Aktuality Louče
331
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 8. 2019... ARCHIV     TÉMATA
26. 8. 2019
Prázdninová opereta s účinkujícími Staněk Šmerda Hamáček Zeman Babiš minulý týden skončila, když v pondělí 19. srpna v přímém přenosu Událostí komentářů ČT24 Michal Šmarda dramaticky oznámil, že ho premiér Babiš urazil, a že ve vládě jako ministr kultury nechce být (je lepší být hlavou v Novém Městě na Moravě než ocasem v celé České republice).
Ve středu 21. srpna předseda ČSSD Hamáček oznámil nového kandidáta ČSSD Luboše Zaorálka, kterého prezident Zeman na funkci ministra kultury akceptoval.

Finální tečku učinilo v pátek 23. srpna zasedání poslaneckého klubu a předsednictva ČSSD, při němž se rozhodovalo a) zda vystoupit z vlády a b) zda nevyměnit předsedu Hamáčka.
Poslanecký klub jako jeden muž (bez nepřítomného Foldyny) a předsednictvo prostou většinou (11 proti) rozhodly ve prospěch Hamáčka a pokračující účasti ve vládě (za což duo Babiš/Schillerová odměnilo ČSSD ústupky ve státním rozpočtu v prospěch MPSV).

x x x
Jede se dál – s prezidentem, který do politiky vnáší své stařecké vrtochy, s premiérem oslabeným trestním stíháním, s rozhádanou ČSSD, nevypočitatelnými Piráty a opozicí neschopnou spolupráce.
Jak v jednom komentáři poznamenal Vratislav Dostál, v Česku se nevládne už čtvrt století.
O tom, že Andrej Babiš je dnes slabý a neperspektivní premiér, svědčí i rozhovor s Miroslavem Motejlkem, který zde říká: „Sám jsem ho mockrát popichoval, aby šel do politiky. Byl to můj fatální omyl. Myslel jsem si, že ten, kdo je skvělý byznysmen, bude i takový politik…. Absence jakékoli smysluplné vize. Hromada slibů a nic. Nesmyslné plácání, lhaní, sebestřednost, narcismus…”
x x x
Ve středu 21. srpna Mikuláš Minář a Milion chvilek pro demokracii uspořádali další happening na Václaváku, odkud se pochodovalo přes Třídu politických vězňů (budova KSČM) na Hradčanské náměstí k Masarykovi, kam se došlo až v pozdních večerních hodinách.
Protesty opustily téma Marie Benešová a obrátily se směrem ke KSČM (odpovědnost za srpen 1969) a k prezidentovi nerespektujícímu Ústavu (jednoltivé články Ústavy trhány Minářem).
Tentokráte účast jen desetitisícová, opět s obecnými frázemi, bez koncepce a programu, pokud za program se nebude pokládat obkreslování stop křídou na Hradčanském náměstí (křídní boj).
x x x
Rozhovor Jiřího Kubíka s Marií Benešovou Žijeme ve zdivočelé době byl natolik pozoruhodný, že redakce Seznam zprávy se rozhodla ho z videa přepsat do psané podoby.
Zaujala mě věta týkající se nejvyššího státního zástupce: "Nepřijde o plat, nepřijde o nic. Navíc je Pavel Zeman dokonale jazykově vybaven, ten se určitě uplatní někde jinde, třeba zase v zahraničí," čímž Benešová dala najevo, že Zemanovy výhrady k jejím návrhům zákona o státním zastupitelství pokládá za jeho obavy o křeslo, funkci, dobré bydlo. Podle sebe soudím tebe?
x x x
Kromě nekončících debat o porušování/neporušování Ústavy ze strany prezidenta (ten se na výstavě Země živitelka ve čtvrtek 22. srpna spokojil s krátkým proslovem o kůrovci a nebezpečných blbech) se komentáře českých médií vyčerpávaly vzpomínkami na srpen 1969 a debatami o posprejovaném pomníku maršála Koněva v Dejvicích.

Přitom ve světě se dějí věci: v Itálii padla vláda, Británie úspěšně směřuje k tvrdému Brexitu bez irské pojistky, Donald Trump chce kupovat Grónsko a na summitu ve Francii nevyloučil účast Ruska na dalším zasedání G7, které bych chtěl hostit na Floridě, na východě Německa očekávají úspěchy AfD v zemských volbách… atd. atd. Podzim bude zajímavý…

| nahoru |

18. 8. 2019
Situace s ministrem kultury se zauzluje. Prezident Zeman prostřednictvím svého mluvčího požádal Jana Hamáčka, aby navrhl jiného kandidáta, neboť Michala Šmardu nechce. O dva dny později premiér Babiš v televizi Prima prohlásil: "sdílím stejný názor jako pan prezident, že pan Šmarda hlavně po jeho nespočetných mediálních vystoupeních není dobrý kandidát", čímž dal najevo, že plnění koaliční smlouvy není jeho prioritou.
Dnes ráno vyšlo najevo proč. Komunisté se totiž rozhodli tolerovat (tj. podpořit) Babiše a jeho menšinovou vládu po případném odchodu ČSSD.
Matematika je jasná: ANO - 78 hlasů, KSČM - 15 hlasů, celkem 93 hlasů. Těch zbylých osm hlasů při hlasování o důvěře může Babiš posbírat od disidentů z řad ČSSD a také od některých z devatenácti poslanců z řad SPD či z pěti nezařazených, pro něž předčasné volby by byly ohrožením jejich jistého poslaneckého platu pro další dva roky.
x x x
Frekvence výrazu "uhlíková stopa" nabyla na intenzitě. Do debat o klimatických změnách zasáhla nejen cesta šestnáctileté švédské aktivistky Grety Thunbergové s aspergerovým syndromem za oceán na luxusní jachtě, neboť nechce zatěžovat životní prostředí uhlíkovou stoupou vznikající používáním letadel.
x x x
O uhlíkové stopě, kterou za sebou zanechává výroba potravin, se zmińuje také nedávná zpráva mezivládního panelu IPCC "o klimatické změně, dezertifikaci, degradaci půdy, udržitelném zacházení s půdou," ze které si média vybrala údajný pokyn ke snížení spotřeby masa v rámci boje proti globálnímu oteplování.
Klimatolog Radim Tolasz to komentoval slovy: "Potřebujete proti rozumné klimatické politice nabudit co nejširší veřejnost? Vyberte z aktuální zprávy IPCC něco, co naštve nejvíce lidí. Například krávy a maso." Informování o studii IPCC Tolasz vidí jako nepochopení (možná záměrné), protože výstupem zprávy, jak ve svém blogu dokumentuje, určitě není „nejezte maso“.
x x x
Blíží se další srpnové výročí, tentokráte se bude vzpomínat na rok 1969. Rozhodl jsem se k tomuto datu přičinit vlastní osobní vzpomínku.
x x x
K jinému, listopadovému výročí, začala publikovat MF Dnes seriál pamětníků (Jaskmanický, Chalupa), který vyvolal protesty jiných pamětníků (petice proti falšování historie). Když se objevil jako další v řadě minulou sobotu 10. srpna manipulátor historie Ludvík Zifčák, kupodivu ohlas byl již minimální. Reagoval jsem na twitteru s docela slušným ohlasem.
Díky mému upozornění si dvě stovky lidí znovu pustily z iVysílání ČT dokument Mrtvý student, který se nikdy nenarodil.

| nahoru |

13. 8. 2019
Zatímco v sobotu 10. srpna procházel Prahou průvod festivalu Prague Pride, ve vísce Příčovy u Sedlčan se na pozemku zchátralého zámečku v soukromém vlastnictví MUDr. Tomkové konalo Vlasteneckém setkání pořádané Sdružením přátel bílého heterosexuálního muže, které s odkazem na International Day of the World's Indigenous People slavený 9. srpna shromáždilo vlastence nejrůznějšího ražení.

Zatímco o Prague Pride informovala všechna mainstreamová média, setkání vlastenců si jen okrajově všimla TV Prima, a s odkazem na zdejší vystoupení poslanec ČSSD Foldyny také Deník, přestože (nebo protože?) zde vystupovala esa internetové alternativní názorové scény Benjamin Kuras, Alexandr Tomský, Jaroslav Bašta, Petr Žantovský, Ladislav Jakl, ale také Lenka Procházková, Michal Semín, Martin Konvička, zkrátka všichni, kteří to s českým národem myslí dobře, i když každý trochu jinak.
Jejich vystoupení je možné zhlédnout na záznamech facebookové Raptor-TV. Kdo nechce tratit hodiny svého života sledováním videa, může se o akci dočíst buď v Parlamentních listech nebo v reportáži Deníku Referendum.

x x x
Bylo by pošetilé dělat si ze shromáždění v Příčovech legraci. Ano, některé názory zde vyslovené byly bizarní, zvláště ty o katastrofách, spiknutí a nepřátelích, kteří budoucnost českého národa ohrožují.
Ale jestliže otázku národa a budoucnosti českého státu, jenž se v dnešním globalizovaném světě neobejde bez zahraničních spojenců a aliancí, nejsou naši politici schopni lidem srozumitelně vysvětlit a zdůvodnit, pak se nedivme, že lidé uvěří fantasmagorickým představám o nejbližším chalífátu Germanistán, o kolonizátorech z Bruselu, o biologické determinaci češství, vztahu migrantů k biotopům nebo o spojení Slovanů, které národ zachrání.
Naštěstí mé chmury rozehnal pohled na věkové složení přítomných za zenitem a téměř plačtivé vyznání jednoho z panelistů, předsedy Strany práce Radoslava Štědroně, že se svými dětmi není schopen se domluvit.
x x x
Když účastníkům akce v Příčovech po skončení debaty zazpíval soubor Fine Gospel Time Zuzany Stirské, letmo jsem si vzpomněl na tentýž soubor, který 1. května 2004 na Staroměstském náměstí před půlnocí zakončoval slavnostní koncert u příležitosti vstupu České republiky do Evropské unie.
A také jsem si vzpomněl na mladičkou Zuzanu Stírskou, jak zpívá americký protestsong "All my trials, Lord, soon be over" v rámci výjezdového pořadu, který v roce 1976 Pražské kulturní středisko sestavilo z konferenciéra, redaktora televize, zpěváka (Helekal) a zpěvačky (Stirská) s doprovodem kytaristy (Drličiak). PKS ten pořad tehdy nabízelo vojenským posádkám, jejichž politruci si potřebovali udělat čárku za kulturní akci před nadcházejícími říjnovými volbami. Ale jak praví název rubriky Louče: Koho to dnes ještě zajímá?

| nahoru |

4. 8. 2019
Breaking news aneb mimořádnou přelomovou zprávou pro západní média se o víkendu stala střelba v amerických městech El Paso a Dayton. Nejprve v sobotu 3.srpna do davu v texaském nákupním centru Walmart začal střílet do lidí jednadvacetiletý běloch Patrick Crusius, který zabil dvacet lidí. V noci na dnešek se podobný incident stal také u baru ve městě Dayton v Ohiu s devíti obětmi.
Je neděle večer a já stále čekám, který český zpravodajský web si všimne souvislostí zločinu v El Paso se sociálními sítěmi, zvláště pak s diskusním portálem 8chan, (message board, imageboard, někdy označovaný za chatovací kanál), v němž nacházejí prostor anonymní ultrapravicové extremistické názory.
Manifest publikovaný na 8chan, dostupný též na drudgereport.cz, a zveřejněný krátce před střelbou, je variantou Breivikova poselství či dokumentu The Great Replacement publikovaného v souvislosti s březnovým masakrem muslimů na Novém Zélandu (viz aktualita z 15.3.).

Mohu jen opakovat, co jsem napsal už dříve: z dokumentů je cítit kromě herostratovského egocentrismu a mesianismu volajícího po záchraně světa deformovaný pohled na svět způsobený nekritickým vnímáním virtuální reality internetových zdrojů, zvláště těch s katastrofickými vizemi. Situaci na sítích v souvislosti se střebou v El Paso detailně popisuje bellingcat.com.
Platformu 8chan kdysi vytvořil tělesně postižený programátor Fredrick Brennan. Od něj ji převzal jistý Jim Watkins, kterému nevadí zdejší bělošský rasistický obsah, a který provozuje více webů, jejichž návštěvnost mu vynáší peníze.

x x x
A tak me napadlo, zda všichni, kteří se pohoršují nad tím, že Facebook a Twitter odmítl poskytovat prostor na svých sítích britskému politickému aktivistovi Tommy Robinsonovi, zda si uvědomují, jak snadno může dojít ke zkratu mezi slovy vyvolávajícími strach a nenávist s poblouzněnou myslí labilních jedinců, kteří tato slova přemění v násilné činy (viz Tomio Okamura a důchodce Jaromír Balda).

Hitem internetových diskusí minulý týden bylo blokování všech příspěvků na Facebooku, které se o Tommy Robinsonovi zmiňovaly. Stačilo napsat "Tommy Robinson" a k tomu pár vět a algoritmus původně nastavený proti projevům nenávisti na sítích (hate speech) si vás dříve či později našel.
Samozřejmě se spustil nářek nad zánikem svobody slova a nástupem cenzury (jakoby soukromá firma Facebook neměla právo rozejít se s někým, kdo nedodržuje pravidla, a jakoby někdo Robinsona umlčoval na internetu a likvidoval jeho webovou stránku, na níž sbírá peníze, které jsou - podobně jako u našeho Okamury - hlavním účelem jeho politické činnosti).
Naštěstí vedle hysterické reakce blogera Kechlibara a jiných, bylo možné přečíst si také realistické vyhodnocení situace z pera Adama Zbiejczuka, který aniž by bojoval za právo Robinsona šířit rasismus a nenávist, konstatoval "Facebook zachází v mazání příspěvků příliš daleko."

x x x
Na politické scéně panuje dovolenková atmosféra. Ministr kultury Staněk již není ministrem, úřad řídí jeho náměstek a o nástupci se bude rozhodovat až po schůzce na Hradě.
Politologové naznačují, že ČSSD si to s Babišem a Zemanem rozdá - s možností opustit vládu - až při schvalování státního rozpočtu.
x x x
Brexit a Boris Johnson - zaujala mne varianta komentátora Seznamu Jiřího Hoška, podle níž by Johnson mohl využít ochoty Ursuly von der Leyenové odsunout datum brexitu v případě vážných okolností. Takovou okolností by bylo vypsání předčasných voleb v Británii. Podle Hoška s tím Johnson tak trochu počítá a vlastně jeho veškeré současné konání - výměna vlády, turné po britském venkovu - je už jakousi předvolební kampaní.
x x x
Vedra pominula, celkové sucho však trvá. Okurkovou sezónu zpestřily kamerou zdokumentované vykolejení vlaku převážející vápno a odstraňování graffiti z Karlova mostu, které sem nasprejovali dva němečtí turisté.
x x x
DODATEK 5.8.: Ředitel Primy Marek Singer v rozhovoru pro Mediaguru oznámil, že jeho televize se bude stěhovat v listopadu a nový zpravodajský kanál CNN Prima News začne vysílat v prvním kvartálu 2020.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz