Aktuality Louče
333
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 10. 2019... ARCHIV     TÉMATA
28. 10. 2019
PPF kupuje Novu. Tahle zpráva se objevila na síti v neděli 27. října v podvečer, málokoho však překvapila, neboť se o ní spekulovalo už několik týdnů. Zde v podání PPF, tady v podání CME.

Z komentářů, které k tomu okamžitě vyšly, za přečtení stojí ten z Hospodářských novin, protože – na rozdíl od alarmistických prvoplánových obvinění PPF a nářků nad propojením Kellner/Zeman – se v něm věcně dokládá, kde leží obchodní zájmy PPF, k jejichž prosazování by mohlo prostřednictvím televize s nejsledovanější večerní zpravodajskou relací v zemi dojít.

Označit převzetí Novy za „událost roku“ svědčí podle mého názoru o sebestřednosti nás, co se o média zajímáme. Viděno realisticky - za týden, za měsíc po tématu PPF/Nova pes neštěkne. Média budou mít jiné starosti a k ovládnutí Novy dojde až po měsících vyjednávání.

x x x
Ad státní svátek 28. října. Kdyby nebylo drobných změn, tak se vše odehrálo jako přes kopírák z minulosti.
Změny: prezident při projevu seděl, výběr obsahoval opět mix úctyhodných laureátů namíchaný s lidmi, jejichž hlavní kvalitou je přízeň prezidentových kruhů, nicméně vysloveně kontroverzní byl jen jeden: mladík jménem David Michaljak, který se v Dubí popral s Romy a byl vyznamenán za „záchranu lidského života.“
Miloš Zeman rozdal nejen mimořádný počet vyznamenání (42), ale také mimořádný počet Bílých lvů (8), z toto pět in memoriam a dva pro bývalé prezidenty – Václav Klaus (CZ) a Robert Schuster (SK).
Kamera ČT byla vůči omezené hybnosti prezidenta maximálně ohleduplná. Jinak vše proběhlo v klidu.
x x x
Hitem světových, tedy i českých, médií bylo Trumpovým tweetem předem avizované oznámení o akci amerických speciálních sil, která vedla k zabití vůdce islámského státu Bagdádího (sám se odpálil při pronásledování).
Někteří novináři si neodpustili porovnat Trumpův styl komunikace události s Obamou, když oznamoval zabití Bin Ládina.
x x x
Brexit se opět odkládá. Donald Tusk dnes oznámil, že sedmadvacítka nemá nic proti tomu, aby datum odchodu VB z EU se posunulo na 31. leden 2020. Oficiální prohlášení EU přijde později.
Mezitím se v britském parlamentu hádají, zda a kdy se uspořádají předčasné volby.

| nahoru |

25. 10. 2019
Poslanci včera schválili výroční zprávy ČT nejen za rok 2016, ale i za rok 2017 (sněmovní tisky 113 a 114 (rok 2016), 143 a 251 (rok 2017).
Výroční zprávy za rok 2018 (sněmovní tisky 441 a 562) stále čekají na schválení, ještě je neprojednal volební výbor.
Perličky z rozpravy shrnul server info.cz. Jako ochutnávku nabízím poslance Roznera: "Takže k čemu je nám Česká televize? Aby nám selektovala informace na ty, které smíme slyšet, a které ne? Aby nám vnucovala eurohujerskou a neomarxistickou propagandu? (...) Aby nás ještě třicet let po velké sametové krmila seriály z dob reálného socialismu? (...) Aby politicky korektně prznila duše už i našim dětem? Aby byla zdrojem obživy pro pravdoláskovní hochy a děvčata, co spolu mluví? Na tohle posíláme na Kavčí hory 7 mld. ročně? Proč si máme platit něco, co nám škodí?"
x x x
Ve čtvrtek 24. října prezident Miloš Zeman souhlasil se zveřejněním lékařské zprávy o svém stavu. Jak uvádí tiskové prohlášení Ústřední vojenské nemocnice, její zpřístupnění bylo dnes 25. října ukončeno. Nicméně kopie zdravotního záznamu se rozlétly po webu, k nahlédnutí jsou například na serveru irozhlas.cz.
x x x
Ministerstvo vnitra dnes na tiskové konferenci seznámilo veřejnost s návrhem nového volebního zákona, který by umožnil korespondenční hlasování, a podle něhož by se ve volebních místnostech hlasovalo jen jeden den - v pátek.
Myslím, že britský volební den - čtvrtek - by byl rozumnější; nenarušuje páteční odjezdy na víkend.
x x x
Zamotanou situaci v Sýrii, kam 9. října vstoupily turecké jednotky se záměrem vyhnat z pohraniční zóny Kurdy, na území, kde panuje příměří/nepříměří, které opustily americké jednotky, aby se sem vrátily, a kam Rusko vyslalo tři stovky vojenských policistů z Čečenska, se občas pokouším rozmotat s pomocí komentářů Terezy Spencerové.
Jak už jsem kdysi kdesi uvedl, kdyby se zbavila své jednostrannosti, předpojatosti vůči Západu a přestala využívat pochybné anonymní zdroje (např. Zero Hedge a některé ruské weby), mohla by TS být docela užitečným zdrojem informací.
x x x
O brexitu až příště. Čas se nachyluje, prodloužení termínu a předčasné volby se stávají pravděpodobnými.

