončení mediálních přestřelek v ČSSD.... Sociální demokracii strašně poškozuje, že si vyřizuje účty přes média").
x x x
Agentura Median zpracovala pro Nadační fond nezávislé žurnalistiky výzkum na téma Češi a zpravodajství (14 000 respondentů).
Podle něj "Největší část nekonzumentů tvoří mladší lidé, které můžeme rozdělit do dvou skupin - Mladí a politicky neangažovaní z větších měst (průměr 28 let) a o trochu starší Zcela apatičtí (průměr 36 let) z malých a menších měst a obcí." Nečtou noviny, nezajímají se o politiku, ale celkem jsou spokojeni.
Což odpovídá mým zkušenostem. Narodili se do svobody a netuší, že věci, které pokládají za zcela samozřejmé, samozřejmé nejsou, a také nemusí být. Třeba kvůli tomu, že nečetli noviny a o politiku se nezajímali.
x x x
Nejen univerzitní profesoři, ale i velká média jako NYT či Washington Post se bavila podrazem/hoaxem, který na akademické časopisy nastražila skupina tří badatelů.
Z dvaceti pokusů uplatnit nesmyslné pseudovědecké články jich bylo sedm úspěšných, čtyři z nich byly nejen přijaty, ale také publikovány, včetně studie chování psů v psích parcích, kterou prý lze využít k pochopení mužského sexuálního násilí.
Závěrečná zpráva o projektu uvádí případ, kdy se podařilo do článku propašovat 3600 slov z dvanácté kapitoly Hitlerovy knihy Mein Kampf o plánech na organizování nacistického hnutí, které v článku vystupuje jako solidární feministické hnutí, u něhož židovský nepřítel byl nahrazen dominantním násilnickým bílým mužem.

Nalistoval jsem uvedenou kapitolu v Mein Kampf, abych zde našel tuhle větu: "Kdo chce získat široké masy, musí znát klíč, který otevírá bránu k jejich srdcím. Jeho jméno není objektivita, tedy slabost, nýbrž vůle a síla."
("Wer die breite Masse gewinnen will, muß den Schlüssel kennen, der das Tor zu ihrem Herzen öffnet. Er heißt nicht Objektivität, also Schwäche, sondern Wille und Kraft.")
Přiznám se, že mi zatrnulo při pomyšlení, s jakou snadností se lidé vzdávají pravdy a jsou i dnes ochotni ignorovat fakta, když někdo "najde klíč otevírající bránu k jejich srdcím."

x x x
Nerad porušuji svůj Zeman-detox, ale bohužel nelze neodkázat na dnešní skandální vystoupení prezidenta v 20 minut Radiožurnálu.
Kdo nechce poslouchat celý rozhovor, inkriminovanou pasáž se zm*dy lze nalézt zde.

| nahoru |

10. 10. 2018
titulky MF Dnes 8.-9.10.2018Média mají o čem psát. Tento týden jsou to koaliční vyjednávání na radnicích a jejich překvapivé zvraty (Brno, Kladno). MF Dnes má v titulcích jasno, všichni se spikli proti ANO a Babišovi.
x x x
Agrofert rozšiřuje svoje mediální impérium, k vydavatelství si přibral časopisy vydavatelství Bauer Media (Cosmopolitan, Chvilka pro tebe, Rytmus života, Tina, Pestrý svět, Žena a život).
x x x
Google skončí se svojí sociální sítí Google Plus. Stane se tak příští rok v srpnu a jak uvádí lupa.cz, důvody jsou dva: lidé tuto sociální síť příliš nepoužívají a kromě toho se zjistila chyba v jednom rozhraní, která umožňovala neoprávněné přístupy k osobním datům uživatelů.
x x x
Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PSP vedený Václavem Klausem ml. dnes přijal usnesení o tom, že "veřejnoprávní dětský program České televize "Déčko" čím dál častěji porušuje politickou neutralitu a zejména vykazuje snahu o politickou indoktrinaci dětí a mládeže, včetně dětí v předškolním věku" a proto "vyzývá Poslaneckou sněmovnu ČR, aby se řešením hrubých odchylek od veřejnoprávního poslání České televize zabývala".

Vše se točí kolem jedněch Zpráviček, v nichž - nevím, co jí to napadlo - redaktorka Zavitkovská použila propagační šot o palestinských školácích, kterým zlý Trump sebral peníze. Ke zhlédnutí zde ve třetí minutě.
Nestačím se divit nad tím, jak na základě jednoho minutového šotu lze dehonestovat celý jeden televizní program se stovkami hodin kvalitních pořadů.

| nahoru |

7. 10. 2018
Tak a máme po dalších volbách. Byly to volby komunální a senátní. Komentáře: rozpačité vítězství ANO, ODS vstává z mrtvých, debakl sociálních demokratů. Pozitivní jev: KSČM chřadne, SPD v obcích netáhne.
Bude zajímavé, jaká koalice vznikne v Praze z pěti stran (ODS, Piráti, Praha sobě, TOP09/STAN, ANO 2011 - seřazeno sestupně dle volebních výsledků pohybujících se v rozmezí 15-18 procent), které si při volební kampani šly tak drsně po krku.
x x x
Online informování o výsledcích - přenosem dat z Českého statistického úřadu - bylo k dispozici na idnes.cz, irozhlas.cz nabídl aplikaci pro osobní lokalizaci sledování výsledků.
Tradičnímu kontinuálnímu zpravodajství ČT24 se pokusila konkurovat televize Seznam, na které Jindřich Šídlo opět prokázal, že má na víc, než na estrády Šťastného pondělí. (Svého druhu konkurence mu vyrůstá v pořadu Socky na idnes.cz.)

| nahoru |

2. 10. 2018
Událostí týdne týkající se médií byla policejní akce na Slovensku proti osobám obviněným z vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Dnes už známe jména čtyř zatčených (střelec Tomáš Szabó, řidič Miroslav Marček, objednavatelka Alena Zsuzsová a zprostředkovatel Andruskó), jakož i cenu za objednávku nájemné vraždy (70 tisíc eur).
Podle všeho policii k pachatelům přivedly digitální stopy (provoz mobilů u podezřelých osob, hledání lokace místa vraždy na mapách z jistých počítačů, záznamy kamer apod.)
x x x
O tom, že takové stopy se dnes dají jen těžko utajit, svědčí pátrání po travičích ruského double agenta Skripala v Salisbury, které se dopracovalo až k původní identitě turisty Ruslana Borisova, který je plukovníkem ruské rozvědky Anatolij Čepiga, absolventem Dálněvýchodní vojenské akademie.
Webová stránka Bellingcat, která se prezentuje jako "domov investigace online", si však nevystačila s otevřenými zdoji. Přístup k databázi pasů jim kdosi (neuvedeno) musel umožnit. Jak? Nevěřím, že Belingcat je dnes pouze novinářský projekt.
Nezávidím tiskové mluvčí Zacharovové z ruského MZV její roli na facebooku, kde zpochybňuje totožnost Borisova a Čepigy, a v debatě pod jejím statutem někteří diskutující odkazují na Bellingcat, který dnes přinesl další důkaz, že se jedná o stejnou osobu, tentokráte z otevřeného zdroje - desky cti hrdinů Ruské federace.
x x x
Petr Štěpánek nebude kandidátem ANO na členství v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Sám to zabalil.
Čistě náhodou jsem narazil na jednu z polemik, které jsem před dvaceti lety s Petrem Štěpánkem vedli.
x x x
Z osmdesátého výročí podepsání Mnichovské dohody udělala ČT velkolepou show, včetně přímých přenosů z Mnichova a četných dokumentů a besed. Zcela určitě to lze pokládat za užitečný příspěvek k poznání naší historie. Jenom se obávám, zda se dostal k těm, kteří by to nejvíce potřebovali, to jest k mládeži do 25 let. Ta se totiž moc na televizi nekouká.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz