Aktuality Louče
300
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 1. 2017... ARCHIV     TÉMATA
24. 1. 2017
Také po páteční inauguraci nového amerického prezidenta 20. ledna je jméno Donald Trump stále na titulních stránkách a v čele zpravodajských relací.
V médiích je "přetrumpováno," každý, kdo je mocen pera a počítače cítí potřebu k Trumpovi něco říci, reakce na Trumpovy tweety unavují. Stejně jako Obama dostal Nobelovku dříve než něco dokázal, teď zas Trump sedí na lavici obžalovaných ještě dříve, než se nějakého faktického - nikoli jen verbálního - přečinu či zločinu dopustil.
x x x

Z četných komentářů mne zaujala jen jedna epizoda spojená se sobotním brífingem Trumpova tiskového tajemníka Seana Spicera, který byl plný útoků na "dishonest media." Spicer si smlsl zvláště na omylu reportéra týdeníku Time Zeke Millera, který ve svém tweetu napsal, že z prezidentovy kanceláře zmizela busta Martina Luthera Kinga, což nebyla pravda. Miller se sice rychle omluvil (vymluvil, že bustu neviděl, protože byla zakrytá lidmi z ochranky), ale Spicer byl na koni.
Média však ve Spicerově vystoupení odhalila některé nepravdy, zvláště při srovnání účasti lidí na Obamově a Trumpově inauguraci. Fotografie i data (například o počtu lidí přepravených ten den veřejnou dopravou) vyvracely Spicerovo tvrzení, že se ve Washingtonu sešlo "největší publikum, které kdy bylo svědkem inaugurace nějaké osoby."
Když v pořadu televize NBC Meet the Press moderátor Chuck Todd griloval Kellyanne Conway (po úspěšném vedení Trumpovy kampaně se stala prezidentovým poradcem) a chtěl od ní vysvětlení, proč tiskový tajemník říká zjevné nepravdy, ona mezi řečí odpověděla: "vy říkáte, že je to nepravda a lež, ale náš tiskový tajemník Sean Spicer o tom dostal alternativní fakta..."
Nový bonmot byl na světě: My nelžeme, jenom předkládáme alternativní fakta.
x x x
Ještě k páteční inauguraci. Vzhledem k tomu, že se konala v 18:00 našeho času, zpravodajství ČT v 19:00 zaslouží pochvalu za pohotovost. I přes výpadek spojení mezi Michalem Kubalem a Martinem Řezníčkem. Rád bych věděl, co by věční stěžovatelé mohli vytknout tomuto půlhodinovému vysílání.
x x x
Možná, že třeba takový poslanec Ondráček by mohl mít na páteční Události ČT jiný názor. To mne napadlo při sledování Šídlova komentáře Jak by poslanec Ondráček zajistil objektivní televizi, při němž jsem se dobře pobavil.

| nahoru |

18. 1. 2017
Protože je dobré občas nahlédnout také do jiných mediálních bublin, uvítal jsem vznik nového webu Časopis Argument, který se rozhodl rozbíjet pokřivená zrcadla českých médií. Zaujala mne tady pohotová informace k vystoupení čínského prezidenta v Davosu.
Přál bych si, aby redakce dokázala odolat pokušení kvantity nad kvalitou, a aby to nedopadlo tak, že k několika málo seriózním materiálům se bude muset člověk prokopávat hlušinou blábolů věčných apriorních nespokojenců, ukřivděnců a kverulantů (doufám, že spiklenecké teoretiky sem snad dámy Salminen a Švihlíková nepustí).
DODATEK 26.1.: Nedbal jsem přísloví: dvakrát měř, jednou řež. Výše uvedený text z 18.1. bych dnes nejraději smazal, ale protože texty Louče - i ty pomýlené - zásadně nemažu, pak dodatečně upřesňuji: Časopis Argument se bohužel hned po svém vzniku zařadil do procesí webů s předpověditelnými komentáři. Stále stejný problém "kde sehnat obsah" tlačí nové weby ke kvantitě, nikoli kvalitě.

| nahoru |

17. 1. 2017
V pátek 13. ledna poslanci schválili zákon upravující daňovou legislativu, podle něhož budou mít ČT a ČRo větší nárok na odpočty DPH. ČT dnes musí platit DPH i z příjmu z televizních poplatků, takže se z našich 135 Kč měsíčně ČT dostává 123,25 Kč, přičemž Česká pošta si cestou z poplatku odloupne zhruba další dvě koruny.
Ministerstvo financí však s touto změnou nesouhlasí. Prý je to daňový paskvil. Můj selský rozum mi však stále napovídá, že §27 zákona 588/1992, který ČT a ČRo od placení DPH osvobodil "s výjimkou reklam a sponzorovaných pořadů", byl kdysi logický. Jenomže pak přišel v roce 2004 nový zákon 235/2004 Sb. a také nový výklad zákona.
x x x
Podle tiskové zprávy z jednání z 10. ledna Rada ČR pro rozhlasové a televizní vysílání vydala České televizi upozornění na porušení § 31 odst. 3 zákona č. 231/2001 Sb. ve vysílání pořadu České televize „Americká volební noc.“ Třetí odstavec paragrafu 31 totiž žádá, aby "ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti...
Podle RRTV se tak nestalo, neboť "soustavným jevem ve vysílání bylo bezprostřední verbální spojování potenciálního vítězství Trumpa s pocitem ohrožení, interpretace jeho vítězství jako negativního jevu, a to jednak za použití emočně zabarvených výrazů odkazujících na živelné pohromy, nebo účelovým řazením informací."
Na toto rozhodnutí jsem reagoval glosou Objektivita - časovaná bomba v mediální legislativě, která výhrady RRTV doslova cituje.
x x x
Nedělní pořad Newsroom ČT24 (15.1.) se věnoval fenoménu vlastnictví médií, konkrétně senátoru Valentovi, který je dnes už většinovým vlastníkem firmy Our Media a jejich Parlamentních listů. Měl jsem tu čest se tam mihnout stejně jako můj bývalý kolega profesor Jan Jirák. Ovšem do pořadu se nedostalo všechno, co jsme na kameru napovídali. Širší verze je ke zhlédnutí na facebookovém profilu Newsroom ČT24. Tady Šmíd a zde Jirák. Kdo si to rozklikne, zjistí, že na PL máme odlišné názory. Například já osobně bych novinářům typu pana Hroníka nikdy žádný rozhovor neposkytl, neboť riziko dezinterpretace je tady velké.
x x x
Českokrumlovský podnikatel Jaroslav Berka obnovil mediální web Česká média, který v lednu změnil svůj design a také obsah, jenž tady několik let zkomíral. Redakčním spolupracovníkem (šéfredaktorem?) je tu Jan Mrzena, někdejší předseda Rady ČT a později Janečkův personální ředitel/manažer.
Zatím největším přínosem webu je důsledný monitoring ostatních mediálních webů, vlastní zprávy a komentáře se teprve rozbíhají. Www.ceskamedia.cz opět zařadím do hlavičky Louče jako užitečný zdroj.
x x x
Twitter jako zbraň a nástroj politické diskuse se prosazuje nejen v USA, ale i u nás. Příklad z posledních dnů: Na rozhovor premiéra Bohuslava Sobotky v sobotním vydání deníku Právo reagoval tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček tweetem: "Promluvil "odborník" na OKD, hornické byty a zejména na miliardáře Zdeňka Bakalu".
Důvod? Sobotka v rozhovoru kritizoval Zemanovu podporu Andreje Babiše: "Říkal, že chce být prezidentem dolních deseti miliónů. Při vší úctě, Andrej Babiš zrovna není typický představitel dolních deseti miliónů obyvatel ČR... Miloš Zeman by si měl vzpomenout, s jakým programem kandidoval a jací lidé mu dali svůj hlas."

| nahoru |

8. 1. 2017
Od Nového roku promluvili v médiích k národu snad všichni čelní politici. Premiér Bohuslav Sobotka tak učinil před týdnem v ČT24 (prezidentského kandidáta ČSSD vybere vnitrostranické referendum) a poté v rozhovoru pro Deník (Chci vyhrát volby. Babišovi možná nabídnu post ministra financí).
Andrej Babiš včera v deníku Právo sdělil: Agrofertu se zbavím, ale svých práv se pak domáhat budu. Zkrátka volby jako by byly už za dveřmi. V této souvislosti mě pobavilo označení současné vládní koalice ve fejetonu Jiřího Hanáka jako "vláda štěkavého porozumění."
x x x
Česká média opepřili svými rozhovory také čeští prezidenti. Ten bývalý Václav Klaus ve dvou případech, jednou pro Babišovo rádio Impuls a po druhé pro nedělní Partii televize Prima.
V tom prvním na otázku Jaroslava Plesla, co říká Vánočnímu poselství Miloše Zemana, Klaus odpověděl: "byl to takový Zemanovský standardní projev." Rovněž obě vystoupení Václava Klase byla "takovými standardními Klausovskými projevy."
Prezident Miloš Zeman dnes dopoledne v Lánech čelil otázkám bulvárního Blesku. Opět z hlavy sypal jedno tvrzení za druhým a když byl dotázán na zdroj svých informací (Čína největší investor v SRN?), řekl, že si nevzpomíná a odkázal na Jiřího Ovčáčka, který ten zdroj prý zjistí.
Jeho "velmi objektivní internetový deník" Parlamentní listy rozhovor uvedl svými typickým způsobem: "Prezident Zeman se s tím nepáral: Pohrdám exhibicionisty, co onanují před kamerou."
Pokud bych chtěl na vystoupení obou prezidentů najít něco pozitivního, pak to bylo zjištění, že ani jeden z nich - přes tvrdou a paušální kritiku EU - tuto instituci nechce rušit a nepočítá s jejím zánikem
x x x
Silvestrovské veselí a následné oslavy Nového roku byly spojeny s terorem a násilím. Do nočního klubu v evropské části Istanbulu vtrhl muž, který zde postřílel 39 osob a pak uprchl. Policie však zná jeho totožnost, má kyrgyzský pas a jde pravděpodobně o etnického Ujgura.
x x x
V polském městě Elk 26tiletý Tunisan ve rvačce bodl 21tiletého Poláka, který následně zemřel. Rvačka vznikla poté, co mladý Polák známý jako násilník s kriminální minulostí ukradl z kebabové restaurace láhve s alkoholem. V Polsku se zvedla vlna násilí proti cizincům, a to nejen v Elku, ale i jinde. Blíže o tom vypráví bývalý zpravodaj v Polsku Josef Pazderka, který si všiml, že zatímco pravicová polská vláda bouřlivě protestovala proti násilí namířenému proti polským přistěhovalům ve Velké Británii, násilí vůči cizincům ve vlastní zemi ponechala bez protestů.
x x x
Dva způsoby, jak informovat o stejné události, kterou byla schůzka budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa s tajnými službami o aktivitách ruských hackerů může vypadat takto: Buď Trump trvá na svém: hackerské útoky podle něj volby neovlivnily nebo Trump podle budoucího šéfa své kanceláře závěr rozvědek přijal. Takže jsou ruští hackeři výmysl, nebo ne?
Já osobně se stavím na stranu těch, kteří předloženou zprávu vidí jako politicky motivovanou. To podezření jsem vyslovil už před Vánoci v článku Pizzagate - anatomie falešné zprávy.
x x x
Hitem českých médií ovšem bylo zahájení činnosti Centra proti terorismu a hybridním hrozbám od 1. ledna. Na jedné straně se volá: pozor, přichází cenzura a majitelé jediné pravdy z řad úředníků, na což CTHH MV odpovídá: není pravda, naše činnost bude jiná. Jaká? To se pokouší vysvětlit twitterový účet CTHH MV (ten pravý, neboť mezitím vznikly dva falešné).
Debata o CTHH MV přebila jiné opatření týkající se svobody internetu, které vstoupilo v účinnost 1. ledna společně se zákonem o hazardních hrách (§ 82 Blokace nepovolených internetových her)
x x x
Televize Nova přeorganizuje od února své kanály: Volně se vysílat budou TV Nova, Nova 2 (Smíchov), Nova Cinema, Nova Action (Fanda) a Nova Gold (Telka). Kromě toho Nova nabízí i nadále placené sportovní stanice Nova Sport 1, Nova Sport 2 a na Slovensku Nova International.
Rovněž Prima rozšíří svoji nabídku. Jednak o kanál Prima +1 vysílající na satelitu hlavní program o hodinu zpožděný a dále nový placený program Prima Plus, určený též pro Slovensko, které doplní dosavadní programy Prima, Prima Cool, Prima Max, Prima Love, Prima Zoom, a Prima Comedy Central.
x x x

Před Vánoci odstartovala nová placená audiovizuální mediální služba, která tvrdí, že bude českým Netflixem obbod.com. Zatím nabízí jen pár desítek filmů a jejím hlavním trumfemv v rukávě je miniseriál Vyšehrad, jakýsi Blaník z fotbalového prostředí. Blíže rozhovor s autorem a hlavním hercem Jakubem Štáfkem. Podnik údajně financovaný podnikatelem Ouškou prozatím toleruje zveřejnění Vyšehradu na YouTube zdarma, kde toto video nasbíralo už statisíce zhlédnutí.
x x x
Ovšem více než čtyřista tisíc zhlédnutí přes internet nasbíral na ivysílání ČT také první díl nového šestidílného seriálu Trpaslík. Začátek byl slibný, stejně jako celkový výkon (sledovanost) ČT v loňském roce, která to se všemi programy dotáhla v podílu na publiku/trhu kategorie 15+ na 30,42% (TV Nova 30,72%), v primetime 19-23 hodin jsou výsledky: ČT 29,30% (Nova 36,24%).
x x x
Facebook využili čeští "vlastenci" k protestům proti reklamnímu letáku obchodního domu Lidl na oblečení, které zde předváděl elegantní muž tmavé pleti. Českých rasistických komentářů si všimla i německá média.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz