Aktuality Louče
324
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 1. 2019... ARCHIV     TÉMATA
31. 1. 2019
Podobně jako v loňském roce také letos po únorovém návratu z dovolené umisťuji zpětně na Louč pod lednové datum některá fakta o událostech, kterými žila česka média v druhé polovině měsíce ledna.
x x x
Aféra Huawei, jejíž počátek byl v prosincovém varování Národního centra kybernetické bezpečnosti před čínskými firmami Huawei a ZTE, zůstala po celý měsíc námětem polemik, do nichž zasahoval i prezident v barandovských proslovech ať už bezvýhradnou podporou investic Huawei, nebo zpochybňováním kompetence NÚKIB.
Pro mne byl nejlepší analýzou článek Ondřeje Malého v Orientaci LN 9. února "Čínský drak v sítích" (bohužel jen pro platiče). Jeho resumé? "Evropa stojí před faustovskou volbou... Představitele unijních zemí čeká politické rozhodnutí... Příběh války o Huawei není ani jednoznačný, ani černobílý. Jeho částí je i boj o technologickou dominanci, kterou vedou a povedou Spojené státy s Evropou proti Číně." Politici by prý měli více naslouchat těm, kterých se to týká, telekomunikačním firmám.
x x x
"Dovolte mi vám představit, že úderem dnešního dne zakládám politické hnutí List Jaromíra Soukupa, jehož cílem je bránit české národní zájmy před zkorumpovanými politiky a oligarchy," prohlásil na TV Barrandov Jaromír Soukup 16. ledna. Událost jsem okomentoval na Facebooku.
O týden později 24. ledna Soukup oznámil, že ruší některé své politické pořady (Duel, Aréna). A to bezprostředně poté, co mu tentýž den Jiří Pospíšil odmítl přijít do Duelu, takže musel zaskočil kamarád Okamura.
Mezitím v pondělí 21. ledna se do vysílání TV Barrandov vrátila zpravodajská relace "Naše zprávy" v podobě desetiminutového čteného bulletinu vysílaného po jedenácté hodině večer. Zda to bude RRTV stačit, se uvidí. Soukupovy Moje zprávy po osmé hodině však i nadále pokračují.
x x x
Koalice s pomocí hlasů KSČM 23. ledna schválila dodatečné zdanění církevních restitucí novelou před šesti lety přijatého zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi (428/2012).
Novela je nyní v Senátu. Všichni vědí, že ji Ústavní soud označí za neústavní, ale Babišova show s podporou KSČM must go on.
x x x
Jinou kauzu otevřel rozhovor Renaty Kalenské v Deníku N s bývalým předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou, z něhož vyplynulo, že Hrad prostřednictvím prezidenta a jeho kancléře se zajímal o průběh živých soudních kauz, což lze vykládat jako pokus o ovlivňování nezávislé soudní moci.
Sněmovna na to reagovala veřejným slyšením Podvýboru pro justici a soudní samosprávu, na níž Baxa uvedl, že Zemanovy výroky připomínaly výměnný obchod.
V závěrečném usnesení podvýboru se však konstatuje, že "nezávislost soudů nebyla ohrožena."
Pavel Rychetský k tomu později sdělil "Mynář dostal lekci".
x x x
Kupodivu bez větších ohlasů proběhl rozhovor (v angličtině) se šéfem sudetoněmeckého landsmanšaftu Berndem Posseltem 24. ledna v Událostech komentářích ČT. Posselt přijel do Prahy na pohřeb svého přítele politologa Rudolfa Kučery.
Klasickou manipulaci předvedly Parlamentní listy, když krátce na to vytáhly z archivu dva roky starý rozhovor Posselta s Emmou Smetana na DVTV a okořenily ho titulkem "jen pro slabé povahy", aniž by zveřejnily, že jde o archiv.
Svůj názor na Posselta jsem zařadil do loňského seriálu Louče o Německu.
Do ohně latentních protiněmeckých nálad chtěl přilít olej také Tomio Okamura, když se 22. ledna pokusil prosadit do lednové sněmovní schůze bod programu "Německé válečné reparace." Neúspěšně.
x x x
Balšínkův projekt Echo24, který chce být "protiváhou oligarchizovaným českým médiím... a sloužit pouze svým čtenářům." se 20. ledna "vyznamenal" titulkem "Z Německa a Francie vznikne superstát. Merkelová s Macronem podepíší překvapivou smlouvu".
O "překvapivé smlouvě" se český čtenář mohl běžně dozvědět ze zpravodajství již dříve. Dokument podepsaný 22. ledna v Cáchách je běžnou dvoustrannou smlouvou o přátelství a vzájemné spolupráci, který navázal na Elysejskou smlouvu z roku 1963, kterou uzavřeli Konrad Adenauer a Charles de Gaulle.
Jak uvedl web Manipulátoři, kolem smlouvy se vyrojila také řada dezinformací, k nimž přispěl také Institut Václava Klause. Při tom i komentáře kritické ke smlouvě musely uznat, že žádný superstát se nekoná.
x x x
Europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek zvolení za hnutí ANO se rozhodli kandidovat do letošních eurovoleb za politické hnutí Hlas, které chtějí založit. Zatím stále bez registrace. Asi - podobně jako Jaromír Soukup - stále sbírají tisícovku zákonem požadovaných hlasů.
x x x
Koncem ledna byl dán do oběhu sněmovní tisk č.384 obsahující návrh novely, která by do trestního zákona přidala nový paragraf "Porušování svobody projevu".
Konkrétně: Provozovatel či správce sociální sítě, "který zasáhne do svobody projevu jiného tím, že neoprávněně odstraní, zakáže či jakýmkoli jiným způsobem znepřístupní jeho příspěvek sdílený na takové veřejně přístupné počítačové elektronické sociální síti či jiné platformě umožňující uživatelům okamžité sdílení jimi vytvořeného obsahu" se dopustí přestupku pokutovaného až 50 miliony Kč.
Tento nesmysl vytvořený Václavem Klausem mladším podpořilo dalších 33 poslanců.
x x x
Před rokem vznikl mediální projekt agregující zprávy a komentáře na opuštěné doméně zdroj.cz. Teď po roce se spojil se zpravodajským webem info.cz ze stáje Křetínského Czech News Centre (Blesk, Aha!, Sport, Reflex, E15 atd.)
Právě tento server (šéfredaktor Michal Půr) spustil koncem ledna Topol show s moderátorem expremiérem Mirkem Topolánkem. Zhlédnutí prvního dílu (host Pavel Bém) mne příliš nepřesvědčilo o životaschopnosti nového projektu.
Jakoby webu info.cz nestačily kvalitně vedené rozhovory Pavla Štrunce
x x x
Ovšem největším mediálním hitem mající ohlas "napříč názorovým spektrem" je nový televizní seriál ČT Most, k němuž se vyjádřil snad už každý, kdo je aktivní na webu a sociálních sítích. Zhlédl jsem z iVysílání a nemám co bych dodal. Jen jsem zvědav, co na vysílání pořadu před desátou hodinou řekne RRTV.
Jiná novoroční inovace ČT "Kopta show" je - podobně jako talk show Mirka Topolánka na info.cz - podle mého názoru nuda.
x x x
Sněmovna opět nebyla schopna projednat a schválit výroční zprávy České televize za rok 2016 a 2017, když k hlasování nedošlo, protože vyhrazený čas zabrala dlouhá debata, které udal tón půlhodinový kritický referát poslance KSČM Valenty navrhující zprávu neschválit a tím otevřít dveře k odvolání Rady ČT. Koaliční řečníci však zprávu ČT podpořili.

| nahoru |

11. 1. 2019
Než se vzdálím na dovolenou, krátce o posledních mediálních kauzách.

Jednu z nich včera vytvořil prezident Miloš Zeman v tradičním rozhovoru na TV Barrandov.
Mediální hladinu rozbouřily jeho výroky: Tito dva lidé, tedy Koudelka (šéf BIS) a Navrátil (šéf NÚKIB), ohrozili vážným způsobem ekonomické zájmy České republiky" a "Čína po této kampani proti společnosti Huawei připravuje odvetná opatření", mj. proti automobilce Škoda a proti výstavbě komunikační sítě 5G v ČR.
Erik Best na twitteru to komentoval slovy: "Ale pane prezidente, Škoda Auto v Číně skoro žádnou investici nemá. Patří jí jen 1 % SAIC-Volkswagen Automotive Company Ltd.".
Svého druhu komentářem k jeho výrokům je i článek na lidovky.cz s titulkem "Kdyby přišli Číňané, tak si nechají zešikmit oči, kritizoval Zeman dříve podlézavost" odkazujícím na text Miloše Zemana z roku 1996.

x x x

Předmětem četných komentářů je případ důchodce Jaromíra Baldy souzeného za to, že pokácel stromy v okolí železničních tratí, aby varoval před nebezpečím islámského terorismu v ČR.
Robert Malecký na Hlídacím psu dodal důkazy o napojení Baldy na SPD, kterých "je více, než by bylo Okamurovi milé."

x x x

Od pondělka 7. ledna se na stáncích objevil nový deník Deník N, jehož vznik jsem okomentoval v Týdeníku rozhlas a později také na twitteru, což mi společně s odkazem na můj starší text přineslo další sledující.
Současný stav: 722 sledujících jako výsledek 736 tweetů odeslaných za 68 měsíců, co jsem na twitteru.

x x x

Vydavatelství Vltava Labe Media oznámilo, že plánuje zpoplatnění internetového obsahu Deníku po vzoru Hospodářských novin.

x x x

Příležitostí k přestřelce, která však proběhla pouze v rámci úzké mediální bubliny novinářů, se stal komentář šéfredaktora MF Dnes Jaroslava Plesla na Facebooku, v němž označil ombudsmanku Annu Šabatovou za ombudstetku, což ve zprávě bez diakritiky se dalo číst jako obmbudštětka, i když to byla původně ombuds-tetka.
Jaroslava Plesla to však nevzrušilo, ve svém statusu k tomu napsal: "Tak to jste teda pěkně vulgarní a jeste nerozumíte etymologii." Na což jedna diskutující odpověděla "Jestli pan Jaroslav Plesl spojil část slova ombudsman se slovem tetka nebo štětka je úplně jedno, obojí je chucpe. Nemusím s Annou Šabatovou ve všem souhlasit, ale je proč si jí vážit, je to statečná žena, bez ní a jí podobných by pan Plesl mohl být redaktorem leda tak v Rudém právu."
O tom, jak by se měli chovat novináři na sociálních médiích, jsem vloni napsal článek do Mediažurnálu.

| nahoru |

6. 1. 2019
Asi jsem příliš konzervativní, ale nové studio pro Otázky Václava Moravce, dnes poprvé provozu, mne nijak nenadchlo, přes nové možnosti kamerových záběrů. Vypadá spíš jako klec než jako místo setkávání s divákem.
Nenadchla ani následující debata s premiérem Andrejem Babišem, která nesplnila to, co slibovala v noticce a v úvodní obrazové anonci. Neříkám, že to byla vina výhradně moderátora, jenom si někdy myslím, že někdejší osvědčené rutiny vedení podobných rozhovorů v naší postfaktické době už příliš nefungují. A také, že hlavním cílem podobných debat by nemělo být zahánění politika do kouta útočnými otázkami, proč to či ono nebylo splněno, ale pokusit se ve vzájemném dialogu zjistit a divákovi podat informaci, v čem je zakopaný pes.

dálnice v PolskuTřeba proč se stavba dálnic tak vleče, nebo proč ten pět let slibovaný zjednodušený daňový zákon (údajně technicky hotový na ministerstvu) stále není v platnosti.
Jenomže při vzájemném přetlačování fakty, z nichž některá mohou být "alternativní", se nikam nedojde.
Kdyby debata byla věcnější, a vyhnula se okrajovým detailům prosincové kalamity na D1, možná by se přišlo na to, že pomalá a drahá stavba dálnic není problémem jednoho ministra a jedné vlády, ale je to problém systémový, který se nedá řešit tím, že se jedna fakta postaví proti druhým a vina se přehazuje z jedné strany na druhou, ale že by se měla hledat cesta, jak ten systém změnit, co se pro to udělalo či nedělalo, a co by se mělo udělat. Pravda, premiér Babiš možná na takovou debatu není stavěný.
Přitom stačí kliknout na vedlejší gif, který ukazuje historický průběh výstavby dálnic v Polsku a udělat detailnější rozbor, který by vyrátil Babišovu tezi, že proces stavby dálnice vyžaduje dobu třinácti let a jinak to nejde.

x x x

Televize Prima pozvala ke svoji první letošní Partii Václava Klause. Exprezident zde tradičně lamentoval nad stavem současného světa a média si všimla zvláště jeho slov o tom, že nevylučuje svoji případnou účast v příští prezidentské volbě, i když se domnívá, že je to úkol pro mladší.

x x x

Uvědomil jsem si, že Louči dlužím situační zprávu o silvestrovských televizních pořadech.
ČT to vyřešila silvestrovskými Zázraky přírody, hudebním pořadem a Všechnopárty.
TV Nova celý večer zaplnila silvestrovským vydáním show Tvoje tvář má známý hlas.
Prima TV využila záznam koncertu Český mejdan s Implusem.
TV Barrandov uvedla svůj silvestovský pořad notickou: "Důvěrné a často překvapující odhalení hvězd a osobností v originální diskuzi moderované i v posledních minutách roku 2018 Jaromírem Soukupem (245 min)".
Také televize Relax přišla s vlastním původním celovečerním silvestrovským programem který - na rozdíl od barrandovského bizáru - na poměrně slušné úrovni "odtáhl" bavič Vladimír Hron.
Nejsledovanější byla ČT1, kupodivu už od Zázraků přírody

| nahoru |

2. 1. 2019
První den Nového roku 2019 přinesl novoroční projevy předsedy Senátu a předsedy Poslanecké sněmovny, což jest inovace vysílaná výhradně na ČT1. Text Jaroslava Kubery zde, text Radka Vondráčka tady.

Oba projevy se okamžitě staly terčem uštěpačných poznámek na sociálních sítích. Podle mého názoru trochu nespravedlivě.
Samozřejmě, že nesouhlasím s názory Jaroslava Kubery na regulaci kouření, a že se mi příčí jeho apriori negativní postoj ke státu. Jenomže slova o tom, že by se měla vrátit do našeho slovníku "kouzelná slůvka jako dobrý den nebo děkuji", a že bychom měli mít "více pokory a současně více sebevědomí", jsou přesně ta, která by měla na veřejnosti zaznít, a která mi řadu let chybějí v egocentrických prezidentských projevech.

Totéž u Radka Vondráčka. Samozřejmě, že beru s rezervou jeho dobré zprávy o tom, jak se "naší zemi se daří"; každý švec si přeci chválí svoje boty.
Na druhé straně přihlášení se k názorové pluralitě a k demokracii, i když je "pomalá a těžkopádná", byť poněkud účelově interpretované ve prospěch vládnoucí strany, také není k zahození.
Nemluvě o výzvě "k "odzbrojení" ve verbálních projevech, k návratu k občanskému obsahu a tónu." Škoda, že přání jeho poslední věty: "Snad jsem nebyl moc dlouhý a moc nenudil..." se nesplnilo. Vondráček byl trochu dlouhý a opakovanými citáty nudil.

O tom, že ve veřejnosti existuje poptávka po pozitivních prohlášeních sjednodujících národ, svědčí texty některých publicistů, kteří by rádi nabídli alternativu k Miloši Zemanovi. Mám na mysli například Martina Jaroše nebo Janu Ciglerovou.

x x x
K bilanci uplynulého roku a k současné situaci se vyjádřil také premiér Andrej Babiš v pořadu Týden v politice. Máme se skvěle, problémy nejsou a pokud jsou, tak je řešíme. Opět byl vytažen mýtus první republiky jako měřítko. Do bolavých míst (Čapí hnízdo, syn na Krymu apod.) moderátor Keblúšek příliš nešťoural.
x x x
S přihlédnutím k tomu, že pyrotechnika není zadarmo, mohu jen zopakovat komentář z loňského roku:
Podle množství výbuchů petard a rachejtlí v průběhu silvestrovského dne soudím, že kupní síla pražského obyvatelstva ve srovnání s loňským rokem vzrostla.
Tiše a se závistí v srdci jsem o Silvestra vzpomínal na jiné civilizované země a na jejich města, kde se takové šílenství ve veřejném prostoru nepovoluje. Jeden příklad za všechny: New York, kde veškerý prodej pyrotechniky pro soukromé používání je zakázán a kde na ohňostroje je třeba mít zvláštní povolení od hasičů.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz