Aktuality Louče
283
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 8. 2015... ARCHIV     TÉMATA
30. 8. 2015
Ohlédnutí za týdnem: Příval imigrantů do Evropy neustává, spíše sílí. Cílové země EU - Německo, Británie, Francie vyzvaly Evropskou komisi, aby předseda Rady EU svolal mimořádnou poradu ministrů vnitra a justice ke krizové situaci, která by se měla konat 14. září. Kritika Německa, Británie a Francie míří na země, které příval nezvládly a migranty bez evidence propouštějí dále (Řecko, Makedonie, Srbsko, Itálie). EU by měla zajistit, aby funkce záchytných míst v těchto zemích byly obnoveny do konce tohoto roku.
x x x
Otřesnou zprávu o tom, že v dodávce převaděčů se na cestě po Maďarsku udusilo 71 osob, převzala všechna světová média.
x x x
Stejně tak jako záběry, na kterých psychicky vyšinutý střelec v americkém státě Virginia střílí na své bývalé televizní kolegy v přímém přenosu.
x x x
Kromě toho, že si vymyslel na svůj hrob epitaf ve znění: "Zde leží člověk, který každého blbce rozzuřil do nepříčetnosti," prezident Miloš Zeman se ve svých náhradních "Hovorech z Lán" (Pressklub stanice Frekvence 1) explicitně vyjádřil k problému migrantů. Na základě konstatování, že ochrana vnější hranice EU nefunguje, prohlásil, že "před ilegálními imigranty se musíme bránit vlastními silami - zastavovat je na hranicích a vracet je do zemí, odkud přišli... použít k tomu i armádu." Jinou vizi, co s problémem dělat, prezident nenabídl, naopak na vlně strachu a obav varoval před riziky přijímání imigrantů.
Dodatek 31.8.: Pro úplnost dodávám odkaz na dnešní tiskovou konferenci prezidenta před odjezdem do Číny, jejíž obsah shrnul Robert Břešťan do sedmi vět.
x x x
Hlídací pes si na twitteru pochválil příspěvek svého autora Milana Zeleného "10 poznámek o migrantech a akceschopnosti Evropy." Podle mého názoru těmto knížecím radám chybí globální rozhled, se kterým jsem se setkal v tomto pořadu BBC. Ten totiž s poukazem na historické zkušenosti jiných migračních vln nabízí aktivní východiska, která budou stát peníze, a která se budou možná jen obtížně politicky prosazovat, ale pořád by byla lepší, než se k problému, jemuž se Evropa nemůže vyhnout, stavět pasivně a obranářsky.

| nahoru |

21. 8. 2015
21. srpen roku 1968 silně ovlivnil život mojí generace. Pozoruji, že pro mé vnuky je ta doba velice vzdálená, asi jako bájné předválečné roky první republiky mých rodičů pro mne v jejich věku. I když by se nemělo mechanicky srovnávat neporovnatelné (Československo 1968, Krym 2014), některé detaily těch událostí vykazují překvapivou podobnost a shodu. Mám na mysli sovětskou/ruskou lživou propagandu (kontrarevoluce v ČSSR, fašisté na Ukrajině). Co je na tom smutné, že to u Rusů funguje, jak jsem se po roce 1968 v Rusku přesvědčil v rozhovorech s docela inteligentními lidmi. Své vzpomínky na srpen 1968 jsem sepsal před dvanácti lety. Nedávno jsem si tuto dobu připomněl novým příspěvkem do rubriky Koho to dnes ještě zajímá.
x x x
Do 2. června byl Lukáš Čadek pro média neznámým jménem. Dnes je ústřední postavou případu "Česká pošta," v němž se objevilo podezření z korupčního jednání ze strany politika ČSSD Kamila Choce. Louč se snaží dát dohromady chronologii případu tak, jak jej média prezentovala.
x x x
Vedra polevila, příliv běženců do Evropy nikoli. V Maďarsku a ve francouzském přístavu Calais u eurotunelu se stavějí nové ploty. Světová média si všímala katastrofy v čínském městě Tchien-ťin, kde výbuch chemikálií srovnal se zemí rozsáhlé skladiště včetně tisíce automobilů.
x x x
Domácí debatu o otázce uprchlíků rozvířila výzva vědců proti strachu a lhostejnosti, kterou omylem podepsal i český xenofob s fašizujícími názory na facebooku Martin Konvička. Martin Veselovský jej v rozhovoru na DVTV s těmito výroky (plyn, koncentráky, masokostní moučka, zbavení občanských práv) konfrontoval, aniž by se pokusil zpochybnit nebo alespoň narušit jeho paušalizující chápání islámu jako absolutního zla, o němž se nediskutuje, případně reagovat na jeho výroky typu "Mohamed byl šašek, psychopat" nebo "ty ženský s tou utěrkou."

| nahoru |

9. 8. 2015
Zdá se to být už téměř jisté: finanční skupina Penta převezme na podzim od pasovských vydavatelství Vltava-Labe-Press (Deník), čímž skončí čtvrtstoletý výlet německých vydavatelů do mediální krajiny českých deníků. Ten výlet pro ně nebyl sice zadarmo - investice do modernizace redakcí, stavba tiskárenských kapacit - ale celkově se jim vyplatil. Východní trhy podržely německý regionální denní tisk v druhé polovině 90. let, kdy se s příchodem internetu zřítil jeden z hlavních pilířů jeho financování - lokální řádková intzerce. Mínusy doma vyrovnávaly zisky z východních trhů a investic. Proč tedy český trh není pro německé vydavatele perspektivní? Protože oni dobře vědí, že jejich budoucnost je na internetu, na němž chtějí expandovat. Proto jdou tam, kde broadband a mobilní data jsou samozřejmostí a ne drahým a často nedostupným luxusem jako u nás. První to pochopil a k ústupu zavelel Axel Springer Verlag.
x x x
Ve čtvrtek 6. srpna zahájil Český rozhlas digitální rozhlasové vysílání DAB přesahující rámec lokálních experimentů (digitálně jsou programy ČRo sice už řadu let dostupné na televizních multiplexech a internetu, ale to se nepočítá). Zda se DAB v Česku uchytí tak, jako ve Velké Británii nebo zda ho posluchači budou ignorovat jako ve Švédsku, ukáže budoucnost. Za to, že to ČRo s DABem zkouší, si zasluhuje pochvalu.
x x x
Britský regulátor Ofcom zveřejnil svoji pravidelnou analýzu komunikačních trhů The Communications Market 2015, jejíž četba nám umožňuje nahlédnout do budoucnosti audiovizuálních médií i u nás. Sledovanost lineárního vysílání televize i nadále klesá, více než polovina britských domácností má televizní přijímač propojený s internetem.
x x x
Ondřej Neumann na hlidacipes.org komentoval mediální přestřelku mezi dvěma šéfredaktory - Jaroslavem Pleslem (MF Dnes) a Erikem Taberym (Respekt) z minulého týdne. Vše začalo komentářem Jaroslava Plesla "Zeman zachraňuje systém," o němž Tabery později napsal "Jak si Plesl osedlal Konvičku." (Konvička viz jeho blog). Detaily lze nalézt v odkazech textu Ondřeje Neumanna "Média z impéria Andreje Babiše znovu v akci. A opět s etikou na štíru."
Ad česká diskuse o běžencích. Nechápu, jak několik stovek běženců - což je směšný počet ve srovnání se situací u našich sousedů - a jeden incident v táboře pro uprchlíky se stane katastrofickým tématem, ze kterého se snaží vytlouci kapitál agresivní menšiny radikálů, kterým média věnují nepřiměřenou pozornost.
x x x
Před měsícem jsem kritizoval média šířící nepotvrzenou zprávu o tom, že se francouzský filmový herec Gerard Depardieu ocitl v Ukrajině na černé listině nežádoucích osob a jeho filmy se nesmějí hrát. Tato fáma před dvěma dny bohužel přestala být fámou a stala se skutečností. A to, když ukrajinské ministerstvo kultury 7. srpna zveřejnilo "seznam umělců, jejichž jednání ohrožuje národní bezpečnost Ukrajiny." Uvádí se zde čtrnáct jmen, posledním na seznamu je Depardieu. Tento seznam má právní podklad v zákonu Ukrajiny o ochraně rozhlasového a televizního informačního prostoru přijatém letos v únoru. Co si budeme namlouvat, je to cenzura jak vyšitá. Ne nadarmo se říká, že první obětí válečných konfliktů je svoboda tisku a jeho pravdivost.
x x x
Přehled mediálních témat minulého týdne by nebyl kompletní, kdyby v něm chybělo téma hlavní: vlna veder, která láme všechny krátkodobé rekordy.

| nahoru |

3. 8. 2015
webová stránka Blesku 2.8.2015Již po třetí v tomto roce prezident Miloš Zeman odpovídal reportérům Blesku na otázky týkající se aktuálních témat. Média zaujal jeho vzkaz běžencům v Evropě ve třech větách: "První věta zní: Nikdo vás sem nezval. Druhá věta: Když už tady jste, tak musíte respektovat naše pravidla, stejně jako my respektujeme pravidla, když přijedeme do vaší země. Třetí věta: Když se vám to nelíbí, běžte pryč." Jak asi zareaguje finančník Zdeněk Bakala poté, co si mohl vyslechnout větu: "Já dlouhodobě pokládám pana Bakalu za lidskou hyenu..."
x x x
Shodou okolnosti dnes krátce nato publikoval Daniel Anýž komentář Co mají Trump a Zeman společného, z něhož cituji: "...snaha o seriózní informování je ve vztahu k Trumpovi i k Zemanovi tak trochu soubojem s větrnými mlýny. Pro skalní fanoušky Trumpa a Zemana je jakákoliv kritika ze strany médií právě jen potvrzením toho, co říkají jejich idoly, totiž že novináři jsou prolhaný póvl. Trump stejně jako Zeman nemají potřebu se někomu vážně zodpovídat, a tak – ať už osobně (Trump), či prostřednictvím svého mluvčího (Zemanův fábul Ovčáček) – deklasují politickou kulturu na úroveň blábolu. Někdy jen komického, jindy ale i nebezpečného."

| nahoru |

1. 8. 2015
Dva materiály týkající se českých médií z právě končícího týdne stojí za zaznamenání.
x x x
Jednak je to rozhovor s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem doplněný otvírákem z titulní strany "Za televizi budou platit všichni" v Hospodářských novinách 27. července. Ve zbývajících dvou letech svého mandátu se Dvořák pokusí "oslovit zákonodárce, aby při schvalování nových mediálních zákonů vzali v potaz dobu, v níž se nacházíme." Tj. nová média, sociální sítě, rostoucí nelineární konzumaci televize přes tablety a chytré telefony apod.
x x x
Dále je to analýza webu Parlamentní listy z pera publicisty Tomáše Urbana zveřejněná pod titulkem "Radikální listy" v dnešní příloze Lidových novin Orientace (bohužel jen v tištěném vydání). Urbanovi se podařilo spojit se se spolumajitelem webu Michalem Voráčkem a redaktory PL. Za jejich ochotu zřejmě zaplatil zdrženlivostí při popisu a hodnocení obsahu tohoto politické bulváru, který se vloni dostal na třetí místo Anticeny soutěže Křišťálová lupa udělované za „projekt, událost či aktivita problematického charakteru.“ Výhradou těch, kteří pro anticenu hlasovali, bylo „porušování principů seriózní žurnalistiky“. Naprostý souhlas.

| nahoru |

| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz