Aktuality Louče
298
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 11. 2016... ARCHIV     TÉMATA
27. 11. 2016
Zlatí slavíci i letos stejní: Lucie Bílá a Karel Gott na prvních místech, dvě druhé příčky zaujal Tomáš Ortel (zpěvák a skupina), Karel Gott vyslal z nemocnice na pódium svoji dceru. Odhlédnuto od oblečení (na černých košilích lebky s hnáty) chování Ortela bylo poměrně decentní. Dočkal se potlesku i pískání (Radek Banga).
Když se Zlatý Slavík v roce 1996 obnovoval jako Český slavík, Karel Gott získal 159 842 bodů, dnes mu na první místo stačilo 36 934 bodů. Druhý Tomáš Ortel nasbíral 16 432 bodů.
Josef Šlerka vzkázal těm, co Ortela nemusí: "Víte, proč skoro vyhrál Ortel? Protože jste nebyli hlasovat!" Tohle varování by mělo platit pro příští volby.
x x x
V domácí politice byly mediálním tématem náhlé změny v elektronické evidenci tržeb EET týden před uvedením do provozu (EET nebude platit pro malé podnikatele a pro e-shopy neprodávající za hotové). Ministr Babiš se ohradil proti premiérovi, který označil změny za neprofesionální a chaotické.
x x x
V zahraničí média bedlivě sledují první kroky a výroky budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Kromě toho se média zajímala o Angelu Merkelovou, která v příštím roce chce znovu kandidovat na post kancléřky. A také o víkendové vítězství Françoise Fillona nad Alanem Juppém v primárkách pravice, organizovaných Republikány.
x x x

Ovšem titulní stránky celosvětově ovládly fotografie Fidela Castra, který zemřel ve věku 90ti let, na což český internet reagoval polemikou o jeho osobnosti.

| nahoru |

25. 11. 2016
Včera 24.11. ohlásil Petr Robejšek založení nové politické strany "Realisté". Penta ho prý podpoří. Já si matně pamatuji na Petra Robejška jako na účastníka studentského hnutí let 1968-9, ale možná, že mě paměť klame...
x x x
Skupina šestnácti poslanců předložila 15.11. návrh novely zákonů o Českém rozhlasu a České televizi, který zpracovala skupina Svobodu médiím (sněmovní tisk č. 965), a jenž zásadně mění způsoby jmenování a kompetence kontrolních orgánů veřejnoprávního rozhlasu a televize. Pochybuji o tom, že se do voleb podaří novelu přijmout. Kdyby se tak náhodou stalo, možnost nějaké vládoucí strany ovládnout veřejnoprávní média (jak se stalo v Maďarsku a Polsku) by se dosti ztížila.
x x x
Ve vedení Seznamu došlo ke střídání stráží. Dosavadní generální ředitel Pavel Zima odchází i s funkcí, v nové funkci výkonného ředitele bude Michal Feix. Zima, který i nadále bude "spolupracovat na dalších podnikatelských záměrech Iva Lukačoviče", proto předává roli obsahového ředitele Igoru Kalašovi." Nedivil bych se, kdyby tato změna byla spojována s rozpačitými výsledky projektu Zprávy Seznamu.
x x x
Vzpomínám, jak na otázku, proč je nejlepší datová žurnalistika na webu Českého rozhlasu, přišla odpověď: protože pro vydavatelství Economia a portál ihned.cz tenhle obor žurnalistiky neprodukoval dostatek návštěv a tak se ho zbavili. Že propuštěným lidem z ihned.cz nabídl přístřeší právě ČRo, může být náhoda, podle mého názoru dobrá náhoda, což jest také jedna z odpovědí, kam plynou peníze, které veřejnoprávním platíme. V tomto případě plynou na dobrou věc, jak ukázaly například informace o posledních krajských volbách nebo analýza facebookových ohlasů na dezinformace na webu.
x x x
O tom, že falešné zprávy (fake-news) jsou pro lidi přitažlivější, než ty pravdivé, se nedávno přesvědčili také v USA při prezidentských volbách. Když jsem chtěl ukázat, jak takové dezinformace vznikají, zvolil jsem raději nepolitickou zprávu: viz Rodokmen jedné zprávy aneb Víme, co čteme a diskutujeme?

| nahoru |

16. 11. 2016
Mediálním tématem včera a dnes se stal návrh novely trestního zákoníku 40/2009 Sb., který do něj přidává paragraf § 327a Hanobení prezidenta republiky: Kdo veřejně hanobí prezidenta republiky, ruší výkon jeho pravomoci a snižuje tak jeho vážnost, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci.

seznam poslanců pod návrhem novely trestního řádu - paragraf: hanobení prezidentaV záplavě rozhořčených komentářů, které se na toto téma objevily, mně chybí ten, který by šel na kořen věci. Návrh poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, pod který se podepsalo 62 64 poslanců, je na prvním místě politickým manifestem, teprve poté návrhem zákona, který nemá šanci na schválení.

Jména seřazená pod návrhem v pořadí, jak se asi podepisovalo (kliknutím lze zvětšit), jsou podle mého názoru vyjádřením podpory osobě prezidenta a jeho postojům. O nic víc tu nejde.

Jak si prezident uvnitř jednotlivých stran stojí? Z 50 poslanců ČSSD se k návrhu novely připojilo 16 poslanců, ze 47 poslanců ANO se připojilo 12 poslanců, ze 7 poslanců Úsvitu se připojilo 5 poslanců, z osmi nezařazených se připojili 2 poslanci. Z 33 poslanců KSČM podepsalo návrh 27, nepřipojili se: Miloslava Vostrá, Soňa Marková, Zuzka Bebarová Rujbrová, Vladimír Koníček, Jiří Dolejš, Vojtěch Adam a Josef Vondrášek.

Podpisy poslanců ODS, TOP 09 a KDU/ČSL chybějí. A jen tak na okraj - který z novinářů se podíval na návrh pořadu listopadové 53. schůze Sněmovny? Možná by se tam našly důležitější věci, než nějaké politické gesto směřované k Hradu.

OPRAVA 17.11.2016 7:30: Omlouvám se za chyby a přehlédnutí, které jsem v textu opravil. Tabulka s nazvem "hanobeniprezidenta.jpg", kde chybějí dvě jména poslanců ANO, je nahrazena. Děkuji poslanci Koníčkovi, který mne na chyby upozornil.

| nahoru |

9. 11. 2016
Donald Trump bude 45. prezident Spojených států. Teď dopoledne v 10:30, kdy nejsou ještě sečtené všechny hlasy, vede Trump na volitele 276:218 (k vítězství stačí 270 volitelů), na počet voličů je to ale mnohem vyrovnanější: 58 150 879 vs. 57 684 788 hlasů, což je převaha velikosti 0,4 procenta. Dnes v noci před třetí hodinou Trump slíbil, že bude prezidentem všech Američanů.

K tomu, co jsem napsal včera, nemám, co bych dodal.
Snad jenom to, že mne napadl citát z Goethova Fausta, v němž Mefistofeles na otázku, kdo vlastně je, odpovídá:
"Ein Teil von jener Kraft, die stats das Böse will und stets das Gute schaft."
Bylo by dobré, kdyby se v budoucnu alespoň část tohoto citátu u Trumpa naplnila.

VEČERNÍ DODATEK: Stav volitelů dnes ve 23:00: Trump 279 vs. Clintonová 228. Stav voličů: Trump 59 581 587 vs. Clintonová 59 787 604, tj. na hlasy by Clintonová vyhrála. V historii USA se tak stalo prý už po čtvrté, naposledy v roce 2000 s Al Gorem vs. Bush mladší.

| nahoru |

8. 11. 2016
Volební den a noc, na jejímž konci by měl být nový americký prezident, právě začíná. Pro média je to velké show. Do USA byli vysláni zvláštní zpravodajové (např. Jindřich Šídlo) a posily zdejších zpravodajů (např. Michal Kubal). Zvláštní noční zpravodajství bude mít i TV Nova. Události ČT si dnes troufly na to, že jejich první třetina se vysílala živě z New Yorku. Když si vzpomenu, jaký to byl před 26 lety problém dostat video o pobytu Václava Havla v NY do Prahy... Stále nepřestávám žasnout nad komunikační revolucí digitálního věku.
x x x

Z internetových diskusí jsem získal dojem, že co Čech, to odborník na americkou politiku. Parlamentní listy se obrátily na odborníka na slovo vzatého, který strávil v USA řadu let: bývalého špiona Karla Köchera. Pokud se čtenář nenechá odradit dryáčnickým titulkem "Zasraný pelech americké politiky...atd., najde zde docela zajímavé - byť ne nezaujaté - čtení.
x x x

Můj názor dnes ve 22:30? Myslím (obávám se), že to bude Trump. Také proto, že velká média jsou proti němu tak jednostranně zaujatá, to dnes lidé nemají rádi. Ale také proto, že vzpoura davů je něco jako nevypočitatelná lavina, kde rozum přestává hrát roli. Budu rád, kdybych ráno zjistil, že se mýlím.
x x x
Když jsem před týdnem umístil na Aktuálně.cz svůj blog Krátké opáčko z dějepisu pro Jiřího Ovčáčka, netušil jsem, že se stane mým nejčtenějším blogem na tomto webu, přes padesát tisíc čtenářů.

| nahoru |

1. 11. 2016
Pár mediálních informací k 1. listopadu
x x x
Týdeník Šíp vyjde v listopadu naposled. Šíp vznikl ve vydavatelství VLP před jedenácti lety na troskách Večerníku Praha jako pokus o další bulvár, který neuspěl. Od dubna 2009 Šíp vycházel jako týdeník.
x x x
Zaniká rovněž měsíčník pro pány Maxim, který vycházel od roku 2003 a vydavatel Burda ho v listopadu vydá naposledy, neboť tento časopis prý nemá "perspektivu dalšího vývoje".
x x x
Nový zpravodajský server info.cz chystá spustit vydavatel Blesku Czech News Center CNC. Zahájí provoz 17. listopadu, šéfredaktorem je Michal Půr, a podle Libuše Šmuclerové by to měla být nadstavba nad všemi dalšími produkty CNC (např. Reflex, E15), z nichž by se mělo vybírat to podstatné.
x x x
Daniela Drtinová a Martin Veselovský zůstanou pod křídly vydavatelství Economia, které se rozhodlo prodloužit s DVTV smlouvu o další tři roky.
x x x
Na druhé straně jsem zvědav, kdy dojde Seznamu trpělivost s dlouhými videozáznamy pseudoinvestigativního pátrání Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka. Zprávy Seznamu zatím toho příliš nepředvedly.
x x x
Ode dneška nastupuje v redakci slovenského Denníku N Martin M. Šimečka, který v říjnu opustil týdeník Respekt, kde byl před deseti lety instalován jako šéfredaktor (když se redakce vzbouřila proti Miloši Čermákovi), v lednu 2009 ho na místě šéfredaktora nahradil Erik Tabery, Šimečka však v Respektu zůstal až do letošního podzimu.
x x x
Z České televize do Aktuálně.cz odchází bývalý zahraniční zpravodaj v Moskvě a ve Varšavě Josef Pazderka. Včera na facebook umístil fotografii se svým služebním průkazem a textem: "Číslo 230615 hlásí konec 12leté televizní mise."
Když jsem přišel do ČST v roce 1968, moje číslo bylo čtyřmístné (3524), když jsem v roce 1990 z ČST odcházel, byla čísla na průkazkách pětimístná. Kolik lidí se od té doby muselo v ČT asi vystřídat, aby se došlo k šestimístným číslům? Nebo se zvolil jiný systém číslování? Pamatuji se na své televizní kolegy, kteří v ČST strávili celý život a měli čísla dvojmístná (produkční Magda Poštolková) nebo třímístná (Rudolf Světecký).
DODATEK 3.11.: Čísla jsou stále pětimístná, jen podle nového systému se před osobní číslo předřadil kód studia - Praha má dvojku. Díky za vysvětlení a upřesnění od pracovníků ČST!

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz