Aktuality Louče
311
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 12. 2017... ARCHIV     TÉMATA
26. 12. 2017
Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana, páté v pořadí, natočené tradičně televizí Nova a vysílané dnes ve 13:00 na TV Nova, ČT 1, TV Barrandov, FTV Prima, Blesk.cz, Seznam zprávy, ČRo Radiožurnál a ČRo Plus, se podle ČTK libilo Babišovi, Okamurovi a Filipovi, a jak se dalo očekávat, nelíbilo se opozičním protibabišovským stranám, když pouze ČSSD zaujala neutrální stanovisko.
Výzvu "spoléhejte na vlastní rozum" a nenechte se manipulovat "ať už údajnými zahraničními rozvědkami, nebo zejména českým tiskem, Českou televizí a dalšími médii" lze vykládat jako další prvek předvolební kampaně směřující k prvnímu kolu prezidentské volby 12.-13.ledna; kampaně/nekampaně, která dostane závěrečnou tečku prezidentovým projevem v parlamentu 10. ledna.
Datoví žurnalisté v ČRo přidali Zemanův projev do pozoruhodného archivu a dokumentace všech prezidentských novoročních a vánočních projevů od roku 1935.
DODATEK 27.12.: Novoroční poselství, obdobu vánočního projevu prezidenta Miloše Zemana, sepsala na výzvu severu iRozhlas.cz osmička prezidentských kandidátů. Z jejich textů lze mnohé vyčíst o tom, jaký by byl kdo prezident.
x x x
O Vánocích mne zaujala dvě další vystoupení. Tím prvním bylo rozhlasové Interview Plus s Petrem Pithartem, v němž Pithart vášnivě obhajoval Ústavu, kterou se prezidenti snaží ohýbat.
„Celá řada našich prezidentů včetně Masaryka, Beneše, Havla nebo Klause překračovala ústavu. Nebo to aspoň zkoušeli a šli po hraně. To by nebyl až takový malér, ale problém je, že to nikomu nevadilo. Veřejnost měla začít ječet, jenže nám je ústava lhostejná.“
Tím druhým byla Vánoční promluva německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.
Řekl zde kromě jiného: "Nejsme vydáni na pospas poměrům a okolnostem. Budoucnost není žádným předem daným osudem. Můžeme překonat bezmoc a odcizení u velkých i malých věcí tím, když budeme něco společného dělat, když budeme nejen poukazovat na odpovědnost ostatních, ale také se přihlásíme k odpovědnosti vlastní."
x x x
Štědrovečerní televizní premiéra filmu Anděl páně 2 se stala nejsledovanějším pořadem roku s počtem diváků přes tři miliony.
Po filmové premiéře v loňském roce filmový kritik Kamil Fila označil Anděla páně 2 za film, "který se nepovedl."
x x x
Britská ambasadorka Jan Thompsonová se loučila s Prahou v tanečním rytmu odkoukaném od postavy ministerského předsedy z filmu Láska nebeská, což Andrej Babiš (Marek Prchal) na svém twitteru okamžitě marketingově využil, když tohle virální video retweetoval s anglickým komentářem, snažícím se dokázat, že máme premiéra, který je frikulín (free, cool, in).

| nahoru |

20. 12. 2017
Nechtěl bych být v roli novináře, který musí zpravodajsky pokrývat všechna vystoupení a debaty prezidentských kandidátů. To se snad nedá stihnout.
Vedle kažodenního bombardování informacemi z ČT (nejprve řada Interview ČT24, pak den s kandidátem v Událostech, skupinové debaty v Událostech, komentářích), tu byly dlouhé prezidentské debaty DVTV, tu na právnické fakultě v Brně, jindy zas ve vědecké knihovně v Liberci.
Nemluvě o Arénách Jaromíra Soukupa (kam už zavítal Michal Horáček a Jiří Drahoš) a také o Výzvách na seznamzpravy.cz, kde se konají souboje dvojic kandidátů bez moderátora. Kromě toho se čas od času zapojí také idnes.cz se svými Rozstřely. Když do toho započítáme facebookové přenosy z akcí, jakým byla například dnešní debata kandidátů v kulturním centru DOX, pak sledování všech těchto událostí je práce na plný úvazek a rád bych věděl, který volič na to má.
x x x
O víkendu 17. prosince uspořádala Okamurova SPD v Praze na Chodově mezinárodní konferenci, na kterou pozvala zástupce evropských protiimigračních stran z frakce Evropa národů a svobody (ENF). Pozvání přijali Marine Le Penová a Geert Wilders. S jejich projevy je možné se seznámit na facebookovém profilu Tomio Okamury.
Web Echo24.cz sledoval tuto událost, včetně pouličních protestů, v online zpravodajství.
x x x
O den později, v pondělí 18. prosince nová vláda Andreje Babiše schválila své programové prohlášení, na jehož základě se pokusí získat důvěru či toleranci ostatních stran. Mne zaujal odstavec z oddílu kultura:
"Budeme věnovat pozornost proměnám audiovizuálního sektoru za účelem naplnění kulturních, společenských a sociálních služeb. V oblasti veřejnoprávního vysílání budeme důsledně podporovat nezávislost médií prostřednictvím Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a Rad České televize a Českého rozhlasu."
x x x
Jakkoli se mi nelíbí volba (zatím neplatná) komunisty Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), přesto se domnívám, že si tento člověk nezaslouží novinářskou zkratku "komunistická mlátička."
Podle mého názoru by se mu nejprve muselo dokázat, že demonstranty skutečně mlátil. My však o něm víme jen to, že sloužil v Pohotovostním pluku (jako všichni policajti, kteří si zvolili vstup do sboru ještě před nástupem do vojenské základní služby), a horlivě se v televizi vyjadřoval k potlačování demonstrací ledna 1989, tedy nikoli listopadu 1989, kde k tomu záměrnému mlácení dokazatelně docházelo.
x x x
popisek obrázkuEvropská komise se poprvé v historii rozhodla uvést do chodu proceduru dle článku 7 Lisabonské smlouvy proti polskému státu vzhledem k porušení hodnot uvedených v článku 2, mezi něž patří "úcta k lidské důstojnosti, svobody, demokracie, rovnosti, právního státu a dodržování lidských práv, včetně práv příslušníků menšin." Podrobné vysvětlení zde (jedná se především o nezávislost soudů).
Jak jsem pochopil, k tomu, aby bylo Polsko zbaveno na základě této procedury některých práv, včetně těch hlasovacích, k tomu je třeba získat souhlas dvou třetin poslanců Evropského parlamentu a nejméně dvaceti dvou členských států.
Z grafu procedury prosazování vlády práva (kliknutím lze zvětšit) vyplývá, že až dosud se všechny konflikty řešily modře zbarvenými akcemi. Do červených polí proceduru dostala neochota polské vlády k dialogu.
Pozvání pro premiéra Mateusze Morawieckého z Bruselu k rozhovorům dnes již odešlo.

| nahoru |

11. 12. 2017
V sobotu 9. prosince se konala 4. celostátní konference politického hnutí Svoboda a přímá demokracie SPD Tomia Okamury, na níž vystoupil i prezident Miloš Zeman. Když jsem v Okamurově projevu zaslechl větu: "...že paní Clintonová a její administrativa se podíleli na financování islamistů a naopak oni sami byli financovaní vlky z Wall streetu" vzpomněl jsem si na jazyk propagandy padesátých let a okomentoval ho ve svém tweetu.
Z pozoruhodného projevu Tomia Okamury vyjímám: "Evropská civilizace je dnes v největším ohrožení od druhé světové války... V největších a nejmocnějších zemích Evropy zcela reálně hrozí, že za pár desetiletí z nich budou islámské chalifáty...V Británii se už veřejně nesmí říkat vánoce..."
Při analýze prezidentova projevu webová stránka Demagog.cz našla dvě lži a tři zavádějící výroky proti čtyřem pravdivým vyjádřením.
Média si také všimla, že v textu projevu, který si Tomio Okamura vystavil na svůj facebookový profil, zapomněl vymazat svoji poznámku v závorce "Usměj se na Zemana", která následovala po slovech "odpusťte pane prezidente upřímnost".
x x x
Vládní tým Andreje Babiše je už sestavený. Televizní štáby odchytávají budoucí ministry před branou zámku v Lánech, kam je Miloš Zeman postupně zve k seznamovacím pohovorům. Publicita zadarmo se vždycky hodí.
x x x
Hojně sdíleným článkem se stala úvaha Jána Simkaniče Země bez pravidel, která je jakýmsi dodatkem k předchozímu seriálu Prezident Zeman: slova a činy.
x x x
Jaromír Soukup, vystudovaný právník, bývalý boxer, dnes mediální magnát a majitel televize Barrandov, minulý týden odstartoval již šestý pořad, v němž účinkuje - Kauzy Jaromíra Soukupa. Předchozí pořady: Týden s prezidentem, Duel Jaromíra Soukupa, Volební speciál, Aréna Jaromíra Soukupa a talk show Instinkty Jaromíra Soukupa.
O tom, koho si Soukup zve jako komparzisty do svých pořadů a dává jim slovo, informuje Roman Máca na facebooku. Jsou mezi nimi například kandidát za SPD Vítězslav Novák, Jan Kopal nebo Jiří Černohorský.
x x x
Kladivo proti dezinformacím sestavila redakce Aktuálně.cz s mottem "Jak se Češi ocitli v zajetí lží." Poditulek "Nová světová válka" se mi zdá být bulvární a přehnaný. Prezentace na webu je sice efektní, multimediální, cenné jsou interaktivní statistiky, ale mně vyhovuje spíše věcné shrnutí analýzy v textovém článku Konspiračním zprávám se v Česku daří.

| nahoru |

7. 12. 2017
Já vím, že jsou ve světě důležitější události (Trump/Jeruzalém, osobnost roku časopisu Time, vyloučení ruského olympijského svazu z nadcházející zimní olympiády kvůli dopingu, jmenování Andreje Babiše předsedou vlády ČR apod.), já bych však rád upozornil na včerejší oslavy Dne nezávislosti ve Finsku.
Finsko Den nezávislosti 2017, ples v prezidentském paláciTelevizní přenos oslav překomal dosavadní národní rekord, když slavnost v prezidentském paláci sledovalo 2,66 milionů diváků, což jest téměř polovina zdejší populace. Ta slavnost se koná každý rok. Účastní se jí až dva tisíce hostů, prezident před televizními kamerami pozvaným hostům podává ruku, což televizní diváci pozorně sledují, nejen kdo je pozván, ale také s kým přišel, jak je oblečen atd. Po kulturním programu následuje ples, při němž první valčík tančí prezident s první dámou (viz foto, kliknutím lze zvětšit).
Ke stému výročí nezávislosti Finska poslali do Helsinek blahopřání nejen diplomaté, ale i vrcholní státníci, Putinem počínaje a Merkelovou konče (ta dokonce ve videu), skandinávské partnery jako je Švédsko, Estonsko a Island nepočítaje. Českou gratulaci jsem nenašel ani na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Oslavy proběhly bez vášní a nenávisti, na obrazovkách veřejnoprávní televize ten den sledovalo oslavy souhrně 3,6 milionů lidí z populace 5,5 milionu obyvatel. Šťastná to země.
x x x
Překvapení nad tím, kolik toho má Česko s Finskem společného (národní obrození, hrozba mocných sousedů, státní hymna i státní znak apod.) jsem kdysi shrnul do Česko-finského porovnání.
Teď na mě vyskočila další podobnost: přímá volba prezidenta, jejíž první kolo se bude ve Finsku konat poslední lednovou neděli 28.1. O úřad se uchází osm kandidátů, z nichž část navrhly politické strany, ale současný prezident Niinistö se rozhodl - podobně jako Miloš Zeman - obrátit se na voliče, a pro nominaci si sehnal nezbytných 20 tisíc podpisů. Další podrobnosti o volbě jsou dostupné v angličtině.

| nahoru |

5. 12. 2017
Od soboty 2.prosince je událostí pro média zřícená lávka spojující Troju a Císařský ostrov. Četnými komentáři žije také internet.
Černá kronika RP 1965Jako člověk dříve narozený si vzpomínám, jak padající římsy v Praze v roce 1965, které zabíjely lidi, se staly signálem a argumentem, že s režimem je cosi v nepořádku, což vyvolávalo tlak na změnu.
O padajících římsách pohovořil v roce 1965 i Václav Havel na sjezdu spisovatelů, kde polemizoval s Alexandrem Klimentem, který o padajících římsách napsal do Literárních novin.
Dal jsem si tu práci a vyhledal zprávy Černé kroniky, které tehdy o padajících římsách informovaly. Nabídl jsem je pamětníkům přes twitter, ale s minimálním ohlasem.
x x x
Minulý týden se udělovaly ceny českého internetu Křišťálová lupa, což je událost, která mne vždy seznámí se zajímavými weby, které jsem do té doby neznal. Letos například "počasový web" windy.com nebo databazeknih.cz. Největší potlesk, ale také můj obdiv si vysloužil v kategorii "osobnost roku" Janek Rubeš, který v seriálu "Čestný průvodce" se snaží bránit turisty před podvodníky, i za cenu, že ho taxikáři málem zbili.
x x x
Andrej Babiš pokračuje v sestavování menšinové vlády odborníků.
Sněmovna dnes schválila v prvním čtení zákon o státním rozpočtu 2018. Definitivní schvalování přijde za týden.
Ovšem hlavním mediálním hitem bylo obsazení poslance KSČM Zdeňka Ondráčka do čela komise k dohledu nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS). Protesty proti Ondráčkovi, který jako člen pohotovostního pluku VB potlačoval demonstrace Palachova týdne v roce 1989, byly tak velké, že hnutí ANO požádalo KSČM, zda by svou nominaci nezměnila. Nezměnila. Situaci zdokumentoval v pozoruhodném interview Martin Veselovský.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz