Aktuality Louče
69
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií
Louč se snaží posvítit i tam, kam nedosáhne světlo internetových zdrojů www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.britskelisty.cz, www.radiotv.cz www.parabola.cz, www.nadaceperoutka.cz a dalších URL.

NA OKRAJ DNŮ 1.-11.4.2002... ARCHIV     TÉMATA

11.4.2002 - V tichosti a bez větších ohlasů přehlasovala Sněmovna v úterý 9.4. Senátní námitky k novele zákona o Českém rozhlasu. Takže zákon o Českém rozhlasu se stává v základních bodech zrcadlovým odrazem novely zákona o České televizi, která byla přijímána vloni v lednu po televizní krizi. Sněmovna si prosadila, že bude schvalovat – podobně jako u ČT – Kodex Českého rozhlasu, což trefně komentoval na BBC Michal Růžička. Ideu kodexu ČT schvalovaného parlamentem odsoudil Syndikát novinářů a česká odbočka Media Observatory.
Zajímavá je situace v Radě ČRo, zvolené ještě podle starého zákona letos v únoru. Rada ČRo se nebude rozšiřovat. Bude mít 9 a nikoli 15 členů jako Rada ČT. Novela však říká, že do šesti měsíců mají členové Rady uvést své poměry do souladu se zákonem. Podle mého výkladu a pochopení novely by měli např. losovat, kdo zůstane v Radě dva, kdo čtyři a kdo šest let, neboť zákon předpokládá její postupnou obměnu.

| nahoru |

10.4.2002 - Na R a TV zpravodajství spojeným se smrtí a s pohřbem královny matky se od pátku do úterka v BBC podílelo 350 zaměstnanců, 100 kamer, 15 televizních a 10 rozhlasových přenosových vozů, včetně dalších 100 automobilů. Přesto BBC byla kritizována, že neprojevila dostatečnou úctu ke královně matce (např. hlasatel Peter Sissons při oznamování úmrtní zprávy si nevzal černou, ale tmavě červenou vázanku; jen tak pro zajímavost: černou kravatu měl i Tony Blair v pondělí v Praze a do tmavého se oblékli rovněž i naši politici, Zemanem počínaje a Klausem konče, kteří se s Blairem setkali). Ovšem objevily se i názory, že to BBC s pohřbem královny matky a se změnami v programu přehnala.

 • Zkrátka, do televize a jejího konání se dobře strefuje. Kdyby alespoň to strefování bylo podloženo fakty a znalostí věcí. Tento dojem jsem občas neměl při čtení výroční zprávy Rady ČT, publikované zde (formát PDF 150 stran). V pondělí konal FITES o ČT v MATu debatu, do které jsem jenom nakoukl a brzy odešel. Bylo tam totiž přeplněno i pro stání a zdálo se mi, že tam známí lidé opakují pro mě známé věci. Možná jsem měl vydržet, neboť jak zpráva ČT, tak debata FITESu vyprovokovala tento dopis (formát doc). Jak mi odboráři ČT svými protesty občas lezou na nervy, tentokráte bych s nimi i docela souhlasil.
 • Včerejší vysílání předvolebního pořadu ČT Bez imunity ukázalo, že si Česká televize na sebe ušila past. Doufejme, že jen dočasnou do doby, než se politické strany k volbám zaregistrují a zaplatí kauce a bude jasné, kdo do voleb skutečně půjde. Protože dávat vysílací prostor lunatikům a lidem, kteří ani nevědí, jak se jejich strana jmenuje, je poněkud hazard s prestiží seriozní demokratické předvolební diskuse.
 • Dodatek k informaci z 8.4.: Fred Klinkhammer pohovořil také na BBC, záznam je zde.
  | nahoru |

  9.4.2002 - Insolvence podniků německého mediálního magnáta Leo Kircha vyvolala zájem komentátorů o to, jak by tento krach mohl ovlivnit český mediální trh. Podle mého názoru nijak.
  Leo Kirch sem jako aktivní podnikatel nakoukl počátkem devadesátých let, kdy se tu společně se Springerem pokoušel konkurovat Týdeníku televize, a začal vydávat barevný televizní časopis. Dvoubarevná hlubotisková verze starého Týdeníku televize našim divákům však natolik přirostla k srdci, že se proti ní jeho barevný konkurent neprosadil.
  Nakonec se vše vyřešilo tím, že kolektiv redakce Týdeníku televize po vzoru jiných tiskových periodik svůj pracovní nástroj svěřený státem do užívání Kirchovi a Springerovi prodal, takže dva konkurenční časopisy se spojily.
  Nový vydavatel se ovšem rychle zorientoval na zdejším trhu televizních věstníků, na němž se silněji zachytili už jiní investoři (např. pasovští se svým vkládaným Magazinem TV), Kirch z podniku vystoupil a programový časopis Týdeník televize nakonec vplul do přístavu již zavedeného vydavatelství Ringier (dnes Ringier/Springer). Omlouvám se, že tyto informace nejsou zaručené, "tahám" je z paměti. Jestliže se ve faktech mýlím, rád se nechám poučit.
  P.S. Pokud pád Kircha něco v Česku ovlivní, pak to bude spíše chování zdejších bank s rodným listem v Bavorsku (např. HVB). Neboť byly to právě ony, které Kirchovi půjčovaly a dnes mají potíže. Bayerische Landesbank půjčila nejvíce, 1,9 miliard eur, a říká se, že poslední půjčky dostal Kirch dokonce na osobní příkaz Edmunda Stoibera. O polostátních zemských bankách přetiskl týdeník Euro zajímavý článek.

  | nahoru |

  8.4.2002 - S články na téma "spor o TV Nova" se od pátku roztrhl pytel. Fred Klinkhammer pohovořil v deníku MF Dnes 5. dubna (formát PDF) (Zaplatíme za důkazy proti Železnému) a v týdeníku Týden 8. dubna (Ekonomika: Dostaneme dvacet miliard korun). Vladimír Železný na rozhovor v MF Dnes reagoval o den později v pořadu Volejte řediteli. Konfrontace polemiky je zveřejněna na www.cnts.cz.
  CME na stejném serveru zveřejnila přepis (formát PDF) rozhovoru s hackerem Jakubem Olexou, který údajně vykradl počítač CME..
  Aby toho nebylo málo, Britské listy zveřejnily článek Pohled zvenčí: co si o sporu Železný-CME myslí američtí právníci. Originál bohužel není on-line na této adrese. Veselé čtení.

  | nahoru |

  5.4.2002 - Mediareport Peroutkovy nadace nedávno uspořádal anketu o tom, jak by média měla přistupovat k předvolební kampani a volbám. Například Veselin Vačkov z Lidových novin napsal že se LN vyhnou electotainmentu a že od 15. dubna mají politici do barevných příloh vstup zakázán.
  Něco podobného napsal také šéfredaktor MF DNES Petr Šafr, ale jeho příspěvek se později z Mediareportu vytratil. Možná proto, že tam slíbil moratorium na politiky v přílohách už od 1. dubna a při tom ve včerejším Magazínu DNES (odkaz PDF) je rozsáhlý dvojrozhovor s Hanou Marvanovou a Cyrilem Svobodou a oba politici jsou na titulní straně.

 • S mediálním impériem Leo Kircha se to v Německu vážně kýve. Kdysi jsem na něj vzpomínal v souvislosti se Včelkou Májou. Teď mají největší strach němečtí fotbalisté, jestli jim firma, které hrozí bankrot, bude schopna vyplatit dvakrát sto milonů euro. Vláda kancléře Schroedera, který je fotbalový fanoušek, řekla, že malé kluby závislé na příjmech od Kircha podrží. Nato Stoiber, který ještě den před platební neschopností tvrdí, že Kirch fotbalisty vyplatí, začne křičet, že se tady mrhá penězi daňových poplatkníků. Vládní mluvčí pak prohlásí, že se nejedná o peníze daňových poplatníků, ale že se jenom uvažuje o státní garanci za úvěry fotbalových klubů...atd. atd. Zkrátka, je to jako u nás.
 • A jen tak na okraj: Když jsem nedávno psal o problémech kabelových firem v Německu, netušil jsem, že to bude mít dopady i na nás. Poté, co kartelový úřad neschválil prodej kabelovek vlastněných německým Telecomem Johnu Malonemu a jeho Liberty Media, Deutsche Telecom nemaje dosti peněz se stáhl z privatizace našeho Českého Telecomu.
 • ZPRÁVA Z VEČERA: Odvoláváme, co jsme schválili - takové je poselství tiskové zprávy RRTV, podle níž "úterní (2. 4.) rozhodnutí (Rady RTV) - dočasně umožnit společnosti RTV Galaxie, a. s., vysílání náhradního programu - bylo přijato na základě neúplných podkladů, dnes toto své rozhodnutí (Rada RTV) dvanácti hlasy při jednom zdržení zrušila." Podepsán Pavel Barák.
  | nahoru |

  3.4.2002 - Rada RTV včera rozhodla, že RTV Galaxie může vysílat celý den a nemusí dávat černobílé titulky tam, kde by měl vysílat jeho partner TV3 a.s. Ten zatím vesele dál vysílá na satelitu a slíbil obnovit natáčení talk-show Ondřeje Hejmy. Kromě toho zaplatil dluh televizní asociaci ATO, takže by se měl dostat k údajům o sledovanosti TV3 naměřené peoplemtery.

 • O bankrotech ITV-Digital a Leo Kircha jsem napsal krátkou poznámku.
  | nahoru |

  2.4.2002 - Celoroční bilanční zpráva CME je k dispozici již v plném znění zde. Podle této zprávy dodala CME do Stockhomu důkazní materiály, na jejichž základě žádá úhradu škody ve výši $526.9 milionů dolarů. O skutečné náhradě škody se bude jednat ve dnech 24. června až 5. července.

 • Ze starých zásob jsem sestavil stránku o poplatku.
  | nahoru |


  Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.