Aktuality Louče
184
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.parabola.cz, www.digizone.cz, www.novyden.cz/, a která se jen občas objeví na stránkách http://extra.cz (M.Čermák), http://www.reflex.cz/potucek/, http://blok.rozanek.cz/, blog.vozovna.cz, www.medialne.sk, www.radioweb.sk, a dalších URL.

NA OKRAJ DNŮ 1.-31.5.2007... ARCHIV     TÉMATA

31.5.2007 V tiskové zprávě Rady pro R a TV vysílání jsem se dočetl, že o satelitní licenci zažádala - a také ji dostala - společnost Television for Europe s.r.o. Letmý pohled do obchodního rejstříku mě informoval, že majitelem držitele licence je německý country zpěvák vystupující pod pseudonymem Tex Haper. Mezitím si plzeňská firma zřídila i webovou stránku televisionforeurope.cz, na níž inzeruje například výrobek zvaný lovechair (mládeži do 18 let nepřístupno). Euroskeptici mohou být klidní. Žádná propagace EU to nebude, i když ve znělce nové televize vlaje modrá vlajka s hvězdičkami.

| nahoru |

30.5.2007 Dvoutýdenní pauza v poznámkách Louče má jednoduchý důvod: konec semestru a málo času. Mezitím se konal 17.5. další z řady seminářů o digitalizaci vysílání Digimedia 2007, tentokráte pod patronací Asociace českých reklamních agentur (AČRA).

 • Téměř ve stejný den Ministerstvo vnitra zveřejnilo svůj návrh digitální novely, která by měla urychlit přechod z analogového na digitální zemské vysílání. Návrh volící metodu "cukru a biče" na soukromé televize jsem okomentoval v týdeníku Ekonom slovy:
  "Tomu, kdo si pamatuje, jak Ivan Langer v parlamentu ... vystupoval ve prospěch soukromých televizí, se může zdát jeho podpora ČT podivná... Není vyloučeno, že za změnou postoje Ivana Langera může být nejen odpovědnost ministra, která je jiná, než odpovědnost opozičního poslance, ale také poznání, že zájmy jednoho byznysu ... mohou poškozovat byznys jiný. A je zcela možné, že telekomunikační operátoři s udělenými licencemi ČTÚ začínají ztrácet trpělivost při čekání na to, kdy získají do svých multiplexů zákazníky – nové televizní programy, a kdy budou moci rozšířit své sítě na celou republiku."
 • Média i nadále zaměstnává případ týraného Ondřeje z Kuřimi, který se mezitím stal případem tajemné sekty Hnutí Grálu, a o němž nevíme o moc více, než jsme věděli před dvěma týdny.
 • Již druhý týden se pokouší bulvár Aha! přiživovat na tragedii Veroniky Žilkové, jejíž chlapeček Melichar podstoupil těžkou operaci. Dokonce i Ondřej Höppner, který kdysi v Aha! pracoval, se nechal slyšet, že "Když například Aha napíše k Žilkové, jdoucí z porodnice od nemocného syna, titulek Smrt, ocitá se mimo morálku." Jednoho potěší slyšet tato slova od člověka, který "svlékal Anetu", živil se drsnými bulvárními výmysly, aby je potom vydával ve své knize Zpověď bulvární hyeny za nevinné a hravé žerty.
  Höppnerovo pokrytectví lze doložit právě na případě "svlečené Anety". O případu v knize tvrdí, že deník Aha! nic nepředstíral, neboť věděl, že jde o fotomontáž. S tím však kontrastuje citát z průvodního článku, který se snažil čtenářům sugerovat možnost pravosti snímku: "Ukázali jsme snímek několika expertům, kteří jej podrobili pečlivé analýze. Ani oni ale nemohli vyloučit nebo potvrdit, zda jde o pravé snímky, nebo o sprostý podvrh."

  | nahoru |

  15.5.2007 Již v pátek jsem se vyjádřil kriticky k bulvarizované story týraného dítěte, která se prodrala do čela titulní strany MF Dnes. Večer jsem s překvapením zjistil, že se tohoto případu chopila i veřejnoprávní televize, a v sobotu byl týraný Ondřej Coufal tématem všech českých médií. I když respektuji, že týrání dětí může být aktuálním tématem, přesahující svým významem jednorázovou bulvární událost, myslím si, že informování o případu je vzorovým případem neduhů českých médií (nevybíravé využívání úniků informací z úřadů, nerespektování ochrany soukromí dítěte, používání emotivních přívlastků „krkavčí matka“, „bestie z Kuřimi“, citování nepodložených teorií typu „připravovala chlapce pro pornografickou kariéru“). Lze jen doufat, že případ vyvolá diskusi, která trend bezohledné bulvarizace zpravodajství nějakým způsobem zkoriguje. Mám na mysli například komentář Ondřeje Štindla. Ovšem nejlepší nápravou by byla prohraná soudní pře, která by médiím vymezila hranice

 • Historie internetu zažila další epizodu, kterou Odnřej Neff v Lidových novinách popisuje jako Internet - rusko-estonské bojiště. V krátkosti: ruská reakce (soukromá? organizovaná?) na přemístění pomníku ruských vojáků v Tallinu se promítla do internetového útoku, který vyřadil z provozu estonské vládní webové stránky. Jak by asi obstál náš vládní portál?
 • Mirka Spáčilová ve svém komentáři Bujení demokracie – SMS pro prezidenta poněkud šlape vedle, když píše: „A v sobotu (SMS) volily nejlepší píseň Evropy, kterou z celého kontinentu dovedlo k výhře plných 268 hlasů!“ Z textu to vypadá, jakoby vítěze určilo 268 SMS zpráv. Ale těch "268 hlasů" se složilo ze 42 zemí, jejichž SMS určily místní pořadí na prvních deset místech, která pak byla ohodnocena body 12-10-8-7-6-5-4-3-2-1. Nejde tedy o 268 hlasů, ale o 268 bodů, které nejsou totožné s počtem SMS!! Detaily o hlasování v semifinále i finále jsou k dispozici na www.eurovision.tv. Hlasování v Eurovision Song Contest jsem komentoval na mediální stránce Ekonoma, kterou však zveřejním až pozítří.
  | nahoru |

  14.5.2007 Neuvěřitelný vzestup návštěvnosti Louče dnes způsobil vyhledávač Seznamu, který na dotaz "ceskamedia.cz" vyhodil na první místo ne příliš zajímavý záznam diskuse k článku Louče, který jsem si "vytáhl" z českých médií na svůj server, a do titulku uvedl zdroj. Proč lidé ČM hledali? To proto, že brněnskému TV studiu Fatem se podařilo získat protokoly výslechu Ondřeje Coufala, týraného dítěte, jehož případ dnes plní titulní stránky novin. Tyto protokoly zveřejnil server majitele Fatemu - Jaroslava Berky - ceskamedia.cz. Ovšem pro vyhledání těchto protokolů je lepší obrátit přímo na Regionální televizní agenturu, kde jsou odkazy na ně umístěny hned na vstupní obrazovce.

  | nahoru |

  11.5.2007 Mediální kauzou týdne se stala výstava mrtvých těl v pražské Lucerně, zahájená minulou sobotu 5. května (zde s animací). Vyjádřili se k ní snad všichni, kteří se obvykle vyjadřují. Z komentářů, které jsem četl, mne zaujal ten Ivana Hamšíka v MF Dnes, který končil slovy: "Chcete výstavě udělat tu nejlepší a nejúčinnější reklamu? Kritizujte ji a volejte po jejím zákazu."

 • Topolánkova ekonomická reforma? Trestní stíhání předsedy KDU/ČSL Čunka? Radarová základna v ČR? Probíhající schůze Poslanecké sněmovny? Oznámený odchod Tony Blaira z funkce? Ale jděte, koho by to zajímalo! Pro dnešní MF Dnes je nejdůležitější zpráva: "Ležel v komoře nahý a svázaný", teprve po ní následuje Tony Blair, aby titulní stránku završila další superdůležitá informace s titulkem "Americká herečka: Co Čech, to debil." Není nad to, deklarovat se jako seriózní deník.
 • V těchto dnech vyšly na veřejnost se svými čerstvými daty Mediaprojekt, Radioprojekt i auditované náklady periodik za březen. Každá z těchto zpráv by by mohla být námětem na komentář, na který však při konci semestru nemám čas. Možná něco z toho přijde do Ekonoma.
  | nahoru |

  4.5.2007 Úřad pro ochranu osobních údajů se rozhodl nepotrestat redaktory Hospodářských novin za zveřejnění majetkových přiznání našich poslanců. Doslova "Úřad přitom dospěl k závěru, že sice došlo k naplnění formální stránky přestupku, tedy že se jednalo o nedovolené použití údajů, ale po posouzení všech okolností souvisejících s tímto případem (okruh veřejných funkcionářů, účel zveřejnění, úloha tisku ve společnosti) dospěl (...) k závěru, že v tomto konkrétním případě není naplněna materiální stránka přestupku, tedy jeho společenská nebezpečnost."

  | nahoru |


  Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.