Aktuality Louče
284
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 9. 2015... ARCHIV     TÉMATA
28. 9. 2015
Uprchlíci jsou i nadále politickým problémem číslo jedna. Zvláště poté, co v úterý 22.9. mimořádné zasedání Rady EU za účasti ministrů vnitra schválilo plán přerozdělit 120 000 uprchlíků do členských zemí EU, a to kvalifikovanou většinou, když proti plánu hlasovalo Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Polsko na poslední chvíli opustilo stanovisko visegrádské čtyřky a Finsko se zdrželo hlasování. Takto dohodnuté (z našeho hlediska nadekretované) kvóty se staly vítanou příležitostí ke kampani proti členství ČR v EU vedené českými eurofoby.
Dne 23.9. následoval mimořádný summit hlav států, který přijal balíček opatření k migrační krizi, jenž by měl kromě jiného finančně posílit programy chránící hranice EU (Frontex, pobřežní hlídky), přehodnotit dosavadní pravidla (Dublinská regulace) a přimět členské státy, aby se tato pravidla dodržovala. O změně kvót se tady už nediskutovalo.
x x x
Exprezident Václav Klaus publikoval v pondělí 21.9. v německém deníku Die Welt úvahu kritizující německý postoj k migrační krizi s titulkem Merkelová prokazuje Německu medvědí službu.
O tři dny později zopakoval Václav Klaus své názory v pořadu Události komentáře, který opepřil - kromě obvyklé kritiky EU - katastrofickými vizemi dalšího vývoje a žádostí "aby vláda zlegalizovala svůj postoj k EU referendem nebo mimořádnými volbami." Mandát k tomuto požadavku doložil množstvím podpisů pod svou výzvou z 5. září.
Kdo si vzpomene na někdejší názory VK na občanské aktivity a jejich výzvy a petice, a také na jeho celoživotní postoj k institutu referenda, nestačí se divit.
x x x
Téměř na roveň zájmu o migrační krizi se postavil zájem českých médií o trenky vlající nad Hradem. V minulém týdnu nebylo dne, aby se k věci někdo nevyjadřoval (debata o odpovědnosti za incident a úvahy o zajištění bezpečnosti Hradu apod.). Originální prezidentská standarda se stále nenašla a nic bych nedal za to, že chlapci ze Ztohoven s tím budou mít problémy. Nehrají fér hru, z akce, kterou si sami natáčeli, nám ukázali jenom kousek a nevěřím, že by se na tom záznamu nenašlo něco víc, co by potvrdilo nebo vyvrátilo informaci, že standardu odnesl vítr.
x x x
V mezinárodním měřítku ovšem migrační krizi konkurovala v médiích jiná událost spojená se skandálem koncernu Volkswagen, který podváděl a vylepšoval emise svých dieselových motorů, aby nemusel zvyšovat spotřebu a snižovat výkon. Vědci ze západoviržinské univerzity to zjistili už před rokem na základě výsledku analýzy provedené pro neziskovou organizaci International Council on Clean Transportation. Vše se publikovalo, ale věci se daly do pohybu až tehdy, když se toho zmocnila vládní agentura na ochranu životního prostředí EPA - Environmental Protection Agency. Další důkaz, že média a jejich informace nejsou všemocné, na výkon moci jsou stavěné jiné instituce.
x x x
Předchozí sobotu 20.9. měl údajně vyjít v deníku MF Dnes rozhovor s Miroslavem Kalouskem, jehož publikace se nakonec nekonala. Kalousek rozhlásil, že publikaci rozhovoru zakázal majitel Mafry, místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš. Babiš takové obvinění odmítl, redakce MF Dnes se brání (vymlouvá?) tím, že někeré myšlenky rozhovoru použila do materiálu o straně TOP09 před jejím sjezdem. Protože text rozhovoru "topka" publikovala, víme, že v části rozhovoru Kalousek bez věcných argumentů útočil na Mafru až došel k závěru: "Je tedy zřejmé, že v českých médiích skončila svobodná veřejná diskuze." Tedy další názor ve stylu paušalizujících siláckých vyjádření, která však už nefungují tak, jako kdysi.
x x x
Ten, kdo si nepředplatil program O2 Sport, nemohl sledovat přímý přenos utkání Slávia-Sparta, v němž po dlouhých letech Slávia konečně jednou zvítězila (1:0). Televizní divák tak poprvé pocítil změnu, o které se mluvilo už vloni v lednu, a která se zrealizovala letos na jaře, když od Pragosportu, který získal vysílací práva od STESu, si zakoupila přednostní práva na ligové přenosy Kellnerova O2 a umístila je na placený kanál O2 Sport.

| nahoru |

20. 9. 2015
"Stojíme tváří v tvář humanitární katastrofě obrovských rozměrů." Věta, která vystihuje současný vývoj migrační krize v Evropě, jejíž konec je zatím v nedohlednu. Nachází se v úvodu "Středoevropského dopisu," který podepsala řada osobností ze zemí Střední Evropy. Konstatuje se v něm, že "Společná Evropa byla vystavěna na základech solidarity. Dnes se tak už nemůžeme zříci spoluodpovědnosti za celou Unii a odvracet zrak od lidského neštěstí a od situace, v níž se nacházejí státy, jež jsou nejvíce dotčeny sílící imigrační vlnou."
x x x
Nad tím, zda pojem "migrant" a "uprchlík" lze používat jako synonyma, medituje úvaha na webu amerického žurnalistického think-tanku Poynter.org. Některé odpovědi nabízí debata BBC, New York Times nebo Evropská federace žurnalistů EFJ.
x x x
Krize nekrize, nejen pro televizi Nova, ale i pro další tzv. seriózní média je mediální událostí víkendu včerejší vyvěšení rudých trenek na stožár prezidentské standardy na Hradě, které provedli tři členové skupiny Ztohoven převlečení za kominíky.
x x x
V diskusi nedělních OVM 20.9. europoslanec Ransdorf jako obvykle ze sebe sypal četná statistická data a informace jako Hellerovský Clevinger, přičemž do nich zamíchal i takové zdroje, jako je provinční politolog interpretovaný anonymním webem Střípky ze světa nebo iránský generál Hassan Firouzabadi, který tvrdí, že islámský stát je intrikou Izraele, a že má důkazy o tom (které nikdy nepředložil), že ISIS dostal od Američanů materiální pomoc. Kritická reflexe chybí, hlavně že se to hodí do krámu.

| nahoru |

15. 9. 2015
Uprchlická krize v Evropě se přiostřuje, což konečně přimělo politiky jednat. Německo začalo kontrolovat své hranice, Ministři vnitra se dnes na zasedání Rady EU "v zásadě shodli" na relokaci 120 000 migrantů do zemí EU. Závěrečný dokument v této souvislosti obsahuje větu: "All Member States confirm their willingness to participate." Ministr vnitra Milan Chovanec však na svém twitteru napsal: "Včera jsme se v Bruselu nedohodli. Složitá diskuse. Malé pochopení pro argumenty zemí V4."
Faktem je, že v komuniké o komisí EU nadiktovaných kvótách, kterým se bráníme, není ani vidu ani slechu. HN dnes v titulku napsaly "Vize Evropy bez hranic se kvůli uprchlické krizi hroutí."
x x x
Ve Sněmovně premiér Sobotka dnes promluvil k jednacímu bodu "Informace vlády ČR o problémech migrace." Po hodinové debatě se projednávání bodu přerušilo. Ale i ta hodina stačila poskytnout chmurný obraz naší politické scény, v němž vynikal Tomio Okamura.
Byly tu i světlé body. Opoziční Karel Schwarzenberg se zastal premiéra a ministra vnitra. Poslankyně ANO Kristýna Zelienková řekla: "Skutečným problémem nejsou uprchlíci, ale odpovědi politiků, které jsou bohužel často populistické a potenciálně velmi nebezpečné. Budeme všichni překvapeni, až v příštích volbách díky naší lehkovážnosti získá kvartet Konvička, Okamura, Landa a Adam Bartoš 15 nebo 20 % hlasů."
x x x
Bohužel povaha médií je taková, že se soustřeďují na konflikt, střety, dramatické situace, lidské tragedie. Také proto audiovizuální média zklamávají, neboť pro ně je pak velice těžké podat komplexní a realistický obraz probíhající události, když ukazují jen jednu její viditelnou část, která je navíc ovlivněna subjektem pozorovatele, situací i místem natáčení. (K tomu viz článek Louče Síla a slabost mediálních obrazů.)
A tak vznikají katastrofické obrazy jednotlivostí, které si v našem vědomí extrapolujeme na celek. Toho pak využívají všichni, co nás straší katastrofou. Já osobně se domnívám, že Evropa je stabilní, a že by měla tuto krizi zvládnout, i když to možná bude bolet. Jak evropské daňové poplatníky, tak ty, kteří asyl nedostanou a budou se muset vracet. Co je na tom nejvíc smutné, že díky výrokům našich některých politiků Česká republika z téhle šlamastyky odejde s pověstí potížisty, který odmítá přiložit pomocnou ruku ke společnému dílu.
x x x
Tomáš Syrovátka, kterého jsem si znepřátelil pochybami o étosu jeho investigativní žurnalistiky, za což jsem byl odměněn označením "ten "medialni analytik", ktery rozumi vsemu, jen - zel - ne novinarine," se rozhodl opustit žurnalistiku. Bude pracovat pro fotbalovou Slávii, dnes ve většinovém vlastnictví čínské společnosti CEFC. Že by to s tou hypotékou byla pravda?

| nahoru |

7. 9. 2015
Přílivová vlna imigrantů do Evropy měla v médiích minulý týden dva vrcholy. Jeden byl emocionální - fotografii utonulého kurdského chlapce Ajlana na tureckém pobřeží otiskly četné světové deníky na titulních stranách.
Druhým vrcholem bylo drama tisíce utečenců, blokovaných na nádraží v Budapešti maďarskou vládou, která je nechtěla pustit dál. Poté, co se část z nich vydala pěšky do Rakouska, Německo se rozhodlo neregistrované běžence přijmout. Odhaduje se, že během týdne dorazilo do Německa kolem deseti tisíc lidí. Včetně syrských utečenců propuštěných z Česka poté, co Německo oznámilo, že je přijme bez dokladů.
Při této příležitosti jsem si zavzpomínal na exodus slovenských Romů do Finska v létě 1999.
x x x
V Praze se k problému migrantů sešli šéfové Visegrádské čtyřky. Ve společném prohlášení zaujali odmítavý postoj k "jakémukoli návrhu mající za cíl zavedení povinných a trvalých kvót pro solidární opatření."
x x x
Pro česká média byla událostí návštěva prezidenta Miloše Zemana v Číně na oslavách konce druhé světové války. Zeman se zde setkal s Putinem a lobboval za česko čínské obchodní vztahy. Oslavy komentovala Olga Lomová v Deníku Referendum Zeman v Číně: naštěstí ho nebylo ani pořádně vidět.
x x x
Zatímco srpnová výzva "Vědci proti strachu a lhostejnosti" žádala politiky, "aby nezneužívali cizí neštěstí k hromadění levných politických bodů", Václav Klaus se rozhodl 5. září reagovat "Výzvou občanů České republiky vládě a Parlamentu ČR", aby oslovené subjekty "hájily zájmy a bezpečnost občanů České republiky" a aby vláda "zabezpečila vnitřní bezpečnost (...) nepřijala žádné kvóty či podobná opatření, jimiž mají být migranti „přidělováni“ jednotlivým zemím EU (...) a trvala na dodržování platných smluv v oblasti azylové politiky, (...) mezinárodní závazky či právní normy podřídila schválení občany České republiky v referendu". Miloš Zeman v Číně údajně s Klausovou výzvou souhlasí. Kolik politických bodů oba nasbírají?

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz