Aktuality Louče
267
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...

NA OKRAJ DNŮ 1.-30.4.2014... ARCHIV     TÉMATA

30.4.2014 průměrně prodané náklady českých deníků v roce 2007Včera ukončila svůj život skokem pod vlak zpěvačka Iveta Bartošová, dlouholetý miláček bulváru, čímž se naplnila slova "dělníka bulváru" Pavla Novotného z rozhovoru pro deník Sme: "Áno, Bartošovú naozaj zabijeme". Před sedmi lety lednová sebevražda Karla Svobody na dva měsíce povýšila náklady bulvárního tisku - viz přiložený graf. Stane se něco podobného i v případě Ivety? Nebo si senzacechtivé publikum vystačí s webem, facebookem, twitterem?

 • Ve stejný den se v pražské kavárně Louvre rozdávaly Novinářské ceny OSF (Open Society Fund) za minulý rok. Jedním z laureátů se stala Daniela Drtinová, která zabodovala svým rozhovorem s jihočeským hejtmanem Michalem Haškem. Při sledování ukázky z tohoto rozhovoru na mne padla tíseň. Jak je možné, že takto usvědčený lhář je stále na vrcholu české politiky a může tahat za nitky nejsilnější politické strany? A také jsem zalitoval, že se Daniela Drtinová tak hloupě vyautovala z prostředí, v němž mohla být něco platná. Zázemí, které jí poskytovala ČT, se dnes jen těžko někde najde, a bez něj - podle mého názoru - nemá DD televizní šanci.
  | nahoru |

  28.4.2014 Týden je opět za námi a já váhám, co z nepřehledné změti událostí na Louči připomenout.

 • Včera ovládlo mediální prostor svatořečení dvou papežů - Jana XXII. a Jana Pavla II. (záznam přímého přenosu zde). Událost z Vatikánu komentoval zpravodaj ČT v Polsku Josef Pazderka, který tím pádem dočasně opustil téma "Ukrajina."
 • Nebýt tweetování Alexandra Mitrofanova a znalosti azbuky, z českých médií bych získal jen omezený pohled na situaci na Ukrajině. Pro média je teď hlavním tématem zadržení zahraničních členů monitorovací mise OBSE ve Slavjansku. V mozaice informací z Ukrajiny mi občas chybějí některé charakteristické detaily, jako například fotbaloví fanoušci v Charkově před zápasem sprostě nadávající Putinovi nebo marný pokus Michaila Chodorkovského vyjednávat s ruskými separatisty v Doněcku. V Oděse se prý opevnily oba tábory, proukrajinský na kontrolních stanovištích, ten proruský u sochy Lenina. Chodorkovský v Doněcku údajně jednal se zdejším oligarchou Rinatem Achmetovem. Podle mého názoru právě tady, v pozadí ekonomických zájmů, nejen v Kremlu, se rozhoduje, jakým směrem půjde vývoj dál. A také kdo zkrotí extrémisty na obou stranách. V roce 1933 si v Německu průmyslníci pro toto zkrocení vybrali Adolfa Hitlera. Samozřejmě, ve hře je stále "ruská" varianta, podle níž čím hůře, tím lépe. Ta však skrývá nebezpečí, že se události mohou vymknout z kontroly i těch sil, které by je chtěly využít ve svůj prospěch.
 • V Praze se konal summit Východního partnerství, na němž Miloš Zeman nabídl Českou republiku jako zprostředkovatele konfliktu na Ukrajině, což bylo ukrajinskou stranou na pražském Hradě přijato s rozpaky.
 • Českými médii poměrně v klidu prošuměla aféra falešného virálního videa simulujícího zpravodajství RTL o tom, že čeští europoslanci propásli možnost získat pro ČR kus mořského pobřeží v Chorvatsku výměnou za dvě poslanecká místa. K autorství videa se přihlásila česká pobočka nadace OSF (Open Society Fund), která v rámci kampaně „Chcete moře? Staňte se Evropany!“ vyzývá občany k účasti v květnových volbách do Evropského parlamentu. Podle mého názoru by zneužití obchodního jména a loga RTL nemělo zůstat bez odezvy a jsem zvědav, zda si to RTL nechá líbit. Video mezitím nasbíralo 370 000 zhlédnutí.
 • Česká televize ve středu 23.4. vysílala speciální debatu, v níž předsedové parlamentních stran bilancovali deset let členství ČR v EU. Kdyby se dnes hlasovalo o EU, všichni by hlasovali pro, byť s různými výhradami. Den před tím dala ČT prostor k výhradám bývalému prezidentovi Václavu Klausovi v pořadu Interview 24. Interview profesionálně dobře zvládla Světlana Witowská/Zárubová, což svědčí o tom, že ČT je schopna příležitostné výpadky (Drtinová, Zíka) nahradit.
 • V jiném rozhovoru pro Českou televizi v pořadu 168 hodin bývalý premiér Stanislav Gross se omluvil veřejnosti za svá pochybení v premiérském úřadu. Jeho výrok "Kdybych se nebál přiznat, že jsem byt financoval z poslaneckých náhrad, vyhnul bych se tomu, že jsem se zamotal do takových polopravd a lží." ve mně však i nadále vzbuzuje pochyby, zda to Stanislav Gross tentokrát myslí upřímně. Neboť jenom z poslaneckých náhrad ten chybějící 1,2 milion Kč ušetřit nemohl.
  | nahoru |

  20.4.2014 Minulý týden se hodně papíru popsalo a hodně bajtů na webu zkomunikovalo o televizní premiéře dokumentu Víta Klusáka Dělníci bulváru. Byl to spíše "bulvár o bulváru" než "dokument o bulváru," což vynikne zvláště ve srovnání s mnohem kvalitnějším a důkladněji zpracovaným dokumentem Lukáše Landy "Na stránkách bulváru" z cyklu Pološero.
  V diskusích se objevily časté výhrady typu "tohle se točí za veřejné peníze?" Otázka by se dala obrátit z pohledu dramaturgie: "A vy byste si neobjednali film u dokumentaristy, který získal Cenu filmových kritiků a teoretiků v roce 2011 za dokument "Vše pro dobro světa a Nošovic"? U filmaře, který měl dvě nominace na ocenění Český lev (2010, 2011), a jenž získal vloni cenu Václava Táborského za dokument "Život a smrt v Tanvaldu" na festivalu Finále Plzeň?" Být ovšem dramaturgem ČT, pak bych se po "Dělnících bulváru" hodně rozmýšlel, zda bych měl dát Vítu Klusákovi další bianco šek na pokračování série "Český žurnál."

 • Čtyři delegace - Rusové, Američani, Ukrajinci a EU - zasedly ve čtvrtek 17.4. v Ženevě k jednacímu stolu o situaci na Ukrajině. Jak se dalo očekávat, dohodnutý kompromis (například odzbrojení radikálů, vyklizení násilně obsazených budov) znepřátelené strany na Ukrajině ignorují.
  Martin Weiss přeložil z FAZ pro echo24.cz analýzu amerického historika Timothy Snydera k ukrajinskému problému. Za klíčovou větu zde pokládám: "odmítnutí Evropské unie znamená přijetí (Putinovy) Eurasie.... Rusko se bude snažit zabránit, aby se ukrajinské volby vůbec konaly, a evropští nacionalisté se budou snažit vyhrát evropské volby (...) porážka Evropy je vítězstvím Eurasie."

  | nahoru |

  14.4.2014 Situace na Ukrajině se stává, zvláště na východě země, výbušnou (obsazování úřadů, ozbrojené srážky). Propagandistická válka zuří na obou stranách, sovětská tradice leninského pojetí médií: "agitovat, propagovat, organizovat" opět oživla. Ten, kdo umí azbuku, se o tom může přesvědčit prostřednictvím aktuálních odkazů Alexandra Mitrofanova na twitteru. Dokáže se Ukrajina ubránit výbuchu násilí do prezidentských voleb 25. května? Výsledek volby by se mohl stát východiskem pro jednání o budoucnosti a tím i pro zklidnění situace.

 • Tomáš Němeček v rozhovoru pro Respekt víceméně potvrdil můj názor o tom, že impuls k protisobotkovské kampani v MF Dnes nepřišel od Babiše, ale z nitra redakce MF Dnes (Slonková). Němečkova metafora Babiš/slon je trefná. Doslova: "Andrej Babiš je pro své novináře slonem v místnosti, ti prostě k němu musí zaujmout nějaký postoj. Můžete předstírat, že tam ten slon není, ale to je směšné. A je velmi těžké najít míru...
 • Michal Klíma s tabletovým týdeníkem Dotyk sbírá medaile a ocenění. Nejdříve European Digital Media Award v kategorii tabletů, o několik dnů později jako "digitální počin" v oborové soutěži Časopis roku.
 • Moje předpověď o konci pořadu "Volejte Železnému" (do Velikonoc viz Na okraj dnů 23.3.) se naplnila dříve, než jsem očekával. Poslední vydání pořadu se vysílalo v sobotu 29.3.
  | nahoru |

  7.4.2014 Zvláštní redakční politiku ministrem financí vlastněného deníku MF Dnes jsem okomentoval v příspěvku o nebezpečném zahrávání si s důvěrou čtenářů.

 • Evropský parlament schválil zrušení roamingu u mobilního telefonování a vyjádřil se k problému síťové neutrality. Při komentování prvního bodu vznikla na webu zajímavá diskuse, při níž Patrick Zandl na své webové stránce marigold.cz udělil pádnou lekci rychlokvašeným modrým svazákům, nemajícím daleko k liberálovi Ševčíkovi, jehož výklad liberalismu někdy nabývá zvláštní podobu (modrý maják v protisměru). V tom druhém případě - net neutrality - nachytal člen Rady ČTÚ Ondřej Malý na švestkách českého europoslance Edvarda Kožušníka, který se podle něj "střelil do nohy" svým hlasem proti usnesení EP.
 • Dnes začala v Hradci Králové pravidelná konference Internet ve státní správě a samosprávě ISSS za přítomnosti eurokomisařky Neelie Kroesové. Kéž by se tady naplno otevřela bolavá místa využívání (obchodního zneužívání?) IT technologií ve veřejné správě tak, aby s tím nová vláda něco musela dělat.
  | nahoru |

  2.4.2014 Aprílové žerty se letos v médiích nějak přemnožily. Z mediální sféry připomeňme ten z autorské dílny Honzy Potůčka o Daniele Drtinové a Martinu Veselovském jako nové posile TV Barrandov. The Guardian tyto žerty shromáždil do zvláštního online zpravodajství, do kterého se dostalo i slovenské celonoční počítání oveček.

  | nahoru |

  | starší aktuality | novější aktuality |

  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
  Copyright © Milan Šmíd