Aktuality Louče
299
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 12. 2016... ARCHIV     TÉMATA
28. 12. 2016
Ohlédnutí za vánočním týdnem:
Usvědčeného teroristu z Berlína Tunisana Anise Amriho před Štědrým dnem 23.12. zastřelili italští policisté při rutinní kontrole na předměstí Milána. Po lidech, s nimiž byl ve styku, a kteří mu pomáhali při útěku z Německa do Itálie, se pátrá.
x x x
Předvánoční téma českých médií: ledovka, která pokryla české silnice a dálnice, a která způsobila četné dopravní nehody i úrazy. Vlastní Vánoce byly - jak už se stává tradicí - na blátě.
x x x
Ovšem hlavní mediální událostí Vánoc byla katastrofa ruského armádního letounu TU-154, které se 25.12. zřítilo krátce po startu v Soči do Černého moře a v jeho vodách zahynulo 92 osob, z větší části členů armádního uměleckého souboru Alexandrovci. Letadlo směřovalo do Syrie, kde tento známý vojenský umělecký soubor měl mít vystoupení na ruské vojenské základně v Latákii a možná i v Aleppu.
Na některé komentáře k této tragédii, které se objevily na internetu, reagoval místopředseda KSČM (mimochodem, absolvent FŽ UK z roku 1975) Josef Skála pozoruhodným textem plným novotvarů a divokých metafor: Zvlčilá nekrofilie.
x x x
Nedostatek politických zpráv o Vánocích média obvykle nahrazují rozsáhlým informováním o úmrtí celebrit. Tentokráte jsme se loučili s herečkou Ljubou Skořepovou, zpěvákem George Michaelem, s princeznou Leiou ze Star Wars Carrie Fisherovou, a filmovou manželkou Louise de Funese Claude Gensacovou.
x x x
Díky České televizi se zástup televizních pohádek rozšiřuje do nepřehledna. Letos přibyly tři: Pravý rytíř, Zázračný nos a Slíbená princezna. Ovšem hitem v kinech byl Anděl páně číslo dvě (v ČT bude až příští Vánoce).
x x x
Na závěr jsem si nechal postfaktické Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana národu. Proč postfaktické? Protože některé výroky měly charakter obecného a zjednodušeného tvrzení, které by neobstály při konfrontaci se složitou realitou faktů.
Některé komentáře, například z pera Jindřicha Šídla nebo Luboše Palaty na to upozornily. Ministerstvo vnitra se veřejně muselo ohradit proti tvrzení, že se chystá být "jakýmsi novodobým Koniášem," když zveřejnilo prohlášení: "Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ani žádné jiné pracoviště Ministerstva vnitra nebude cenzurovat obsah médií ani internetu."
V jinak konsensuálním a poměrně vstřícném projevu českého prezidenta mi vadilo obvinění českých médií včetně médií veřejné služby, že "tak trochu vypadají jako volební štáb Hillary Clintonové." Schválně jsem prošel monitoring zpravodajství ČT za čtyři týdny před volbami amerického prezidenta a nikde jsem nenašel výslovné stranění jednomu kandidátovi, tedy pokud se za stranění nepokládá citace amerických respektovaných médií a jejich průzkumů.
Tradičně do deseti vět shrnul poselství Zemanova projevu Robert Malecký na webu hlidacipes.cz.
x x x
V souvislosti s Vánočním poselstvím bych rád upozornil na přehled novoročních a vánočních projevů všech československých a českých prezidentů v textu i v audiu od roku 1935 na webu Českého rozhlasu. Tuto úctyhodnou práci vykonal tým datové žurnalistiky, který našel na veřejnoprávním médiu azyl poté, co vydavatelství Economia rozhodlo, že datová žurnalistika je pro něj příliš velký luxus a její tým rozprášilo. Že ho přijal pod svá křídla Český rozhlas, pokládám za důkaz poskytování veřejné služby, která by tady jinak nebyla.
x x x
Včera 27.12. se v Národním divadle rozloučil s rolí Truffaldina ve hře Sluha dvou pánů Miroslav Donutil. Účinkoval v ní 22 let.

| nahoru |

20. 12. 2016
Do lidí na vánočním trhu na berlínském náměstí Breitscheidplatz včera večer najel kamion s polskou poznávací značku a zabil dvanáct lidí a další téměř padesátku zranil. V kabině se našel mrtvý Polák, zadržen byl asylant z Pákistánu či Afghánistánu, který vinu popírá. Pachatel je (teď odpoledne 15:00) zřejmě stále na svobodě.
Tato událost přebila v médiích včerejší atentát tureckého policisty, který zastřelil ruského velvyslance Andreje Karlova v Ankaře jako pomstu za ruskou účast na dobývání syrského Aleppa. Atentátník neuprchl a nechal se zastřelit poicií.
x x x
Podle syrských oficiálních zdrojů, dnes by se mělo dokončit obsazení Aleppa poté, co v minulých dnech humanitární konvoje umožnily části obyvatel - a také rebelů - opustit obklíčené území. Svět se obává krveprolití, jak asi vítězové naloží s poraženými?
Zástupce šéfredaktora Echo24 Jan Dražan zkritizoval text svého kolegy Daniela Kaisera Pražská svíčka za Al Káidu 13.11. na facebooku výrokem: "Za tento text kolegy Kaisera s hluboce stydím." Podle mého názoru Kaiser chtěl reagovat na některé protiasádovské informace a upozornit, že v obklíčeném Aleppu jsou také džihádisti, asi to však přepískl zas na druhou stranu.
x x x
Ve Varšavě o víkendu demonstranti zablokovali parlament, v noci z pátku na sobotu musela osvobodit poslance vládnoucí strany policie. Vše začalo sporem o regulaci přítomnosti novinářů v budově Sejmu, vládnoucí koalice je chce vykázat. Na to reagovala opozice tím, že přerušila jednání o státním rozpočtu fyzickým blokováním řečnického pultu. Poslanci PIS se tudíž odebrali do jiné místnosti, kde rozpočet zvednutím ruky schválili. Dříve než bude zamknut jeho volný přístup, stojí za přečtení komentář Martina Ehla, který napsal: "pokud jde o vyšroubování emocí v politice, dokážou Poláci hrát nejvyšší světovou ligu."
x x x
Se zpožděním připomínám výsledky cen českého internetu Křišťálová lupa z 1.12.: V kategorii zpravodajství idnes.cz předstihl a do čela se vyšvihl projekt Martina Veselovského a Daniely Drtinové DVTV, který získal i cenu popularity. Poprvé se do čela dostal také youtuber: Jiří Král, a to v kategorii One man show. Hned za Jirkou Králem se umístil projekt Daniela Fialy databazeknih.cz, na němž si internetová generace vyměňuje své názory na současnou knižní produkci. Nejoblíbenějším autorem je tady Stephen King, nejčtenější knihou Harry Potter.
x x x
Každoroční anketa Lidových novin "Kniha roku," měla poněkud jiné vítěze: na prvním místě se umístil venkovský román "Dešťová hůl" od Jiřího Hájíčka. Druhé místo obsadil Kunderův román "Život je jinde", na třetí příčku se dostala literatura faktu "Edvard Beneš Drama mezi Hitlerem a Stalinem" francouzského autora Antoine Marése.
x x x
Český čtrnáctideník Newsweek končí, jeho první číslo vyšlo vloni 5. listopadu. Na twitteru se k této zprávě objevil komentář: "Českému Newsweeku se náramně daří kombinovat to nejhorší z Forbesu a Respektu."

| nahoru |

13. 12. 2016
V nedělním pořadu ČT 168 hodin překupník Miloslav uvedl, že za kompromitující materiál na Jindřicha Forejta získali od vydavatelství Mafra 160 tisíc Kč. a od Empresy 150 tisíc Kč. O několik minut později v pořadu ČT24 Newsroom ČT24 šéf médií Empresy Daniel Köppl potvrdil nákup, nikoli však cenu. Protože Miloslav Remeň nemusí být spolehlivým zdrojem, pak jediná ověřená částka je 35 tisíc Kč, kterou zaplatil Ondřej Neumann jako šéf internetového zpravodajského média hlidacipes.org (Žurnalistika ve veřejném zájmu). Celou záležitost podrobně rozebral Ondřej Kundra v Respektu, který mohl zhlédnout celé video a odkazuje na svědectví webu extra.cz, který vyzpovídal člověka, jenž video natočil, Bohuslava Horáčka. Horáček poskytl rozhovor také webu info.cz, ale bez jména. Zřejmě tuší, že to, co prozradil extra.cz, může být předmětem trestního stíhání.
x x x
Premiér Bohuslav Sobotka se v OVM přiznal k výroku, který o den dříve v sobotu 10.11. pronesl na uzavřeném zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD. Na Moravcův dotaz, zda výrok: "Jiří (Zimola) asi nemá tak velké zkušenosti s Andrejem Babišem, jako mám já po těch letech, kdy jsme ve vládě. Chci vás ujistit, není to férový hráč. Zneužívá moc, zneužívá média." odpověděl: "No dobře, tak pravděpodobně, pravděpodobně budou autentická. Já jsem si to vystoupení nenahrával a vypadá to, že si ho nahrával někdo jiný." Příští rok do voleb bude ještě veselo.
x x x
Zdeněk Zbořil na PL vyčítá ČT, že dala celou hodinu vysílacího času premiérovi, prý bez oponentury. Kam se však Sobotka hrabe na prezidenta Miloše Zemana, který v průběhu necelých tří týdnů - také bez oponentury ve studiu - vystoupil v celostátních médiích hned čtyřikrát. Mám na mysli tyto rozhovory:
 • Deník (25.11.),
 • Parlamentní listy (27.11.),
 • Rádio Impuls a MF Dnes (9.12.) a
 • Rádio Frekvence 1 (11.12.).
  x x x
  V tom posledním rozhovoru slíbil prezident, že nebude vetovat tzv. protikuřácký zákon, který se stal jedním z mediálních hitů minulého týdne. Markovi Bendovi se tentokráte nepodařilo prosadit ve Sněmovně "stavebně oddělený prostor vyhrazený ke kouření." Zákon však stále nemá vyhráno. Je tu ještě Senát, a kdo ví zda jeho námitky bude Sněmovna později schopna přehlasovat.
  x x x
  Kdo nemá rád Českou televizi? Při schvalování výroční zprávy o hospodaření ČT v roce 2015 hlasovalo proti sedm poslanců: tři z KSČM: Marie Semelová, Leo Luzar, Jiří Valenta, dva z ČSSD: Zuzana Kailová a Ladislav Velebný, dále Jana Lorencová (ANO) a Tomio Okamura. U podobné zprávy ČRo a ČTK nebyl proti nikdo.
  x x x
  V Polské Wroclawi se udělovaly letošní Evropské filmové ceny. Tentokrát opět bez účasti českých tvůrců, kteří se nedostali ani do nominací a tím pádem ani na stupně vítězů. Jednoznačným vítězem se stal německo-rakouský film Toni Erdmann, který se umístil na prvním místě v pěti kategoriích: film, scénář, režie, ženský i mužský výkon. Před čtyřmi lety jsem vzpomínal na to, jak přenos z první Evropské filmové ceny vysílala ČST. Dnes to má propachtované HBO.

  | nahoru |

  8. 12. 2016
  Na české mediální scéně je stále co komentovat. Tento týden se například debatuje, zda bylo správné, když server Hlídací pes koupil kompromitující video z mejdanu ředitele protokolu prezidentské kanceláře Jindřicha Forejta a na webu publikoval jeho screenshoty. Ondřej Neumann pohnutky k tomuto činu objasňoval v rozhovoru s Martinem Veselovským. Prezident Zeman, který se svého protokoláře zastává, se v rozhovoru pro Rádio Impuls vyjádřil takto: "považuji za špínu lidi, kteří ho (video) natočili, a považuji za ještě větší špínu ty, co ho koupili." Přes obhajobu veřejným zájmem a nezbytností upozornit na bezpečnostní riziko vydírání vysokého úředníka ta věc příliš čistá není, a proto se divím, že to Hlídací pes - žurnalistika v zájmu veřejnosti - nepřenechal bulváru.
  x x x
  Novela zákonů o České televizi a Českém rozhlase navrhující změnu složení tzv. mediálních rad ČRo a ČT, o níž jsem nedávno v Týdeníku rozhlas napsal, že by mohla být pojistkou nezávislosti, se stala předmětem četných, někdy až hysterických komentářů. Mám na mysli ten od Bohumila Doležala na Svobodném fóru, který návrh novely pokládá za široce založené spiknutí, "destrukci parlamentní demokracie," "dobře organizovanou ofenzívu" Havlových pohrobků hledající "symbiózu s velikým a silným politickým hnutím", ohrožující naši demokracii v době, kdy "Vladimir Putin čeká na svou příležitost."
  Novela se nelíbí ani vedení České televize, které znění novely věcně rozebírá a poukazuje na jeho slabiny. Myslím si však, že poplach, který návrh novely vyvolal, je zbytečný. Silně pochybuji o tom, že návrh ve Sněmovně projde. Zvláště když jejím hlavním koučem ve Sněmovně bude Martin Komárek.

  | nahoru |

  5. 12. 2016
  Alexander Van der Bellen bude příštím rakouským prezidentem. V opakovaném druhém kole prezidentské volby získal (zatím bez započítání korespondenčního hlasování) 51,7% hlasů, když jeho soupeř pravicový populista Norbert Hofer (FPÖ) nasbíral 48,3% hlasů, o 135 tisíc hlasů méně, což prý korespondenční hlasy už nezvrátí.
  Ze sledování včerejšího pořadu Zeit im Bild (ZiB) na rakouské televizi ORF jsem se dozvěděl, že Van der Bellen vyhrál také proto, že se zmobilizovali proevropští voliči, část z nich přešla i od Norberta Hofera, který udělal tu chybu, že se tak ostře vymezil proti EU, až vystrašil Rakušany. Ti totiž - na rozdíl od našich lidí a některých politiků - dobře vědí, že malá země bez zapojení do mezinárodních struktur se stává nahým v trní a snadnou obětí globálních hráčů a velmocenských hrátek.
  Zaujalo mne, jak Hofer, který volební výsledek nezpochybňuje, teď horuje pro jednotu národa, přičemž se mluví o zasypávání příkopů, které vznikly při předvolební kampani. Docela jsem zvědav na to, zda se podaří zapomenout na vzájemné urážky a obviňování, že jeden je komunistickým špionem a jiný zas neonacistou. Neboť jak lidová moudrost praví: "Špatné slovo ani párem volů nevrátíš."
  Předvolební průzkumy veřejného mínění se opět netrefily, když predikovaly Hoferovo vítězství, čímž - jak připomíná Daniel Prokop -, padají obvinění vyslovená při brexitu a Trumpově volbě, že průzkumy favorizují establišment či "liberální elity." Zkrátka když je to fifty-fifty, těžko se předpovídá.
  x x x
  Z hlediska evropské politiky má Van der Bellenovo vítězství spíše psychologický než politický význam, protože prezident v Rakousku nemá příliš pravomocí. To výsledky italského referenda o ústavních změnách zasáhnou Evropu mnohem citelněji. Krátce po půlnoci, když exit polls ukazovaly poměr 54:46 v neprospěch ústavních změn, italský premiér Matteo Renzi novinářům oznámil, že ve funkci premiéra končí.

  | nahoru |

  1. 12. 2016
  popisek obrázkuZatímco Česko a jeho média žijí prvním provozním dnem elektronické evidence tržeb EET (zatím pro restaurace, hospody, kavárny, cukrárny, hotely a penziony), poněkud ve stínu zůstávají zprávy ze zahraničí o událostech, jejichž dopad na Evropu a také na náš život v dlouhodobé perspektivě bude důležitější, než to, zda nám kavárníci zdraží kávu o pětikorunu.
  x x x
  V neděli 4. prosince se bude rozhodovat o tom, kdo bude v Rakousku prezidentem. Zda zvítězí pravicový populista ze strany Svobodných Norbert Hofer (45) nebo kandidát strany Zelených Van der Bellen (72).
  Je to opakovaná volba, protože výsledek předchozího hlasování z 2. října, v němž s nepatrným náskokem zvítězil Van der Bellen, Ústavní soud zrušil kvůli porušení pravidel korespondenčního hlasování v několika volebních obvodech. Výsledek voleb ukáže, zda také v Evropě bude pokračovat série "vítězství přehlížených," tj. zda řada "brexit, Trump a ???" bude mít pokračování.
  x x x
  Možná mnohem významnější však bude ve stejný den 4. prosince výsledek hlasování Italů v referendu, které by mělo posvětit ústavní reformy prosazované premiérem Matteo Renzim.
  Jak jsem pochopil ze složitého textu, navrhované ústavní změny (úpravy legislativního procesu, omezení moci Senátu, definování vztahů mezi státem a regiony, rušení provincií apod.) by měly Renzimu uvolnit ruce k politickým i ekonomickým reformám. Referendum se koná proto, že se v obou komorách parlamentu nenašla potřebná dvoutřetinová většina, a tak musí rozhodnout lid. Jestliže lid ústavní refomu odmítne, Renzi hodlá rezignovat a pak by se možná otevřela brána pro protiestablišmentové strany typu Hnutí pěti hvězd (Movimento 5 Stelle) směřující pryč z Evropy.

  | nahoru |


  | starší aktuality | novější aktuality |

  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

  Copyright © Milan Šmíd

  NAVRCHOLU.cz