Aktuality Louče
334
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 11. 2019... ARCHIV     TÉMATA
24. 11. 2019
Strana TOP 09 měla o víkendu sjezd a zvolila nové vedení. Předsedkyní se stala Markéta Pekarová Adamová, prvním místopředsedou Tomáš Czernin. Na Jiřího Pospíšila nezbylo ve vedení TOP 09 místo.
x x x
Dodatečně zjišťuji, že Literární noviny měly v posledním vydání přílohu k listopadu 89 "30 let", v níž jsou některé zajímavé materiály, mezi něž počítám setkání po letech trojice z iniciativy MOST - Horáček, Kocáb, Krejčí.
Bohužel jen v papírovém vydání je možné přečíst si vzpomínky někdejšího tiskového mluvčího Štrougalovy a Adamcovy vlády - a také krátkodobého ředitele ČST - Miroslava Pavla "Můj výlet do politiky." Překvapilo mě, že se nenašlo jediné české médium, které by některé Pavlovy informace od zdroje citovaly.
x x x
Erik Best minulý týden narazil se svými ironickými komentáři na Facebooku, když reagoval na oznámení předsedy lidovců Marka Výborného, jenž se vzdal předsednictví KDU/ČSL kvůli péči o své tři děti poté, co mu zemřela manželka, rádobyvtipným upozorněním na Michaelu Šojdrovou, která by se mu prý mohla - s odkazem na její předchozí aktivity - o sirotky postarat.
Uragán reakcí na tento nevkusný bonmot se dal očekávat.
Erik Best, který nebyl schopen přiznat svůj přešlap a veřejně se omluvit, si naopak postěžoval na pronásledování. Na druhé straně je třeba přiznat, že hrubosti a vulgarity některých útoků na Besta neměly daleko k podněcování nenávisti.
x x x
Facka, která padla na konferenci Mediálního fóra – 2019 s heslem "svoboda žurnalistiky v kontextu práv člověka, nových technologií a mezinárodní informační bezpečnosti“ (organizátor ruský časopis "Meždunarodnaja žizň"), rozžhavila sociální sítě a především alternativní weby do běla.
Redaktorka Deníku N Petra Procházková zde neudržela svoje nervy na uzdě a inzultovala redaktora serveru Sputnik Vladimíra Frantu, který zkreslil její vystoupení na konferenci a lživě ji obvinil ze šíření fake news.
Petra Procházková později napsala, že "Nejsem na to, co se v pátek stalo, hrdá, ale nejsem to já, kdo by se měl stydět", neboť prý na ni byla připravena provokace.

Mne zaujala osoba Vladimíra Franty jako novináře českého Sputniku a zjistil jsem, že je to v Brně vystudovaný filolog a rusista s titulem PhD, který vystřídal řadu zaměstnání, na svém webu nabízí různé placené služby, fonetikou počínaje, přes překlady a výuku jazyků až po pojišťovnicví a prodejem investičního zlata konče.
Od roku 2015 si začal přivydělávat psaním komentářů a rozhovorů do Literárních novin, kde však skončil vloni v červnu poté, co jeho rozhovor s Jiřím Ovčáčkem web literarky.cz stáhl z oběhu, čehož se okamžitě chopil Sputnik, pro nějž Franta od loňského července pracuje. Soudě podle stylu zpravodajství z uvedené mediální konference, pochopil, co se tady od něj žádá.

x x x
Jako každý rok se udělovaly Křišťálové lupy.
U veřejnosti opět bodovaly rozhovory na DVTV, díky hlasům uživatelů dostaly ceny Alza.cz, mapy.cz, Databazeknih.cz nebo Honest Guide Janka Rubeše.
Cenu Projekt roku přisoudili odborníci Deníku N, Český rozhlas dostal ocenění za retro projekt "Živá rekonstrukce okupace 1939".
Trochu mne mrzí, že stále zůstal nedoceněn projekt několika nadšenců v archivu ČT, kteří před rokem zrekonstruovali televizní vysílání roku 1968 z toho, co se ještě v archivu zachovalo.
Projekt sice ocenili zahraniční archiváři, ale u nás je téměř neznámý, možná také proto, že najít ho na webu ČT je téměř nemožné.
x x x
Za tři dny se vypne v Praze a ve Středočeském kraji vysílání DVB-T, ten kdo nemá nový přijímač na DVB-T2 nebo set-top box, bude mít na obrazovce televizoru černo. Není náhodou, že TV Nova doporučuje lidem nekupovat si set-top box a přejít z terestriky na kabel nebo na satelit. Strategie je jasná, na těchto distribučních kanálech se budou lépe zavádět placené kanály a kromě toho jsou zde programy v HD kvalitě, které Nova odmítá na terestrice (zdarma) vysílat.

| nahoru |

18. 11. 2019
Podzimní vzpomínání na listopad 89 proběhlo víceméně sametově.

Prezident Miloš Zeman si oslavu odbyl v Bratislavě (15.-16. listopadu), když se slovenskou prezidentkou otevíral Český dům.
To mu však nebránilo v předvečer listopadového výročí poskytnout rozhovor Parlamentním listům, v němž označil Milion chvilek pro demokracii za nedemokratické hnutí a pozurážel Mikuláše Mináře, Věru Jourovou, Michala Kocába a svým způsobem i Pavla Rychetského. Naštěstí v situaci, kdy média byla přehlcena masovým víkendovým shromažďováním, takže si toho téměř nikdo nevšiml.

x x x
popisek obrázkuMilionu chvilek přálo počasí, na Letnou v sobotu 16. listopadu přišlo opět čtvrt milionu lidí.
Organizátoři se tentokráte snažili být nejen proti, ale také pro, čehož výsledkem je tříbodová občanská výzva, kterou je připraven podepsat i Andrej Babiš, což o její obecnosti říká vše.
ČT24 tentokráte nabídla divákům v přímém přenosu z Letné více projevů, pouze menší část překrývaly komentáře debat ze studia. Na minulé Letné tomu bylo naopak.
Vše proběhlo v klidu a pohodě.
x x x
To se nedá říci o nedělním dopoledním kladení věnců na Národní, když zde pokládali květiny premiér Babiš nebo šéf hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší s dcerou, nebo když na Albertově řečnil rektor Zíma. Hlasité protesty nešlo přehlédnout.

Z hlediska celkového pozitivního obrazu oslav listopadového výročí v médiích to však byly zanedbatelné epizody, neboť zpochybňovat si ho netroufal nikdo, nejen ČT, která opět připravila rozsáhlý a téměř bezchybný servis všem - premiérům Višegrádu v Národním muzeu, cenám Paměti národa v Národním divadle i událostem na Albertově, Vyšehradu, na Národní i na Václaváku.

Zpravodajský kanál ČT24 opět jednou zaznamenal zvýšenou sledovanost. Celodenní share ČT24 v hodnotě 6,43% za celou neděli ovšem nedosahuje výšin dnů kolem úmrtí Karla Gotta (viz info 13.10.)

x x x
O víkendu sklidil premiér Andrej Babiš na sociálních sítích pochvalu i kritiku.
Pochvalu za státnický projev v neděli 17. listopadu ("byl jsem členem komunistické strany. Nejsem na to pyšný (...) nebyl jsem v té době tak statečný a angažovaný jako Havel").
Kritiku za rozhovor v dnešní MF Dnes ("Opozice na tom musí být fakt bídně, když jim tady dává instrukce šestadvacetiletý nedostudovaný student (...) nevěděl jsem o výjezdních doložkách")

| nahoru |

11. 11. 2019
"Listopadový" týden začal...- a s bilančními debatami se roztrhl pytel.

Dnes před zaplněným sálem někdejšího Federálního shromáždění, později Rádia Svobodná Evropa a dnes Národního muzea se diskutovalo na téma "Evropa bez železné opony, 30 let svobody" v režii Českého rozhlasu s reprezentativní účastí: bývalí prezidenti Václav Klaus a Lech Walesa, Adam Michnik, Magda Vášáryová, Tamáš Deutsch, Andrej Zubov, Jacques Rupnik, Jiří Přibáň, Milan Kňažko, Pavel Rychetský a další.

To vše v přímém přenosu přes Facebook, stále ke přehrání. Největší úspěch u převážně mladého publika měla Magda Vašáryová zde od 1:22:40.
Za zmínku stojí i závěrečný projev předsedy Ústavního soudu.
Projev Václava Klause s obvyklým výčtem nepřátelských ideologií multikulturalismu, genderismu, environmentalismu a transnacionalismu k mání na webu klaus.cz.
Někdy jsem měl pocit, že si tu nejen Václav Klaus, ale i další řečníci (Walesa, Deutsch, Michnik) při hodnocení současnosti přihřívali tak trochu svoji vlastní polívčičku.

x x x
Tentýž den večer v zaplněné Lucerně proběhla oslava s názvem 30 let svobody, 30 let Respektu, na níž nejprve od 17:00 před publikem vystupovali novináři (Spurný, Šídlo, Svobodová) a večer pak zahraniční hosté Timothy Snyder, Natalie Nougayrède, Timothy Garton Ash a Martin M. Šimečka. Rovněž v přímém internetovém přenosu.
Večerní debata spíše nuda (bohužel také kvůli špatnému tlumočení), řešily se tu obvyklé globální problémy, novináři odpoledne byli zábavnější.
x x x
Zítra se v Karolinu uskuteční akce "Tři dekády demokracie", což bude debata českých expremiérů, které by se měli zúčastnit Petr Nečas, Vladimír Špidla a Jiří Paroubek.
A to je jenom začátek smršti dalších akcí po celé republice, které v Praze vyvrcholí v sobotu 16. listopadu demonstrací na na Letné (Milion chvilek pro demokracii) a v neděli tradičními veselicemi na Albertově, Národní třídě a dalších místech. Není snad žádné médium, které by k výročí listopadu 89 nevydalo své speciály.
x x x
Raptor TV nechvalně známé osobnosti alternativní scény Žarko Jovanoviče si vybrala pro své dnešní facebookové vysílání jinou událost - oslavy Svátku nezávislosti v ulicích Varšavy, které využívá nacionalistická pravice.
Navštívil jsem Raptor TV ze zvědavosti, zda její videa mají větší sledovanost, než výše uvedené přenosy "listopadových debat". Naštěstí nemají. Úvod i závěr rozhlasové konference měl přes deset tisíc zhlédnutí. U Respektu to bylo slabší, prezidenti a politici přece jen táhnou více než intelektuálové.

