Aktuality Louče
297
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 10. 2016... ARCHIV     TÉMATA
29. 10. 2016
Přežili jsme další státní svátek 28. října včetně nikdy nekončících diskusí o tom, kdo měl a kdo neměl být dekorován.
Rozhádanost společnosti je však tentokrát větší než kdy jindy (dalajláma, Jiří Brady), což se projevilo nejen večer na Hradě, kde chyběli někteří politici, ale i v podhradí na Staroměstském náměstí, kam předseda STAN svolal separátní oslavy vzniku Československa.
Živě přenášela DVTV, ze záznamu pak ČT24 hned po přenosu z Vladislavského sálu. Moderoval Michal Horáček. Luboš Palata na svém facebookovém profilu napsal: "Staromak byl krasnej, ale priste prosim bez Horacka...."
Kdybych srovnával řečníky obou akcí, pak souboj Zeman vs. Horáček vyhrál přesvědčivě Zeman. Na druhé straně Staromák nad upjatým a chladným Vladislavským sálem vyhrával spontánností některých vystoupení (Pithart, Brady). Bohužel tu nechyběly trapnosti na transparentech. O hrubosti diskuse a vulgaritách na internetu ani nemluvě.
x x x
Když jsem se před čtyřmi dny zmínil o tom, že Jiří Brady bude hostem Show Jana Krause, netušil jsem, že se tento pořad stane předmětem mediální kauzy, při níž bude často padat slovo cenzura. Případ jsem zmapoval ve zvláštním textu Dichtung und Wahrheit ve věci Show Jana Krause.
x x x
Pavel Rychetský tento týden vyjádřil v rozhlase i v televizi k problému společného prohlášení čtyř ústavních činitelů k Číně. Řekl zde totéž, co jsem již dříve napsal v blogu Dalajláma a česká zahraniční politika. Prohlášení bylo bezprecendentní, byl to projev politického amatérismu.

| nahoru |

25. 10. 2016
Mediální bouře vyvolaná prohlášením čtyř ústavních činitelů k návštěvě dalajlámy 21. října plynule přešla ve vichřici se jménem Jiří Brady, muž, který přežil holocaust, měl dostat Řád Tomáše G. Masaryka, ale jeho vyznamenání bylo údajně - dle informací jeho synovce, lidoveckého ministra kultury Hermana - zrušeno jako trest za to, že se Herman nepodvolil nátlaku z Hradu a setkal se s dalajlámou.
Od té chvíle se stal Brady, který před dvěma dny dorazil do ČR, mediální hvězdou titulních stran deníků, médií tradičních i internetových až po talk show Jana Krause.
Diskuse se nyní vedou o to, zda Brady měl skutečně vyznamenání dostat (údajně mu to telefonicky z Hradu oznámili) a zda byl vyřazen ze seznamu jako odveta za Hermanovu neposlušnost.
Na dnešní tiskové konferenci (od 62. minuty záznamu) prezidentův mluvčí Ovčáček a ředitel odboru protokolu Jindřich Forejt to popírají, nicméně telefonát Forejta Jiřímu Bradymu do Kanady je zřejmě hotový fakt. Vše ostatní se odehrává v poloze "tvrzení proti tvrzení." Svědkové záříjového rozhovoru na slovenské ambasádě (ministři Mládek, Ťok, velvyslanec Peter Weiss), při němž prý Zeman Hermanovi sdělil, že pokud se s dalajlámou setká, tak jeho strýc přijde o metál, toto údajné vydírání nepotvrdili (dle Ovčáčka "vyvrátili").
Vlna kritiky, která nemá daleko k shitstormu, se valí na Miloše Zemana, a to nejen z "pražské kavárny," ale také od četných politiků, kteří svůj nesouhlas s chováním Hradu se rozhodli projevit tím, že se nezúčastní oslavy státního svátku 28. října.
Můj názor? Další trapný konflikt demonstrující malost a amatérství české politiky, konflikt zbytečně rozdělující českou společnost, při němž obě strany (mám na mysli nejen Hrad, ale i ministra Hermana) postrádají velkorysost, politickou profesionalitu a nadhled hodný státníka.
Shitstorm = toto původně vulgární anglické slovo popisující "situaci s mnoha problémy, v níž jsou lidé rozčilení a zlí", převzala němčina jako označení specifického internetového jevu: lavinovitě se šířící negativní a kritické komentáře vyskytující se ve velkém počtu v poměrně krátkém časovém období, zaměřené proti nějaké osobě, společenství, instituci, či jinému sociálnímu fenoménu, a publikované na sociálních sítích, v blozích a internetových diskusních fórech.

| nahoru |

20. 10. 2016
Karel Gott s dalajlámou idnes.cz 19.10.2016Dalajlámova návštěva na konferenci Forum 2000 (mezi dalšími hosty Adam Michnik, Gary Kasparov) zahýbala českou politikou, když dalajlámu v úterý 18. října přijal ministr kultury Daniel Herman (KDU/ČSL). Tentýž den večer se na prezidentově webové stránce objevilo Společné prohlášení ústavních činitelů ČR zdůrazňující, "že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči ČLR vychází (...) ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí."
Reakce na toto nestandardní prohlášení nesoucí podpisy prezidenta, předsedy vlády a předsedů obou parlamentních komor (standardní reakcí mělo být prohlášení ministerstva zahraničí z pondělka 17. října, u kterého mohlo zůstat), byla rychlá a vášnivá. Padala silná slova ("deklarace, která co do svého jazyka mně připomíná dokumenty protektorátní vlády" - Petr Nováček na ČRo Plus). Ve středu 19. října na setkání s dalajlámou v budově Senátu přišlo více než padesát poslanců a senátorů; některé univerzity na protest proti nadbytečné deklaraci loajality vůči Pekingu vyvěsily tibetské vlajky.
S dalajlámou se sešel i Karel Gott.

| nahoru |

17. 10. 2016
Druhé kolo senátních voleb poslalo do politického důchodu druhého kuchaře z předvolebního klipu "Kde se dobře vaří, tam se dobře daří!" Zdeňka Škromacha (tím prvním byl Michal Hašek). Celkové hodnocení: úspěch kandidátů KDU/ČSL. ČSSD obhájila jen dva z dvanácti mandátů, vládní koalice však i nadále má v Senátu ústavní většinu.
x x x
Na Czech Internet Forum minulou středu 12. října Pavel Zima ne příliš přesvědčivě hájil nový projekt Zprávy Seznam.cz. V rozhovoru pro Mediář Zima a Unger prohlašují: "Interní cíl je dělat dobré zpravodajství." a "Chceme se zaměřit na opinion makery." Obávám se, že k tomuto cíli ještě povede dlouhá cesta, která podle mého názoru nevede přes reportáže z akce Greenpeaace na chladících věžích chvaletické elektrárny.
x x x
Tam, kam může Konvička, nemůže Dalajláma. Správa Pražského hradu nepovolila postavit pódium na Hradčanském náměstí u Masarykova pomníku. Dalajláma, který přijel na konferenci Forum 2000, se dnes uchýlil na nádvoří blízké Národní galerie.
x x x
Na pohřeb zesnulého slovenského exprezidenta Michala Kováče ve čtvrtek 13. října dorazila česká delegace (Miloš Zeman, Václav Klaus) se zpožděním. Od té chvíle se vede mediální bitva (Kdo za to může?) mezi prezidentovým mluvčím Ovčáčkem a Řízením letového provozu.
x x x
V Iráku oficiálně začala bitva o město Mosul, která může trvat měsíce. Komentátoři se shodují v tom, že jednotlivé frakce fronty proti ISIL (kurdští Pešmergové, irácké vládní vojsko, sunitské oddíly podporované Tureckem a lidové šítské milice uznané iráckou vládou) mají představy o tom, co by mělo následovat po případné porážce ISIL v druhém největším iráckém městě Mosul, značně rozdílné.
Al-Džazíra umístila na facebook přímý přenos z bojiště.
x x x
Bob Dylan se stal letošním nositelem Nobelovy ceny za literaturu.

| nahoru |

9. 10. 2016
Volby do zastupitelstev krajů a první kolo voleb do Senátu 7.-8.10. máme za sebou. Výsledek: ústup z hejtmanské slávy ČSSD a "tsunami Agrofertu" (dle Michala Haška). Účast jako obvykle mizerná (kolem 34 % v obou případech), přestože se média předháněla v předvolebních superdebatách.
 • Začal to Deník ve čtvrtek 29.9. Superdebatou lídrů sedmi stran (ke známé šestici ANO, ČSSD, ODS, TOP09, KDU/ČSL a KSČM přizván za STAN Petr Gazdík), v novém sídle VLP v paláci Aviatica na místě někdejší jinonické Waltrovky.
 • Následovala ve středu 5.10. debata Seznamu - Zprávy s klasickou šestkou a moderátory Kubíkem a Šídlem.
 • Se svoji troškou do mlýna pak ve čtvrtek 6.10. přišel záznamem vlastní Superdebaty bulvární deník Blesk, který si do Brožíkovy síně na radnici pozval osm lídrů - sedmičku rozšířil o zástupce Úsvitu Miroslava Lidinského.
 • Vše korunovala Moravcova Superdebata ve čtvrtek 6.10. večer na ČT1 s deseti pultíky, pro tradiční šestku rozšířenou o Petra Gazdíka (STAN), Tomio Okamuru (SPD), Matěje Stropnického (SZ) a Ivana Bartoše (Piráti).
  Televize Nova se do podobných akcí nehnala. Její web byl však plný obchodních sdělení, které si tu pro své kandidáty zaplatila sociální demokracie. Jak výsledky ukázaly - byly to vyhozené peníze.
  x x x
  Do volebního zpravodajství českých médií se kromě vlastní debaty zapojily Zprávy Seznam.cz také volebním studiem Jindřicha Šídla a a Jiřího Kubíka - amatérsky a v mizerné technické kvalitě (jako důkaz 12. minuta tohoto videa, kde se navazuje spojení s Andrejem Babišem).
  Moje zkušenosti v tomto ohledu jsou podobné těm Daniela Dočekala, který na Lupě Zprávy Seznamu zhodnotil titulkem: "Seznam spustil Zprávy, co nejsou zprávy. Kam se podíváte, tam to drhne."
  x x x
  Ano, namísto slibovaných "seriózních, jinde neviděných" zpráv zařazuje Seznam.cz do svého nového servisu "Zprávy" standardní témata, často provařená již někde jinde. Nehledě na titulky v tradici klikbajtů, co klamou tělem.
  Jeden příklad za všechny: Seznam se mi dnes snažil vnutit názor, že "Islámský stát ztrácí na velikosti. Drtivý úder na Mosul bude znamenat konec." To, že si předplatím obrazový servis Reuters, ale nestačí. K tomu je třeba také mít redaktory, kteří jsou schopni nastudovat i jiné zdroje. Třeba takové, které na facebooku doporučuje Jakub Szánto. Redaktorky Zpráv by se tam mohly například dočíst, že dobytím Mosulu - pokud k němu vůbec dojde - nic nekončí. Naopak, nesmiřitelné rozpory a boje uvnitř fronty sešikované proti islámskému státu budou pokračovat:
  "There is a fight coming in Mosul. It will cost many lives. When it is over, the irreconcilable issues that are the underlying cause of conflict in Iraq (as well as in Syria) are likely to emerge largely unchanged as the smoke of battle clears."
  x x x
  Sledování špíny Jiřího Ovčáčka a Parlamentních listů ve věci kádrování rodiny Peroutkových potomků (dědeček Bienert) ponechávám druhým. Ve stručnosti ji popsal poslední pořad Newsroom 24.
  x x x
  V sobotu 8.10. vyšlo poslední vydání kdysi největšího maďarského deníku Népszabadság. Důvody jsou ekonomické: pokles prodaného nákladu pod 40 tisíc výtisků a ztrátovost, kterou zahraniční investor odmítl financovat. Ovšem na jeho zániku se podepsala i politika současného orbánovského Maďarska. Levicový Népszabadság se potýkal se stejnými problémy, jaké dobře zná i Denník N na Slovensku. Státní podniky a firmy, které mají zájem na veřejných a vládních zakázkách, si netroufají zadat reklamu do médií kritických k vládní garnituře.

  | nahoru |

  4. 10. 2016
  Seznam.cz dnes přichází s novou službou Seznam Zprávy, k níž se lze dostat přes odkaz umístěný nad rubrikami Novinky.cz, Super.cz, Sport.cz, Stream a Proženy.
  „Nechtěli jsme vás vyděsit změnou homepage Seznamu. Jen jsme přidali další nový servis – zpravodajský“ - vysvětlila moderátorka Zuzana Hodková. Takže novinky.cz zpravodajským servisem nejsou?
  Z úvodních prohlášení jsem zaznamenal, že to budou zprávy "seriózní, ale jinde neviděné... nechceme dělat kopii agenturních zpráv." Design je evidentně stavěn pro uživatele mobilů a tabletů. Pro průběžné sledování na mobilu je to asi paráda, ale já bych uvítal také nějaký odkaz na nějaký přehledný obsah celého dne (třeba jako na drudgereport.com), abych nemusel na počítači při stíhání starších zpráv dlouze a únavně rolovat obrazovku.
  Zpravodajsky si od Zpráv Seznamu příliš neslibuji, neboť co lze očekávat od redakce s pouhými dvaceti redaktory a editory. Na druhé straně, na komentáře a večerní souhrn se rád podívám. Zatímco kdysi jsem se těšil na pátek, teď se budu těšit na pondělí. Video však moc neberu. Asi je to tím věkem.
  x x x
  V pražském kongresovém centru se dnes koná 17. ročník marketingové a mediální konference Forum Media. Zatímco před šestnácti lety na Výstavišti byla hlavním předmětem zájmu televize (zvláště Nova) a nově obarvené deníky, letos se vše točí kolem mobilní komunikace.
  x x x
  Brněnské studio České televize dostalo novou budovu v Líšni. S ředitelem ČT Dvořákem stříhali pásku premiér Sobotka, a také - jak je dnes u nových staveb zvykem - biskup Vojtěch Cikrle. Brněnští televizáci se sem přesunou z budovy Typosu, kterou si před válkou postavili tiskaři a typografové, a jejíž klubové prostory v roce 1961 zabrala televize. Shodou okolností byl to právě rok 1961, kdy jsem obdržel v národním podniku Knihtisk výuční list typografa, profese, která o dvacet let později zanikla.
  x x x
  Zaujal mne komentář Petra Honzejka Politika žvástu, který mne přivedl k eseji Harryho G. Frankfurta "On Bullshit." Honzejkovu citaci: "Žvást není ani pravda, ani lež. Žvástal se pohybuje mimo tyto kategorie. Jde mu jen o to, aby zaujal publikum." doplňuji některými dalšími citáty originálu:
  "The bullshitter ... is neither on the side of the true nor on the side of the false. (...) His eye is not on the facts at all (...) He does not care whether the things he says describe reality correctly. He just picks them out, or makes them up, to suit his purpose. (...) By virtue of this, bullshit is a greater enemy of the truth than lies are."

  | nahoru |

  2. 10. 2016
  Už se mi nechce reagovat na další peripetie v případu Peroutka-Hitler-gentleman. Proto uvádím pouze odkaz na včerejší článek otištěný v Právu a v Novinkách.cz s titulkem "Článek Hitler – gentleman se našel, ale všechno je jinak".
  x x x
  Jak se ukázalo, na Rhodoské fórum nedorazil nejen ohlášený úvodní řečník Zygmunt Bauman, ale také premiéři Slovenska a Maďarska Robert Fico a Viktor Orbán. Ti prý dali přednost pohřbu Šimona Pereze v Jeruzalémě (Fico zcela určitě, Orbána nemám potvrzeného ze dvou zdrojů).
  Tento pohřeb svým způsobem přispěl k nedávné české debatě o hlavním městě Izraele. Mám na mysli oficiální dokument Bílého domu o US delegaci, která na pohřeb pojede, a také dodatečnou úpravu jiného dokumentu ze stejného zdroje. Zřejmě se vycházelo z faktu, že k problému Jeruzaléma kdysi Rada bezpečnosti přijala rezoluci, kterou US diplomacie stále respektuje.
  x x x
  Z dnešího komentáře Roberta Břešťana o facebookových bublinách jsem si vybral tento citát: "Stačí třeba jen lehce oprášit půl století staré moudro dědy Potůčka z filmu Tři chlapi v chalupě (r. 1963): „A na ty přitroublý, na ty buď bodrej. Nedej na sobě znát, že to co říká von, je úplná pitomost. Jeho tím nepřesvědčíš a sám sobě ublížíš. Protože, jak nemáš na svý straně ukřivděný, ublížený a neschopný, tak to dlouho nepovedeš. To si piš!“"

  | nahoru |


  | starší aktuality | novější aktuality |

  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

  Copyright © Milan Šmíd

  NAVRCHOLU.cz