Aktuality Louče
266
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...

NA OKRAJ DNŮ 1.-31.3.2014... ARCHIV     TÉMATA

31.3.2014 Událostí víkendu bylo druhé kolo volby slovenského prezidenta, v němž v poměru 60:40 Andrej Kiska porazil šéfa strany SMER a premiéra Roberta Fica.

 • Útočný výpad ministra financí Andreje Babiše proti redaktorům a sponzorovi internetového periodika Echo24.cz na pondělní tiskovce (20.minuta záznamu) po zasedání vlády 24.3. nezůstal bez odpovědi. Na Babišův výpad reagoval šéfredaktor Balšínek protiútokem Víme, s kým máme tu čest, pane Babiši. Babiš se později pokoušel své výroky uvést na pravou míru a omlouval se.
 • Ve čtvrtek 27.3. se Daniela Drtinová rozloučila s Českou televizí po interview vedeném právě s Andrejem Babišem. Divil jsem se, že ministra financí více nevymáchala v jeho nekonzistentních tvrzeních týkajících se jeho výroků v Lidových novinách. Nejdříve Babiš tvrdil, že nic nepsal, po konfrontaci s tištěným textem se snažil věc smést se stolu tvrzením, že nešlo o článek, ale o písemnou reakci ve formě dopisu.
 • Sněmovna přijala většinou 121 hlasů rezoluci odsuzující ruskou anexi Krymu. Andrej Babiš se zdržel hlasování. Na záznamu hlasování je zřetelně vidět názorové rozdíly uvnitř KSČM. Tvrdé komunistické jádro (Grebeníček, Semelová) hlasovali proti, pragmatici (Filip, Kováčik a další) se zdrželi hlasování.
 • Téma Ukrajiny z českých médií pomalu ustupuje do pozadí. Dorazila sem sice zpráva o zastřelení extremisty z řad Pravého sektoru Olexandra Muzyčka (to byl ten, co fackoval prokurátory). Nové informace o prezidentských kandidátech (byznysmen a majitel 5. TV kanálu Porošenko favoritem), případně o tom, že Rusko vrátí Ukrajině na Krymu zabavené lodě a letadla, asi již tolik netáhnou.
 • Americký prezident Obama poprvé navštívil Brusel a v Evropě se setkal také s papežem Františkem. Že by tato návštěva urychlila jednání o uzavření tzv. transatlantického obchodního a investičního partnerství (Transatlantic Trade and Invest Partnership, TTIP), není zatím jasné. Ruská reportáž o Obamově návštěvě v Římě byla jako vystřižená z dob, kdy média se potácela ve vleku studené války. Smutné je, že takto se v Rusku chovají nejen státní, ale i soukromá média.
 • V sobotu 29.3. se udělovaly Ceny Thálie a volila se Česká Miss, kterou korunovala členka poroty Sofia Lorenová. Média mají o čem psát.
  | nahoru |

  23.3.2014 Krym a město Sevastopol se staly 84. a 85. regionem Ruské federace. Po vyhlášení výsledků nedělního referenda se Krym stal součástí Ruské federace rychlým a brutálním způsobem (obsazování vojenských základen, zabavování majetku, přejmenování institucí). V úterý 18.3. se v Kremlu podepisovaly dohody a Vladimír Putin promluvil k národu v parlamentu za bouřlivých ovací a s následným přenosem slavnosti na Rudém náměstí.
  Ředitel státní ukrajinské televize "Peršij nacionalnyj" (celostátní pokrytí, ale share jen něco kolem tří procent) Oleksandr Pantělejmonov měl tu smůlu, že o událostech v Moskvě jeho televize informovala. Skupina poslanců strany Svoboda vedená Ihorem Mirošničenkem ředitele navštívili a hrubým násilím ho donutili k abdikaci. Natočené video oblétlo svět a vyvolalo četné protesty. Mironiščenko druhý den svůj čin na brífingu obhajoval rozčilením nad tím, že ukrajinská televize vysílala záběry oslav v Moskvě v době, kdy na Krymu zahynul ukrajinský praporčík. Jak uvedli pracovníci televize, zmíněná relace trvala jen pět minut.

 • Rada České televize se na svém posledním zasedání ve středu 19. března loučila s členy, kterým končí mandát (Uhde, Eklová, Bajaja, Mezuláník, Presl). Loučení bylo polemické a bouřlivé (viz záznam), neboť se schvalovala výroční zpráva. Nové členy Rady ČT Poslanecká sněmovna bude volit příští středu 26. března.
 • Odchod Vladimíra Železného z funkce ředitele TV Barrandov potvrzen oficiální zprávou. Novou ředitelkou se stává Marcela Hrdá, Jaroslav Soukup osladil Železnému jeho vyhazov povýšením do funkce ředitele strategického rozvoje vydavatelství Empresa Media a slovy: "Naším záměrem je vybudovat z TV Barrandov televizi, která bude pro diváky tou nejlepší přítelkyní. Vladimíru Železnému patří velké díky za to, co pro dosažení tohoto cíle dosud učinil. Jsem si jist, že ve svém novém angažmá na strategicky důležitém postu pomůže televizi k dalším úspěchům." Dost mi to připomíná situaci, v níž opouštěl CME Novu Adrian Sarbu. Také jemu se děkovalo podobnými slovy. Teď už jde jen o to, jak dlouho nechají na Barrandově Vladimíra exhibovat v pořadu Volejte Železnému. Viděl bych to tak maximálně do Velikonoc.
 • Již dva týdny se na stránkách světových médií spekuluje nad tím, co se stalo s letadlem malajsijských aeroliní, které zmizelo na lince Kuala Lumpur - Peking. Zatímco novináři vymýšlejí fantasmagorické spekulace (únos, komplot pilotů, UFO apod.), magazín Wired publikoval překvapivě jednoduché vysvětlení všech neobvyklostí letu od profesionálního pilota. Přerušení spojení - požár na palubě, změna kurzu - hledání nejbližšího letiště, prudké stoupání a klesání - snaha uhasit požár, poslední slova "Good Night" - zcela normální loučení s řízením provozu v Kuala Lumpur při přechodu na komunikaci s letištěmi v Ho-či-minově městě (Saigonu). Nechápu, proč se naše média raději zabývají tím, co vznikne ve světových tabloidech.
  | nahoru |

  16.3.2014 Po sečtení poloviny hlasů v dnešním referendu na Krymu 95 procent voličů (účast 82 procent) na položené otázky odpovědělo kladně. Která z položených dvou otázek (Jste pro znovusjednocení Krymu s Ruskem s právem subjektu Ruské federace? Jste pro obnovení platnosti ústavy z roku 1992 a pro status Krymu jako součásti Ukrajiny?) dostala více hlasů, zatím není jasné. Oficiální výsledky budou zítra.

 • V jednom slovenském komentáři k výsledkům první kola voleb slovenského prezidenta s titulkem Nevíťaz a Nefico se praví: "Robert Fico je víťazom prvého kola, je to však zdrvujúca prehra...". Robert Fico získal 28 % hlasů, jeho soupeř v druhém kole Andrej Kiska 24 % hlasů. Milan Kňažko skončil čtvrtý s 12,9 % hlasů za nezávislým kandidátem Radoslavem Procházkou (21,2 %).
 • Lidové noviny včera vyšly poprvé s přílohou "Česká pozice", což jest tištěná verze internetového periodika www.ceskapozice.cz. Nová příloha nahradila předchozí sešit "Styl," jenž od loňského roku zaskakoval za zaniklou přílohu Právo & Justice, která skončila odchodem Tomáše Němečka z Lidovek. Škoda jí, Němečka ničím nenahradíš.
 • Dnes oficiálně odstartovalo nové internetové periodikum Echo24.cz. Zatím nic moc, takový trochu rozsáhlejší Dotyk.
 • Včerejší pořad "Volejte Železnému" měl s největší pravděpodobností na barradovské TV derniéru. Vladimír Železný byl podle stále ještě oficiálně nepotvrzených zpráv minulý týden ze své ředitelské funkce odvolán. Pořad "Volejte Železnému" se vysílal ze záznamu, neboť Železný je v zahraničí. Až se vrátí z Jeruzaléma, pak se prý k situaci vyjádří.
 • Ve volném čase jsem sepsal další vzpomínkový materiál o médiích před dvaceti lety, tentokráte o americkém mediálním fondu a Gene Materovi, kterému Michal Zelenka říkal "táta českých rádií." K dispozici v rubrice Koho to dnes ještě zajímá...".
  | nahoru |

  13.3.2014 Odtržení Krymu od Ukrajiny se stává pravděpodobným, má o tom rozhodnout výsledek nedělního referenda 16.3. Nicméně Západ na teritoriální integritě Ukrajiny i nadále trvá. Informace o Ukrajině na internetu a sociálních sítích trefně popsal Michal Musil v komentáři Ukrajina v informačním smogu. Jednostrannost a služebnost ruského informačního televizního kanálu RT (vvysílá v angličtině, španělštině a arabštině) ho diskvalifikuje jako relevantní informační zdroj s výjimkou politicky neutrálních událostí, jakou byl pád meteoritu v Čeljabinsku. Vždyť i ta Al-Džazíra se nepropůjčuje k tak primitivní propagandě.

 • Kandidáti do mediálních rad prošli další selekcí ve volebním výboru PSP. Poslanci se rozhodli dodat Radě ČT novou krev, protože dosavadní radní Milan Uhde, Dana Eklová, Antonín Bajaja a Radek Mezuláník ve výběru, jejž příští týden dostanou poslanci ke hlasování, chybějí. V Radě Českého rozhlasu tak skončí i její dosavadní předseda Tomáš Ratiborský.
 • Na téma mediálních rad mě zpovídal reportér nového internetového periodika Echo24.cz, které pod vedením bývalého šéfredaktora Lidových novin Dalibora Balšínka má odstartovat příští týden. Nezávisle na tom sepisuji o tzv. mediálních radách vlastní komentář (jeden z řady těch, které publikuji už přes dvacet let - například v Literárkách zde).
 • Ve Velké Británii se rozhodli zrušit BBC3, televizní kanál určený mládeži, který by se měl od podzimu 2015 stát službou na vyžádání dostupnou na iPlayeru a na webu. Rozhodnutí je prý diktováno finanční situací BBC, o níž se ve zvýšené míře nyní začíná diskutovat. Ministryně pro kulturu, média a sport Maria Millerová se vyslovila pro dekriminalizaci neplacení rozhlasového a televizního poplatku, na což reagoval šéf strategického plánování BBC varováním, podle něhož by BBC tak přišla o 200 milionů liber ročně. Mezitím Sunday Times upozornil na tajnou interní analýzu, podle níž by se kolem roku 2020 měl rozhlasový a televizní poplatek za přijímač zrušit a vysílání veřejné služby by se mělo financovat předplatným svého druhu, které by platily všechny domácnosti.
  | nahoru |

  1.3.2014 K zaznamenání z tohoto týdne: Daniela Drtinová a Martin Veselovský odcházejí ze zpravodajství ČT. Tisková zpráva ČT uvádí, že tým Událostí, komentářů oslabený odchody editorů posílí Martina Riebauerová, která po nástupu Slonkové do pozice šéfredaktorky opustila MF Dnes.

 • Současně s tím, jak se situace na Ukrajině komplikuje, upadá úroveň zpravodajství ČT24 z Ukrajiny svým směřováním do "oficiálna." Soudím podle posledních dnů, v nichž jsem nenašel informace, které by se odlišovaly od západoevropského mainstreamu, přestože by se - také díky možnostem internetu a naší jazykové příbuznosti - daly najít informace od zdroje.
 • Projev prezidenta Miloše Zemana v Evropském parlamentu nebyl takovou ostudou jako zdejší vystoupení Václava Klause (poslanci na protest opouštěli sál) či Mirka Topolánka (Obamova cesta do pekel), nicméně ani ve Štrasburku Zeman nezapřel svoji egocentrickou touhu zaujmout bonmoty a předvést svoji výjimečnost (angličtina spatra, nicméně s výrazy vyvolávajícími pobavení - bubblebum, bootcase, jakož i ruština na tiskovce).
  | nahoru |

  | starší aktuality | novější aktuality |

  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
  Copyright © Milan Šmíd