Aktuality Louče
158
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.parabola.cz, www.digizone.cz, www.novyden.cz/, a která se jen občas objeví na stránkách http://extra.cz (M.Čermák), http://www.reflex.cz/potucek/, http://blok.rozanek.cz/, blog.vozovna.cz, www.medialne.sk, www.radioweb.sk, a dalších URL.

NA OKRAJ DNŮ 1.-31.12.2005... ARCHIV     TÉMATA

29.12.2005 Rok končí, nastává čas bilancí. O tom, jaký byl rok 2005 v médiích, napsal Miloš Čermák dnes v HN. Pod jeho hodnocení „Média 2005: O konci nevinnosti“ plně podepisuji s výjimkou jediné větičky, která praví, že utajený zdroj „Hluboké hrdlo“ Mark Felt „Z Nixonova pádu neměl žádný osobní ani politický prospěch“. Já si myslím, že Felt si hrál svoji hru, ve které sice bojoval nejen o budoucnost FBI, ale také o svoje postavení v této organizaci.

 • Čtenářům Louče přeji vše nejlepší v Novém roce 2006 a k bilancím přidávám svoje Novoroční přemítání.
  | nahoru |

  19.12.2005 Tři výrazné postavy české politiky 90. let se dostaly ke slovu v médiích. Současný prezident Václav Klaus pohovořil s Ondřejem Neffem v páteční příloze LN. S bývalým prezidentem Václavem Havlem o den později rozmlouvala Renata Kalenská. A den nato dostal prostor k vyjadřování v Otázkách Václava Moravce bývalý premiér Miloš Zeman. Bylo zajímavé pozorovat, jak objektivita pohledu těchto státníků se vždy jakýmsi zvláštním způsobem pokřiví a jejich ostrý pohled na události se zamlží v okamžiku, když přijde na záležitosti, v nichž oni sami v minulosti ne příliš slavným způsobem účinkovali (kupónová privatizace, amatérská zahraniční politika, dálnice E54).

 • VyVolení (11.12.) a Big Brother (18.12.) už mají vítěze, jsou jimi Vladko a Shrek. Vítězové vypovídají cosi také o úrovni dramaturgie jednotlivých stanic, které soutěžící vybíraly. Primácký Vladko je vysoce vzdělaný intelektuál ve srovnání s kulturní úrovní nováckého Shreka.
 • Zdeněk Duspiva zveřejnil na ceskamedia.cz informaci o tzv. „koregulační studii“ vypracované pro Evropskou komisi a odkazuje na předběžnou zprávu projektu, v níž jsou uvedeny i studie jednotlivých zemí, tedy i České republiky. Existuje však i přesnější a úplnější verze zprávy o ČR a to na adrese ústavu Hanse Bredowa, který studii pro EK připravuje.
  | nahoru |

  14.12.2005 Dnes se konal workshop občanského sdružení Hermes na téma „Právní rámec a zdroje financování digitálního TV vysílání.“ Vzhledem k pracovním povinnostem jsem tam mohl být jen na začátek. Z referátu Zdeňka Duspivy jsem získal představu, jakým směrem se asi bude ubírat koncepce přechodu na digitální vysílání, kterou slibuje ministryně informatiky Dana Bérová.
  Dále mne zaujal názorový střet dvou členů RRTV, Václava Žáka a Jiřího Šenkýře. Při jejich diskusi jsem se ujistil v názoru, že udělovat digitální licence bez novely vysílacího zákona (jak navrhuje předseda Rady Pospíchal a radní Šenkýř) je riskantní, což mi potvrdil přítomný právník Vladimír Kroupa. Škoda, že jsem nemohl vyčkat na další témata – např. financování digitálního vysílání, neboť složení účastníků (Michael Richter – Arbo Media, Kateřina Fričová – Top TV, Leoš Pohl – CDG) slibovalo zajímavou a věcnou diskusi.

 • "Digitální" novela vysílacího zákona (sněmovní tisk č.885), zařazená do programu 51. schůze Poslanecké snovny na minulé úterý a pak na dnešek ráno, se opět (do odpoledních hodin) na pořad nedostala.
 • - Včera Evropská komise přijala návrh novely Směrnice EU „Televize bez hranic“. K tomu viz zvláštní příspěvek Louče.
  | nahoru |

  12.12.2005 V rámci projektu občanského sdružení Hermes "Digitalizace – digitální vysílání jako nová technologie a nový trh", který získal podporu Evropského sociálního fondu, byla dnes spuštěna nová webová stránka digitalinfo.cz. Od projektu si slibuji, že příští jaro splní, co slíbil, a to - marketingovou studii možností českého trhu při přechodu na digitální příjem. Zatím se tím nikdo u nás nezabýval.

 • - V posledních dvou týdnech jsem absolvoval tři nejrůznější semináře týkající se budoucnosti digitálních médií (dva v Praze, jeden ve Vilniusu). Všude se hovořilo o DVB-H (DVB-Handheld), tedy o přijímání digitální televize na mobilním zařízení, jako o další perspektivě televizního vývoje, který uživatele přenese do prostředí "televize kdykoli a kdekoli".
 • - Jak to vypadá, pro mne asi už ta televize na mobilu nebude. Uvědomil jsem si to nedávno v tramvaji cestou na Barrandov, kdy můj mladý soused vytáhl mobil a začal si na něm hrát pasiáns. Já na ty karty vůbec neviděl, on ano. Asi budu muset zůstat u esemesek a ememesek a při tom se utěšovat slovy Springsteenovy písně 57 channels and nothin' on.
  | nahoru |


  Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.