Aktuality Louče
323
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-21. 12. 2018... ARCHIV     TÉMATA
27. 12. 2018

Hlavní předvánoční (smutnou) mediální událostí bylo důlní neštěstí v Dole ČSM v Karviné, v němž při výbuchu metanu a následném požáru zahynulo 13 osob - 12 Poláků a jeden Čech.

x x x
Ve stínu této události proběhlo schválení státního rozpočtu na rok 2019 (zákon č.474/2017), který by neprošel, kdyby nezískal podporu KSČM - viz hlasování.
x x x
titulní strana MF Dnes 27.12.2018Vánoce na blátě se staly v Praze téměř tradicí, podobně jsme si už zvykli na tradici Vánočních poselství Miloše Zemana. To letošní bylo nejdelší z dosavadních Zemanových proslovů, což lze porovnat při návštěvě webové stránky irozhlas.cz, z níž jsou přístupné všechny prezidentské vánoční a novoroční projevy od roku 1935.
Robert Malecký na Hlídacím psu tradičně shrnul prezidentův projev do deseti bodů.
MF Dnes to v titulku ještě zestručnila: "Poselství prezidenta: volte a pracujte"
x x x
Na sociálních sítích ovšem nejvíce rezonovala pasáž o "lepšolidech", při níž prezident opět namísto sjednocování národa vystavěl hranici mezi "normálními občany" s nimiž se i nadále bude "a to velmi rád setkávat (...) tváří v tvář během mých výjezdů po jednotlivých krajích", a "lepšolidmi", kteří se nacházejí především v médiích a mezi neúspěšnými politiky.

Výraz "lepšolidi" se před lety objevil v diskusích na sociálních sítích, monitoring ho poprvé zaznamenal v lednu 2017, pak se k němu přihlásila naštvaná matka Eva Hrindová (dnes si dokonce nárokuje autorství), od ní to přebral Petr Hampl a další.
Etymologicky tento novotvar nedávno zdůvodnil Václav Klaus ml. větou: "Těžko říci, jak správně přeložit německý termín „Gutmenschen“. Asi nejlépe otrocky – „Lepšolidi“."

x x x
O den dříve před Zemanem 25. prosince vystoupil také v Německu prezident s vánoční promluvou. Pro srovnání jsem přeložil část textu:
"Mám pocit, že my Němci spolu méně mluvíme. A ještě méně se posloucháme. Kamkoli se podíváte, hlavně v sociálních médiích, vidíte otrávenost, hluk, každodenní rozčilování.
Ale více než ten hluk od některých lidí mi dělá starost mlčení těch druhých. Stále více lidí se uchyluje k těm, kteří se jim podobají, do své vlastní bubliny, kde mají všichni na věc stejný názor - také na ty, kteří k nim nepatří. Nicméně bez ohledu na to, jak nás ti druzí rozčilují, nebo jak bychom si přáli, aby tady nebyli - zůstává tu jedna pravda: my všichni patříme do této země - bez ohledu na původ nebo barvu kůže, životní názory nebo oblíbený sportovní klub.
To je na demokracii to krásné a zároveň náročné. Musíme se znovu naučit debatovat a vést spory, bez pěny u úst, musíme se učit žít s našimi rozdílnostmi. Ten kdo se hádá, může se později dohodnout a táhnout za jeden provaz. Známe to z Vánoc v rodinách. Ale když se spolu nemluví, a když se vůbec nenaslouchá, nevede to k žádnému řešení. Ztráta komunikace znamená stagnaci a nehybnost.
Milí spoluobčané, máme to a máte to ve svých rukou: mluvte s lidmi, kteří mají jiný názor! (...) Stojí za to to zkusit. To je moje vánoční přání pro vás. A je to také moje vlastní předsevzetí pro příští rok!

x x x
Pro záznam zde umisťuji odkaz na text rozhovoru Miloše Zemana, který poskytl 9. prosince ruské komerční televizní stanici NTV. Tento text na hradním webu je dosti vylepšený ve srovnání s originálem, který je ke zhlédnutí na této adrese. Soukromou NTV, která začala jako nezávislé médium ještě za Jelcina, dnes kontroluje státní plynový gigant Gazprom.
x x x
Německý týdeník Der Spiegel zveřejnil informace o úspěšném reportéru Claasu Relotiusovi, který sbíral za své reportáže novinářské ceny na běžícím páse, aby se později ukázalo, že řadu z nich si vymyslel. Tedy skandál podobný tomu, který kvůli podvádějícímu reportérovi Jaysonovi Blairovi před patnácti lety zažil americký deník The New York Times.
Případ popsal Kritill Ščeblykin v Deníku N. Protože jde o placený obsah, nabízím i verzi publicisty Mariana Kechlibara.

| nahoru |

17. 12. 2018
Věčné téma střetu zájmů premiéra Babiše, na něž upozornila nová finanční pravidla EU platná od srpna, jejichž článek 61 promptně využila k podání podnětu Transparency International, téma, které do českých médií s novou silou vstoupilo 1. prosince, když zahraniční média informovala o zprávě, kterou 19. listopadu vypracovala právní služba Evropské komise na žádost Generálního ředitelství EK pro regionální politiku (DG Regio), dostalo v médiích zvýšenou publicitu zvláště poté, co Evropský parlament na pořad svého jednání 12. prosince zařadil jednací bod "Střet zájmů a ochrana rozpočtu EU v České republice," tj. případ Babiš.
Z jednání vzešlo usnesení mj. vyzývající Komisi EU k větší aktivitě při prosazování práva při hospodaření s prostředky EU.

Získal jsem dojem, že mnozí čeští novináři netuší, jak to v EU a Bruselu chodí. Jinak by nemohli vyslovovat unáhlené závěry odvozené tu z posudku právní služby, tu z dopisu a štrasburského vystoupení komisaře Günthera Oettingera, odpovědného za rozpočet a lidské zdroje, tu z přijaté rezoluce v EP.
Mám na mysli zprávy o již přijatém institucionálním rozhodnutí, o plošném zastavení dotací či jakémsi trestání České republiky, interpretované v katastrofickém či antibabišovském duchu.

Přičemž věc je jednoduchá. Pro rozdělování peněz EU platí určitá pravidla. Tam, kde se pravidla nedodrží, tam peníze nepůjdou. Česká republika byla po letošním srpnu a podaném podnětu upozorněna, že je cosi v nepořádku a nesouladu s novým předpisem.
Nyní probíhá výměna názorů, co s tím dělat, přičemž preventivně od srpna Agrofert žádné dotace nedostal. Ale ten konečný verdikt přijde až někdy v příštím roce poté, co Komise dostane výsledky auditu, který začne v lednu, a který bude zkoumat dvě rozpočtová období - 2007-2013 a 2013-2018.
Jak to napsal Oettinger v závěru svého dopisu, že jediné, co může v této věci Komise udělat, je "provést finanční úpravy ve vztahu k rozsahu prostředků, které Česká republika vyžaduje uhradit."

O tom, že Komisi záleží hlavně na dodržení pravidel aniž by vedla s někým válku, svědčí kauza Čapí hnízdo. Protikorupční úřad OLAF u ní zjistil nesrovnalosti, doporučil českým orgánům činným v trestním řízení, aby se věci věnovaly na základě zjištěných poznatků, a sdělil jim, že případ je nyní v jejich působnosti.
Pro Oettingera fakt, že české orgány vyňaly projekt Čapí hnízdo ze žádosti o platbu z regionálního operačního programu pro střední Čechy, tedy že na tuto operaci nebyly vyplaceny žádné finanční prostředky EU, stačil k tomu, aby pro něj a pro Komisi byla celá záležitost vyřízena.

Jenomže tohle všechno jsem se z většiny médií nedozvěděl, musel jsem jít ad fontes, k pramenům, které ve výše uvedeném textu lze přes odkaz stáhnout.
Vítězný pokřik antibabišovské opozice zaštiťující se Evropskou unií vyprovokoval na druhé straně podobné extrémy, z nichž za ten nejbizarnější pokládám srovnání současné situace Andreje Babiše s Janem Husem, na něhož Štěpán z Pálče v Kostnici žaloval podobně jako někteří čeští europoslanci na Babiše. Autor? Pohádkář vydávající se za historika Vlastimil Vondruška.
DODATEK 19.12.: Historik Michal Stehlík o tom napsal blog Jan Hus v Bruselu.

Abych českým novinářům nekřivdil. Ten, kdo chtěl o věci něco vědět, ten si tu správnou informaci u nich mohl najít. Mám na mysli například online zpravodajství serveru irozhlas.cz (i když titulek o "žádných dotacích" trochu přeháněl) nebo věcné zpravodajství Jiřího Nádoby v Respektu. Devadesátiminutové video z Evropského parlamentu na rozhlasovém webu by mohlo sloužit jako docela dobrá instruktáž před volbami do EP v příštím roce.

x x x
Dále jen stručně:
  • Theresa Mayová přežila 12. prosince hlasování o nedůvěře k její vládě, hlasování o brexitové smlouvě s EU přesunula na leden.
  • Osobností roku podle amerického týdeníku Time se stali pronásledovaní novináři.
  • Na vánočním trhu ve Štrasburku islamistický terorista 11. prosince střílel do davu - pět mrtvých, terorista dopaden a zastřelen
  • Sněžení na Vysočině přivedlo ke kolapsu dopravy na dálnici D1 v opravovaném úseku za Humpolcem.
  • Petru Fischerovi, šéfredaktorovi stanice Vltava, ředitel Českého rozhlasu René Zavoral neprodloužil smlouvu.
  • O víkendu se v Seville udělovala Evropská filmová cena. Získal ji polský režisér Pawel Pawlikovski za film Studená válka. Pawlikowski, který od čtrnácti let žije v cizině, natočil před pěti lety film Ida.
    | nahoru |

    7. 12. 2018
    Díky pátrání po slově "čučkaři" jsem objevil zajímavou webovou stránku www.slangy.cz s ukázkami nespisovné češtiny. Upozornil na ni Miloš Čermák, který pohotově reagoval na poptávku po výkladu slova, jež v souvislosti s prací BIS použil včera na TV Barrandov "ten, kterého bych nerad popularizoval."
    Například Erik Best měl problém, jak "čučkaře" přeložit do angličtiny.
    Nastalo všeobecné vysvětlování a vyvracení prezidentových omylů a lží. Ozval se ředitel BIS, ozvali se politici premiérem počínaje, přes ministra vnitra, zástupce opozice až po poslance SPD.

    Vítěz? Miloš Zeman. Opět se mu podařilo strhnout na sebe pozornost a nastolit mediální agendu. A kdo ví, zda kobercový nálet médií, včetně těch sociálních, na prezidenta mu nepřinese body popularity (neboť se zastáváme těch, kterým je ubližováno) podobně, jako se to nedávno stalo u premiéra Babiše.
    Nebylo by lepší ony četné barrandovské exhibice populismu ignorovat?

    x x x
    Mezitím se odehrály jiné, důležitější události. V Poslanecké sněmovně se rozběhla 24. schůze, na níž se finišuje přijetí zákona o státním rozpočtu na rok 2019, pro ODS je to "typicky levicový rozpočet". Poslanci také schválili snížení DPH z 15 na 10 procent pro "Pozemní hromadnou pravidelnou dopravu cestujících a jejich zavazadel." Zda bude od příštího roku jízdné levnější, o tom dost pochybuji.
    x x x
    V Německu si křesťanští demokrati zvolili nového/novou předsedu/předsedkyni strany CDU za odstupující Angelu Merkelovou. Stala se jí Annegret Krampová-Karrenbauerová, politička ze Sárska, dosavadní generální sekretář CDU.
    Zatímco Angela Merkelová ve svém závěrečném projevu volala po jednotě, její nástupkyně zvítězila při hlasování těsnou většinou 51,75 procent, když získala 515 hlasů a její hlavní soupeř Friedrich Merz 482 hlasů. To nevypadá na jednotnou stranu.
    x x x
    Evropský parlament zařadil na příští středu svého plenárního zasedání jednací bod "Střet zájmů a ochrana rozpočtu EU v České republice," tj kauzu Babiš. Bod prosadili do programu evropští Zelení s podporou lidovců.
    x x x
    Stále nemohu přijít na chuť účinkování Jakuba Železného v Událostech komentářích ČT. Když jsem přemýšlel, co mi na něm vadí, vzpomněl jsem si, co jsem kdysi do Louče o Jakubovi napsal(předposlední odstavec).
    Zatímco jako moderátor Událostí byl a je perfektní, myslím, že svoji asertivitu při vedení rozhovorů trochu přehání, což jenom nahrává argumentům všech, kteří na ČT útočí.

    | nahoru |

    2. 12. 2018
    Deníky The Guardian (VB), Le Monde (Francie) a Süddeutsche Zeitung (SRN) informovaly o zprávě, kterou 19. listopadu vypracovala právní služba Evropské komise na žádost Generálního ředitelství EK pro regionální politiku (DG Regio), podle níž se český premiér Andrej Babiš nachází ve střetu zájmů a porušuje unijní pravidla. DG Regio věc prošetřuje údajně na základě podnětu české Transparency International.

    Titulky téměř všech médií tento devítistránkový dokument navrhující tři možná řešení vydávaly za oficiální stanovisko Evropské komise, na což naskočily předpověditelné reakce opozičních politiků. Je možné, že Evropská komise stanovisko právní služby přijme a začne konat, ale zatím je to skutečně - jak podotkl dnes v OVM předseda Sněmovny Vondráček - jen jeden právní názor.

    x x x
    V neděli 25. listopadu v Kerčském průlivu spojujícím Černé a Azovské moře ruské námořnictvo zaútočilo na ukrajinské lodě a tři z nich odvlekly do přístavu na Krymu a posádky zatkly. Ukrajina vyhlásila válečný stav, americký prezident Trump odřekl schůzku s Vladimírem Putinem na zasedání G20 v Argentině, které se konalo 30.11.-1.12. Propaganda z obou stran měla posvícení.
    x x x
    Jaromíru Soukupovi se podařilo, čemu se v angličtině říká scoop, tedy sólokapr, když maďarský premiér Viktor Orbán přijal pozvání do televize Barrandov, kde se 30. listopadu představil ve speciálním vydání Duelu JS.
    Na rozhovor pro ČT si Orbán nenašel čas ani v Praze ani v Budapešti, jak uvedl Michal Kubal, když vyvracel Okamurovy lži.
    Orbán vědel, co dělá, takhle servilně jako u Soukupů by se k němu v ČT asi nechovali. Tam by se dočkal jen zdvořilosti.
    x x x
    Ministerstvo zahraničních věcí vydalo prohlášení, v němž uvádělo "na pravou míru informace, které se objevily v médiích" aniž uvedlo, že tím zdrojem nepravd nebyla média, ale prezident po návratu ze státní návštěvy v Izraeli (25.-28. listopadu).
    Cílem útoku prezidenta byl ministr zahraničí Petříček, který údajně "snížil úroveň našich ambasád z těch takzvaných top ambasád v několika zemích", konkrétně také v Budapešti.
    x x x
    Zaujal mne jeden článek ve Washington Post, který jsem přeložil s titulkem "Jak se lži na internetu stávají (v Americe) pravdou. Přestože jde o dosti dlouhý text, na blog.aktuálně.cz nasbíral během dvou dnů téměř dva tisíce návštěv.
    x x x
    Palec nahoru za dnešní vydání pořadu Newsroom ČT24. Kdyby Rosí se nepřeřekl a místo Evropské vysílací unie neoznačil EBU za Evropskou vysílací komisi, bylo by to dokonalé. Aktuální zajímavá témata, žádný aktivismus, prostě informace.

    | nahoru |


    | starší aktuality | novější aktuality |

    CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

    Copyright © Milan Šmíd

    NAVRCHOLU.cz