Aktuality Louče
293
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 6. 2016... ARCHIV     TÉMATA
30. 6. 2016
O brexitu už bylo napsáno tolik slov, že necítím potřebu k nim cokoli dodávat.
Před dvěma dny mne však zaujal komentář europoslance Niedermayera na jeho facebookovém profilu: "Už zase si čtu v našich médiích, co že se to v Bruselu, kde právě jsem, děje..." Měl na mysli zasedání Evropského parlamentu, jehož přepis je možné si přečíst zde. Komentář pak pokračuje: "pak mluvili šéfové skupiny. V rámci nich i pan Farage a paní Le Penn. Mluvili prediktabilně, provokativně, někdy jako z jiné planety. Přesto si novinky.cz vybraly výroky pana Farage k textu, který měl debatu českému čtenáři přiblížit. Zajímavé, ne? Na druhém z velkých webů jsem zase získal dojem, že zde řešíme odvolání pana Junckera."
Ano, média jsou slabým článkem debaty o EU. A když se k tomu přidají politici...
x x x
Bezprecedentní teroristický útok na letišti (43 mrtvých, přes dvěstě zraněných) v Istanbulu provedli tři islamisté z území bývalého SSSR.
x x x
Aféra Šlachtagate pomalu v médiích usíná, přestože bývalý šéf ÚOOZ dělá vše pro to, aby svoji kauzu zviditelnil. Naposledy včera v Show Jana Krause.
x x x
Jak uvedl Mediář, chystá se další zpravodajská televize Z24. Dopadne jako Z1?

| nahoru |

24. 6. 2016
Stalo se, co jsem očekával: Velká Británie opustí Evropskou unii. Má se to za jisté, i když teď (6:30) ještě nejsou sečteny všechny hlasy. Opět se ukázala potřeba opatrnosti při publikování výsledků nejrůznějších průzkumů veřejného mínění. Tato opatrnost chyběla ČTK, která o půlnoci uvedla zprávu titulkem Britské referendum o EU skončilo, průzkum naznačuje setrvání v EU. Kdyby redaktoři ČTK lépe prověřovali, kdo a jak průzkum dělal, do titulku se ten průzkum nikdy nemohl dostat. Neboť tradiční a seriózní výzkumy typu exit polls se v Británii tentokráte nekonaly, o čemž bylo možné se dozvědět na webu, někde i s předstihem. Jenomže to bych asi chtěl od redaktorů ČTK příliš.
| nahoru |

23. 6. 2016
Odhlédneme-li od dnešního hlasování o brexitu, česká média i nadále sledují (už unaveně) další epizody seriálu Šlachtagate, z nichž jedna se dnes odehrála na tiskovce prezidenta ("je třeba dát míč na zem a zklidnit hru") a druhá v parlamentu (sněmovní bezpečnostní výbor proti vůli ČSSD svolán, ale nedohodl se na programu).
x x x
A pak tu byla jedna miniaféra s "cenzurou" na serveru Aktuálně.cz, který nejprve rozhovor s podnikatelem Jančurou (hádá se s ministrem vnitra Chovancem) zveřejnil, pak ho z webu odstranil, aby ho později navrátil v upravené podobě. Nakonec však - po protestech redaktorů, kteří se postavili proti zásahu ředitele redakcí Economie Vladimíra Piskáčka, - se opět vrátil na web v plném znění včetně jména Martina Romana a agentury Bison & Rose.
"Novinářskou hysterii" zkritizoval šéfredaktor Echo24 Dalibor Balšínek v komentáři, podle něhož Jančurovy nedoložené spekulace neměly vůbec spatřit světlo světa, kdyby ovšem rozhovor nevedlo "mladé tele, které nic neví,".
x x x
Mistrovství Evropy v kopané pro nás skončilo v úterý 21. června porážkou od Turecka 0:2. Ve skupině D jsme skončili poslední.

| nahoru |

19. 6. 2016
Ve čtvrtek 16. června ve Slovenském domě v Praze se udělovaly poprvé Krameriovy novinářské ceny za nezávislou žurnalistiku Asociací nezávislých médií, kterou vloni založil aktivista Stanislav Novotný jako trucpodnik platformě Svobodu médiím (ANM jsem na Louči zaregistroval poprvé před šesti měsíci). S výjimkou redakcí, jejichž členové byli odměněni (Tereza Spencerová - periodický tisk Literární noviny, Tomáš Hauptvogel - televizní žurnalistika TV Prima) se zpráva o této ceně v mainstreamových médiích neobjevila. Nicméně o publicitu se postaraly spřízněné weby Parlamentní listy, ac24.cz, czechfreepress.cz a četné další.
Další ceny dostali Robert Mikoláš (rozhlasová žurnalistika), Ondřej Neff (internetová žurnalistika) a Jan Petránek (celoživotní přínos). Speciálně těmto třem novinářům k cenám gratuluji, neboť nějaké ocenění své práce si zcela určitě zaslouží.
Jenom nevím, proč je přijímají od spolku, který vedle Stanislava Novotného a Petra Žantovského spoluzakládali Jan Korál - zastánce spikleneckých teorií o 11.září 2001 a provozovatel konspiračního webu nwoo.org, nebo Ondřej Geršl, majitel a šéfredaktor proruského serveru ac24.cz, a časopisu Vědomí, pro něhož je pravda o 11. září rovněž záměrně zatajována.
V porotě Krameriových cen zasedl vedle šéfredaktora MF Dnes Jaroslava Plesla i generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, tedy šéf instituce, kterou je třeba podle jednoho z bodů programu ANM "napravit," protože veřejnoprávní média jsou údajně cenzurovaná, manipulovaná a nezajišťují dostatečnou pluralitu.
x x x
Byla to víceméně náhoda, že ve stejný den, kdy se udělovaly Krameriovy ceny, jsem zveřejnil kritickou analýzu komentářů jednoho se spoluzakladatelů Asociace nezávislých médií Petra Žantovského.
Škoda, že na internetu není plný text Žantovského eseje "Česká média uprostřed informační války", který ve středu 15.června otiskly Haló noviny. Nezbývá než vybrat pár citátu z jeho závěru: "Pokud by tedy dnes chtěl někdo podrobněji analyzovat, proč se česká média chovají tak služně, otrocky, nedůstojně, musí vyjít z toho, jaký je dnešní průměrný český novinář. Namnoze namyšlený nedouk, maximálně vyškolený na nějaké fakultě ve zbytečných teoriích, ale nemající skutečný rozhled a vhled do světa vůkol (...)
Obrovský rozmach občanské žurnalistiky, webových zpravodajských a informačních portálů, mnohost, pestrost a rostoucí kvalita diskusí, autorů a příspěvků mne vede k pocitu, že náš národ je lepší než jeho oficiální novináři. Zdá se dokonce, jako by své oficiální novináře už přestával potřebovat.(...)
Je zřejmé, že to mainstreamová média znervózňuje, protože vědí, že přicházejí o svůj vliv. Ale ruku na srdce: co nám je po tom? Jen musíme dát větší pozor, jejich hysterie bude kulminovat a třídní boj se stane důslednějším a agresivnějším."

Jak jsem z tohoto závěru vyrozuměl, na frontě jakéhosi nového třídního boje se Petr Žantovský vyčleňuje z řad mainstreamových médií (pak by se jeho rozhlasové aktivity daly pokládat za průnik partyzána do nepřátelských řad) a cítí se být bojovníkem v řadách občanské a neoficiální žurnalistiky, kterou některé teoretické koncepce nazývají "pátá moc." A opět shodou okolností, před dvěma týdny, jsem o tomto fenoménu napsal glosu, která zítra vychází v Týdeníku rozhlas.
x x x
Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně vznikla Výzkumná zpráva: Analýza manipulativních technik na vybraných českých serverech, která se zaměřila na Parlamentní listy a server ac24.cz. Analýzu včera rozebral Jiří Leschtina, který v závěru svého komentáře napsal:
"Kdy zodpovědnějším politikům i odborníkům dojde, že účinkováním v nich (Parlamentních listech) dodávají zdání solidnosti a poctivosti zákeřnému propagandistickému bulváru?" Souhlas!

| nahoru |

17. 6. 2016
Někdy se divím, kdy nacházejí naši politici čas na vládnutí, když tolik času jim sebere vystupování v médiích. Aféra Šlachtagate se vyhrotila v úterý 14. června na zasedání Bezpečnostní rady státu. Ministr vnitra Chovanec pak nakonec reorganizaci policie stejně podepsal a Andrej Babiš z vlády neodešel - jak před tím vyhrožoval. Babiš to pak všechno vysvětloval Martinu Veselovskému v DVTV. Komentátoři do dnešního dne tápou, jak a proč ta aféra vypukla a co za ní vlastně bylo. Připouští se i varianta, že nic.
x x x
titulní strana The Sun 14.6.2016V úterý 14. června nejčtenější britský bulvár The Sun vyzval své čtenáře, aby věřili Británii slovní hříčkou "BeLeave in Britain" se zdůrazněním slova leave/opustit. Text úvodníku začíná slovy "Musíme se osvobodit od diktátorského Bruselu! Za 43 let našeho členství jsme byli svědky toho, jak narůstá nenasytnost, šikana a inkompetence v řešení krizí ze strany Bruselu. Příští čtvrtek, pomocí volebních lístků, můžeme tuto ohromnou historickou chybu sami napravit. Je to naše poslední šance."
Jeden komentář o brexitu mne vyprovokoval k napsání delšího blogu "Brexit za dveřmi aneby Když se EU vejde do jednoho odstavce."
x x x
titulní stran Guardianu s citátem Jo CoxovéO dva dny později ve čtvrtek 16. června jakýsi psychopat zavraždil poslankyni Labour Party Jo Coxovou, které by se u nás dostalo přízviska "sluníčkářka" nebo "pravdoláskařka." Jo Coxová se silně stavěla proti britskému odchodu z EU. Britští politici však zůstávají v klidu: nikdo z nich si netroufl zatáhnout tento incident do kampaně.
x x x
Naopak v USA nedělní (12.6.) masové vraždění osamělého muslimského teroristy v nočním klubu v Orlandu, kde se scházeli homosexuálové (49 mrtvých, 53 zraněných), se chtě nechtě do prezidentské kampaně dostalo.

| nahoru |

11. 6. 2016
Od středy 8. června v médiích zuří a bouří kauza Šlachta (reorganizace policejních útvarů a následná demise šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ÚOOZ) s potenciálem vzniku vládní krize. Databáze Newton na filtr "Šlachta AND reorganizace" odpověděla výskytem čtyř stovek materiálů v monitorovaných médiích v průběhu pouhých tří dnů (9.-11.6.) Kdo to všechno přečte a kdo se v tom vyzná, před ním smekám klobouk.
Například Radio Plus včera v rubrice "Názory a argumenty" nabídlo hned tři komentáře, z nichž každý to vidí trochu jinak: Spustili to sociální demokraté, bojí se neřízené střely před volbami? Šlachta obvinil olomouckého hejtmana a nemá přesvědčivé důkazy, konečně odchází. Je to Babišovo PR vítězství, skončí Šlachta u Babiše?
Jisté je však to, že první výstřely této kauzy přišly z Babišových médií, konkrétně jde o materiál z 1. června v Lidových novinách. (Předběžný nástřel jednoho z autorů Martina Shabu, kterého Svobodné fórum v titulku označilo za "obrněnou pěst hnutí ANO", se objevil již v jeho poznámce ze 14.5.)
Přijatelné vysvětlení mi nabízí Petr Honzejk: existuje tu pravděpodobná verze, že mělo jít o tiché zneškodnění ÚOOZ, ovšem ta nemusí být pravdivá; ten, kdo nejlépe využil situaci, je Andrej Babiš.
Dramatičtěji to vidí Bohumil Pečinka: Jde o to, kdo tu bude vládnout: "Jestli řádně zvolení politici, kteří samozřejmě jsou – jako všichni lidé – omylní a často i hloupí. Anebo ještě větší část moci dostanou političtí oligarchové typu Andreje Babiše, kteří v minulých letech podepsali politický pakt se skupinou státních zástupců a veřejných aktivistů přesvědčených o své neomylnosti."
K osobě Roberta Šlachty pak zajímavý komentář Jaroslava Kmenty v časopise Reportér. Podle něj jednou ze tří chyb Roberta Šlachty bylo, že "v letech 2008 až 2012 až příliš naivně nabíhali Šlachtovi lidé na informace, které v prostředí šířil nespokojený podnikatel Andrej Babiš."

| nahoru |

9. 6. 2016
V kauze - či pseudokauze? - televize Prima se do sebe na internetu zakousli dva psi: Hlídací pes Ondřeje Neumanna a Neviditelný pes Ondřeje Neffa.
Na jedné straně redaktor Robert Břešťan obhajoval postoj Hlídacího psa tím, že "zveřejnění nahrávky je ve veřejném zájmu. Televize Prima je médium s vysokým vlivem na veřejné mínění. Nahrávka potvrzuje to, že pokrývání tématu uprchlické krize není vedeno podle žurnalistických standardů zakotvených například i v kodexu, k němuž se sama televize Prima hlásí."
Na straně druhé Ondřej Neff toto zveřejnění označil za stylizovaný pamflet a trapný pokus, při němž se: "naši čeští talibánci pokusili kriminalizovat TV Primu."
Celou aféru přehledně a vyčerpávajícím způsobem popsal v osmnáctiminutové reportáži nedělní pořad Newsroom ČT24.
Debata o případu - bez nějakého závěru - pronikla i do jednání parlamentního volebního výboru, které čtenářúm iHned.cz zprostředkoval v online zpravodajství Filip Rožánek.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz