Aktuality Louče
286
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 11. 2015... ARCHIV     TÉMATA
29. 11. 2015
Minulý týden byl bohatý na rozhovory státníků, v nichž rezonovaly ohlasy na události ve světě i doma z týdne předešlého, především na demonstraci na Albertově. Prezident Miloš Zeman pohovořil s Jaroslavem Pleslem v MF Dnes (26.11.), pak odpovídal čtenářům webu parlamentnilisty.cz a nakonec vystoupil v diskusním pořadu televize Prima Partie (29.11.).
To vše následovalo po rozhovoru, který zveřejnily Hospodářské noviny v pátek 20.11., v němž premiér Sobotka na adresu prezidenta řekl: "Myslím, že mnohem horší je, že v zásadě legitimizuje šíření xenofobie a nenávisti v té naprosto extrémní podobě. To by demokratický prezident dělat neměl." Prezident kontroval v MF Dnes výrokem, podle něhož Sobotkova kritika byla "klukovskou drzostí." Doslova: "...já s úsměvem přehlížím různé klukovské drzosti, jako je například právě tato..."
Své k prezidentovi si řekl také místopředseda TOP09 Miroslav Kalousek v Deníku 21.11., když ho označil za bezpáteřního populistu slovy: "Populista (...) říká to, co chtějí posluchači v konkrétním prostředí slyšet. Tohle pan prezident umí mistrovsky. Dnes je označován za islamofoba, ale on žádný islamofob není. Kdyby byl národ muslimům nakloněn, tak bude Miloš Zeman chodit do mešity, neboť je čistokrevný populista."
x x x
Tentýž Miroslav Kalousek se v neděli 29.11. stal novým předsedou TOP09 poté, co ho zvolil celorepublikový sněm této strany. Karel Schwarzenberg se stává jejím čestným předsedou. Ve svém kandidátském projevu Miroslav Kalousek několikrát varoval před hrozbou likvidace svobody médií, aby v jeho závěru kromě jiného prohlásil: "Chci vést TOP 09 k volebním úspěchům navzdory potlačování svobody médií a poškozování svobodné politické soutěže!".
Tuto větu vyslovil politik v živém televizním přenosu poté, co celostátní zpravodajský program ČT24 věnoval jeho straně a jeho projevu téměř celodenní vysílání, v době, kdy není žádným problémem vytvořit si vlastní zpravodajské médium bez jakékoli cenzury či jiného omezení.
x x x
Svými stížnostmi na média se tak Kalousek podle mého názoru snížil na úroveň senátora Veleby, který na facebooku přirovnal žurnalistiku České televize k aktivitám StB, a "v zájmu demokracie" vyzval k tažení proti ČT jenom proto, že reportáž "Účastníci zájezdu" (pořad Reportéři ČT 23.11.) umožnila divákům nahlédnout do zákulisí shromáždění na Albertově 17. listopadu.
Tato reportáž ukázala, že velká část davu aplaudujícího prezidentově projevu na Albertově byla svezena autobusy z venkova, které organizovala Velebova Strana práv občanů ve spolupráci s prezidentovým kancléřem Mynářem.
Před prezidentskou volbou v roce 2013 jsem se vyjádřil ke kandidátům Zemanovi a Schwarzenbergovi takto: "Oba kandidáti jsou pro mne ne příliš perspektivní politici (...) Vycházím však ze zkušenosti a z přesvědčení, že záleží nejen na politikovi, ale také na lidech, kterými se obklopí. Co se týče úrovně lidí, kteří by přišli s vítězným kandidátem na Hrad, pak se domnívám, že Karel Schwarzenberg by měl při jejich výběru lepší ruku, což moji volbu přiklání na jeho stranu." Situace, do níž se prezident Zeman na Albertově dostal, a která mu zřejmě není příliš příjemná, jde podle mého názoru plně na účet lidí, kteří ho obklopují.
x x x
V parlamentu prošel zákon o registru smluv, od něhož se očekává, že bude mít protikorupční účinky. Ve finálním odmítnutí senátních úprav ho prohlasovala vládní strana ANO s podporou pravicové opozice proti svým koaličním partnerům ČSSD. Zajímavé.
x x x
Karel Gott, ač nemocen a po chemoterpaii si přišel do Státní opery vyzvednout svého čtyřicátého Zlatého slavíka. Mariusz Szczygieł to dobře vystihl - jsme Gottland.
x x x
Nedávná personální akvizice DVTV Filip Horký (dříve Česká televize) začal moderovat nový pořad DVTV Forum, který se vysílá od minulého týdne živě na internetu při využití tří kamer (vlastně mobilních telefonů) spřažených do počítače se softwarem umožňujícím jejich režijní střih. Prvními zpovídanými objekty DVTV Fora byly Martin Veselovský a Jindřich Šídlo.

| nahoru |

23. 11. 2015
Albertov 17.11.2015V českých médiích jsou stálým tématem reakce na symbolický obraz z Albertova 17. listopadu s českým prezidentem zpívajícím hymnu vedle islamofoba Martina Konvičky a představitele hnutí Úsvit - Národní koalice Marka Černocha, hnutí, které s Konvičkovým Blokem proti islámu úzce spolupracuje.
Také proto se v neděli 22. listopadu v 15:00 sešli studenti Na Albertově na náhradním pietním shromáždění k výročí 17. listopadu, které podpořilo patnáct rektorů.
Podobně jako při úterní "prezidentské" manifestaci, byla u toho ČT s přímým přenosem do ČT24 (na záznamu od 57. minuty) a se stejnou taktikou jako v úterý - nechat přímo proběhnout hlavní projev, zbytek shromáždění ukázat jen v obraze jako ilustraci debaty ve studiu. Rektor brněnské MUNI Mikuláš Bek na Albertově pohovořil na téma lokajské a svobodné plebejství.
x x x
Po pařížském masakru a po pátečním teroristickém útoku na mezinárodní hotel v Bamaku/Mali se v komentářích stále více objevuje slovo "válka." Strach z teroristických útoků zasáhl nejen Paříž, Brusel, ale také i Prahu (viz akce na Pohořelci).
Na internetu se geometrickou řadou zvětšuje počet odborníků na terorismus a na ad-Dawla al-ʾIslámíja, zkráceně Daiš (nebo Dáeš?) aneb islámský stát, a na to, jak s ním zatočit. Pro ně i ostatní zájemce jsem na blogu Aktuálně.cz přeložil a citoval jeden starší text z německého Spieglu. Byl to snad první text na tomto blogu, kde mi nikdo nenadával a neútočil ad hominem. Konec konců, vždyť jsem jenom vybíral a překládal.
x x x
Migranti, teror, islámský stát v minulých dnech vytěsnil z aktualit Louče informace ze světa médií, kde se stále něco děje.
V pražském hotelu Clarion se 19.11. konala konference Forum Media 2015, na které promluvili někteří kapitáni českého mediálního byznysu.
A tak jsme se mohli dozvědět, že Křetínského a Tkáčův Czech News Center by měl zájem o Lukačevičův Seznam, že Vltava Labe Press možná přestěhuje redakci Deníku a tabletového Dotyku do developerského projektu Penty v Jinonicích u Waltrovky, že člen představenstva Mafry Michal Hanák nepovažuje bulvár za nic špatného (což koreluje s podobou titulních stran MF Dnes), a že Michel Fleischmann u digitalitace rozhlasu dává přednost evoluci před revolucí.
x x x
Ve stejný den 19.11. se vyhlašovaly výsledky desátého ročníku ankety Křišťálová lupa, v níž dvě ceny (Globální projekt českých tvůrců a Data driven projekt) nasbíral web na vyhledávání letenek Skypicker, a také lidé z DVTV (Projekt roku: DVTV, Osobnost roku: Martin Veselovský).
x x x
Kdysi každý nový terestrický televizní program se stal předmětem zájmu a komentářů v médiích. Dnes, v době hojnosti digitálních multiplexů vznik pátého a šestého programu TV Prima (Prima Max a Comedy Central ve spolupráci s Viacomem) nikoho nevzrušuje. A to ponechávám stranou vznikání a zanikání šílených teleshoppingových, kartářských a astrologických kanálů.
x x x
Petr Pithart ve své nové knize vzpomínek Po Devětaosmdesátém věnoval jednu kapitolu médiím a spontánní privatizaci deníku Mladá Fronta. Zřejmě proto, že tenkrát proběhla za tichého souhlasu české vlády v čele s jejím předsedou.
x x x
Jedna zpožděná informace pro záznam: ve čtvrtek 5.11. vyšlo první číslo nového čtrnáctideníku Newsweek. Startovací vydání bylo pro mne zklamáním, za 59 Kč bych očekával něco, co mne jako čtenáře osloví svoji originálností nebo výjimečností. Dočkal jsem se jen pestrého koktejlu aktuálních, až efemérních témat. Ani ryba ani rak, ani čistě zpravodajský ani výhradně lifestylový magazín.

