Aktuality Louče
207
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.digizone.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz news.google.com (česky) a dalších. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou http://blok.rozanek.cz/, http://www.reflex.cz/potucek/, Čermákův extra.cz/blog/, Austův www.aust.cz, duspiva.blogspot.com, online.zurnalistika.cz apod.

NA OKRAJ DNŮ 1.-30.4.2009... ARCHIV     TÉMATA

30.4.2009 Dnes před půlnocí se "Praha ponoří do analogové tmy", abych citoval novináře. Nejistota, zda své analogového vysílání ze žižkovského vysílače vypnou také také Prima a Nova, se rozptýlila teprve včera. Prima i Nova se k vypínání analogu připojují, cukr a bič vymyšlený poslední diginovelou zřejmě funguje.

| nahoru |

28.4.2009 Nebezpečí pandemie prasečí chřipky šířící se z Mexika ovládlo první stránky novin nejen ve světě, ale i u nás. Firma Newton Media, která monitoruje česká média, pohotově nabídla svým zákazníkům "rychlý speciál Prasečí chřipka," jehož ukázku jsem dostal do mailu.

 • - Poslanecká sněmovna dnes schválila v prvním čtení návrh ústavního zákona o zkrácení pátého volebního období, který předpokládá předčasné parlamentní volby 15. října t.r. Poslanci též odhlasovali zkrácenou lhůtu pro projednání ve výborech pěti dnů tak, že by zákon mohl být teoreticky schválen ještě v průběhu této schůze PSP. Ti, kteří v rozpravě proti zákonu brojili, nenašli odvahu hlasovat proti. Pokud se návrh programu 56. schůze naplní, poslanci zvolí pět členů Rady ČT a jednoho člena Rady ČRo. V obou případech tato volba může ovlivnit obsazení ředitelských míst ČT a ČRo. Slyšení volebního výboru s kandidáty do těchto rad natočil a umístil na internet server Česká média.
 • - Projekty kandidátů na místo ředitele ČT unikly do médií přes internet (web all4all) a syna radního Mezulánika. Dnes o tom píše Ondřej Aust v Lidovkách. Jak ten čas utíká. Jakoby to bylo včera, když jsem před šesti lety na Louči komentoval zvolení Jiřího Janečka.
  | nahoru |

  24.4.2009 Moje subjektivní pocity a poněkud uštěpačný komentář k současné publicistické aktivitě Janka Kroupy (byl psán ještě před zhlédnutím pořadu Reportéři ČT) vyvolaly ohlas, na který jsem musel reagovat zvláštním článkem Louče, v němž uvádím na pravou míru některé své omyly a beru zpět svoji uštěpačnost. bezplatný týdeník Sedmička, 1.číslo

 • - Propásl jsem první číslo nového bezplatného týdeníku Sedmička, které vydavatelství Mladá fronta (E15, Strategie, MF Plus) začalo vydávat před týdnem 17.4., a které chce distribuovat ve všech českých regionech. Včera jsem získal do sbírky číslo druhé a informaci s obrázkem čísla prvního dávám alespoň dodatečně na internet.
 • - Na moji glosu k dokumentu o investigativních novinářích se polemicky ozval na blogu Aktuálně.cz bývalý producent pořadu Nadoraz Jan Štern. Na ideologické nálepky a obvinění z demagogie a lži necítím potřebu odpovídat, odpověděli za mne někteří diskutující pod Šternovým článkem.
  | nahoru |

  20.4.2009 Jak jsem pochopil z dnešní MF Dnes, Janek Kroupa a jeho firma iFilms s.r.o. prodali svoji další kauzu (údajná spekulace s pozemky v Černošicích) nejen do MF Dnes, ale také do ČT, do pořadu Reportéři ČT. Neplatí-li Nova, bude platit ČT? Jak uvádí noticka pořadu ČT, případ se dostal na veřejnost "díky jedné zhrzené popelce", kterou navíc - jak vyplývá z článku v MF Dnes i upoutávky - jeden ze zastupitelů obvinil z vydírání. Chápu, že Janek Kroupa se něčím živit musí, ale má být jeho žurnalistika servisní službou pro vyřizování účtů a obchodních sporů? Bez ohledu na to, že se při tom odhalí nepravosti veřejných činitelů? Jsem zvědav na důkazy, které půjdou nad rámec "tvrzení proti tvrzení" a jež by obstály u soudu. Pokud je Kroupa dodá, pak vše budiž odpuštěno. Obávám se však, zda to nebude jen další dočasné zčeření vod mediálního rybníka (viz kauza Dryml minulý týden).

 • - Mediální událostí víkendu byly pochody pravicových extremistů v Ústí a v Krupce u Teplic, a také vypálený domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku včetně těžkých zranění. Politici reagovali a odsoudili včas.
 • - Václav Moravec dostal v sobotu 18.4. od veřejnosti cenu TýTý jako "osobnost televizní publicistiky", k čemuž gratuluji. Při výstupu na pódium zakopl a mále upadl. Vše vybalancoval, což se nepodařilo Janu Krausovi v Bratislavě, který zde v sobotu uváděl soutěž Miss Slovenska. Všiml jsem si, že si televize Markíza pohlídala Internet i YouTube tak, aby záběry Krausova pádu z podia byly k dispozici jen na jejím vlastním webu.
  | nahoru |

  17.4.2009 Sestavování překlenovací vlády probíhá bez větších skandálů, protože za zavřenými dveřmi. Jaro propuklo tento týden v plné síle s rekordními teplotami, v agendě médií jsem nezaznamenal nějaké dominantní téma.

 • - "Trhák" Janka Kroupy na první stranu úterní MF Dnes "Dryml pomohl příteli k dotaci" vyšuměl podobně, jako asi vyšumí včerejší informace o byznysu expremiérovy exmanželky Zuzany Paroubkové, která se ziskem prodává pozemky firmě, jejíž vazby mohou sahat až do politiky. Proč? Protože jsou to "jednorázovky", které média opouštějí, aniž by je byla schopna dovést k rozkrytí nějakých závažnějších souvislostí. Janek Kroupa od loňského roku provozuje investigativní žurnalistiku jako soukromá osoba přes firmu iFilms s.r.o. V dokumentu o investigativních novinářích Neohrožení ohrožení (ČT2 12.4. 20:10) si postěžoval, že je to nákladná záležitost (například vykoupit a obsadit hospodu tak, aby si oběť sedla k odposlouchávanému stolu).
  Včera se do médií dostala zpráva, že vlajková loď pátrací žurnalistiky na Nově pořad "Na vlastní oči" se do podzimu odmlčí. Nova šetří a tak se Janek Kroupa musí spokojit s honoráři odjinud. Kroupovi však asi chyběl důkaz typu "smoking gun evidence", jinak si nedokážu vysvětlit, že následné dementi bývalého náměstka ministra zdravotnictví Drymla (ČSSD) zůstalo bez odezvy ("Vyzývám proto ministerstvo zdravotnictví, aby závěry této konkrétní kontroly zveřejnilo a nezneužívalo negativních vlastností redaktora Kroupy a nepozornosti vedení MF Dnes k vyřizování si osobních a politických účtů.")
 • Na některé pasáže televizního dokumentu "Neohrožení ohrožení" (ke stažení zde) jsem reagoval článkem Louče.
 • - Tento týden vyšla publikace Novinář a jeho zdroje v digitální éře, jejímž jsem spolupachatelem. Spolu s Lídou Trunečkovou jsme se v ní pokusili vybrat a utřídit informační zdroje, se kterými dnes novináři - a nejen ti investigativní - mohou pracovat. Když jsem vybíral screenshoty některých webů pro ilustraci, snažil jsem se vybrat ty nejstálejší. Zklamalo mě ministerstvo spravedlnosti, které změnilo svůj design začátkem března, a dokonce i vstupní adresu - namísto www.justice.cz nyní portal.justice.cz.
  | nahoru |

  9.4.2009 Prezident Václav Klaus dnes jmenoval Jana Fischera do funkce předsedy vlády a pověřil ho sestavením vládního kabinetu. Když jsem poslouchal rozhlasové zprávy BBC, o vládní krizi v Česku ani řádka, zato zemětřesení v české fotbalové reprezentaci a odvolání trenéra Petra Rady se opakovalo v několika nočních a ranních zpravodajských bulletinech.
  Asst Com Bob Quick

 • Tyhle fotografie stály britského policistu odpovědného za boj s terorismem Roberta Quicka místo. Nechal se vyfotit v okamžiku, kdy sebou nesl tajné spisy, jejichž obsah - na fotografiích čitelný - ohrozil bezpečnostní operaci a vedl k urychlenému zatýkání podezřešlých teroristů. Snímek pořídil fotograf na volné noze Steve Back, který pod hlavičkou firmy politicalpictures.co.uk dodává fotografie politiků a už dříve se mu podařilo nafotit indiskrétní fotky princezny Diany nebo ministryně s čitelnými vládními dokumenty v ruce. (viz článek v Daily Telegraph). Kritika však padla na hlavu policisty, protože si dokumenty nechránil, nikoli na hlavu fotografa, který je médiím nabídl. V této souvislosti jsem si vzpomněl na diskusi, kterou vyvolaly zveřejněné esemesky Václava Klause ze sjezdu ODS v prosinci 2002.
 • - Z Francie přicházejí zprávy, že plánované datum vypnutí analogového digitálního vysílání 30.11.2011 se možná o dva roky odloží. Zároveň od června bude celá digitální nabídka zemského vysílání (18 volných kanálů) k dispozici na satelitu Eutelsat Atlantic Bird 3 (služba Fransat). Lidé, ke kterým terestrický digitál nedorazí, tak o vysílání nepřijdou, i když je to bude stát jednorázový poplatek 99 euro.
  | nahoru |

  7.4.2009 Americký prezident odjel z Prahy, Itálii postihlo zemětřesení a v Česku pokračuje hra na Černého Petra. Dohody, které se dohodly, druhý den neplatí, a každý svaluje vinu na toho druhého. Ať už vyjednávání o nové vládě dopadne jakkoli, myslím si, že ten Černý Petr zůstane asi v rukou předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. I když jsem včera na blogu Aktuálně.cz polemizoval s Bohumilem Doležalem o jeho výkladu historie (dnes na Louči), docela mne pobavil jeho nedávný sloupek v Lidovkách "Pán průzkumů", v němž výstižně napsal: "průzkumy hrají v rozhodování předsedy ČSSD tutéž úlohu, jakou hrála proroctví v rozhodování izraelských a judských králů." Myslím si, že právě tímto způsobem si Jiří Paroubek navařil horku a hořkou kaši, kterou teď musí jíst.
  DODATEK 14:00 hodin: Že by si o toho Černého Petra řekli nakonec lidovci???

  | nahoru |

  6.4.2009 Obamova návštěva je za námi, úřednická vláda pod vedením šéfa statistiků Jana Fischera před námi (pokud ovšem Fischera schválí grémia politických stran a prezident).

 • -Minulý týden jsem napsal sloupek o mediálních aprílových žertech pro ČT24. Pavel Kasík z Technetu mě dodatečně upozornil na další zdroje, které zmapoval zde a tady.
  | nahoru |

  1.4.2009 Dnešní aprílové žerty v médiích zmapoval server Česká média. Podíval jsem se jen na jeden z nich, dosti průhledný (Paroubek šéf českého fotbalu). logo nového TV programu COOL

 • - Odhlédnuto od Apríla, dnešním dnem se některé věci kolem médií mění, novým televizním programem Primy Cool počínaje a platností účinností náhubkového zákona konče. Senátor Petr Pithart sehnal podpisy pro podání ústavní stížnosti proti tomuto zákonu. Do té doby budeme žít v balkánských poměrech – s přísným zákonem, který nelze ani při dobré vůli dodržet (nemám na mysli odposlechy, ale identifikaci pachatelů a obětí), což autoritě zákona příliš neprospívá.
 • - Václavu Klausovi vadí, že Mirek Topolánek se snaží o vytvoření „letní překlenovací“ vlády. Podle slov jeho mluvčího je prezident ochoten jednat jen „o vládě České republiky, nikoli o „letní vládě“.“ Jestliže v západních demokratických zemích vláda ztratí důvěru a vypisují se předčasné volby (early elections), vláda – ať už ta bez důvěry nebo nově sestavená – se automaticky stává „caretaker government.“ Podle mého názoru „překlenovací“ není tak špatným ekvivalentem uvedeného přídavného jména.
 • - Vláda bez důvěry, předsednictví EU teprve v polovině, krize na krku a Obama se summitem za dveřmi – zřejmě nic z toho nemá sílu přivést český politický Kocourkov k rozumu. Ach jo!
  | nahoru |

  | starší aktuality | novější aktuality |

  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV: INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
  Copyright © Milan Šmíd