Aktuality Louče
325
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-28. 2. 2019... ARCHIV     TÉMATA
24. 2. 2019
Soustem pro bulvár, ale i pro sociální sítě, byly oslavy padesátin Jaromíra Soukupa v restauraci Soho na podolském nábřeží. Také proto, že se sem dostavil prezident Zeman, který Soukupa ve své zdravici označil za přítele.
V této souvislosti jsem si vzpomněl na padesát let starý bonmot z doby prezidentování Antonína Novotného: "Jaký prezident, takový Čapek."
x x x
Již týden žijí média citátem ministryně průmyslu a obchodu Marie Novákové z pořadu 168 hodin ze 17. února o tom, že za drahá data od mobilních operátorů si můžeme sami, neboť odmítáme jejich vysokou cenu platit ("Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější."). Citát se stal předmětem řady parodických komentářů a koláží.
Dnes se tématu věnoval i pořad OVM.

Že tenhle problém se nevyřeší ze dne na den, jak na obrazovce slibují politici, kvalifikovaně na FB vysvětlil Patrick Zandl: "deset let se do sítí neinvestovalo. Pak bylo potřeba těch deset let dohnat a to vyjde extrémně draho (...) Co prokoučovala vláda a regulátor v prvním desetiletí, se teď bude těžko dohánět (...) Vysoké ceny jsou daní za to, že jsme se na přelomu desetiletí mobilním sítím prakticky nevěnovali...".
P.S. 26.2. Podrobnější Zandlův rozbor situace viz jeho blog "Proč je mobilní internet v Česku drahý a proč je to průšvih".

x x x
Se zpožděním připomínám aféru, kterou 7. února rozvířil majitel Amazonu Jeffrey Bezos, když zveřejnil korespondenci, kterou se ho snažil vydírat vydavatel periodika National Enquirer, jenž získal intimní fotografie Bezose určené pro jeho milenku.
Bezos hrozbu zveřejnění odrazil tím, že na sebe všchno pověděl, včetně existence "below the belt selfie", které nakonec nespatřilo světlo světa.
Aféra má svůj mediální a politický podtext, neboť miliardář Bezos je vlastníkem deníku The Washington Post, který šlape na paty prezidentovi Trumpovi, zatímco David Pecker z National Enquirer Trumpa podporuje.

| nahoru |

22. 2. 2019
Filip Rožánek (od března šéf webového serveru digizone.cz) zprostředkoval internetové veřejnosti online informace o průběhu zasedání Volebního výboru PSP, na němž probíhalo veřejné slyšení kandidátů na dva členy Rady Českého rozhlasu.
Výbor vyslechl 21 z 23 uchazečů (dva se omluvili, poslali písemné prezentace), a nakonec vybral šest kandidátů, o nichž budou v březnu poslanci na plénu hlasovat (Ilja Racek. Martin Vychopeň, Tomáš Kňourek, Zoša Vyoralová, Jan Krůta, David Soukup).
Připomeňme si, že Tomáš Kňourek je pravidelným přispěvatelem Parlamentních listů, kde má svůj "Newsroom", je odborníkem na pornografii ve vysílání, a který se kdysi o médiích veřejné služby vyjádřil jako o "médiích hlavní stoky."
Rožánek na svém twitteru k výběru kandidátů podotkl:
"Až budou Miroslava Němcová, Bohuslav Svoboda, Petr Dolínek nebo Petr Gazdík mluvit o potřebě veřejnoprávních médií, jejich nezávislosti a kontrole, mohou si vzpomenout na dnešní mediální výbor. Jejich místa zůstala prázdná, nepřišli a o kandidátech do Rady ČRo nehlasovali."
x x x
Před deseti lety jsem napsal pro Literárky rozsáhlý článek o problematice mediálních rad, jehož závěr podle mého názoru platí i dnes:
"I kdyby se v historicky krátké době podařilo vyřešit problém mediálních rad ke všeobecné spokojenosti, ještě by to neznamenalo klid a mír na veřejnoprávní mediální frontě. Je tu totiž ještě jeden zásadnější problém, jehož řešení by mělo mít prioritu... V České republice chybí kvalifikovaná diskuse o tom, jak by měla veřejná služba v oblasti rozhlasového a televizního vysílání konkrétně vypadat.... Schopnost vidět dané vysílání jako komplexní celek při diskusích často chybí."
x x x
Do čela webu Hospodářských novin ihned.cz od března nastupuje Filip Černý (před odchodem do Economie dlouhá léta redaktor a dramaturg ČT), kde vystřídá Miloše Čermáka, který však i nadále zůstává kmenovým autorem Hospodářských novin.

| nahoru |

19. 2. 2019
V pondělí 4. února uplynulo 25 let od začátku vysílání televize Nova.
Na pátečních oslavách v Obecním domě jsem však marně hledal otce zakladatele Vladimíra Železného. A kdyby nebylo archivního záběru ze spuštění televize a ukázky pořadu Volejte řediteli, Železný by se neobjevil ani ve speciálu, který Nova k výročí připravila.
O tom, že Nova byla předmětem majetkových sporů a mezinárodních arbitráží, speciál Novy mlčí. Moje glosa pro Týdeník Rozhlas tuhle historii připomíná. Pro pamětníky nabízím link na další historické ohlédnutí v němž je odkaz na pořad ČT Debata z února 1993, těsně po udělení licence.
x x x
V úterý 5. února premiér Andrej Babiš podpořil Českou televizi. Stalo se tak na jeho twitterovém účtu: "požádám poslance hnutí ANO, aby se nepřipojovali ke KSČM a SPD a hlasovali PRO schválení všech Výročních zpráv ČT."
O dvanáct dnů později 17. února byl Babiš znovu zvolen předsedou hnutí ANO na sněmu, když pro něj hlasovalo 206 delegátů z 238 přítomných.
x x x
Ve středu 6. února se udělovaly ceny Ferdinanda Peroutky za rok 2018. Tentokráte je získali Jaroslav Kmenta (Reportér) a Ondřej Kundra (Respekt). Kmentovi cenu přeju, neboť již po několik let při rozhodování o novinářské ceně OSF vždy v kategorii reportáže a investigativní žurnalistiky končí na druhém místě.
Za zhlédnutí stojí jeho nedávný rozhovor na Seznamu, kde vypráví o některých svých kauzách.

Petr Žantovský (od včerejška místopředseda Rady ČTK) událost komentoval na Parlamentních listech pod titulkem Předseda Rady ČT rozdává ceny Bakalovým novinářům.
Jeho text je plný paušalizací, nálepek a polopravd: Jan Bednář jako řadový člen poroty nic nerozdával, podle všeho nebyl ani na předávání cen. Tzv. Bakalovi novináři Němeček, Černý, Šídlo dostali Cenu FP v letech, kdy nemohli být "Bakalovi", protože v té době Bakala ještě žádná média neměl. atd. atd.

x x x
V úterý 12. února byl oznámen vznik české pobočky Mezinárodního tiskového institutu IPI se sídlem ve Vídni, jehož zakladateli jsou Nadační fond nezávislé žurnalistiky, Veronika Sedláčková, Robert Čásenský a Michal Klíma.
Také tuto událost Petr Žantovský na PL okomentoval s hrůzou zjištění, že IPI je instituce na obranu svobody tisku, kterou podporuje Evropská komise, norské fondy a také Al-Džazíra, která "pomohla na světové obrazovky... protagonistům muslimského terorismu." (sic!)
x x x
Povrchnost a ledabylost Petra Žantovského při zacházení s historickými i současnými fakty je skutečně mimořádná. Al-Džazíra podle něj podporovala muslimský terorismus, aféra Watergate "byla postavena na údajích anonyma" (Marka Felta - viz odkaz), šíření mediální gramotnosti je "indoktrinací", přičemž ve stejném článku na iPrima Žantovský tvrdí, že měsíčník Reportér je plně financován z nadačního fondu, zatímco z dostupných účetních uzávěrek lze zjistit, že nadační fond Reportér sbírající peníze od donorů se podílí na financování provozu firmy Reportér magazín s.r.o. marginální částkou nepřesahující půl milionu Kč ročně atd. atd.
x x x
Plagiátorská aféra profesora Martina Kováře skončila 14. února výrokem etické komise, která plagiátorství potvrdila. Vedení FF UK s výrokem etické komise souhlasilo.
x x x
Ve čtvrtek 7. února se v Bratislavě sešli premiéři višegrádské čtyřky za účasti německé kancléřky Angely Merkelové, aby přijali obecnou deklaraci k 30. výročí historických změn.
Média zaujala jen ta část Babišova projevu, v němž si postěžoval na odplývání dividend ze zemí V4.
x x x
O týden později ve dnech 15.-17. února na Mnichovské bezpečnostní konferenci si média všimla, že zatímco americký viceprezident Mike Pence se tu setkal s chladným přijetím, jeho předchůdci Bidenovi a Angele Merkelové tleskali.
x x x
Seznam.cz dokončil stoprocentní převzetí rozhlasových stanic Expres FM a Classic Praha.
Majitel Seznamu Ivo Lukačovič opustil funkci v představenstvu a přenechal řízení manažerům.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz