Aktuality Louče
343
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 8. 2020... ARCHIV     TÉMATA
31. 8. 2020
Kronika koronaviru: Počet nově nakažených se od poloviny srpna pohybuje kolem tří stovek za den, dva poslední pátky statistika atakovala dokonce pětistovkovou hranici.
Začíná školní rok a od 1. září platí nová pravidla pro používání roušek ve vybraných veřejných prostorech.
V pátek 28. srpna na tiskové konferenci ministr Vojtěch a hlavní hygienička Rážová oznámili, že v Praze je počínající komunitní přenos Covidu 19.
Jiří Šlerka vyrobil zajímavý dashboard, který nabízí vizualizaci veřejně dostupných dat o epidemiologické situaci v ČR. Nějaký čas trvá, než se data natáhnou, ale výsledek stojí za to.
x x x
Po delší době mě zaujala debata v Otázkách Václava Moravce, který si včera do studia pozval guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka a ekonomy Danuši Nerudovou (Mendelova univerzita Brno) a Filipa Matějku (CERGE).
Setkal jsem se tu s realistickým pohledem na hospodářské problémy spojené s Covidem 19, na důchodovou reformu, na odstranění superhrubé mzdy a na jednorázový vánoční příspěvek 5000 Kč pro důchodce (dohodnuto v koalici 28. srpna), který ostře kontrastoval s vystoupením Andreje Babiše v Televizních novinách Novy, když na otázku "Část opozice, ale i někteří ekonomové říkají, že je to předvolební dárek." odpověděl: "Prosím vás, neříkejme tomu rouškovné. Není to žádné rouškovné. Je to příspěvek na lepší život našich seniorů. Zkrátka já o tom podrobně mluvím dneska v Čau lidi na Facebooku" a neopomněl při tom opět zmínit ODS a Kalouska.

Mně osobně jako příjemce starobního důchodu tenhle primitivní politický marketing uráží. Představa, že bych kvůli pětitisícovce volil Babiše, je absurdní. A kdyby bylo po mém, ten jednorázový příspěvek bych klidně oželel výměnou za rozumnou koncepční dlouhodobou hospodářskou politiku.

x x x
V úterý 25. srpna večer prezident Miloš Zeman po sledování televize vstal z křesla, nevzal si hůlku, zakopl a upadl. Zlomil si ruku, byl operován ve Vojenské nemocnici, koncem týdne byl propuštěn. Některé reakce na tweety mluvčího Ovčáčka i jinde na sociálních sítích dosti ubohé.
x x x
Devadesátičlenná delegace vedená předsedou Senátu Milošem Vystrčilem odletěla 29. srpna na Taiwan, na což reagoval ministr zahraničí ČLR Wang I - toho času v Německu - výhrůžkou. Proti ní se ohradilo české ministerstvo zahraničí.
x x x
Dodatečně jsem vyslechl záznam ze středečního zasedání Rady ČT 26. srpna, které trvalo rekordních šest hodin. Byli na něj pozváni šéfové zpravodajství Zdeněk Šámal a Petr Mrzena a také šéf reportážní publicistiky Marek Wollner. Ředitele Petra Dvořáka zastupoval Vít Kolář. Dýchlo na mne dvacet let staré deja vu z předehry ke známé televizní krizi. Posuďte sami.

Dne 24. října 2000 tehdejší Rada ČT ovládaná aktivistickou radní Janou Dědečkovou si pozvala na koberec ředitele Chmelíčka, ředitele zpravodajství Vondráčka a šéfredaktory Martina Mrnku a Bohumila Klepetka, aby je zde radní obvinili ze všech možných a nemožných hříchů (zpravodajství ze zasedání MMF v Praze, pozastavená reportáž o Sazce, pořady Sněží, Katovna, Na ostro apod.).
V zápise z tohoto zasedání mne zaujal požadavek Jany Dědečkové "o detailní rozpoložkování pořadů Katovna, Sněží a Nedej se!", který jakoby z oka vypadl "rozpoložkovacím" požadavkům současné radní Hany Lipovské.

Tehdy chování radních vyvolalo v médiích nevoli (komentáře "Noví dozorci" (MFDnes 27.10.), "Radní vyrazili na zteč" (MFDnes 31.10.), "Olé, na chytrolíny" (Týden 30.10.)
Tentokráte o jednání Rady informovaly hlavně Parlamentní listy, které doplnil svým reportem radní Matocha.
Pouze Forum 24 se k jednání Rady ČT vrátilo stručnou glosou o "grilování" zpravodajců ČT.
Jak se ukázalo, jednání Rady ovládla hlavně polemika o "lidické reportáži", kauza Jakuba Železného se řešila jen tak mimochodem.

x x x
Střídání stráží na Primě. Šéfredaktorem zpravodajství CNN Prima News se stává Pavel Štrunc, jeho zástupcem je Tomáš Večeřa.

| nahoru |

22. 8. 2020
Zas jedno vzpomínání na srpen 1968 máme za sebou; Jindřich Šídlo na Twitteru ho uvedl slovy: "dneska je den, kdy se tu bude Babišovi nadávat, že něco k 21/8 řekl, a Zemanovi, že nic neřekl."
My, co jsme už před mnoha lety vzpomínali, můžeme své texty pohodlně recyklovat.
x x x
Server iDnes.cz, které své sólokapry obvykle umisťuje za paywall, a chce, aby čtenáři za jejich přečtení platili, dnešní exkluzivní interview s Andrejem Babišem nabízí zdarma. Vstřícně k premiérově PR se však zachoval i deník Právo, jehož dnešní rozhovor s premiérem je rovněž volně k dispozici.
x x x
V obou případech se probírala chaotická opatření vlády kvůli epidemii Covid-19.
Ve středu 19. srpna ministr zdravotnictví Vojtěch na briefingu oznámil mimořádná opatření platná od 1. září, aby o den později tentýž ministr zdravotnictví ve Strakově akademii na další tiskovce odvolal den před tím vyhlášenou povinnost nosit roušky v restauracích, kadeřnictví a dalších místech.
Jako obvykle, pochybili epidemiologové a ministr Vojtěch, premiér Babiš situaci údajně zachránil.
Jako obvykle, na uvedené téma se vyrojily desítky komentářů z politické i mediální scény.
Jakoby si občan někdy nemohl udělat úsudek sám.

Počet nově nakažených v průběhu jednoho dne dosáhl v pátek 21. srpna rekordního čísla 508.

x x x
V Bělorusku Lukašenko přitvrdil, stále má média, policii a vojáky pod kontrolou, odmítá dialog a opozici chybí vůdce. Bude se opět v neděli v Minsku demostrovat?
Do světových médií vtrhla z Východu 19. srpna další kauza: kolaps Alexeje Navalného, právníka a politika, v letadle cestou ze Sibiře. Jeho okolí tvrdí, že byl otráven. Zatím se nic neví, jenom to, že jeho včerejší převoz z Omsku (kde letadlo nouzově přistálo cestou z Tomsku) do Berlína na kliniku Charité se neobešel bez komplikací.
x x x
V pondělí 17. srpna si Martin Veselovský pozval do DVTV moderátora Jakuba Železného a konfrontoval ho s jeho výroky ve vysílání a na sociálních sítích (o Miladě Horákové, Ludvíku Svobodovi, o výkladu zákona 198/1993).
Jakub Železný odmítl komentovat cokoli, co se týká senátní kandidatury jeho otce a přiznal, že někdy v budoucnu by chtěl kandidovat na místo generálního ředitele České televize.
x x x
Případ Železný se zřejmě stane jedním z témat zasedání Rady České televize příští středu 26. srpna. Ve čtvrtek 20. srpna to napsaly Parlamentní listy, které citují názor dlouholetého radního za ČSSD Jiřího Kratochvíla (2000-2001, 2009-2021), jenž doporučuje Železnému: „Měl by si přečíst rezoluci Rady Evropy, tuším, že je to číslo 1003, která jasně definuje etický kodex každého novináře. (...) Doporučuji ji k prostudování.“

A protože jediný - ne příliš kvalitní - český překlad Rezoluce č. 1003 Parlamentního shromáždění Rady Evropy ze 17.6.1993 "Etika žurnalistiky" lze nalézt pouze v diplomové práci Ireny Ryšánkové z roku 2011, rozhodl jsem se v rámci osvěty tuto rezoluci znovu přeložit, aby radní - až začnou touto rezolucí šermovat - vůbec věděli, o co se jedná.
Neřekl bych, že se zde "definuje etický kodex každého novináře", jak tvrdí Jiří Kratochvíl, podle mého názoru je to spíše etický kodex obecně žurnalistiky a médií. Neškodilo by, kdyby do něj občas nahlédly také Parlamentní listy.

| nahoru |

16. 8. 2020
Včera dopoledne kardinál Duka požehnal obnovenému Mariánskému sloupu na Staroměstském náměstí.
Televize Noe přenášela živě mši v Týnském chrámu (na náměstí na velkoplošné obrazovce) i následnou ceremonii u sloupu, u něhož byl konečně odstraněn plot.
Kdo by chtěl zhlédnout záznam tohoto přenosu, tak bude zklamán - zatím nikde nic. A protože ČT, televize Nova a Prima přinesly jen zpravodajství, tak nejdelší stream, zachycující i protestujícího europoslance Zahradila nabízí video ČTK. Facebooková televize Černá kukla podporovatele Mariánského sloupu Eugena Kukly se omezila na přenos mše.

Tomáš Halík se odmítl přidat na stranu nesourodých koalic zastánců (Dominik Duka – Jana Bobošíková – Miloš Zeman – Ovčáček – Lipovská) i odpůrců (Jan Zahradil – Vojtěch Filip – Marta Semelová – Lenka Procházková) Mariánského sloupu a doporučil komentář historika Petra Hlaváčka, podle něhož Mariánský sloup "by mohl být – v interakci se sochou Jana Husa – obnovením (...) duchovního dualismu, nebo ještě lépe zdravé polemické plurality."

Spor o to, jaký pamětní list se do sloupu zazdí - zda ten masově podepisovaný z arcibiskupského paláce (plný text zde) nebo ten ve formě vzkazu podepsaného kardinálem Dukou, starostou Prahy 1 Petrem Hejmou a sochařem Váňou (navrhla radnice Prahy 1), rozřešil autor repliky sochař Váňa: zazdívat se budou listiny, až bude sloup definitivně dokončený, tedy až budou hotovi čtyři andělé u jeho úpatí.

x x x
Celý týden světová média sledují demonstrace a jejich brutální potlačování v Bělorusku, kde před týdnem opět vyhrál prezidentské volby Alexander Lukašenko s osmdesáti procenty hlasů.
Své vítězství si Lukašenko pojistil zatýkáním, vyřazováním kandidátů, odmítl připustit nezávislé pozorovatele z Evropy, opozice tvrdí, že má důkazy o podvodech v hlasování.
Hlavní oponentkou se stala Svjatlana Cichanouská (wiki), jejíž manžel byl zatčen, a která oficiálně získala 9,9 procenta hlasů; po vyhlášení výsledků se uchýlila do bezpečí v Litvě

Česká média opět trpí tím, že mladí novináři neovládají bukvy a ruštinu, takže se nedostanou k primárním pramenům a jsou závislí na překladových a zprostředkovaných materiálech. Kdyby si přečetli rozhovor s opozičním sociologem Olegem Manajevem, zjistili by, že i když výsledek prezidentských voleb je evidentně cinknutý, opakované volby by Lukašenko pravděpodobně znovu vyhrál, zatím o nějakém vítězství Cichanouské nemůže být řeč.
Ovšem co se děje na ulicích a dokonce i v továrnách, signalizuje rostoucí nespokojenost a počátek konce Lukašenkovy éry. Někteří lidé ve státní běloruské televizi chtějí od zítřka stávkovat.
Uvidíme, jak dopadne dnešní den v Minsku, kde se demonstruje nejen proti Lukašenkovi, ale také na jeho podporu. Průběh dne monitoruje na twitteru free Belarus, CNN Prima News dala v poledne na internet přenos z Minsku.

x x x
Prezident Miloš Zeman se vrátil z dovolené, aby v Lánech přijal amerického ministra zahraničí Mike Pompea. Hrad informoval o návštěvě jen fotografiemi. Televizní kamery chyběly. Situace s mobilitou prezidenta je asi vážnější, než mluvčí Ovčáček svou dovolenkovou reportáží chtěl ukázat.

| nahoru |

9. 8. 2020
Když v úterý 4. srpna výbuch 2700 tun dusičnanu amonného (ledku) uskladněného v bejrútském přístavu smetl z povrchu země nejen přístavní budovy, ale také přilehlou část libanonského hlavního města (viz dokumentace BBC), vyrojilo se hned několik konspiračních teorií, které se však neprosadily proti prokázaným faktům.
Ledek zabavily přístavní úřady v roce 2013 zkrachovalému ruskému podnikateli Igoru Grečuškinovi, a od té doby zde ve skladu ležel, aniž by to kohokoli zajímalo.

Přes 150 mrtvých a šest tisíc zraněných, o zničených a poškozených domech v půlkilometrové vzdálenosti ani nemluvě, to je výsledek podobné nekompetence, lhostejnosti a lehkomyslnosti, které vedly také k tragedii v Černobylu v roce 1986. Naše moderní složitá civilizace tahle zanedbání a neochotu řešit problémy čas od času trestá.
Někdy mám pocit, zda si o něco podobného u nás v Evropě také nekoledujeme.

x x x
"Já vám řeknu tak jak to bylo," nabídla se novinářům Karin Šipková svědkyně včerejšího požáru v Bohumíně, při němž zahynulo jedenáct lidí. Své zážitky sdělila postupně televizi Nova, dále zpravodajství CNN Prima News, reportérům ČT24 (1:47:30 záznamu) a také novinářům iDnes.cz, kteří "vytěžili" i jejího syna Adriana Šipku.
Pouze CNN Prima News zveřejnila větu Karin Šipkové "Byla to asi romská rodina podle vzezření" (2:13 videa). Kromě toho syn paní Šipkové v iDnes uvedl: "Ten, co to zapálil, byl takový menší Rom."
Dnes dopoledne CNN Prima News informaci paní Šipkové opravila: "nešlo o romskou rodinu, jak v sobotu večer zaznívalo" (korigoval místostarosta Bohumína Igor Bruzl (ČSSD), některé detaily uvádí web romea.cz).

Mezitím web Vlastenecké noviny extremisty Radka Veličky (jehož jméno iDnes taktně zamlčela) stačil zveřejnit komentář: "Jedenáct cikánů mínus. Něco uhořelo a něco vyskákalo oknem."

Při této příležitosti jsem si vzpomněl na zpravodajství o tragické události, při níž se před dvěma lety na koupališti Lhota u Brandýsa utopili dva vietnamští chlapci. Také tady média brala za bernou minci přihlížející svědky, kteří líčili událost "jak to bylo" a při tom obviňovali správce areálu za nečinnost.
Naštěstí reportérka Respektu Ivana Svobodová se nespokojila s náhodnými přihlížejícími a později v reportáži a také v DVTV uvedla věci na pravou míru.

x x x
Koronavirus ovlivnil nejen dnešní tradiční Velkou cenu Brna (bez diváků), ale také letošní slavnost LGBT komunity v Praze Prague Pride. Její bohatý program se většinou odehrával na soukromých akcích. Když se nemohlo s průvodem do ulic, týden oslav zakončila duhová plavba lodí po Vltavě.
x x x
Poté, co vloni koncem roku Twitter zakázal politickou reklamu na své síti, minulý týden oznámil, že bude označovat účty médií, které jsou "state-affiliated", tedy státem organizované nebo podporované. Takže od té doby vím, že účet Global Times je čínský státní web.
x x x
Kronika koronaviru: Počet nově nakažených minulé dva týdny vystoupal nad hranici dvou stovek denně, epidemiologové jsou však zatím klidní, nárůst se v nemocnicích zatím neprojevil.
Roman Prymula dnes vystoupil nejprve v Partii Terezie Tománkové na Primě, o hodinu později v Otázkách Václava Moravce na ČT.
Cituji z Primy: situace a ohniska jsou zatím pod kontrolou, je to běh na dlouhou trať, lidem otrnulo, ale pokud to není nutné, nelze je dnes nutit do mimořádných opatření. Lidé by měli být odpovědní a opatrní, nevysmívat se těm, co takoví jsou, a nasazují si roušky i tam, kde to není povinné.

Souhlas, neboť stádnost některých lidí je skutečně mimořádná. Jinakost vadí, tolerance chybí, což lze dokumentovat na pokračující debatě o Pullmannovi.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz