Dne 21.12.2000 jsem odcestoval na svou pravidelnou dovolenou do zahraničí. Den před tím jsem vystavil na stránku Louče archiv označený jako LOUČ 2000. Zprávu o tom, že byl zvolen generálním ředitelem ČT Jiří Hodač jsem zaregistroval večer před odjezdem a zareagoval jsem na ni tímto P.S.

P.S. Je 20.12.2000 19.00 hodin. Právě jsem se dozvěděl, že Rada ČT jmenovala ředitelem České televize Jiřího Hodače. Nechci, aby můj názor zde "visel" celé tři neděle, proto se nevyjadřuji, nemám dost informací, jenom radu.
(Rada: Být na místě Jiřího Hodače jako čerstvě zvoleného ředitele ČT, první věc, kterou bych udělal, by bylo to, že bych požádal Kateřinu Fričovou, zda nechce dělat šéfproducenta, a Petra Sládečka, zda nechce dělat ředitele programu.
Naštěstí nejsem ředitelem ČT, takže mě hlava z toho nebolí. Jenom s ní udiveně kroutím.
Snad mi to kroucení hlavou Jiří Hodač nebude mít za zlé. Ale ze své praxe vím, že dobré úmysly a dokonalé projekty na papíře nejsou všechno. Musí se také uskutečnit a do praxe - většinou přes odpor a nejrůznější překážky - prosadit. Přeji Jiřímu Hodačovi, aby to dokázal.
Louč - Milan Šmíd)


Vývoj událostí jsem sledoval prostřednictvím internetu a z denních zápisků nakonec vznikly
Neplanovane poznamky Louce z dovolene

(bez čárek a háčků, protože ty poznámky jsem smolil ve Wordpadu a postupně je přidával na stránku LOUČ 2000)

patek 22.12.2000 Do Culikovych Britskych listu a do MF DNES posilam svoji glosu ke Klausove navrhu privatizovat Ceskou televizi zde.
nedele 24.12.2000 Vzdalen od Prahy a od udalosti, odkazan jen na media a internet, aniz bych si mohl informace proverovat a korigovat, opet jenom kroutim hlavou. Ze si plete medialni rady spisovatel Stransky nebo reziser Krejcik, to bych jeste prekousl, ale ze si je pletou i politici, to mi trochu vadi.
Ackoliv... proc se divim. V roce 1992 nebo 1993 jsem vypracoval pro parlament studii o regulaci R a TV vysilani ve svete. Dodneska tam nekde v knihovne Parlamentniho institutu musi byt. Kdopak si ji asi precetl? Marnost nad marnost a vsechno je marnost. O nutnosti medialni politiky, o medialnich radach, o tom, jak by to melo vsechno fungovat, pisu uz leta. Dukazem budiz kniha "Media, internet, TV NOVA a ja" - viz odstavec dole pod carou.
pondeli 25.12.2000 Prestavam veci chapat. V odvolani Chmelicka jsem byl jeste schopen nalezt nejakou logiku. Po tom, co se vcera stalo, si jmenovani Hodace dokazu racionalne vysvetlit jenom jedinym zpusobem. Politici vyuzili prostor, ktery vytvorila Jana Dedeckova and her boys Chmelickovym odvolanim, a vsunuli do toho prostoru svoji volbu. Nebo tady zapracovala iracionalita Rady CT? Strasne by me zajimalo, zda se Hodac pri svem prijimacim pohovoru Rade CT zminil take o Bobosikove. Nebo je Bobosikova Hodacovym vychodiskem z nouze? Mezi protestujicimi vidim osoby, jejichz odchodu nebudu litovat, ale i lidi, kterych by bylo podle meho nazoru skoda. Takze porad nevim.
utery 26.12.2000 Myslim, ze to ma Hodac spocitane. Bez tymu se pracovat neda a kolegium a televizni producenti takovym tymem jsou. Vidim, ze moje stredecni rada Hodacovi byla dosti naivni.
streda 27.12.2000 Na obrazovce finske televize se dnes vecer mihly zabery z CT, kde s redaktory diskutuje Karel Kuhnl a pak Vaclav Havel. Vida, uz je to mezinarodni story. Ja vsak z toho stale nejsem nijak moudry. Cozpak neexistuje jiny, systemovy zpusob, jak napravovat situaci, nez chodit do CT?? Ve Snemovne, v Senatu? Proc nevznikne nejaka vysetrovaci komise, ktera by se pokusila pojmenovat pricinu krize, a udelat lidem trochu jasno v tom, v cem ma kdo pravdu, kde se stala chyba?
A co odpovednost politiku vuci cele verejnosti? Gore se s Bushem take mohli tahat o svuj delsi konec provazu tak dlouho, az by rozestvali celou Ameriku. Nakonec pocit odpovednosti vuci sve zemi prevazil. Kde jsou nasi zvoleni zastupci lidu, kterym jsou zajmy teto zeme blizsi nez zajem vlastni partaje??
Z tech nejruznejsich ohlasu (nemuzu cist vsechny, i ve Finsku telefony neco stoji) je mi nejblizsi ten od Jiriho Grygara z internetovych stranek CT, kde rika, ze "prapříčinou současné krize v ČT je soustavné nedodržování zákona o CT, pokud jde o zpusob volby Rady CT, a to přímo ze strany Poslanecké sněmovny Parlamentu CR." Pri te prilezitosti by bylo dobre si vsimnout, ze stejnym zpusobem (viz Grygar) je porusovan zakon i u tzv. vysilaci Rad y, tj Rady CR pro R a TV vysilani. Tam tu draci setbu budeme sklizet za tri roky, az se zacne rozhodovat o pokracovani celoplosnych televiznich licenci.

ctvrtek 28.12.2000 Jak snadno muze dojit k medialnimu zkresleni skutecnosti, jsem se presvedcil vcera, kdyz me finska televize informovala o tom, ze Havel podporil vzbourence v CT, coz jsem si spolecne s polocelkem Klepetka a Havla vylozil tak, ze Havel navstivil Kavci hory. A zatim se jednalo o zabery z Hradu, kde se natacel novorocni projev. Docela se bavim analyzami, zvlaste temi, ktere tvrdi, ze Puchalsky byl odvolan (sam rezignoval) a ktere jasnozrive vedi, koho miluje a nenavidi Vaclav Klaus. Nemluve o hodnoceni Jany Bobosikove jako profesionalni a NESTRANNE novinarky. Tuhle nestrannost, ktera saha jenom tam, kde to neohrozuje vlastni byznys, ja dobre znam.
patek 29.12.2000 Zatim nejpohotoveji me informuji blisty. nejprehledneji idnes, ale dnes jsem trochu zmaten. Tolik informaci a tolik prohlaseni k situaci, jenom jednu vec nevim jiste. Vysila CT nebo nevysila? A jestli vysila, tak co vysila a co ne. Ja vim, doma v Praze je to vsem jasne, ale tady, daleko od Prahy???
Zjistil jsem, ze tu studii, co jsem vyrabel pro parlament v roce 1992, na internetu mam, je tady na me webove strance tucnak.fsv.cuni.cz/~smid/, ale bohuzel ve Wordperfectu WP5.1. Pri te prilezitosti me napadlo upozornit jeste na dalsi materialy, ktere jsem kdysi napsal a ted by mohly - vzhledem k situaci s CT - treba nekoho zajimat.
Quo vadis Ceska televize? Clanek do casopisu Tyden, leden 2000.
Kdo by mel sedet v Rade CT? Britske listy 4.4.2000
Rozhlas a televize jako verejnopravni instituce studie pro Radu CRRTV z roku 1994 upravena pro Britske listy 25.3.1999
Pruvodce hlavnimi omyly ve veci medialnich rad clanek pro casopis Listy 1/1999 (format Word 97).
pondeli 1.1.2001 V diskusi, ktera je nadale zajimava, me rusi jen nektere fakticke nepresnosti. Nazor muzeme mit ruzny, ale ta fakta by mela "sedet". Tak napriklad nemuzu souhlasit s tim, ze se okupantum v srpnu 1968 nepodarilo zastavit vysilani CST. Podarilo a to hned prvni den. To, co pokracovalo (Vysocansky vysilac nebo anabaze skupiny, ve ktere byli Krul, Zelezny, Sevcik, kameraman Cicatka /ktery uz umrel a proto se na nej jako na svedka vsichni odvolavaji/ pres Cukrak na jihoceskou Klet), to vsechno byly jen mistni a omezene akce. Lide v Ceskoslovensku meli obrazovky prazdne, take diky tomu, ze se tenkrat zeleznicarum uspesne podarilo zablokovat vlak s ruskou televizni technikou smerujici do Prahy. Zdrojem informaci v srpnu 1968 bylo predevsim rozhlasove vysilani, ne televize. CST obnovila vysilani, az kdyz vojska vyklidila Mestanskou besedu.
Jiny omyl se objevil u Neffa, kdyz prezentuje Jiriho Mejstrika jako televizniho profesionala z Kabelu plus. Ta firma, ve ktere Mejstrik pracuje, se jmenuje Kabel plus Sport a je to napul podnik UPC a Sazky. Cela ta profesionalita zaplacena velice slusnymi platy sestava z vyroby a dodavani kazet s dennim losovanim do CT. Nemluve o tom, ze prave tady se tocila Husakova Antiklekanice.
I nadale si netroufam na komentar k udalostem, ktere si nemohu bezprostredne overit. Presto jsem se dopustil nazoru, alespon v dlouhodobejsim pohledu na zpravodajstvi CT. Protoze napadl snih, dovolena asi dostane prednost pred Louci.
streda 3.1.2001 Tak jsem zas jednou videl plny Vaclavak. Relativne rozsahle reportaze prinesla ve zpravach jak YLE, tak komercni MainosTV. Jenom ty pocty ucastniku se lisi. Jednou rikaji pres 100 000 lidi, na teletextu pak visi zprava o 30 000 lidech na demonstraci. Nemam prilis mnoho casu na surfovani, takze ted nejdrive navstevuji iDnes a teprve potom blisty.
At uz bude vitezem kdokoli, myslim, ze o porazenem dnes uz nemuze byt pochyb: Je to prestiz konceptu nezavisle verejnopravni televize. Nekteri politici, a take zastanci privatizace CT, ted vice nez kdy jindy mohou tvrdit: vidite, ze CT nemuze byt nezavisla, bez nasi kontroly. Co kdyby reditel nebo redaktori CT nahodou zesileli a my bychom s tim nemohli nic delat, aniz bychom zasahli do nezavisleho postaveni CT. A ja nekdy mam pocit (alespon z toho, co se dozvidam z medii a po internetu), ze Hodac skutecne ztratil posledni spetku soudnosti. Nebo...??? Nebo ho v tom jeho zoufalem zapase o existenci nekdo umele udrzuje prave pro to, aby mohl tvrdit: vidite, kam vede ta vase nezavislost... to jsou ty vase hybridy...
Je pozoruhodne, kolik lidi chce ventilovat sve nazory na internetu, aniz jsou ochotni priznat svoji identitu. Tuhle (3.1.) me pobavil "znalec pomeru" v Neviditelnem psovi. O CT toho sice dost vi, klade docela zajimave otazky (napr. proc Bobovize nevysila z velkych Kavek, kdyz tam jsou take studia a technika), nicmene se mi zda, ze tak velky znalec pomeru asi neni, kdyz neumi vysvetlit cestu signalu rebelantu do kabelovych siti. Asi v CT pracoval jeste pred tim, nez CT zacala distribuovat svuji signal pres druzici Kopernicus, tj. pred rokem 1997. Me by to vsak velice zajimalo, jak to s tim signalem je. Treba kdo ma kontrolu nad up-linkem na satelit a pokud ji maji rebelanti, jak se dostava signal Bobovize k vysilacum. Ze by Hodac aktivoval zalozni pozemske trasy?
ctvrtek 4.1.2001 Hodac v nemocnici - jeho tragedie se naplnuje. Podle meho nazoru je to tragedie cloveka, ktery neodhadl sve vlastni sily. Je mi ho v podstate lito, je to spoluzak me byvale zeny. Strasne rad bych nekdy pronikl do jeho uvazovani. Mluvili jsme spolu o televizi jen jednou a moc jsme si neporozumeli. Jinak jsem ho poznal jako slusneho a korektniho cloveka, ktery vsak radeji, nez by polemizoval, radeji uhne s tematem konverzace a nechce, aby mu nekdo boural jeho vlastni videni vec i. Takove byly moje letme dojmy ze setkani, kdyz byl jeste reditelem zpravodajstvi za Chmelicka..
Finska verejna televize YLE poslala do Prahy z Vidne sveho zpravodaje, takze jsem dnes zhledl vice nez minutovou reportaz ve vecernich zpravach. V podstate slo o zakladni informace se standardnimi zabery - z OTN, rozhovor s rebelem, anketa na ulicich, Vaclavak atd. Co vsak bylo i pro moji finskou manzelku sokujici, byl radni Petr Stepanek. Nejdrive byl videt v poslaneckych lavicich (to medialni komise zasedala primo v sale??) a potom v rozhovorou cesky prohlasil: "Ten problem se nejmenuje Jiri Hodac, ten problem se jmenuje Vaclav Havel" (to si pamatuji temer doslova), aby pak pokracoval v tom smyslu (to uz si doslova nepamatuji), ze Vaclav Havel chce vyuzivat krizi v CT jako mimoparlamentniho prostredku k posileni sveho vlivu. Pokud si Petr Stepanek myslel, ze kdyz neco rika reporteru finske televize, ze to nikdo v Cesku neuslysi, tak se mylil. Ja to slysel.
Precetl jsem si posledni vydani deniku Milose Cermaka na www.novinky.cz, kde popisuje, jak ted v Praze drive ci pozdeji v kazde konverzaci prijde na radu otazka "Co rikas tomu, co se ted deje v televizi?" s nevyslovenym pozadavkem zaujmout stanovisko pro nebo proti nektere strane sporu. Toho jsem tady nastesti usetren (navic jsem si uz rekl sve v teto priloze neplanovanych poznamek z dovolene). Presto me obcas nekdo z novin pres e-mail vypatra a chce slyset nazor. Dokud vsak nebudu v Praze, nechci se k veci vyjadrovat jinak, nez faktickymi poznamkami na okraj diskutovanych problemu. Takhle jsem dnes odmitl i jednoho redaktora z jednoho prazskeho tydeniku. Viz tento mail. Protoze respektuji soukromy charakter kazdeho mailu, ktery neni urcen k vystaveni na internetu, jmeno a periodikum jsem vymazal. Mozna, ze jsem byl na nej prilis prikry, ale deprimuje me, kdyz vidim, jak to, co v Nemecku zna kazdy stredoskolak z hodin obcanske vychovy, je pro nase novinare spanelskou vesnici, nebot jediny, kdo je o mediich vzdelaval, byl Vladimir Zelezny a periodika podporovana reklamnim byznysem (Strategie, Media a Marketing).
Vernym navstevnikum teto stranky sdeluji, ze ted budu nekolik dni mimo dosah internetu, takze pokud se jeste ozvu, tak nekdy pristi tyden.
streda 10.1.2000 Ten, kdo stehoval jeden dum do druheho domu, pochopi, proc jsem se na nekolik dnu odmlcel. Nebylo to kvuli spojum. Naopak, Sonera (zdejsi Telecom), pracuje v tomto ohledu perfektne: pauza mezi vypojenim stare a pripojenim nove linky je nulova. Takze internet me v nedeli vecer opet spolehlive prenesl do ceske reality a pripravil o nekolik hodin spanku pri surfovani parlamentni debatou k situaci v CT ve dnech 5.-6.-1.2001. A nejen to. Pri vyletu do Tampere jsem si zaskocil do zdejsi mestske knihovny, kde jsou k dispozici Lidove noviny, takze jsem si doplnil alespon castecne mezeru, kterou ani internet nemuze nahradit, protoze mi neukaze, kde a jak jsou texty otisteny, jak byly na strance umisteny titulky, komentare atd. atd.
Parlamentni debata o CT je pro mne vrcholne zajimavym dokumentem, ktery by bylo skoda prenechat jenom novinovym komentarum. Chci se k nemu vratit v dalsim pravidelnem vydani Louce pristi utery. Zatim jen nekolik poznamek. Nejprve k Zemanovu projevu, ktery Lidove noviny prinesly temer v plnem zneni. Ale pozor, v druhem odstavci, kde jsou po slove "exekutivni organ" tri tecky, LN vypousteji pasaz , v niz se predseda vlady dosti pronikave myli, kdyz stavi Radu CT na uroven spravni rady nejakeho podniku. Rada CT je totiz organem kontrolnim, srovnatelnym spise s radou dozorci. Na to, ze v CT chybi jeste jeden organ s funkci spravni rady, v nemz by nebyli zastoupeni pouze pouceni laici uplatnujici pravo verejnosti na kontrolu prace CT, ale take odbornici reprezentujici zajmy zakladatele a instituci s cinnosti CT spojenych, upozornuji jiz nekolik let, naposledy pred dvema tydny zde.
V tomto ohledu byl pozoruhodny referat Vaclava Klause, ktery v navrzich na odstraneni "hybridnosti" CT uvadi krome varianty 1 (privatizace CT1 a CT2) a varianty 2 (privatizace jen CT1) take variantu cislo 3: vytvoreni jakesi koncesionarske spolecnosti, "ve ktere zasadni rozhodnuti prijima vhodne reprezentovana platici verejnost, tedy koncesionari, bez jakehokoli doteku s politiky a treba s touto snemovnou." Odhledneme -li od problemu definice koncesionare (tim, ze CT je univerzalne dostupnou sluzbou, stava se tzv. koncesionarem kdokoli, kdo vlastni TV prijimac), a odhledneme-li od nemoznosti vzdalit soucasne televizni vysilani od politiky (coz nevylucuje pozadavek vzdalit ji od partikularnich kratkodobych zajmu politickych stran), pak nelze nez podekovat Vaclavu Klausovi za to, jak dobre pojmenoval vychodisko ze soucasne krize, kdyz pozadoval, aby rozhodovala "vhodne reprezentovana platici verejnost, tedy koncesionari" Vzdyt cim jinym by mely byt Rady CT a CRo nez "vhodnou reprezentaci verejnosti". Pricemz ta "vhodnost" reprezentace by mela znamenat take jeji odbornou kvalifikovanost.
U referatu Milose Zemana se jeste zastavim. Jak jsem se docetl v mediich, vyzval v nem prezidenta Vaclava Havla k odchodu z politiky, na coz prezidentska kancelar reagovala dopisem odmitajicim tuto interpretaci vyroku, ktery je doslova zachycen ve stenogramu zaveru projevu. Prekvapilo me, ze byl citovan jenom Zeman, nebot mnohem ostreji kritizoval prezidenta jak Vaclav Klaus (vypousti z lahve dzina neucty k zakonum a institucim demokratickeho statu ve sve touze po moci a ve sve nenavisti k politickym souperum), tak Ivan Langer (pri pohledu na radu milosti udelenych prezidentem republiky duch ceske Ustavy primo place). V tomto ohledu podle mne pochybili nejen nekteri cesti novinari, ale take Andrew Stroehlein ve sve stredoevropske revui, kdy ve svem prekladu akcentuje imperativ a adresnost Zemanovy vytky, ackoli ta adresnost byla uvedena v kondicionalu, a krome toho Stroehleinuv titulek zpravy se lisi od textu uvedeneho v textu zpravy. Nemluve o tom, ze preklad je ucelove nepresny. Tam, kde Zeman rika "byt by to i byla hlava statu", Stroehlein preklada "even if they INCLUDE THE President of THIS country". Navic v prekladu teto vety chybi Zemanova vsuvka "podle meho nazoru".
Tem, co nemaji cas probirat se mnozstvim materialu dosti nevyrovnane informacni hodnoty o pripadu, lze doporucit Potuckuv rozhovor se Zdenkem Samalem nebo odpovedi Iva Matheho ctenarum www.idnes.cz.
patek 12.1.2000, 10.00 Takze Hodac to ma za sebou. Jeho rezignace byla vcera v odpolednich zpravach BBC World zpravou cisla jedna, vcetne telefonatu korespondenta z Prahy. Pak se ale dostal do popredi Blizky Vychod, silene kravy, soud v Haagu se srbsko-bosenskou prezidentkou a dnes rano o krizi CT ani pamatka. Ve zpravach finske televize jsem vcera vecer mezi jasajicim personalem identifikoval nekolik byvalych studentu nasi skoly. Jak jsem surfoval vecernimi zpravodaj skymi relacemi na kabelovych kanalech, zahledl jsem i demonstraci na Vaclavaku. Ale nejsem si jist, zda to nebyl ilustracni zaber pouzity z demonstrace minuleho tydne.
Vcera me navstivil redaktor zdejsi Mainos TV, ktery pripravuje sobotni porad teto komercni televize o mediich. Dopadlo to presne tak, jak jsem ocekaval. Potreboval kratky stek (soundbite) do dvouapulminutoveho prispevku a ackoliv jsem se mu snazil na kameru vysvetlit, ze veci jsou ponekud slozitejsi, vsadim se, ze si vybere jenom tu moji vetu, ktera se mu hodi do pripraveneho schematu - nezrale postkomunisticke zeme, statem kontrolovana media, novinari a verejnost brani svobodu tisku atd. atd. Nerikam, ze tomu TAKE tak neni, ale neni tomu JENOM tak, nehlede na to, ze stat jako takovy media uz nekontroluje. Ale vysvetlujte to nekomu, kdo vi jenom to, ze Cesko ma hlavni mesto Prahu a prezidenta Vaclava Havla. Na druhe strane - kolik nasich redaktoru vi, kdo je ve Finsku prezidentem a predsedou vlady?
Pujde-li vse podle planu, pristi - jiz pravidelna - Louc vyjde v utery 16.1.2000. Myslel jsem, ze si na dovolene od medii odpocinu, ale jak pravi Murphy: Nikdy nic nedopadne podle planu.

Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. (Protože ne všude je ta knížka k mání, pražským zájemcům jsem schopen výtisk prodat sám za 170 Kč.)