Aktuality Louče
249
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...

NA OKRAJ DNŮ 1.-31.10.2012... ARCHIV     TÉMATA

29.10.2012 Další státní svátek 28. října, prezidentský projev a vyznamenávání máme za sebou. Kromě olympijské vítězky Špotákové, hrdiny lékaře Zvolánka a spisovatele Oty Filipa šlo vesměs o „zasloužilé“ celým svým životem (veteráni, odbojáři, vědci). Prezidentův projev spíše negativní (vymezení nepřátel a protivníků) než pozitivní (nenechme se otrávit). Jinak v politice zatím klid před bouří, zda vláda padne, ukáže tento týden v parlamentu.
MF Dnes a LN 20. října 2012

 • Stále mi uniká smysl celostránkových inzerátů s adresou vlnyevoluce.cz, které jejich zadavatel Karel Janeček vysvětluje slovy: „Vlny Evoluce je projekt za obnovu hodnot. Cílem pozitivních vln je rozproudit celospolečenskou diskuzi o společnosti, o hodnotách, o životním smyslu každého z nás.“ Co takhle vyvolat pozitivní vlny nikoli investováním do prázdných apelů v inzerátech a na webu, ale dotací nestranného pozitivního a čtivého periodika, které nejen polemizuje, ale také užitečně informuje? To by asi stálo více peněz, Česká pozice zatím takovým periodikem není.
 • Rovněž pochybuji o smyslu publikování rozhovorů s lidmi obviněnými z evidentních kriminálních činů v době, kdy s nimi probíhá policejní vyšetřování. Je zcela pochopitelné, že každý se snaží využít (zneužít?) média ke své obhajobě. Mám na mysli dva rozhovory v MF Dnes z minulého týdne: „Likérku Drak znám. Jsem nevinný“ (Tomáš Křepela, 22.10.) a „Jedovatý líh s kolkem? Drak ukázal na celníky“ (jednatel firmy Drak Pavel Čaniga, 26.10.).
 • Na rozdíl od Filipa Remundy, nepokládám chování „tykadlového“ Romana Smetany po vyneseném rozsudku za „akt občanské uvědomělosti,“ i když uznávám, že původní rozsudek je kontroverzní a diskutabilní. Naopak chování Filipa Remundy a Víta Klusáka pokládám za parazitování na osudu jednoho chudáka, který se dostal do problémů, a jenž se nechává manipulovat lidmi, kteří z toho pak mají prospěch a slávu (mám na mysli aranžmá epizody v sídle ODS pro dokumentární film Svobodu pro Smetanu!). Plně souhlasím s Jindřichem Šídlem a jeho komentářem Jak se dnes vyrábí disident.
 • V sobotu 27.10. napadl sníh a tak jsem strávil větší část víkendu před televizní obrazovkou.
  | nahoru |

  24.10.2012 Události pádí a Louč nestíhá. Takže opět dodatečně. Dnes je středa. Minulý pátek a sobotu 20.-21.10. proběhlo druhé kolo voleb do Senátu s výsledkem: 13 ČSSD, 4 ODS, 2 KDU-ČSL, 1 KSČM, 1 TOP09, 1 starostové, 1 Strana Zelených (Wagnerová), 1 Ostravák (horolezec Sulovský), 1 Piráti („protikorupční“ Michálek) a 2 nezávislí (Okamura, Veleba). Levice ovládla Senát, nejlepší komentář k volbám jsem si přečetl od Jaroslava Veise „Tři povolební vzkazy od letošního nevoliče.“

 • Včera začala 47. schůze Poslanecké sněmovny, na které se rozhoduje o osudu Nečasovy vlády, a když ne o osudu vlády, tak přinejmenším o budoucnosti předsedy ODS Nečase, kterého čeká kongres ODS, a jenž se nechal slyšet "Než agonii, raději předčasné volby." Martin Komárek v MF Dnes shrnul situaci takto: "Na premiérově pádu mají zájem dvě vlivné skupiny: tvrdé jádro ODS podporované Klausem a zejména pak podnikatelští bossové, kteří se bojí policie a žalobců. Zhrzenci Tluchoř a spol. jsou jen agenty jedněch nebo spíše obojích."
 • Nezávisle na politickém dění si média vytvářejí vlastní kauzy. Například když Parlamentní listy citují Petra Hájka, podle kterého "Antikrist „je již ve světě,“ přičemž „zatím poslední neúspěšný pokus o nástup Antikrista pramenil dost možná právě v české líhni“ s náznakem, že „pro naši popřevratovou epochu určující politický souboj Václav Havel – Václav Klaus byl symptomem tohoto nástupu.
 • Kdyby politická groteska, která se odehrává v souvislosti s nadcházejícími prezidentskými volbami, nebyla k pláči, byla by k smíchu. Na nové televizní stanici Pětka se v pořadu Volejte prezidentovi objevil exot typu Josefa Tomana (dosud vystoupili Přemysl Sobotka, Vladimír Franz, Miloš Zeman, Jana Bobošíková, Ladislav Jakl, Josef Toman). Prezidentův poradce Ladislav Jakl umístil na svůj web parodii na Havlův novoroční projev z roku 1990, v níž slibuje vystoupení České republiky z EU. A další piškuntálie nás asi ještě čekají.
 • Konec lhaní s máslem, které není máslo, i když se nazývá pomazánkové, využili četní eurofobové k útokům na Evropskou unii. Podnik Madeta své sponzorské peníze použil k veřejnému protestu, který odnesl cyklokrosař Petr Dlask diskvalifikací. Jak kdosi trefně poznamenal, česká média věnovala velký prostor pomazánkovému máslu, zatímco mnohem důležitější téma evropské integrace z hlediska českých zájmů – vytvoření bankovní unie – se do médií téměř nedostalo.
  | nahoru |

  MF Dnes 15. října 2012 Hospodářské noviny 15. října 2012 Lidové noviny 15. října 2012 15.10.2012 Tak nevím, kdo vlastně vyhrál - levice nebo komunisté? Podle titulních stránek českých deníků to byli komunisté, ale já na těch volebních mapách stále vidím víc oranžové než rudé, což mě po Rathově aféře docela překvapuje. Za titulky MF Dnes a HN by se nemusel stydět žádný bulvár.

 • Dnes večer odstartuje nový celoplošný "čistě zábavný" televizní program Pětka, za kterým stojí majitel pražské televize Metropol Luboš Měkota. Metropol se i nadále bude vysílat separátně a bude se pokoušet o sesíťování s dalšími regionálními stanicemi. Jak uvedli na tiskovce šéfové Pětky: "Nemáme žádnou akvizici, nechceme diváky unavovat spoustou seriálů (...) Pilíři programu budou daily talk show, lifestylové magazíny a zábavní formáty, točené v exteriérech a ve studiu." Pozornost k vysílání Pětky by měl přitáhnout příběh Ivety Bartošové, něco mezi reality show a formátem docu-soap, tj. aranžovaným příběhem ze života. Po dnešním rozjezdu každou neděli až do Vánoc (pokud to Iveta vydrží).
  | nahoru |

  14.10.2012 V pátek 12.10. bylo oznámeno, že Nobelovu cenu míru získává Evropská Unie. Jak se dalo předpokládat, vyvolalo to četné a vášnivé diskuse, například mezi Ladislav Jaklem a Tomášem Sedláčkem.

 • Ovšem hlavní událostí týdne byly volby do zastupitelstev krajů a do Senátu 12.-13.10. Vítězství levice se dalo předpokládat, množství odevzdaných hlasů pro KSČM překvapilo. Očekávám sérii komentářů na téma "rudé nebezpečí". Já jsem o tomto tématu psal už před deseti lety. Na tom komentáři - byť dobově podmíněném - nemusím nic měnit, včetně věty, že KSČM "vítězí nikoli silou vlastní myšlenky, ale slabostí svých politických konkurentů a jejich neschopností efektivně řešit problémy, které lidi pálí." Dnes bych do vyjmenovaných nebezpečí, které od KSČM hrozí, zařadil ještě nabídku další utopie bezkonfliktní spravedlivé společnosti, které s přibývajícím věkem a nouzí mohou podlehnout i ti, co před dvaceti lety bezvýhradně uvěřili utopiím o bekonfliktním kapitalismu a všeléku neviditelné ruky trhu bez přívlastků.
 • Michal Škop připravil ještě v noci na dnešek analýzu „úspěšnosti“ předvolebních modelů Československé televize a Československého rozhlasu „Předvolební modely ČT a ČRo: fail.“ O tom, zda bylo možné místo známky "fail" dosáhnout hodnocení "pass", jsem napsal blog pro Aktuálně.cz.
 • V zájmu úplnosti kroniky Louče: Marka Dalíka soudce propustil z vyšetřovací vazby, přestože státní zástupce o ni žádal. Záznam komunikace ochranky prezidenta Klause z Chrastavy je podle policejní inspekce podvrh.
  | nahoru |

  9.10.2012 Událost dne: obvinění a zadržení lobbisty Marka Dalíka. Stalo se v noci z neděle 7. na pondělí 8. října. Zprávu první včera přinesl tyden.cz (10:06), následovaly weby idnes (10:17), ihned.cz (10:19), lidovky.cz (10:19), ČT24 (10:25), Novinky.cz (10:30), parlamentnilisty.cz (10:30) a další.
  István Léko, šéfredaktor České pozice.cz, napsal: "Celé zatčení Dalíka však postrádá eleganci a jakousi přirozenost. Když v několik let staré kauze policie čtyři dny před volbami zatkne politicky exponovanou osobu, všichni se musíme ptát, zda se jedná o boží mlýny, nebo o politickou objednávku."
  Já se zas ptám, jak došlo k tomu, že se jako první dostal ke zprávě Týden. Že by Jaroslav Soukup s agenturou Medea a vydavatelství Empresa a potažmo i s TV Barrandov měli blízko k tomu, co se dnes v politickém kotli vaří?

  | nahoru |

  7.10.2012 Mediální událost víkendu: rozhovor s Václavem Klausem v Lidových novinách v návaznosti na chrastavský "atentát". Jestliže před týdnem byli nepřítelem nejmenovaní "rozvraceči", tentokrát byl nepřítel identifikován konkrétněji: "...ona levicová kulturně mediální fronta pořád neunesla to, že po listopadu ’89 se jí nepodařilo dostatečným způsobem oslovit naši veřejnost."

 • Předseda Senátu Milan Štěch v pondělí vyhlásil termín prezidentských voleb: 11.-12. ledna 2013. Kromě jiného to znamená, že podle prováděcího zákona 275/2012 Sb. ČRo a ČT musí ve dnech 27.12.-9.1. vyhradit po pěti hodinách vysílacího času pro kandidáty prezidentské volby. Těch pět hodin si všichni rozdělí rovným dílem. Jak? To se teprve dozvíme.
  | nahoru |

  3.10.2012 Média mají další aféru - zatčení náměstka ministra, po němž následovalo dnešní oznámení demise ministra práce a sociálních věcí Drábka.

 • Včera jsem na televizoru přelaďoval kanály, od 1. října se v menu objevilo nejen promo nového TV kanálu Pětka, který začne vysílat 15. října, ale také jsem se konečně dostal k programu televize Pohoda, Fanda a k anonci na nový program Inzert TV. To vše ve čtvrtém multiplexu.
 • Střelba plastickou pistolkou na prezidenta stále vyvolává vášně a vyhraněné názory. Kvůli jednomu blogu, v němž se píše o "kremlofilní bábě", přišel o místo poradce premiéra Roman Joch.
  | nahoru |

  1.10.2012 Opět do médií cosi uniklo, aniž víme jak. Asi jsem trochu natvrdlý, ale poněkud nechápu smysl otázky, kterou včera v TN položil náměstkovi policejního prezidenta Tomáši Kuželovi Michal Kratochvíl, reportér Novy, tedy televize, která se na svých webových stránkách chlubí, že "exkluzivně získala přepis komunikace prezidentovy ochranky během střelby v Chrastavě." Kratochvíl se Kužela zeptal: "Jak je možné, že novináři, tedy televize Nova, dostala ten záznam dřív než náměstek policejního prezidia, potažmo tedy policejní prezident?" Neměla se ta otázka položit spíše v obráceném gardu?
  DODATEK 21:30: Server Novinky.cz vyslovil domněnku, že přepis komunikace bodygardů je podvrh.

 • Prezident Václav Klaus v rozhovoru pro MF Dnes si postěžoval: "Jak si někteří pisálkové zahrávají s mou osobou, nejen s Václavem Klausem, ale s prezidentem republiky, je v civilizovaném státě nevídané." V tomto bodě s ním souhlasím. Pokud pomineme ne příliš vkusný Vieweghův knižní pamflet, rád bych upozornil například na loňskou anketu Blesku o největším gaunerovi české politiky, kterou jsem komentoval v tomto blogu. S názorem, že společnost je úmyslně radikalizována, však plně souhlasit nemohu. Některé procesy ve společnosti probíhají spontánně, v reakci na to, co se v ní děje, a svádět to na "nejmenovanou skupinu rozeštvávačů" je poněkud laciné.
 • Včerejší OVM naznačily, že se osud vlády pomalu naplňuje (?). Alespoň Miroslav Kalousek na otázku, co by se stalo, pokud by Sněmovna nepřehlasovala prezidentovo veto prováděcích zákonů penzijní reformy, odpověděl, že pak by od ledna situaci řešil nějaký jiný ministr financí, "protože já v takovém případě okamžitě, okamžitě nebudu chtít s takovouto zlovůlí poslanců, kteří by tímto způsobem postupovali, já bych s nimi dál spolupracovat nechtěl." Já jsem tuto větu pochopil jako pevné Kalouskovo odhodlání podat demisi.
  | nahoru |

  | starší aktuality | novější aktuality |

  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
  Copyright © Milan Šmíd