| nahoru |

18. 11. 2015
Další 17. listopad je za námi. Tentokráte v klidu a bez výtržností, ve stínu teroristických útoků v Paříži, s bohatou pluralitou vyjadřovaných názorů. V této pluralitě byl největší měrou zastoupen ten proud, který shromáždil nejrůznější protestní až extrémní a antisystémové postoje pod deštník strachu z islámu a odporu proti přistěhovalcům. Což je vlna, na které se dnes veze i český prezident.
Z množiny jednadvaceti ohlášených akcí nejhojnější účast měly dvě demonstrace. Jednu z nich svolala Okamurova fanynka Lucie Hašková na Václavák před Muzeem. Druhá se konala na Albertově na podporu Miloše Zemana.
Některá média (Novinky.cz, Echo24, Impuls, lidovky.cz, četné blogy) šířila fámu, že organizátorem této manifestace na Albertově je Konvičkův Blok proti islámu, a že jejím tématem je "podpora názorů prezidenta republiky na imigraci a islám." Tato dezinformace bohužel opět vznikla na půdě tiskové agentury ČTK, a to ve zprávě Akademici jsou proti zneužití 17. listopadu pro projevy nenávisti. Už tento titulek vyvolává pochyby o gramotnosti a stylistickém umění autora zprávy. Neboť svolavatelem "Shromáždění na podporu prezidenta republiky, demokracie a svobody" na Albertově byla Jelena Vičanová.
Projev prezidenta sám o sobě nevybočoval z řady jiných zemanovských vystoupení (nemohla chybět zmínka o "novinářích, kteří píší každý den o něčem jiném, aniž by čemukoli rozuměli"). V jeho obecných pasážích bylo možné s některými tezemi projevu souhlasit, ovšem ten obsahoval také řadu protimluv. Neboť jak rozumět výroku "nálepka či nadávka není argument," když samotný projev byl plný nálepek a generalizujících tvrzení (novináři, co ničemu nerozumějí, migranti - mladí dobře živení muži, média - manipulátoři a vymývači mozků).
Všemi deseti bych podpořil Zemanovu obhajobu svobodného myšlení a volání po toleranci vůči odlišným názorům, kdyby však vedle Zemana nestáli lidé šířící evidentní nepravdy a náboženskou nenávist, ne nepodobnou té, kterou šíří islamisté. Podle mého názoru však na samotném textu Zemanova projevu nebylo nic pronikavě skandálního. Skandální byly však okolnosti, za jakých byl pronesen. V tom souhlasím s Václavem Žákem, který včera odpoledne na ČT24 o projevu řekl (39. minuta záznamu): "Takže já na tom projevu nevidím fakticky nic divného, akorát musím plakat nad úrovní české politiky, která tohle připustila."
P.S. Soukromě si myslím, že ČT se se svým obtížným úkolem podat obraz včerejšího dne docela slušně popasovala. Člověk, který chtěl získat informaci, ji přinejmenším v obraze dostal tak, že si mohl vytvořit svůj vlastní názor o tom, jak to na ulicích zhruba vypadalo. I když - jak známo - není člověk ten, který by vyhověl všem.

| nahoru |

14. 11. 2015
titulní strany francouzských médií 14.11.2015Smutný zápis do kroniky Louče: včerejší teroristický útok v Paříži, přesný počet jeho oběti se stále zjišťuje (zatím přes 120).
Zpravodajství ČT24 včera večer plynule přešlo z Událostí komentářů do zvláštního zpravodajského bloku hluboko přes půlnoc. Stanice ČRo Plus jela i nadále podle vysílacího schematu, musela se spokojit jen se zvláštními vstupy svého pohotového zpravodaje Jana Šmída. Kolik lidí asi má ČRo Plus k dispozici v rozhlasovém newsroomu pro mimořádné události?
Vzpomněl jsem si na to, jak před čtrnácti lety pánové Čulík a Pecina na základě svých subjektivních dojmů tvrdili, že ČT při 11. září zaspala, a že komerční stanice byly lepší. Bohužel tento mýtus později převzali i někteří naši novináři. Snad to dnes už vidí jinak.
Jako obvykle twitter (#ParisAttacks) nejen pohotově informuje, ale i komunikuje okamžité reakce politiků. U nás se první ozval Zaorálek, Chovanec šel nejprve na web, až poté na twitter, Babiš to pojal ráno v devět ve francouzštině.
x x x
Evropská migrační krize pokračuje. Ve středu a čtvrtek 11.-12.11. se na Maltě sešel summit evropských a afrických států o migraci, který končil jako obvykle deklarací a přijetím akčního plánu, který navazuje na šestnáct předchozích iniciativ (Rabat Process, the Khartoum Process, the Joint EUAfrica Strategy atd.). To vše podepřeno financemi slíbenými do zvláštního fondu.
x x x
Na facebooku jsem si v této souvislosti všiml tohoto příspěvku Standy Bilera, hodnotícího informování našich médií o světě a o našich sousedech; například o Německu, kde "probíhá živá debata nejen o řešení migrační krize, ale stejně tak o změnách v samotné zahraniční politice," ovšem naši šéfredaktorští Rambové to shrnou do jednoho primitivního bulvárního titulku, který navíc není pravdivý.
x x x
Evropská žurnalistická obsertvatoř EJO minulý týden zveřejnila výsledky výzkumu na téma: Jak evropské noviny psaly o uprchlické krizi. Jedním z poznatků je zjištění, že fotografie utonulého kurdského chlapce Ajlana vychýlila postoje evropských médií ve prospěch uprchlíků jen na jeden týden, poté se média vrátila ke svým tradičním (pro- i protiuprchlickým) postojům z dřívějška. Typický příklad - německý bulvár Bild, který se nejprve vezl na vlně sentimentálního soucitu, aby později opět psal o problémech s migranty.
Co mne zaujalo, byl příspěvek českého raportéra výzkumu Romana Hájka z FSV UK, který v anglické verzi je citován takto: "“The crisis has allowed the media (and politicians) to blow up criticism of the EU,” he said. Hajek added that the photograph of Aylan Kurdi was not published in any newspaper studied and the boy’s story barely covered." Kde se stala chyba? U Hájka nebo v EJO? V české verzi tiskové zprávy ji naštěstí Roman Hájek opravil a nepravdivé tvrzení o tom, že fotky Ajlana v našich denících nebyly, vypustil.
x x x
V Srbsku končí tisková agentura Tanjug. Protože se jí nepodařilo zprivatizovat do termínu 31. října, jak ji určil zákon, stát se rozhodl Tanjug zrušit. Jaký bude asi osud chytré horákyně soukromoveřejnoprávní ČTK? Vydrží i nadále poskytovat veřejnou službu bez dotací v tvrdé konkurenci volného trhu médií digitální éry?
x x x
Blíží se 17. listopad a s ním i příležitost pro "kraválisty všeho druhu," jak o nich včera napsal v souvislosti se státními svátky Jindřich Šídlo. Podle Přehledu oznámených veřejných shromáždění na území hlavního města Prahy ke dni 13. 11. 2015 (ke stažení zde) se uskuteční 21 akcí, z nichž některé pochodujíce se budou prolínat na Václavském náměstí, na náměstí Republiky, Staroměstském náměstí, Albertově, Klárově, u Úřadu vlády a dalších místech. Sečtením předpokládané účasti podle svolavatelů by mělo příští úterý ulicemi pochodovat 33-44 tisíc demonstrantů.
Podle názvu některých demonstrací to nevypadá na to, že to budou veselice oslavující znovunabytí svobody a demokracie. Posuďte sami:
"Za naši kulturu a bezpečnou zem – upozornění na problémy související s imigrací, apel Vládě a Poslanecké sněmovně ČR na řešení" (svolavatel Lucie Hašková),
"Protestní shromáždění proti imigraci a islamizaci Evropy" (Dělnická strana sociální spravedlnosti), "Demonstrace za svobodu, proti imigraci, vetřeleckým kvótám, za vystoupení ČR z tyranské EU, připomenutí událostí 17. listopadu 1939" (Národní demokracie),
"Shromáždění na podporu prezidenta republiky, demokracie a svobody" (Jelena Vičanová),
"Protestní pochod proti prezidentovi ČR" (Tomasz Peszyński),
"Podpora hodnot svobody a demokracie ve vztahu k prezidentskému úřadu" (Martin Přikryl),
"Shromáždění proti rasové a náboženské nesnášenlivosti a nesnášenlivosti vůči uprchlíkům" (Jan Cemper),
"Občanská manifestace – protest proti A. Babišovi" (Martin Horvát), atd. atd.
A tak mě napadá. Bude se více slavit nebo více bojovat. A také: kde je ten prezident, který sliboval, že "bude hlasem deseti milionů občanů"?
x x x
Zatímco moje upozornění na text Louče vztahující se k osobnosti právě zemřelého bývalého západoněmeckého kancléře Helmuta Schmidta si přečetlo jen několik desítek lidí, a to ještě díky tomu, že jsem ho umístil na Aktuálně.cz, čtenost Louče (přes tisíc návštěv za den) raketově stoupla poté, co jsem Jindřichu Šídlovi na Facebooku identifikoval podvodníka, který ho obtěžoval.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz