Aktuality Louče
332
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 9. 2019... ARCHIV     TÉMATA
30. 9. 2019
Šest a čtvrt hodiny cenného jednacího času zabralo čtvrteční (26.9.) projednávání žádosti Senátu o vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny s podáním ústavní žaloby proti prezidentu republiky Miloši Zemanovi k Ústavnímu soudu pro hrubé porušení Ústavy (sněmovní tisk 561) s očekávaným výsledkem: podání žaloby Sněmovna odmítla poměrem 58 hlasů pro, 62 hlasů proti, když z 93 poslanců koalice ANO/ČSSD nehlasovaly dvě třetiny - 63 lidí.
Média se vyřádila na kontroverzních citacích z parlamentní rozpravy koncem týdne. Dnes, tj. v pondělí už po této epizodě mediální hlídací pes neštěkl.
x x x
Server s názvem Hlídací pes si však nedávno všiml, že 10. září Český rozhlas odvysílal rozhovor moderátora Luboše Xavera Veselého s premiérem Babišem, který neměl daleko k propagačnímu PR na hraně Kodexu ČRo.
Pořad Newsroom ČT24 se rozhodl, že téma využije pro rubriku "Mediální přestřelka", navštívil Luboše Xaver Veselého a vznikla z toho poněkud jiná přestřelka, z níž ČT nevyšla příliš vítězně. Vše jsem popsal ve zvláštním příspěvku Jak Xaver díky Newsroom ČT24 k popularitě přišel.
x x x
Že po vstupu AT&T do konglomerátu Time Warner vlastnícího CME se cosi děje, se projevuje v periodicky se objevujících zprávách o prodeji CME.
Naposledy na webu Hlídací pes 24. září: "Finalista ve hře o TV Nova: Kellnerova PPF."
Beru to zatím jako spekulaci, neboť ten, kdo bude chtít TV Nova v Česku, bude ji muset koupit v balíku se složitým a ne příliš perspektivním východoevropským byznysem (Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko, Slovensko). Že by to PPF kvůli Nově přece jen podnikla?
x x x
Nedělní rakouské parlamentní volby 29. září vyhrála přesvědčivě lidová strana ÖVP (37%) vedená Sebastianem Kurzem. Důvod předčasných voleb - aféru Ibiza - Louč popsala v květnových aktualitách.
x x x
Na události 30 září roku 1989 (odjezd východoněmeckých uprchlíků z Prahy do SRN), vzpomínal nejen dnešní speciál ČT24, ale před pěti lety také Louč v seriálu znovu89, v němž jsem podrobně popsal, jak jsem prožíval rok 1989.
x x x
Výročí listopadu 89 se blíží a s ním i četnost vzpomínkových materiálů. Znamínko plus u mne získává článek Petra Třešňáka v Respektu Listopad náčelníka Danišoviče, který dává nahlédnout do každodennosti aktérů těchto událostí.
Škoda, že Třešňák neupozornil na famácký film Martina Kohouta JUDr. Michal Danišovič, ke zhlédnutí na iVysílání ČT.
x x x
Znovu připomínám, že by bylo dobré, kdyby novináři, kteří hodlají psát o případu Zifčák (viz dnešní Týden), si na iVysílání ČT vyhledali dokument Mrtvý student, který se nikdy nenarodil.
x x x
Osvěžit paměť by si měl i Jaroslav Spurný, který v příspěvku Co se stalo na Národní? Odpovězte zamlčuje čtenáři fakt, že vyšetřovací komise, kterou popisuje v úvodu své vzpomínky, ukončila svou činnost schválením zprávy a usnesením FS v květnu 1990 a nikoli v lednu 1992.
To byla totiž jiná, již profesionální vyšetřovací komise zřízená usnesením FS ze září 1990; její závěry jsou k dispozici jako sněmovní tisk s číslem 1236.

| nahoru |

25. 9. 2019
Věc: Greta Thunberg a její emotivní vystoupení z 23. září na klimatické konferenci OSN v New Yorku. Co si o tom myslím? Tadeáš Věrčák nedávno na FB napsal:
My lidi si často myslíme, že je potřeba mít nějakej názor. Ale není.
A když už nějakej názor máme, tak si myslíme, že je potřeba ho někomu sdělit. Ale není.
To je můj názor, kterej jsem měl potřebu někomu sdělit.

Já nyní mám potřebu sdělit, že nemám potřebu o Gretě cokoli sdělovat. Rád bych však upozornil, že na klimatickém summitu OSN se odehrála nejen pětiminutovka Grety, ale řada dalších prohlášení a publikovala se zde další znepokojivá zpráva IPCC o oceánech, kterou stručně shrnul Radim Tolasz.
Toho by si možná média měla všímat více, než střídavě napadat a obhajovat šestnáctiletou školačku.

x x x
Mezitím zkrachovala cestovní kancelář Thomas Cook s historií sahající do 19. století. Její finanční problémy trvaly delší dobu a vyvrcholily v době, kdy průběh brexitu je stále nejistý, zvláště po včerejšku (premiér Johnson prohrál soudní při, parlament opět zasedá, čas se krátí).

| nahoru |

23. 9. 2019
Zastavení trestního stíhání všech osob v kauze Čapí hnízdo minulý týden nabylo právní moci. Městské státní zastupitelství tento akt doprovodilo 19. září tiskovou zprávou, jejíž součástí bylo zveřejnění textu usnesení, kterým státní zástupce Jaroslav Šaroch uvádí důvody, proč bylo stíhání zastaveno.
Městské státní zastupitelství zdůvodnilo svůj mimořádný čin "četnými dotazy novinářů z různých médií." Naposledy se k veřejnosti dostalo zdůvodnění zastavení trestního stíhání v případu Jiřího Čunka, který jeho text sám a o vlastní vůli zveřejnil.
Četné části usnesení jsou začerněné do doby, než bude ukončen přezkum. Ten nyní může provést nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Má na to devadesát dnů.
x x x
Prezidentu Zemanovi se opět podařilo minulý týden ovládnout mediální prostor, když v pravidelném rozhovoru s Jaromírem Soukupem na TV Barrandov ve čtvrtek 19. září kromě jiného řekl: "Nicméně, já respektuji rozhodnutí, jak pana Erazíma, tak před tím pana Šarocha. Myslím si, že když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice (...) pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl."

ČT porovnala Zemanův výrok s citací z předvolební debaty v ČT 25. ledna 2018, kde na otázku Světlany Witowské, zda by zastavil trestní stíhání Andreje Babiše, Miloš Zeman odpověděl: "Ne. Proboha, v žádném případě ne, protože on sám se musí očistit" a později dodal: "A nezměním tento názor, protože bych se tím naprosto zesměšnil."

x x x
Kolem slibované abolice se v médiích rozvinula neuvěřitelně bohatá diskuse, v níž se názory dělily zhruba do tří skupin, podle nichž je Zemanův výrok
  • a) ohrožením právního státu a nezávislé justice (soudce Josef Baxa, exnovinář a právník Tomáš Němeček a opoziční politici)
  • b) legitimním názorem a právem prezidenta (Koudelka), který nic neovlivňuje, protože jeho výrok následoval až po - a nikoli před - rozhodnutím městského státního zastupitelství. Naopak - jak pravil Jiří Ovčáček: "Prezident se snaží svým vyjádřením odklonit tlaky, které jsou vedeny ze strany opozice a části médií vůči nejvyššímu státnímu zástupci."
  • c) dalším neuváženým výrokem prezidenta, z něhož se pak složitě vylhával v nedělním hodinovém osmnáctém pokračování seriálu deníku Blesk "S prezidentem v Lánech".
    Já osobně se - na základě dosavadních zkušeností s prezidentskými úlety - kloním k variantě c).
    x x x
    Prima TV pokračuje v nákupu posil pro zpravodajský kanál CNN Prima News. Po Martinu Ondráčkovi (z ČRo) a Markétě Fialové (z TV Nova) by měl do Primy přejít také Filip Horký (Seznam Zprávy).
    x x x
    Od října přestane vycházet týdeník (od května 2019 měsíčník) Instinkt, který v roce 2002 vznikl v Mediacopu Sebastiana Pawlovského pod patronací Dalibora Balšínka jako konkurence Reflexu.
    Další důkaz, že v Empresa Media se šetří, kde se dá. Dodavatelé pořadů pro TV Barrandov byli seznámeni s novými pravidly pro placení zakázkové výroby.
    x x x
    Vydavatelství Economia zřizuje institut ombudsmana pod hlavičkou Rady pro redakční nezávislost v čele s britským spisovatelem a novinářem Mishou Glenny.
    x x x
    Režisér Jiří Svoboda vyčetl Miloši Zemanovi, že "alespoň jednou do měsíce veřejně hlásá parafrázi výroku Marca Porcia „Ostatně soudím, že veřejnoprávní média (Kartágo) musí být zničena“.

    | nahoru |

    16. 9. 2019
    Pocit nepatřičnosti srovnatelný s tím, který mívám při sledování Mých zpráv Jaromíra Soukupa, jsem prožíval u nového pořadu České televize "To se ví".
    Mimořádné souhlasím s Erikem Bestem, že takové pořady diskreditují boj proti fake news. Laciné politické narážky, trapné vtípky, chtěný humor, navíc ukázky falešných zpráv, z nichž některé jsou na internetu už dávno provařené.

    Cožpak nikoho nevarovalo, že převzatý formát The Fake News Show od firmy Hat Trick Production se na britském Channel 4 před dvěma lety dožil jen pěti pokračování? (data Wikipedie)
    Parlamentní listy si "vychutnaly" divácké komentáře na Česko-slovenské filmové databázi. Mirka Spáčilová napsala: označit tento pořad za zábavný, je podrazem na diváka.

    | nahoru |

    13. 9. 2019
    Pátek třináctého si zvolilo Městské státní zastupitelství jako datum oznámení, že zastavilo trestní stíhání všech osob v tzv. kauze Čapí hnízdo, když městský státní zástupce Martin Erazím se "ztotožnil s právním názorem dozorového státního zástupce JUDr. Jaroslava Šarocha."

    Doslova: "Opakovaně zmiňované propojení prostřednictvím řady akcionářů na úrovni rodinných příslušníků s koncernem Agrofert nehrálo při posouzení roli, neboť Agrofert a Farma Čapí hnízdo si vzájemně v podnikání nekonkurovaly ani nesjednocovaly svoji činnost na společném trhu. I přes zjištěné vazby mezi těmito subjekty, zejména prostřednictvím rodinných příslušníků, byla proto Farma Čapí hnízdo správně posouzena jako nezávislý podnik."

    Tiskové prohlášení se zajímavým způsobem staví k závěrům zprávy OLAF (doporučuji k přečtení), s nimiž se dozorový státní zástupce "vypořádal.. aniž by je jakkoli rozporoval či pomíjel či snad došel k výkladu opačnému", neboť jsou zde "možnosti širšího hodnocení pro odlišné účely než je v rámci trestního řízení hodnocení trestněprávní odpovědnosti dotčených osob."

    Horký brambor se posunul do rukou nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

    x x x
    Prezident Miloš Zeman při své návštěvě Srbska 10.-12.9. vypustil jeden ze svých "šrapnelů" prohlášením, že republika Kosovo "nepatří do společenství demokratických zemí", neboť je to "stát, v jehož čele jsou váleční zločinci."

    Hradní podržtaška Zdeněk Koudelka okamžitě přišel v glose LN "Uznání Kosova a prezident v autu" s obhajobou prezidenta, neboť "Pakliže uznání Kosova učinila za Českou republiku jen vláda bez prezidenta, je to uznání ústavně vadné. Miloš Zeman tedy může legitimně požadovat nápravu."

    Ovšem řada komentářů se táže, jaký zájem je v pozadí přilévání oleje do ohně srbsko-kosovského sporu v době, kdy se všichni v Evropě snaží o jeho uhašení.
    Martin Ehl v HN napsal: "V případě českého prezidenta a jeho výroků v Bělehradě je spíš otázka, zda nezastupoval zájmy buď některých soukromých subjektů (PPF), nebo cizích mocností (Rusko)". Neboť "...právě prostřednictvím Srbska v posledních letech se na Balkán vrací Rusko a také s pomocí Bělehradu rozvíjí své zájmy v této části Evropy Čína. K oběma těmto zemím má prezident Zeman možná blíž než k Česku, jehož je prezidentem."

    Cyril Svoboda na otázku, zda kromě toho, že prezident má rád Srbsko a nemá rád Kosovo, nebyl v jeho výroku ještě nějaký jiný motiv, odpověděl: "To se zeptejte jeho. Já do jeho hlavy nevidím.(...) Prezident republiky je potěšen, když provokuje."

    x x x
    titulní strana MF Dnes 13.9.2019 Zastupitelstvo městské části Praha 6 se včera rozhodlo, že pomník maršála Koněva nahradí "památník osvobození Prahy na konci 2. světové války" a bude se hledat "nalezení důstojného uplatnění uměleckého díla (sochy) maršála I. S. Koněva, nejlépe v některé z paměťových institucí."
    Než se tak stane, vypíše se soutěž na nový památník, budou se hledat peníze na jeho financování... a čas bude plynout... a vášně se snad trochu uklidní.
    x x x
    Řemeslníci všeho druhu s ročními příjmy nad 600 000 Kč, ale také lékaři a advokáti, budou muset vystavovat elektronické účtenky. Většina (ANO, ČSSD, KSČM) ve Sněmovně přehlasovala senátní zamítnutí novely zákona č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb.
    Třetí a čtvrtá vlna EET by mohla platit od května příštího roku. "Pátek třináctého je nešťastný den pro živnostníky. Toto ale není konec, budeme bojovat dál," prohlásil šéf ODS Petr Fiala.
    x x x
    Po MF Dnes byla dnes hlavní událostí na titulní straně leukémie Karla Gotta. Ano, žijeme v Gottlandu.

    | nahoru |

    9. 9. 2019
    Ohlášené zastavení stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo minulý týden vyvolalo debaty přinejmenším ve třech rovinách.
    V rovině mediální: "Byl titulek Deníku N zavádějící?" "Nestali se novináři Deníku N užitečnými idioty, když vypustili informaci o nehotovém rozhodnutí?"
    Dále v rovině právnické: "Byla komunikace Městského státního zastupitelsttví směrem k veřejnosti správná?"; na tuto otázku server iRozhlas shromáždil názory padesáti sedmi osobností, od Marie Benešové k Lence Bradáčové, od Jiřího Pospíšila k Tomáši Sokolovi, Haně Marvanové, Janu Kyselovi a dalším.
    A také v rovině politické: "Neměli by si politici odpustit komentáře ke kauze, když ještě není rozhodnuto?" Ať už je to premiér, který vyjádřil uspokojení a pochválil spravedlnost, nebo prezident, který premiérovi k rozhodnutí, jež není ještě finální, blahopřál, čímž justici naznačil, kterým směrem by se měla ubírat.
    x x x
    Do zahraničních médií proniklo Česko ve dvou případech. Jednak to byly úspěchy českých basketbalistů na MS v Číně (překvapivé čtvrtfinále) a dále účast českého filmu Nabarvené ptáče v soutěži filmového festivalu v Benátkách, které vyvolalo řadu diskusí kvůli drastickým záběrům.
    Recenzent v britském The Guardian sice dal filmu pět hvězdiček za filmařské řemeslo a napsal, že na jedné straně je rád, že tohle monumentální dílo zhlédl, na druhé straně vyjádřil naději, že už ho nikdy více nebude muset vidět.
    x x x
    Dnes začala podzimní schůze Sněmovny; její navržený pořad opět - po kolikáté už? - obsahuje schvalování výročních zpráv ČT za léta 2016 a 2017. Předsedové poslaneckých klubů se prý dohodli, že tentokráte už konečně obě zprávy projednají; chtějí k tomu přizvat ředitele ČT Petra Dvořáka.
    x x x
    Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček odvysílal první dvě vydání svého nového talk-show na TV Barrandov, když si do studia na úvod pozval ministryni financí Schillerovou a v druhém pokračování Františka Ringo Čecha.
    Jestliže novopečený moderátor v úvodu prohlašuje, že chce dělat laskavý pořad bez politiky, pak se pokouší o kvadraturu kruhu, neboť už samotná jeho účast na obrazovce je politickou záležitostí.

    | nahoru |

    2. 9. 2019
    Začal podzim, od něhož se očekává, že bude neklidný (brexit, EU po eurovolbách, obchodní válka USA/Čína, konflikt Indie/Pákistán apod.)

    pomník maršála Koněva v Dejvicích pondělí 2.9. ránoDomácí předehru neklidného podzimu obstaral spor o pomník maršála Koněva, rozrůstající se do bizarních a obludných rozměrů (začala to červená barva a nápis 21. srpna, olej do ohně přililo rozhodnutí Prahy 6 - starosty Koláře? - pomník zakrýt plachtou s následnými hrátkami se sundaváním a nandáváním plachty), kterých si užívají extrémisté na obou stranách (dnes svolaná demonstrace).

    Do debaty na twitteru se zapojil i předseda ČSSD Hamáček výrokem, který vedení městské části Prahy 6 označil jako soft verzi Franty Sauera.
    K případu si řekla své také včerejší bouřka nad Prahou (viz foto).

    x x x
    Mediální událostí dne je však zpráva Deníku N, zveřejněná dnes ráno v půl osmé, podle níž žalobce Šaroch zastavil stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo. (Čímž jsem se dočkal vysvětlení včerejšího sebevědomého vystupování Andreje Babiše při a po jeho vystoupení v televizi Prima - původně plánovaný duel s Petrem Fialou ODS se nekonal).

    Informace dodaná Deníkem N opět prověřuje kompetenci diskutujících, z nichž někteří si možná přečetli jen titulek a nikoli upozornění, že "Šarochovo rozhodnutí však nemusí být definitivní, jeho závěry – stejně jako u kteréhokoli jiného případu – teď bude posuzovat vedení Městského státního zastupitelství v Praze."

    Městské zastupitelství okamžitě vydalo tiskové sdělení o tom, že "Do skončení (...) následného administrativního zpracování se k obsahu konečného rozhodnutí nebude Městské státní zastupitelství v Praze vyjadřovat."
    Mezi administrativní zpracování patří nejen prostudování 23 tisíc stran spisu, ale také, jak uvedl tiskový mluvčí Aleš Cimbala, doručení konečného stanoviska účastníkům, soudu, ale možná také vrchnímu státnímu zastupitelství... a kdo ví, zda konečné slovo nebude mít nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

    Včera v Otázkách Václava Moravce předseda Senátu Jaroslav Kubera řekl, že tahle kauza nemůže mít dobré řešení. "Ať se v pondělí oznámí cokoliv, tak to bude špatně, protože ta druhá strana to bude vždycky zpochybňovat." Nicméně reakce na Šarochovo rozhodnutí jsou zatím věcné, trochu rozpačité.

    x x x
    Marně očekávám kvalitní zpravodajství nebo kvalifikovaný komentář nad rámec ČTK k výsledkům včerejších voleb ve spolkových zemích Braniborsko (což jest území kolem Berlína jako náš Středočeský kraj) a Sasko (což jest území od Lipska a Drážďan směrem k polským a českým hranicím).
    Úspěchy AfD na území bývalé NDR jsou nepopiratelné a také očekávané. Nelze se utěšovat, že v Braniborsku je stále na prvním místě SPD a v Sasku CDU. Protože v Braniborsku AfD posílila o 11,3 procentních bodů a v Sasku dokonce o 17,8 procentních bodů. Předběžné výsledky:
    Braniborsko: SPD 26,2% (-5,7), AfD 23,5% (+11,3), CDU 15,6 (-7,4), Zelení 10,8% (+4,6), BVB/FW 5% (+2,3), FDP 4,1 (+2,6), ostatní 4,1 (+02)
    Sasko: CDU 32,1% (-7,3), AfD 27,5% (+17,8), Linke 10,4 (-8,5), Zelení 8,6% (+2,9), SPD 7,7% (-4,7), FDP 4,5% (+0,7), FW 3,4% (+1,8), ostatní 5,8 (-2,7)

    Teď jen očekávám, kdy alternativní média předběhnou mainstream s informací, jak bylo AfD v Sasku ublíženo, když volební komise kvůli formálním nedostatkům vyřadila plnou polovinu ze 61 kandidátů AfD pro první hlasování (první hlas jde jmenovitému kandidátovi, druhý hlas jde politické straně), takže na listině 61 volebních obvodů jich AfD měla jen třicet, což jí v konečném rozdělování podle druhého hlasu připravilo o jeden mandát.

    | nahoru |


    | starší aktuality | novější aktuality |

    CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

    Copyright © Milan Šmíd

    NAVRCHOLU.cz