| nahoru |

5. 11. 2019
Píše se listopad a Velká Británie je stále v EU. V Británii se budou konat předčasné volby 12. prosince, ve kterých Boris Johnson asi vyhraje, jenomže s kým vytvoří koalici, je ve hvězdách.
V českých médiích tohle téma zajímá snad už jen odborníky.
To větší zájem publika přitahuje spor prince Harryho a jeho ženy Meghan s britským bulvárem. Pro Newsroom ČT24 se stal Tématem týdne.
x x x
Kauza Gorila, která zaměstnávala slovenská média v letech 2011-12 (přepisy telefonních rozhovorů svědčících o korupci, údajně nezákonně pořízené tajnou službou SIS, použil novinář Tom Nicholson do knihy s názvem Gorila), se 14 října opět objevila na scéně, když Denník N zveřejnil část nahrávky Mariána Kočnera s bývalým generálním prokurátorem Dobroslavem Trnkou.

Nahrávka, kterou si v roce 2014 pořídil Kočner, a policie ji po jeho zatčení v souvislosti s podezřením na účast při vraždě novináře Kuciaka získala, se později objevila na YouTube ve více než hodinovém znění.
Můžeme se z ní dozvědět, jak Jaroslav Haščák (Penta) a Marián Kočner upláceli poslance. Nebo jak se s původními kompromitujícími odposlechy Gorily kšeftovalo a vydíralo.
Postupně se objevují ještě další dokumenty. Tentokráte se Kočnerova nahrávka dostala naráz do více redakcí, nejen k novinářům Denníku N.

Někteří pozorovatelé si to vysvětlují tak, že materiály pocházející z Kočnerova vyšetřování, a tedy ve vlastnictví policie, „pustily“ do médií samotné vládní kruhy, tedy i strana Směr. Záměr? Ventilovat aféru teď, a odstranit tak nebezpečí, že s ní někdo přijde před únorovými parlamentními volbami v příštím roce. Zatím to prý vychází, volební preference Smeru neklesají.
Aféru českému čtenáři stručně a přehledně vysvětlil Milan Žitný v článku Slovenská Gorila promluvila v Lidových novinách 18. října.
Ovšem nejpodrobnější informace o Gorile a jejích současných peripetiích uvedl včera pořad Reportéři ČT. Doporučuji ke zhlédnutí.

x x x
Že se nahrávky nahrávají a pak účelově zveřejňují, to známe i z českých luhů a hájů. Naposledy při pátrání, kdo vydal moderátorovi Xaveru Veselému nahrávku uzavřeného parlamentního semináře ze začátku října, na němž se setkalo vedení a Rada České televize s poslanci před schvalováním výročních zpráv o činnosti ČT. Seminář měl být uzavřený, nicméně Xaver Veselý ho 19. října na YouTube zveřejnil ve dvou dílech zde a tady.
Podle mého názoru se žádná tragédie nestala. Naopak, z mého hlediska to může vedení ČT jen prospět, neboť se zde – na rozdíl od některých poslanců – chovají seriózně a profesionálně.
Nahrávka byla prý pořízena – víceméně ilegálně – poté, co jednání bylo streamováno na žádost poslanců ANO, speciálně Stanislava Berkovce, do vedlejších uzavřených salonků.
x x x
Ad Poslanecká sněmovna: dnes pokračují poslanci v projednávání pořadu 35. schůze, když 36. schůze (daňový balíček) a 37. schůze (rodičovský příspěvek) stále nejsou ve finále. Přitom jejich výsledek má návaznost na schvalování zákona o státním rozpočtu.
Minulou středu šéf poslanců ODS Stanjura dokázal k daňovému balíčku mluvit přes dvě a půl hodiny (pokus o obstrukci?). V pátek zas ministryně práce a sociálních věcí Maláčová zdržela schůzi svým 50minutovým vysvětlováním zákona (poslanec Bauer: "skandální projev, hodinová obstrukce při vymezeném času k projednání zákona").
x x x
Dnešní den přinesl dva dlouhé rozhovory s generálem Petrem Pavlem.
Ten v Reflexu má titulek "Budu kandidovat na prezidenta, pokud to bude potřeba, za vstup do KSČ se nestydím"
Ten v Deníku N, který vedla Petra Procházková, vyvolal už svým titulkem "Od Zemana jsem musel odvelet vojáky, když se k němu vlastní lidé chovali nedůstojně" podrážděnou reakci Hradu, kterou rozmázl Blesk, když Parlamentní listy ve své zprávě zůstaly - s výjimkou titulku - uměřené.
Shrnuto a podtrženo, docela slušný výkop k prezidentské kampani, která nás za tři roky - a možná i dříve - čeká.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz