Aktuality Louče
200
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.parabola.cz, www.digizone.cz, www.novyden.cz/, a která se jen občas objeví na stránkách http://extra.cz (M.Čermák), http://www.reflex.cz/potucek/, http://blok.rozanek.cz/, blog.vozovna.cz, www.medialne.sk, www.radioweb.sk, a dalších URL.

NA OKRAJ DNŮ 1.-30.9.2008... ARCHIV     TÉMATA

23.9.2008 Nedá mi, abych nereagoval na rozhovor šéfa CME, Michaela Garina v Hospodářských novinách. 22.9. Mám na mysli jeho výrok, že digitální televize je jedna z nejstrašnějších zhůvěřilostí, které se regulátoři a politici na českých občanech dopustili.“ Chápu, že překladem se mohl Garinův výrok trochu zkreslit, nicméně hovořit o digitalizaci jako o zhůvěřilosti vyžaduje velkou dávku ignorance. Jsem zvědav, jak by Garin asi dopadl na veřejnosti v USA, kdyby stejným tónem v médiích kritizoval FCC. Ona „zhůvěřilost“ je tam totiž v plném proudu, o čemž svědčí countdown vypínání analogu v USA na webové stránce FCC, který se dostane na nulu už za necelých 150 dnů, 17. února 2009.

| nahoru |

22.9.2008 Uplynulý víkend média zas jednou posloužila nejen informaci, ale také politické komunikaci. Tentokráte nikoli mezi politickými stranami, ale v rámci vnitrostranické diskuse. Nejprve se k rozhádané ODS v Otázkách Václava Moravce vyjádřil pražský primátor Pavel Bém, aby byl o hodinu později v Nedělní partii na Primě premiérem Topolánkem označen jako člověk, který společně s Vlastimilem Tlustým „proti mě stál“. O tom, jak pro mafiána Mrázka byl Vlastimil Tlustý „téčko“ a Ivan Langer „íčko“, informuje seriál odposlechů ze spisu Krakatice, který od minulého týdne zveřejňuje MF Dnes. Proč se to děje právě teď, jsem zjišťoval v glose Louče Téčko Íčko – Proč právě teď?

| nahoru |

16.9.2008 Po týdenní pauze shrnuji události minulých dnů. Poslanec Morava odstoupil, poslanec Tlustý nikoli, podržela ho i místní rada ODS v Rakovníku. Premiér Topolánek přilil olej do ohně pátečním rozhovorem v HN Přetrhnu nitě mezi politikou a zločinem, ve které se silně distancoval od opoziční smlouvy s tím, že jejím uzavřením se dostala česká politika na scestí: “V té době došlo k nekontrolovatelnému propojení politiky, velkého byznysu a - dodávám - organizovaného zločinu. V té době byli tak nějak všichni schopni se domluvit. Tím se ovšem vymazala kontrolní role opozice.” Svými postoji k aféře Morava/Tlustý a svými výroky si Topolánek nahněval své spolustraníky a také některé novináře, což se projevilo zvýšeným počtem kritických poznámek na jeho adresu v médiích.

 • - Minulý týden Česká média a včera Syndikát novinářů uspořádaly panelové diskuse o novinářské etice v souvislosti s Kroupovou reportáží v TV Nova.
 • - Nicméně zprávou číslo jedna je od pondělka 14.9. burzovní krach v USA, bankrot investiční banky Lehman Brothers, pohlcení Merrill Lynch konkurentem Bank of America, a potíže největší pojišťovny AIG. Padá i česká burza a všichni bádají nad tím, co to bude znamenat pro Česko.
 • - Dnes v 10 hodin spustil svoji internetovou televizi Evropský parlament. Možná bych si toho nevšiml, kdyby mě nepozvali do ČT24, abych zde na téma parlamentních televizí nepohovořil. Kdysi jsem na téma Parlament a televize cosi napsal. Teď vyčkávám na to, co se stane s přenosy z české Sněmovny, až zde skončí prázdninová rekonstrukce včetně instalování nových kamer.
  | nahoru |

  8.9.2008 Pořad "Natvrdo" v němž reportéři TV Nova odhalovali korupci a vydírání v českém politickém životě, se odvysílal změnou včera večer místo pořadu "Střepiny". O tom, že k odvysílání tohoto pořadu před volbami došlo spíše samospádem než nějakými záměry televize Nova, svědčí citát z glosy Týdne „Výlov z politických kanálů“, v níž její autorky Zuzana Kaiserová a Lucie Husárová uvádějí: Je to nejspíš nejbrutálnější politická reality show, jaká kdy v Česku vznikla. Chytlavý námět a výborné obsazení. ... Později se nicméně šéfové ODS mohli přetrhnout, aby zveřejnění reportáže zabránili. „Nikdo nevolal, nic takového se nedělo,“ tvrdí mluvčí Novy Michaela Fričová. Šéf televize Petr Dvořák však podle informací TÝDNE dva týdny odmítal pustit Kroupův pořad. Jenomže politická mašinerie už byla natolik rozjetá, že ji nešlo zastavit. O tom, co televize zjistila, se totiž dozvěděla poslankyně Zubová a byla připravena s tím vyrukovat na sjezdu zelených, který začal minulý pátek v Teplicích. Proto se televize Nova rozhodla zveřejnit příběh jen několik hodin před zasedáním zelených.“.

 • - Reakci médií na zveřejněnou reportáž jsem shrnul do zvláštního příspěvku. Ale kdo ví, zda počet lidí, kteří čtou komentáře k aféře "Tlustý/Morava" (Jan Morava se dnes vzdal poslaneckého mandátu), se může měřit se čtenáři, které už několik dnů přitahuje rozvod Lucie Bílé s Václavem Bártou nebo svatba Ivety Bartošové s Jiřím Pomejem.
  | nahoru |

  5.9.2008 Své dnešní vydání MF Dnes uvádí titulkem „Poslanec ODS chtěl vydírat“. Jan Morava (ODS – 29 let) naletěl novinářům TV Nova a MF Dnes, když vyjednával s fiktivní detektivní agenturou o kompromitujících materiálech na své parlamentní kolegy, které pak dále nabízel médiím. Předpokládám, že tahle kauza jen tak brzy nevyšumí. Nedalo mi, abych se k tomu nevyjádřil.

 • - Včera jsem se vyjádřil také k mediální kampani české vlády před naším nadcházejícím předsednictvím Rady EU - Tváře českého předsednictví. A ještě před tím netuše, že se mediální události dají do tak rychlého pohybu, jsem sepsal pro ČT24 nadčasovou úvahu na téma Chodci versus řidiči v pokřiveném zrcadle médií.
  | nahoru |

  2.9.2008 Od konce minulého týdne je to jasné: vydavatelství Economia kupuje Bakala. S přihlédnutím k ostatním zájemcům je to ta lepší varianta. (Viz nedávná glosa Louče "Mediální výchova pro pokročilé.") Ve včerejším rozhovoru pro HN podnikatel Zdeněk Bakala oznámil, že chce "silnou, nezávislou, moderní multimediální společnost", do níž chce zapojit i týdeník Respekt.

 • - Google dnes představil světu svůj vlastní open-source webový prohlížeč "Chrome". V jednom komentáři jsem se dočetl, že Googlu jde nejen o to nabídnout alternativu k Microsoft Internet Explorer, ale také o snahu vyřadit Windows jako nezbytnou platformu pro PC softwarové aplikace.
 • - Po návratu z dovolené mě symbol mříže v pravém dolním rohu obrazovky programu ČT2 upozornil, že konec analogové čété dvojky v Praze se blíží. Přichází čas koupit si set-top box
  | nahoru |


  Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.