| nahoru |

21. 10. 2019
Ohlédnutí za minulým týdnem.
Poslanci opět neschválili výroční zprávy o činnosti a hospodaření ČT, když ve čtvrtek 17. října kromě interpelací věnovali rozpravě ke sněmovním tiskům 113 a 114 (zprávy za rok 2016) celý jednací den.
Na debatu jsem reagoval článkem Poslanci objevili Ameriku - deficitní provoz ČT.
x x x
Program neveřejného semináře z 8. října o hospodaření a činnosti ČT, který předcházel čtvrtečnímu jednání Sněmovny, se stal veřejným, když záznam parlamentní kamery před dvěma dny umístil na YouTube Xaver Veselý s patřičným komentářem a prostřihem dokumentů soukromého auditu. (druhý díl zde). Myslím, že tím udělal ČT docela dobrou službu.

Doporučuji každému, aby porovnal to, co o semináři napovídal v PL poslanec Foldyna, a co ukazují oba záznamy. Netoliko, že článek Parlamentních listů účelovým a nepřesným sestřihem citací zcela dezinterpretuje dialogy na téma střetu zájmů ředitele Dvořáka (galerie Leica jeho ženy), ale především je názornou ukázkou, jak seriózně odpovídali televizní lidé na některé dotazy, které prokazovaly naprostou nekvalifikovanost a neznalost problémů provozu České televize.

Občas jsem si vzpomněl na Janu Dědečkovou a její neustálé útoky na ředitele Chmelíčka v roce 2000, které stály na počátku známé televizní krize. Možná, že do něčeho podobného se opět řítíme. Zvláště budou-li v příští Radě chybět rozumní a zkušení lidé typu pana Uhdeho, Bednáře, Hindlse, Beniaka, Dědiče a zdejší řady Šarapatků, Houserů a Venclíků rozšíří další podobní solitéři bez zkušeností a bez pochopení pro řízení podniků s miliardovými rozpočty.

x x x
Téma České televize se probíralo i na dnešním veřejném semináři Média a role státu v jejich kontrole, kde jsem byl jedním z panelistů (viz můj referát).
Promluvil zde i ministr kultury Luboš Zaorálek, z jehož projevu jsem si zaznamenal slova: "každý člověk by si měl rozmyslet - buď bude dělat redaktora veřejnoprávní televize nebo bude dělat politiku". Také další poslanci se zde podělili o negativní zkušenosti s reportéry a moderátory České televize.
x x x
Prezident republiky Miloš Zeman strávil tři dny ve střešovické vojenské nemocnici.Víceméně šlo o rekonvalescenci a nabrání sil pro oslavy státního svátku příští týden.
Ještě před čtvrtečním nástupem do nemocnice stihl prezident natočit rozhovor televizi Barrandov.
x x x
Rada ČTK je kompletní. Poté, co v září poslanci zvolili Davida Soukupa a Piráti vyměnili Josefa Šlerku za Angeliku Bazalovou, opozice dostala šanci - Bazalová porazila Semína.
x x x
Jak uvedl server info.cz, spuštění nového zpravodajského kanálu CNN Prima News se opožďuje; pravděpodobné zahájení provozu se prý posunulo z února na duben.

| nahoru |

13. 10. 2019
Loučení s Karlem Gottem mají média konečně za sebou. V popředí diváckého zájmu byla Česká televize se svými speciály a přímými přenosy, z nichž část převzala i televize Nova.
Mám na mysli pátek 11. října - celodenní sledování situace na Žofíně, kde před rakví prošlo téměř 50 tisíc lidí, a sobotu 12. října - 1,5 milionu diváků přenosu zádušní mše ze svatovítské katedrály za přítomnosti vrcholných politiků.

Většinou kladné hodnocení sobotního přenosu, včetně překvapivě lidského a inteligentního osmiminutového rozloučení Jiřiny Bohdalové, dalo odpověď skeptikům, kteří zpravodajské pokrytí Gottova pohřbu pokládali za přehnané.
Arcibiskup Duka může být spokojen. Kdy jindy se katolická církev a její rituály dostanou k tak širokému publiku!

Vysílání zpravodajského kanálu ČT24 zopakovalo situaci ze dne 2.října, kdy ho sledovalo přes deset procent televizních diváků (viz info ze 6.10.) a ČT 24 se stala v některých časových úsecích nejsledovanější televizí v Česku, jejíž share (podíl všech diváků sledující v daném okamžiku vysílání) dosáhl až 80 procent.

Byla to však nejen ČT, ale všechny televize, včetně Barrandova, které zařazovaly do vysílání ze svých archivů všechno, co se u nich s Karlem Gottem natočilo.
Naštěstí nikdo - pokud vím - nezařadil do vysílání Rychmanův omyl Hvězda padá vzhůru; ČT raději odvysílala film Kdyby tisíc klarinetů.
Ve vysílání ČT se objevil dokonce i pořad Na plovárně s Karlem Gottem, který po premiéře v roce 1999 dlouho ležel u ledu, protože se v jeho závěru mistr rozpovídal o tom, že se nic neděje náhodou, a došlo na jeho oblíbené ilumináty.

Zpětně stojí za přečtení zasvěcený nekrolog Josefa Vlčka v Hospodářských novinách s dlouhým titulkem: "Ať se Karel Gott člověku líbil, nebo ne, vždy odvedl perfektní práci. Jeho klíčovou vlastností byla odzbrojující slušnost".

Státní smutek vyhlášený na sobotu 12. října vyřešil úvodní díl desáté série soutěžního pořadu ČT StarDance tím, že moderátory oblékl do černého a tancovalo se na hudbu mistrových hitů.

x x x
Na televizi Barrandov odstartovala 9. října "nová kategorie pořadů, pro jejichž popis došla českému jazyku nejen slušná slova." Tak komentovala Mirka Spáčilová na idnes.cz pořad, prezentovaný jako politický sitcom Premiér v hlavní roli s Jaromírem Soukupem.
x x x

Ve stínu loučení s Gottem se ocitly v médiích některé zprávy ze zahraničí z minulého týdne:
Na brexitové frontě zatím nic nového, vše se připravuje na čtvrteční summit v Bruselu.

V dnešních parlamentních volbách v Polsku míří vládnoucí strana Právo a spravedlnost k dalšímu vítězství podloženému hospodářskou prosperitou a rozdáváním jejích výnosů.

Pod záminkou vytvoření prostoru pro syrské uprchlíky Turecko minulý týden zahájilo vojenskou operaci proti Kurdům na syrském území. S tichým souhlasem Donalda Trumpa a s pouhými verbálními protesty z Evropy.

Nemohu než souhlasit s názorem Hynka Kmoníčka, který vyslovil ve včerejších Lidovkách:
"A já jsem po těch letech jenom stále více a více přesvědčen, že by se tělo Blízkého východu asi dokázalo nějak samoregulovat, kdybychom do něj jako Evropané a Američané tak výrazně nezasahovali posledních sto let." Pozdě bycha honit.

Udělovaly se Nobelovy ceny. Jako obykle, některé vyvolaly kontroverze (literatura Handke).

| nahoru |

6. 10. 2019
tituolní strany českých deníků 2. října 2019Lituji kohokoli, kdo by musel napsat dizertační práci na téma "Úmrtí Karla Gotta (+1.10.2019) a česká média". Studium všech materiálů, které média zveřejnila, by případnému doktorandovi ukrojilo hezkou část jeho života.
Smršť textů, obrazů a zvuků dopadla na českého mediálního konzumenta se silou hurikánu Dorian na Bahamách.
Byl jsem od ní sice odstíněn svým pobytem ve Vídni, nicméně i přes internet na mne dolehlo to, což bych nazval mediálním, bohužel i politickým šílením (viz neuvěřitelné nadbíhání davu ze strany politiků).

Dodatečně jsem se ponořil do některých mediálních výstupů. Zjistil jsem, že komentáře v médiích a názory na sociálních sítích víceméně kopírovaly situaci z mistrových osmdesátin letos v červenci.

Miloš Čermák v příspěvku Gott mit uns na řečnickou otázku, zda Karel Gott bude déle na titulních stranách než Karel Svoboda před dvanácti lety, odpověděl záporně.
"Změnila se doba... díky sociálním médiím je rychlejší a intenzivnější...čím intenzivnější to je, tím rychleji to zase vyvane."

x x x
sledovanost českých TV stanic 2. října 2019Nedá mi, abych neuvedl jeden citát z rozhovoru s Helenou Třeštíkovou na ČT, když komentovala svůj dokumentární cyklus Soukromý vesmír:
"Karel Gott je konstanta a zásadní ikona našeho života. Kdysi v tvrdých dobách Husákovy normalizace se vyprávěl takový vtip: „Víte, jak bude vnímán Gustáv Husák za 50 let? Jako bezvýznamný politik v éře Karla Gotta.“ A ono už je to tady!"

Vysloveno před sedmi lety, platí dodnes. Informace o Gottově úmrtí zcela upozadily významnou politickou událost - setkání šesti prezidentů v Lánech, hlavy čtyř států visegrádské skupiny V4 zde doplnili prezidenti Slovinska a Srbska.

Zpravodajský kanál ČT 24 byl v úterý 2. října až do pěti hodin odpoledne nejsledovanější televizní stanicí v Česku (viz graf - kliknutím lze zvětšit)

x x x

Dnes život přinesl nové téma, které dočasně neutralizovalo v médiích zdejší Gottmánii: zemřela herečka Vlasta Chramostová (*17.11.1926 + 6.10.2019).
V médiích se opět roztočil kolotoč, tentokrát s jiným jménem: speciály, rozhovory s pamětníky, debaty o světlech a stínech života zesnulého, vytěžování sociálních sítí atd. atd.

x x x
Mezitím se ve světě dějí události, které stojí ve stínu debat našeho mediálního rybníčku na téma, zda a jaký pohřeb má stát vystrojit.

Volby v Izraeli 17. září, organizované po dubnovém patu, skončily ústupem ze slávy Bibiho Netanjahua - vítěz Benny Gantz.

O týden později mluvčí Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová 24. září oznámila, že dolní komora Kongresu USA zahájí proceduru impeachment proti prezidentovi Trumpovi, tj žalobu, která by ho měla zbavit úřadu.
Oznámení doprovázelo zveřejnění informace, podle níž Trump sliboval ukrajinskému prezidentovi výhody při poskytování hospodářské pomoci, když Ukrajina odsoudí syna jeho demokratického soupeře Bidena.
Text telefonátu byl následně zveřejněn.

Parlamentní volby v Rakousku 29. září posílily postavení lidovců ÖVP, zatímco sociální demokraté SPÖ a svobodní FPÖ ztratili, když Sebastian Kurz převzal jejich sociální a migrační témata.

Nedávno zvolený ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj na tiskové konferenci 1. října oznámil, že Ukrajina přizná zvláštní status povstaleckým zónám v Luhanské a Doněcké oblasti na východě země, což tento víkend vyvolalo četné demonstrace lidí, kteří v tom vidí kapitulaci před Ruskem.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz