Aktuality Louče
339
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 4. 2020... ARCHIV     TÉMATA
28. 4. 2020
Kronika koronaviru - počet nově nakažených zatím stále klesá, počet hospitalizovaných nikoli, ale nezvyšuje se nad průměr posledních dnů, tj cca 360.

Po celodenní debatě Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do 17. května, což jest kompromis, neboť vláda - která se na radu epidemiologů sjednotila v názoru, že nouzový stav by se měl prodloužit - tak chtěla učinit do 24. května.

BTW - cožpak si opoziční politici neuvědomují, že svými sáhodlouhými protivládními exhibicemi ve Sněmovně (dnes například poslanec Stanjura přes půl hodiny v primetimovém čase od 18:30) lidi spíše naštvou, než získají?

x x x
Reportéři ČT, kteří živě vysílají z exteriéru na Malostranském náměstí, se občas setkají s překvapením.
Třeba když dnes kolem moderátora Tomáše Drahoňovského v přímého vstupu proběhl demonstrant a hodil na něj koblihu. Dotyčný běžel s kamerou, asi aby se zviditelnil na sociálních sítích.
Nebo když se postaví opodál někdejší reportérka Železného Novy Jana Peterková, a začne do megafonu vyvolávat své názory o vládě a koronaviru.
x x x
Škoda, že zajímavý článek Martiny Vojtěchovské v Deníku N je za paywallem.
Jeho titulek "Posílení Číňanů v Soukupově agentuře kormidlem českých mainstreamových médií neotočí" je odpovědí všem panikářům, kteří po majetkových přesunech s Soukupově agentuře Medea bijí na poplach před čínským vlivem v médiích.
x x x
Server Info.cz dnes zveřejnil situační zprávu o tom, kdo by mohl být předsedou Rady ČT, až v květnu skončí mandát Janu Bednářovi. Nikdo to prý nechce dělat, takže to asi zbude na někdejšího provozního ředitele ČT Vladimíra Karmazína.
x x x
Kdo si ještě dnes pamatuje na zvláštní schůzi Sněmovny svolanou na 2. dubna roku 2003 s jediným bodem programu: Návrh na odvolání členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání RRTV.
Pod dojmem prohrané mezinárodní arbitráže ve věci televize Nova a částky desti miliard Kč, kterou musel stát zaplatit, se poslanci rozhodli svalit vinu na regulátora RRTV, který v tom byl víceméně nevinně. Navrhli předsedovi vlády, aby Radu odvolal, což on učinil, aniž zkoumal důvody, které - jak se později ukázalo - nebyly dostatečně průkazné.

Po sedmnácti letech od události a po třinácti letech od podání žaloby na uhrazení ušlé mzdy (čtyři roky před tím trvalo rozhodnutí správního soudu ve prospěch žalobců) nyní šest bývalých členů RRTV (Zdeněk Duspiva, Pavel Foltán, Josef Musil, Jiří Novotný, Petr Štěpánek a Petr Žantovský) si rozdělí přes 14 milionů Kč.
Historii sporu vloni pro Česká média popisoval - samozřejmě ze svého pohledu - Petr Štěpánek. Kdysi jsem se k odvolání členů RRTV také vyjadřoval.

x x x
Deník N a Respekt poskytly prostor ekonomu Danielovi Münichovi, kterého náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula vykázal ze zasedání poradního sboru Ústředního krizového štábu kvůli tomu, že Münich mediálně dehonestuje.
Münich je v čele iniciativy IDEA antiCOVID-19, která zpracovala matematické modely pro chytrou karanténu. Do těchto modelů však chybějí data, které epidemiologové nechtějí? nemohou? zatím dodat.
Jedním z lidí, kteří ty modely připravovali, byl i náš Martin.

| nahoru |

23. 4. 2020
Dnešní den byl bohatý na události s koronavirem, vše se točí kolem otázek: Prodloužit nouzový stav? Pustit děti do škol? Uvolnit některá omezení co nejdříve?

Do této debaty nedávno vstoupila výzva jedenácti respektovaných lékařů (mezi nimi Kolář, Pirk, Höschl, rektor UK Zíma) k uvolnění některých přísných zákazů na jedné straně a na straně druhé dopis Jana Hamáčka premiérovi Babišovi, v němž varuje před následky, které by opuštění nouzového stavu přineslo. Jak známo Babiš nouzový stav prodlužovat nechce.
Sociální sítě jako prostředek komunikace koaličních partnerů a členů jedné vlády? Poněkud zvláštní, čehož si všiml také David Klimeš.

x x x
Mimořádné zasedání vlády k tématu bylo asi dramatické (viz informaci z dalšího odstavce). Plánovaná tiskovka se nekonala ani ve 12 ani ve 14 hodin, pak se zasedání muselo přerušit, neboť premiér Babiš se zúčastnil videokonference Evropské rady, která se pokouší dohodnout na novém Marshallové plánu na záchranu evropské ekonomiky po koronaviru. Podle nočních zpráv se evropští lídři opět neshodli, kde a jak na to vzít peníze.
Německá kancléřka Merkelová po zasedání oznámila, že bez solidarity to nepůjde, čímž naznačila svým krajanům, že Německo to bude stát opět nějaké peníze.
x x x
Mezitím dopoledne vybuchla bomba ve formě rozhodnutí Městského soudu v Praze, který vyhověl žalobě aktivisty v oblasti zdravotnického práva Ondřeje Dostála, a s účinností od 27. dubna zrušil čtyři mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví (z 23. března, 26. března, z 15. dubna a 17. dubna) omezující volný pohyb a maloobchod. Podle rozsudku jsou nezákonná, protože je nepřijala vláda podle krizového zákona.
x x x
Vláda pokračovala v jednání (bez předsedy vlády?) a nakonec na tiskovce v půl desáté večer se veřejnost dozvěděla výsledek: Podle Hamáčka vláda požádá parlament o prodloužení nouzového stavu do 25. května, podle Votěcha se na tom ještě pracuje, podle Prymuly díky příznivému vývoji epidemie se urychlí uvolňování restrikcí. Především se od pátku ruší zákaz volného pohybu, který byl v platnosti od 16. března.
Poslanec Dominik Feri některé rozpory v informacích Hamáčka a Vojtěcha komentoval slovy: "Kdo dneska půjde brzo spát, ten přijde o 8 různých názorů od 3 členů vlády."
x x x
Ve víru těchto důležitých událostí zanikla taková rozhodnutí, jakým bylo jmenování Michala Haška volebním manažerem ČSSD, což lze chápat jako Hamáčkovo taktické rozhodnutí svědčící o tom, že v ČSSD je zřejmě více soupeřících křídel, které předseda musí uspokojovat.
x x x
Nový zpravodajský televizní kanál CNN Prima News začne vysílat 3. května večer. Oznámila to dopolední facebooková prezentace, kterou později doplnila odpolední tiskovka s ředitelem Singerem. Vše podrobně popsáno a zmapováno Filipem Rožánkem na Lupě.
Vedle tradiční dvojice moderátorů Voříšek/Doležalová novou tváří CNN Prima News budou nováčci Markéta Dobiášová (dříve ČT) a Pavel Štrunc (dříve info.cz). Všechny tváře CNN Prima News jsou k prohlédnutí na mediar.cz.

| nahoru |

19. 4. 2020
Koronavirus v ČR nyní: převládá názor, že "z nejhoršího jsme venku", nakažených příliš nepřibývá, denní fatální případy lze spočítat na prstech.
Dnešní večerní stav: 6701 nakažených, 390 hospitalizovaných, z toho ve vážném stavu 84, mrtvých 186 (od 22.3.). Připomeňme si, že dle statistik v České republice umírá 300 lidí denně.

Množí se hlasy, zda by se neměl vracet život do normálních kolejí rychleji. Spor epidemiologové vs. ekonomové se promítá do četných komentářů, které reagují na kličkování vlády (viz např. stanoviska Hamáčka, Prymuly, Babiše). Deficit státního rozpočtu se má zvýšit na 300 miliard Kč.

x x x
V dnešním rozhovoru pro Press Klub rozhlasové stanice Frekvence 1 musel prezident Zeman čelit otázce, co říká zabijačce v Osvětimanech v době zákazu shlukování většího počtu osob. Konala se v hospodě hradního kancléře Vratislava Mynáře a zúčastnilo se jí šest osob.
Zpráva bulvárního Blesku se stala víkendovým hitem sociálních sítí.
x x x
Mezi oblasti lidské činnosti, které s obavami očekávají, co s nimi pandemie koronaviru a následný hospodářský pokles udělá, patří média. Jejich vyhlídky podle mého názoru sice nejsou tak špatné, jako u cestovního ruchu a nejrůznějšího zábavního průmyslu vydělávajícího na masových akcích, ovšem nejistota je velká.
Stále čekám, kdy audit abccr.cz vydá zprávu za březen, která ukáže pokles prodaného nákladu periodického tisku po vyhlášení nouzového stavu.

Ti, co jsou slabší v kramflecích, už reagují. Podle webu mediaguru.cz vydavatelský dům Empresa media (Jaromír Soukup), který už na začátku dubna oznámil pozastavení papírového vydání týdeníku Týden po dobu karantény, v budoucnu chce udělat z týdeníku Týden měsíčník.

x x x
Když vloni na konci roku opustila valná část redaktorů ekonomický týdeník Euro (vydavatelství Mladá fronta - Savov), odcházející šéfredaktor Eura Vadim Fojtík v čele veteránů ekonomické publicistiky (Pavel Páral, Miroslav Zámečník, Daniel Deyl) oznámil založení nového ekonomického týdeníku Hrot.
Po vzniku newletteru a webové stránky tydenikhrot.cz mělo v dubnu následovat tištěné vydání. Vidím to s otazníkem.
x x x
Když vloni v dubnu slibovalo vedení TV Prima, že nový televizní zpravodajský kanál CNN Prima News začne vysílat "během následujících dvanácti měsíců", měli bychom ho tedy už dnes na obrazovkách vidět jinak, než ve vysílaném promo šotu.
Není však vyloučeno, že CNN Prima News chce dodržet českou televizní tradici, při níž nové programy a inovace (druhý program ČST, barevné vysílání, ČT24, nemluvě o startu televizního vysílání v roce 1953), vznikaly vždy začátkem května.
x x x
Mezi události, které pandemie koronaviru neovlivnila, bylo vyhlášení vítězů letošního ročníku soutěže World Press Photo. Vyhrál japonský fotograf se snímkem ze Súdánu.

Na druhé straně, na letošní Svět knihy 2020 mohu zapomenout. Úvaha, že by se mohl pražský knižní veletrh odložit, a konat až na podzim, knihkupci a nakladatelé odmítli. Doufejme na shledanou v příštím roce.

x x x
Málem bych zapomněl. Kvůli peripetiím s koronavirem jsem zapomněl zmínit v Louči mediální kauzu s odstraněním pomníku maršála Koněva v Praze 6. Stalo se tak v pátek 3. dubna v době hluboké karantény. Vyvolalo to řadu incidentů na diplomatickém bojišti i u budov českých zastupitelských úřadů v Rusku. Podle mne dosti nešťastná záležitost, která jen bude nahrávat na smeč ruským Okamurům.

| nahoru |

16. 4. 2020
Situace s koronavirem se mění každým okamžikem, po Velikonocích je všechno trochu jinak.
Link na webovou stránku Ministerstva zdravotnictví o pravidlech karantény, který jsem tady umístil před třemi dny, zmizel.
Přišlo totiž nové mimořádné opatření ze včerejška o volném pohybu, kterým se ruší dokument z 10.dubna, jenž s účinností od 11. dubna rušil mimořádné opatření MZDR ze 6. dubna, které tehdy rušilo mimořádné opatření MZDR z 30. března, jež následovalo po zcela prvním rozhodnutí vlády z 15. března o celostátní karanténě – zákazu volného pohybu osob do 24. března, později prodlouženého do konce března (zpočátku na základě krizového zákona, prodloužení se přehrálo na zákon o ochraně zdraví).

harmonogram uvolňování opatření karanténa koronavir To „všechno jinak“ je obsaženo v nově přijatém harmonogramu uvolňování opatření ve školách, podnikatelských a dalších činností přijatém na úterním zasedání vlády 14. dubna.
Shrnuto do přehledného letáčku a promítnuto do řady mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví.

x x x
Povelikonoční provoz jakoby se vrátil do doby předkoronavirové, přinejmenším na silnicích. Myslím, že situaci dobře vyjádřili policisté z Pardubic, když na svůj twitterový účet napsali: „Vzhledem k tomu, že nařízení vlády jsou tak plná výjimek, že jejich vymáhání dnešním dnem ztrácí význam, prosíme vás jako@MpPardubice o jedno: Buďte maximálně odpovědní. Je to hlavně na vás. Děkujeme.“.
x x x
Včera 15. dubna Česká televize věnovala nové situaci tříhodinový speciál Událostí, komentářů s názvem Česko na křižovatce Premiéra Andreje Babiše hodinu zpovídal Martin Řezníček, s ministrem školství Robertem Plagou debatovala Světlana Witowská.
Besedu s profesorem Prymulou, fyzioterapeutem Kolářem, imunologem Hořejším a docentem Balíkem moderoval Daniel Stach.
A nakonec o hospodářství s Danielou Písařovicovou diskutovali Vladimír Dlouhý, Daniel Beneš, Mojmír Hampl a Josefa Středula.
Média měla co komentovat.
x x x
Jak to vypadá, velmocím USA a Rusku začíná téci do bot.

Pandemie v USA překonává rozměry všech ostatních zemí: dnes přes 600 tisíc nakažených, 30 tisíc mrtvých.
Tiskovky Donalda Trumpa plné siláckých prohlášení a snahy obhájit své konání před veřejností vyvolávají rozpaky. Mám na mysli tiskovku z 13. dubna s propagačním videem, které CNN z přenosu vypnulo.
Nebo tiskovku ze 14. dubna, na níž se Trump snažil svést vinu za své zanedbání na Světovou zdravotnickou federaci WHO, která ho prý špatně informovala, tiskovku, na níž si pozval lékaře, kteří vládu chválili.

Tím mi připomněl něco podobného, co se událo 13. dubna v Kremlu, kde Vladimír Putin zrežíroval videokonferenci o epidemii koronaviru, podle níž je všechno pod kontrolou, také s pochvalou vlády.
O tom, že epidemie v Rusku nabírá na síle, kterou oficiální statistiky zřejmě nejsou schopny přesně zaznamenat, svědčí dnešní odložení vojenské přehlídky a veřejné oslavy 75. výročí ukončení Druhé světové války, která se měly konat 9. května.
O situaci v Rusku a selhání Putina dnes psala Petra Procházková v Deníku N (bohužel za paywallem)

| nahoru |

13. 4. 2020
Dnešní stav koronaviru v ČR: 5991 nemocných, 467 uzdravených, 139 mrtvých, počet osob v těžkém stavu 100.
Vláda prodloužila nouzový stav do 30. dubna. Schváleno parlamentem, který ve dnech 7.-9.dubna stihnul hned tři schůze.
x x x
Slunečné počasí a otevřené hobby markety vylákaly z domovů ven davy lidí, využívajíce aktualizovaných pravidel karantény Ministerstva zdravotnictví z 9. dubna (na sportovištích bez roušek, provoz některých maloobchodních provozoven povolen).
Zda se nová pravidla negativně projeví na dosud stagnující až klesající křivce nových onemocnění, se ukáže až za týden.
x x x
Zaznamenal jsem obnovení institutu Národní ekonomické rady vlády NERV, který kdysi, v roce 2009 ustavila Topolánkova vláda.
Někteří skeptici poznamenali, že ve vládním NERVu není jediný člověk, který kdy měl fakturu v ruce. Možná proto vznikla občanská iniciativa KoroNERV, o níž Matěj Stropnický tvrdí, že vznikla v zájmu velkého byznysu.
x x x
Do koronavirového čtenářského deníčku jsem si zařadil stať Václava Hořejšího "Záludný koronavirus" v sobotních Lidových novinách, později na blogu Aktuálně.cz.

Také mne zaujal výrok ekonoma Filipa Matějky v rozhovoru pro LN: "Svět se po epidemii změní a některé firmy, které byly skvělé a užitečné dřív, už pak nebudou potřeba. Ty nemá cenu podporovat." (Rozhovor bohužel není na webu, jen výtah v PL)
Napadlo mne: budou mezi nimi také nejrůznější marketingoví mágové a média korumpující PR firmy? To bych docela uvítal.

x x x
Už slyším nářek (někdy oprávněný, jindy falešný) všech krachujících, jak je vláda nechala na holičkách. Ne každý však ke svému neúspěchu přistoupí tak sebekriticky jako Filip Šimoník, když komentoval zánik restaurace Kuchyň na Hradčanském náměstí.
x x x
Bez většího ohlasu v médiích (kvůli svátečním dnům?) proběhly velikonoční promluvy předsedy vlády a prezidenta.
Všechny včetně krátkého velikonočního poselství prezidenta (mimořádně poskytnutého nikoli Primě, ale České televizi) byly smířlivé, nabádaly k opatrnosti a vyzývali lidi k solidaritě a odpovědnosti, častným slovem zde byla "naděje."

Část prezidentova nedělního rozhovoru v televizi Prima jakoby byla kopií nedávného rozhovoru v Blesku, opět se tu objevila jména Kalousek, Fischer, Stanjura, jen "jakéhosi novináře Palatu" nahradil "hloupý novinář z Bakalových HN." (Petr Honzejk)

| nahoru |

6. 4. 2020
Současný stav koronaviru v ČR: 4591 nemocných, 96 uzdravených, 72 mrtvých, počet osob v těžkém stavu 84.
Kapacita lůžek a přístrojů naštěstí stále nevytížená, takže ČR dnes přijme šest těžkých pacientů z Francie (Babišova akce?).
V Londýně převezli premiéra Borise Johnsona z karantény do nemocnice, USA a VB jsou v očekávání kritického týdne epidemie.
x x x
Včerejší rozhovor náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly v DVTV, pronikavě změnil náladu v médiích výrokem, že Chceme promořit populaci, což Echo24 uvedlo titulkem "Prymula: změnil jsem názor".
Michal Musil však upozorňuje, že titulky trochu zkreslují. Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček s nějak řízeným promořením nesouhlasí. Nesouhlasí ani Babiš.
x x x
Rozdělení názorů veřejnosti na to, zda více riskovat a uvolnit přísná opatření v zájmu ekonomiky i za cenu toho, že se populace virem "promoří", lze dokumentovat debatou pod tweetem Romana Šmuclera, který zde ocenil Donalda Trumpa jako vůdce národa, který se nebojí říkat lidem nepříjemné věci.
Obdivuji Šmuclerovu trpělivost, který do diskuse "nasázel" desítky odpovědí se stejným textem: "Už se přestaňte bát! Strach zabíjí o Trumpa nejde, bojuju s českým strachem. :-)"
Jeden z diskutujících shromáždil (aplikace threadreaderapp.com) Trumpovy výroky o koronaviru od ledna tohoto roku.
Jak kdysi říkali Kennedyovci o Nixonovi: "Koupili byste od tohoto člověka ojeté auto?" Podle toho, jak reagoval na krizovou situaci, od Trumpa rozhodně ne.
x x x
Včerejší rozhovor Miloše Zemana v Blesku zaujal především oznámením prezidentova úmyslu udělit Řád Bílého lva profesoru Prymulovi, jinak nevybočil ze stylu zemanovských projevů.

S čím se dá souhlasit, je názor, že po odeznění krize "každý se bude muset nějakým způsobem uskromnit".
Jinak při poslechu rozhovoru opět na mě padl smutek nad uvažováním člověka, jenž by měl být schopen státnického uvažování ve věci svého národa a státu, a který je schopen bez mrknutí oka prohlásit, že: "bohužel Evropská unie v této věci selhala, protože předsedkyně Evropské komise, ač neodbornice, několikrát naléhala na otevření hranic."

Nedělám si iluze o bezprostředních reakcích EU, při pandemii tápali a tápají všichni. Ale nemělo by se lhát. Jak to s tím naléháním bylo a je, dokládá autentický záznam z tiskovky z 13. března, kterou Parlamentní listy interpretovaly titulkem Komisařka Leyenová zuří, že jsme zavřeli hranice.
Přitom Leyenová zde pouze žádala, aby zákazy a nařízení byly "proporční," a že by měly probíhat koordinovaně, protože jednorázové blokování hranic (Slovensko od 12. a Česko do 13. března) může vyvolat dominový efekt.

Jenomže když prezident čerpá informace jen z médií a Parlamentních listů, pak asi přehlédl, že tři dny po tomto "naléhání" 16. března přišla Komise se směrnicemi, které respektují dočasné úpravy provozu na vnitřních hranicích EU v zájmu zdraví obyvatelstva. Tedy o žádném "lití oleje nebo benzinu do ohně", které údajně eurokomisařka van der Leyenová prováděla, nemůže být vůbec řeč.

| nahoru |

2. 4. 2020
Stručná bilance minulých dní: Vláda prodloužila karanténu do Velikonoc (11.dubna).
x x x
Včera převzal šéfování Ústředního krizového štábu od epidemiologa Prymuly ministr vnitra Hamáček. Kromě jiného doporučil vládě, aby navrhla prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů. Prodloužení ze zákona podléhá schválení Sněmovnou.
Roman Šmucler, zařazený do krizového štábu, včerejší zasedání komentoval: "Pod vedením @jhamacek vše nabralo tempo".

Přesně před měsícem Hamáček chtěl vyhlásit nouzový stav, Babiš byl proti. Tentokráte Babišova vláda souhlasí, i když - jak to vypadá - se možná nebude prodlužovat do 11. května, ale jen do 30. dubna.

x x x
"Zásadních" textů k pandemii a jejích dopadech pro naši budoucnost je už tolik, že je nestačím stíhat, zvláště když ne všechny jsou "zásadní".
Přesto si však tady uložím odkaz na jeden moudrý text fyzioterapeuta Pavla Koláře "Tuhle válku nelze vyhrát 100:0."
x x x
Současný stav pandemie: v Česku 3805 prokázaných onemocnění, 44 úmrtí.
Hlavní vichr koronaviru se přesunul do USA.
Počet registrovaných nemocných chorobou Covid-19 ve světě dnes přesáhl milionovou hranici.
Média při popisování příběhů (např. britský princ Charles s pozitivním nálezem v karanténě, dtto Boris Johnson) by měla rozlišovat mezi lidmi nakaženými virem a nemocnými chorobou Covid-19.
x x x
Propagátoři nošení roušek natočili v angličtině video, které proniklo do světových médií. Protože v angličtině.

Když jsem dnes zabloudil na stránky reuters.com, dlouho mi trvalo nalézt nějakou zprávu, která by nesouvisela s koronavirem. A to nejhorší prý má teprve přijít.

x x x
Ministři zahraničí třinácti západoevropských zemí vydali varování před tím, aby mimořádná opatření vlád v souvislosti s nouzovým stavem neohrozila evropské hodnoty. K dokumentu se připojily další státy EU.
Text byl evidentně zaměřen na Maďarsko, které tento týden na neurčito (údajně do skončení epidemie) vyřadilo parlament ze hry.
Zatímco Česko váhalo, zda se má připojit, Maďarsko všechny převezlo, když se k výzvě prohlášením ministerstva zahraničí přihlásilo.
x x x
Na aprílové žerty včera média neměla příliš velkou náladu. Tak se na sítích připomínaly ty minulé.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz