Aktuality Louče
344
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 9. 2020... ARCHIV     TÉMATA
30. 9. 2020
Po zhlédnutí dnešní (pro USA včerejší) prezidentské debaty Trump/Biden padl na mě smutek. Smutek z Ameriky, která není schopna vyzdvihnout do čela státu inteligentní a kompetentní profesionály.
Smutek nad situací, v níž soupeřem politika, jehož by bylo dobré vystřídat, protože nic nového už nevymyslí a navíc rozděluje národ, je člověk za zenitem svých schopností, jehož hlavní - ne-li jedinou - předností je slušnost. Něco podobného, jako u nás v případě Zeman - Drahoš.

Debatu v noci vysílala CNN Prima News, ČT24 ve stejné době dávala záznamy ze Sněmovny, zda přenášela debatu na webu čt24 s překladem, nevím.
Všechna čest tlumočnicím Primy, ale přece jen, nejlepší byl originál (zde na C-Span2 včetně půlhodinového úvodu a závěrečných scén loučení).

x x x
O debaty není nouze ani u nás. Rád bych věděl, kdo je schopen všechny sledovat.
Česká televize zorganizovala v předchozích večerech třináct debat politiků na krajské úrovni a zítra nás čeká superdebata devíti předsedů politických stran a hnutí, které mají ve Sněmovně Poslanecký klub (tedy bez Trikolóry).
DODATEK 2.10.: Superdebata proběhla ve velkém stylu (obrazový úvod, scéna v Národním muzeu, použitá technika). Filip Rožánek ji ještě v jejím průběhu komentoval: "Prosím vás, kdy začne ta debata ke krajským volbám? Zatím běží další celostátní debata o koronaviru."
P.S. Jako obvykle jsem trochu zapomněl na rozhlas. Jako obvykle ČRo využije poslední možný vysílací čas pro další superdebatu s devíti zástupci parlamentních stran dnes od 12:30 do 13:59. Není těch superdebat trochu příliš?

Televize Nova naopak Trikolóru pozvala v rámci druhé ligy šesti parlamentních stran (Vojtěch Filip KSČM, Marian Jurečka KDU-ČSL, Václav Klaus mladší Trikolóra, Tomio Okamura SPD, Markéta Pekarová Adamová TOP09 a Vít Rakušan Starostové a nezávislí) do debaty vysílané 28. června.
Šéfy první ligy, dle volebních preferencí nejsilnějších politických stran, (Andrej Babiš (ANO), Ivan Bartoš (Piráti), Petr Fiala (ODS), Jan Hamáček (ČSSD)) Nova vyzpovídala v úterý 29. září.

O den později, ve středu 30. září zorganizoval další superdebatu deník Blesk. Přítomni: Andrej Babiš (ANO) a dalších sedm lídrů parlamentních stran a hnutí (Jan Hamáček, Ivan Bartoš, Marian Jurečka, Vojtěch Filip, Markéta Pekarová Adamová a Vít Rakušan).
Tentokráte nejen bez Trikolóry, ale i bez Okamury a SPD, kterému Blesk - nebo Křetínský? - dal zaracha (nepřátelská vyjádření?). Na twitteru jsem našel k debatě docela trefný komentář.

x x x
Mezitím dnes probíhá ve Sněmovně zvláštní schůze o vyhlášení nouzového stavu, na níž ministr zdravotnictví Roman Prymula oznámil, co se na nás v nouzovém stavu chystá.
Na detaily odkážu až to bude na ministerském papíře.
Aktualizace 22:00: Nouzový stav vyhlášen od 5. října na 30 dnů. Krizová opatření Ministerstva zdravotnictví stanovena zatím na dva týdny.
x x x
A včera se podařilo dokončit v druhém kole volbu dvou členů Rady Českého rozhlasu, kterou zkompletují Ondřej Matouš a Josef Nerušil (neprošli historik Jaroslav Šebek a staronový člen Rady Ivan Vodochodský).
Na druhé straně tzv. velká Rada pro R a Tv vysílání je stále nekompletní, protože oba kandidáti druhého kola Jan Mrzena a Josef Šlerka nezískali dostatečný počet hlasů.

| nahoru |

28. 9. 2020
Kronika koronaviru: Denní počet nově nakažených neklesá, nemocnice se plní (neděle 27.9.: počet hospitalizovaných: 820, ve vážném stavu: 187), lék remdesvir dochází.

Po třech dnech nástupu do funkce nový ministr zdravotnictví Prymula na tiskové konferenci v pátek 25. září zhodnotil současný stav nákazy a nejbližší budoucnost opatření proti epidemii Covid-19. Při odpovědích na otázky novinářů kromě jiného řekl, že "období nárůstu a poklesu skončí v polovině roku 2021."
Na jaře Prymula jako zkušený epidemiolog v Otázkách Václava Moravce 22. března (50. minuta záznamu) chtěl naznačit, že pandemie tady bude delší dobu, když prohlásil, že "omezení cestovního ruchu bude trvat rok či dva", což média rozmázla tak, jakoby Prymula (a podle TASSu dokonce i EU) chtěl na dva roky zavřít hranice. Jak to nyní vypadá, dříve než za rok se různých omezení nezbavíme.

x x x
Prezident Miloš Zeman v neděli 27. září opět promluvil v médiích, když poskytl rozhovor rozhlasové stanici Frekvence 1.
V ní kromě jiného uvedl: "Zaprvé mě čeká projev na televizi Prima. Zadruhé mě čeká rozhovor pro Mladou frontu DNES. Zatřetí mě čeká rozhovor pro deník Blesk." Máme se na co těšit?

Zaujal mě fakt, že už tři měsíce Miloš Zeman ve svých projevech nikoho nenapadl a nenazval hlupákem, neschopným či závistivcem. Naposledy se tak stalo na americké recepci 30. června. Delší dobu v jeho projevech absentují také útoky na novináře - poslední jsem zaznamenal vloni v říjnu v televizi Barrandov.

x x x
Server euro.cz včera napsal, že "Milion chvilek se změní, zakladatel Mikuláš Minář míří do politiky".
Minář svůj úmysl druhý den potvrdil nejen na Facebooku, ale také v rozhovorech, které se okamžitě vyrojily na Deník N (Pořád jen demonstrovat by bylo na palici), v ihned.cz (Oslovíme i voliče ANO a porazíme Babiše), iRozhlas (Nechci přihlížet tomu, že se nic nezmění).
Milion chvilek nyní povede Benjamin Roll.
x x x
Americký establishment, který se domnívá, že by nebylo pro Ameriku dobré, aby Donald Trump pokračoval ve funkci prezidenta, vypálil před volbami další salvu, která by mohla v USA nalézt u střední třídy odezvu: Trump za posledních patnáct let údajně vícekrát neplatil v USA žádné nebo jen malé federální daně. Zveřejnil to NYT. Ta předchozí ostřelování Trumpa měla tuto podobu: Woodward, Bolton, neteř Mary, selhání při koronaviru. Zda tato palba bude účinná, jest otázkou.

| nahoru |

24. 9. 2020
Kronika koronaviru: Denní počet nově infikovaných lidí se zatím ustálil nad hranicí dva tisíce. Ovšem počet hospitalizovaných stále roste a počet denních úmrtí má i dvojciferné číslo.

Nový ministr zdravotnictví vyhlásil včera nová protiepidemická opatření (omezení hromadných akcí, hospody do 22:00, podmínky provozování služeb). Platí ode dneška.

Televize Nova v úterý 22. září vysílala dokument Česko-19 o příbězích pacientů Covid-19 a lékařského personálu.
Vysílání se uskutečnilo ve dnech, v nichž už neplatí výrok jedné sestřičky "To nejhorší je snad pryč"; naopak k zamyšlení stojí slova komentáře filmu: "Zatím jsem to zvládli, ale co bude dál?"

x x x
Koronavir zatlačuje do pozadí řadu dalších důležitých událostí doma i ve světě. Ponechám stranou události v USA (prezidentské volby) a v Bělorusku (protesty proti inauguraci Lukašenka).

zasedání VS OSN 2020Tak například v úterý 22. září začalo pravidelné výroční Valné shromáždění OSN, připomínající letos 75 let od založení OSN. Bývaly doby, kdy VS OSN bylo událostí roku, při níž se setkávali a jednali státníci z celého světa.
Pravda, také letos zde promlouvají představitelé velmocí USA, Číny, Ruska i dalších zemí, ovšem pouze z obrazovky promítající předtočená videa. Lavice delegací jsou kvůli koronaviru poloprázdné.

Zde je například projev Donalda Trumpa, v němž zaútočil na Čínu kvůli koronaviru. Tady mluví Putin, a zde zase čínský prezident, který stigmatizaci Číny odmítá. Na českého představitele se v rozpravě zatím čeká. Bude to prezident?
DODATEK 25.9.: V OSN nakonec promluvil z natočeného videa předseda vlády Andrej Babiš (anglicky, kritizoval WHO).
Projev slovenské prezidentky Čaputové je zde (taky anglicky).

x x x
graf z návrhu Ve středu 23. září zveřejnila předsedkyně EK Ursula von der Leyenová návrh nového migračního paktu (původně měl být předložen už po Velikonocích).
Česká tradiční média se spokojila s krátkými informacemi vycházejícími ze zprávy ČTK, případně se stručným reportem svých zpravodajů v Bruselu.

Návrh nového "migračního paktu", který se konečně postavil čelem k problému, který sužuje Evropu, má na webu podobu patnácti dokumentů, z nichž ten poslední shrnující podklady k návrhu stojí za přečtení.
Zda si ho někdo z novinářů vůbec přečte, zda připraví nějaký kvalifikovaný výklad, je otázkou. A tak hlavní interpretaci návrhu dnes nabízejí alternativní a dezinformační weby a není naděje, že dva týdny před volbami by se k němu nějaký český politik postavil jinak, než kriticky a odmítavě.

P.S. Zkoumal jsem, kolikrát se v dokumentech objeví "Czech Republic". Našel jsem jen tři výskyty. Kromě grafu ukazujícího, že Česká republika má nejnižší procento návratnosti migrantů (6% - pochopitelné, je jich tu málo, není co vracet), pak se tu odkazovalo na rozsudek Soudního dvora EU z 2. dubna letošního roku, který odmítl námitky Polska, Maďarska a Česka proti žalobě EK ve věci neplnění dohod a kvót.

x x x
Prima TV pohořela s novým zábavným pořadem na neděli Zlatá maska, kvůli kterému konkurenční Nova od září přesunula svoji zábavnou show Tvoje tvář má známý hlas z neděle na sobotu. Zlatá maska je převzatým formátem show Masked Singer.
x x x
Včerejší zasedání Rady ČT proběhlo bez větších konfliktů. Debatovalo se většinou o ekonomických otázkách.
Koronavirus letos způsobil výpadek příjmů ČT ve výši 200 milionů Kč, který jde na účet výpadku reklamy a sponzoringu, absence sportovních událostí a také upadající platební morálky plátců TV poplatku.

| nahoru |

21. 9. 2020
Událost dne: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rezignoval.
Kdo má rád autentické záběry událostí a nespoléhá se na následné zpravodajství, pak nabízím: ranní brífing Adama Vojtěcha (9:20 záznamu), kde oznamuje rezignaci. A také odpolední tiskovku premiéra Babiše, který v 19:57 minutě záznamu říká:
"Rozdíl mezi první vlnou a druhou byl ten, že 10. března za námi přišel nějaký člověk s matematickým modelem na základě situace v Itálii a podle toho jsme reagovali. Teď přišly modely, ale bylo pozdě. (...) Jo, to co říkáte, Adam Vojtěch měl moji podporu."

Ten "nějaký člověk" si přeje - jak uvedl někdy v květnu ministr vnitra Hamáček pro info.cz - zůstat v anonymitě, neuvádí ho ani kniha autorů Gibiš/Kubal Pandemie.

Zajímavost z archivu: Babiš o Prymulovi na TV Barrandov v roce 2017.

P.S. Obávám se, že tento rozhovor Václava Moravce s Adamem Vojtěchem ve včerejších OVM se stane jedním z argumentů v rukou protivníků ČT. Také já se domnívám, že skákání do řeči by mělo být funkční (viz můj nedávný komentář), nikoli účelové, jako nástroj prosazování názoru.

x x x
DODATEK 22.9.: Pro úplnost dodávám: Vláda a prezident ještě včera bleskově jmenovali nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu (Zde videozáznam jmenování V Lánech - prezident imobilní).
Večer pak na všech třech televizích promluvil o situaci premiér Andrej Babiš, v němž přiznal svoji chybu z poloviny srpna. Projev sledovalo 3,1 milionu lidí. (Nevím jak pracuje vláda, když není schopna do 24 hodin umístit text jeho projevu na vládní web.)
Nový ministr Prymula byl na roztrhání - dnes ráno tiskovka (na záznamu od 25:30), odpoledne Interview ČT24 a pak živě ve večerním zpravodajství TV Prima, ČT i TV Nova.

| nahoru |

18. 9. 2020
Kronika koronaviru: čtvrtek 17. září - 3130 nově nakažených za den, uvidíme zítra, zda se naplní nedělní předpověď Jaroslava Flegra (4000 denně do konce týdne), a zda se to příští týden nezlomí a neporoste to k těm jeho deseti tisícům. Nemocnice se začínají plnit. (včera 480, z toho 93 těžký stav).
x x x
Opozici se včera nepodařilo prosadit program mimořádné "koronavirové" 59. schůze. A tak si to poslanci vynahradili při interpelacích řádné 58.schůze, kde premiér Babiš musel čelit kritice své vlády, a některé jeho výroky byly pozoruhodné.
x x x
Ve středu 16. září pronesla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen svoji první zprávu o stavu Unie (video zde).
S výjimkou komentáře v Respektu česká média se většinou spolehla na krátké citace ze zprávy ČTK.
Při čemž by bylo o čem diskutovat, nejen o krizovém plánu Next Generation EU, ale třeba i o budoucnosti evropských IT technologií.
x x x
Ředitel České televize Petr Dvořák poskytl rozhovor (placený) časopisu Reportér "Myslel jsem, že nám po covidu dají chvíli pokoj", z něhož Filip Rožánek vybral informaci o plánované nové podobě videoarchivu ČT iVysílání.
Doufám, že nebude placený tak, jak to nyní zkouší po rekonstrukci webové stránky serveru DVTV Martina Veselovského a Daniely Drtinové (měsíc zdarma, pak platit?).
Zablokování přístupu pro neregistrované uživatele je pro mne překvapením, jestliže ještě před deseti dny Veselovský prohlašoval: „Placeným obsahem se vzdáváte masového dosahu. To nechceme“.

DODATEK 20. 9.: Mea culpa, věci s placením DVTV se mají jinak. DVTV z adresy www.dvtv.cz se zasekne po minutě a žádá registraci (je totiž bez reklam), totéž video lze zhlédnout na adrese video.aktualne.cz/dvtv celé, ale s reklamami.
Takže na tento rozhovor s Danielem Köpplem, bývalým šéfem vydavatelství Empresa se musíte registrovat, zde je ke zhlédnutí volně, bez registrace, ale s reklamami.
Vždy, když vidím Daniela Köppla, vzpomenu si na pročínské zpravodajství Soukupových médií o návštěvě čínského prezidenta v březnu 2016, které Köppl obhajoval.

x x x
Václav Moravec včera v prodejně knih Akademie pokřtil svoji novou knihu Proměny novinářské etiky, která v závěru uvádí: "novinářská etika jako součást aplikované etiky čelí v současnosti zásadní výzvě, zda si své postavení upevní (...) nebo zda bude pokračovat její úpadek. Není pochyb o tom, že si novinářská etika v éře konvergence médií a žurnalistiky již nevystačí s omezenou sadou pravidel, která vznikla v předchozích etapách"
Řešením by prý mohl být rozvoj současných forem samoregulace a průběžné profesní vzdělávání.

| nahoru |

13. 9. 2020
Kronika koronaviru: pondělí 559, úterý 1162, středa 1159, čtvrtek 1381, pátek 1447, sobota 1539 – to jsou počty osob s nově prokázaným onemocněním COVID-19.
Přichází druhá vlna epidemie? Z někdejšího premianta Evropy se Česko propadlo do skupiny rizikových zemí.
x x x
Na otázku, proč se tak stalo, nabízí na FB odpověď Martin Jaroš, který kromě jiného napsal, že „Babišův marketingový přístup k politice v krizi narazil na své limity a teď potápí celou zemi.“ (viz epizoda z 19. srpna, při níž Babiš "vyslechl hlas lidu" a populisticky nás „zachraňoval“ před nařízením ministra zdravotnictví).
Jeho pravidelná nedělní seance Čau lidi, jejíž sledovanost jen výjimečně (když jsou tam pejskové) přeleze desetitisícovou hranici, se nedávno dočkala parodie od youtubera Kovyho, který těch zhlédnutí nasbíral přes půl milionu.
x x x
V současné koronavirem zjitřené situaci došlo k soupeření nedělních televizních diskusních pořadů ČT a Primy, který z nich dnes lépe vysvětlí veřejnosti – rozdělené na rouškaře a antirouškaře – co nás čeká a jak bychom se měli zachovat.

Zatímco do pořadu ČT Otázky Václava Moravce byl pozván vládní zmocněnec Roman Prymula, televize Prima nasadila do druhé části Partie, vysílané souběžně s OVM, silnou sestavu dvou odpůrců a dvou zastánců přísnějších preventivních opatření proti epidemii.
Na straně odpůrců či skeptiků byli epidemiolog Jiří Beran a onkolog Jan Žaloudík. Před exponenciálním šířením Covidu varoval a temnou budoucnost líčil evoluční biolog Jaroslav Flegr, proti zlehčování či banalizování Covidu-19 se vyslovil Tomáš Cikrt.

Nedivil bych se, kdyby sledovanost Primy dnes v poledním čase překonala sledovanost České televize.

x x x
K zasedání Rady České televize z 9. září jsem připravil glosu Rada ČT v zrcadle médií. Už jsem se dočkal některých ohlasů, které potvrzují, že při charakteristice chování některých radních jsem se asi nemýlil.
x x x
K autorství fake videa s Milošem Zemanem, jenž obdarovává čínskou stařenku, které se objevilo na YouTube v loňském roce, se přiznal Kazma, občanským jménem Kamil Bartošek.
Louč registrovala i jeho předchozí zinscenované persifláže: v roce 2017 akce Prostřeno, a v roce 2018 Marešovo Ferrari.
x x x
Vrchní soud zrušil konkurz i aukci Mladé fronty, o které jsem informoval před týdnem. Rozhodnutí soudu k nahlédnutí zde.
x x x
Poté, co prázdé místo po Ludvíku Vaculíkovi a Jiřím Hanákovi v sobotním Posledním slovu v Lidových novinách krátce zaplnil Ivan Kraus, před několika týdny se tohoto náročného úkolu ujal Jaroslav Veis. Škoda, že jeho sloupky jsou za paywallem. Stojí za přečtení - ať už se to týkalo důchodců podporujících příjmy státní pokladny nebo politické fikce naší zahraniční politiky.

| nahoru |

6. 9. 2020
Prezident Miloš Zeman po delší době - a po úraze ruky - dnes promluvil v médiích, v nedělní Partii Terezie Tománkové.
Zdál se být v dobré kondici, s bonmoty se držel zpátky, nicméně nezklamal při vycházení vstříc vox populi (nošení roušek, chvála pětitisícového starouškovného, výhrady k daním, dokonce i mírný distanc od čínského vyhrožování), a také při obvyklém klamání, v němž se fakta ohýbají podle potřeby.

Došlo i na Peroutkův výrok "Hitler je gentleman". Zeman opět citoval ministra kultury Dostála, který prý Peroutkův článek taky viděl.
Před čtyřmi lety jsem na Louči zveřejnil autentické výroky celé aféry, včetně výroku ministra Dostála v pořadu Naostro ze 17. 3. 2002, kde Dostál v dialogu s Milanem Šímou hájil skandální rozhovor premiéra Zemana v listu Haaretz a kromě jiného řekl: "dokonce jsem se dozvěděl nebo dočetl jsem se, že veliký český novinář Peroutka o Hitlerovi v třicátých letech řekl: "Vždyť je to gentleman, určitě se domluvíme.""
Od koho se to Pavel Dostál, který se kamarádil se Zemanem a oslovoval ho důvěrně "Bimbo", asi dozvěděl?

Rověž Zemanovo vícekrát opakované tvrzení, že Peroutka psal o židovské otravě Německa, vyžaduje jisté upřesnění. Peroutkova metafora v článku Češi, Němci a židé měla toto znění: "Každý organismus brání se otravě cizí látkou. Lze předpokládat, že roztok židovského elementu v německém životě byl tak silný, že na to německý organismus reagoval jako na otravu."

Nečekané konfrontace svých polopravd se Miloš Zeman dočkal o hodinu později ve studiovém pokračování Partie od 12 hodin (Zeman v 11:00 byl předtočen v sobotu), v němž Terezie Tománková zpovídala premiéra Andreje Babiše a předsedu Senátu Miloše Vystrčila.
Vystrčil v přímém přenosu obvinil prezidenta z několika lží. Jiskřilo to i mezi Vystrčilem a Babišem, který se o Vystrčilovi před tím několikrát pohrdlivě vyjádřil (nezná jazyky, je amatér, neví, jak to ve světě chodí).

Václav Moravec, který se přesunul do dobrovolné karantény, když hlavní hygienička Jarmila Rážová, host posledních OVM, se nakazila Covidem 19, moderoval OVM ze svého domova.
Na úvodní debatu o vládní politice ve věci koronaviru, ekonomiky a jednání s opozicí se premiér nedostavil (prázdné křeslo se jmenovkou), takže ze studia diskutoval jen Ivan Bartoš (Piráti). Také někteří další hosté pozvaní k tématům zahraniční politiky (Čína) a epidemie Covid 19 (jak s karanténou) se připojovali dálkově.
Dnes je to samozřejmost, před padesáti lety se tomu říkalo "telemost."

x x x
Akciovou společnost Mladá fronta, která je v konkurzu, vydražila za 50,1 milionu Kč komunikační agentura PP Partners Prague Andreje Čírtka s vazbami na zbrojaře Michala Strnada.
Nakladatelství a vydavatelství Mladá fronta bylo po roce 1989 jako bývalý majetek SSM zestátněno a svěřeno do péče Fondu dětí a mládeže, když hlavní vlajková loď zdejší flotily deník Mladá Fronta v roce 1990 vydavatelství opustila. Zprivatizováno až v roce 2000.
Otec Andreje Čírtka Pavel končil v roce 1990 v ČST jako ředitel brněnského studia.
x x x
Po koronavirové a prázdninové přestávce se dnes na obrazovce opět objevil pořad Newsroom ČT24. Ve stejném nedělním čase od 22:00, ale s prodlouženou stopáží.

| nahoru |

4. 9. 2020
V pondělí otiskl týdeník Respekt rozhovor Marka Švehly s kardinálem Dominkem Dukou, který kardinál odmítl autorizovat. Uvedl ho tímto odstavcem:
"Kardinál Duka po zaslání rozhovoru k autorizaci následně nesouhlasil s jeho publikací; po svém mluvčím vzkázal, že „důvodem je zaujatost, která je patrná z vedení rozhovoru a která zásadně ovlivňuje celkové vyznění článku“. Konkrétní výhrady nezaslal. Poznámka redakce: Autorizace rozhovorů slouží k opravě chyb či nepřesností. Nemůže vést k zákazu publikace, protože veřejně aktivní osobnosti si nemohou vybírat otázky.

Arcibiskupství pražské reagovalo sdělením "Co se do Respektu nevešlo."
Zároveň na web umístilo ukázku z rozhovoru, z níž Marek Švehla nevychází zrovna nejlépe, a také záznam celého rozhovoru, na němž jsou zachyceny i dialogy Marka Švehly s tiskovým pracovníkem arcibiskupství po skončení rozhovoru.
Kardinál Duka na záznamu (39:30) kromě jiného Švehlovi řekl: "Jednu z největších zodpovědností za stav společnosti máte vy v médiích, mnohonásobně větší, než celá politická sféra, protože my o politické sféře se téměř nic nedozvíme. My se do ní dozvídáme jenom na základě vašich informací a vaše informace nejsou nestranné, ale jsou velmi často jednostranné."

x x x
Soud v Pezinku, který projednával předloňskou vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, zprostil obžaloby Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou, což vyvolalo šok a mediální kritiku soudního rozhodnutí.
Novináři, kteří jindy tak vehementně trvají na nezávislosti soudů, jakoby zapomněli na zásadu In dubio pro reo (v pochybnostech ve prospěch obviněného). Tou největší pochybností je zprostředkovatel vraždy Zoltán Andruskó, který uzavřel dohodu o vině a trestu a začal se soudem spolupracovat, což mu vyneslo nižší trest 15 let. Jeho svědectví mohou být účelová, kromě toho nepřímé důkazy proti Kočnerovi se prý nepodařilo zřetězit tak, aby tvořily uzavřený celek.

Česká televize se do převažujícího mediálního chóru zapojila víceméně jen výběrem dotazovaných. Naštěstí v publicistice dala prostor střízlivějším hlasům- Mám na mysli včerejší interview s Petrem Šabatou, nebo rozhovor s dnešním hostem ČT24 Karolem Lovašem.
Marian Kočner ani Alena Zsuzsová si však svobody neužijí. Kočner zůstává ve vězení, protože už v únoru byl nepravomocně odsouzen na 19 let kvůli podvodům se směnkami, Zsuzsovou zatkli okamžitě po propuštění z vězení kvůli šetření jiných trestných činů.

x x x
Kronika koronaviru: Včera padl rekord v počtu nakažených za jediný den: 679. Stále se řeší pravidla pro školy, v Praze se od příštího týdne budou nosit roušky v obchodech.

| nahoru |

1. 9. 2020
Ke včerejší zprávě o změně ve vedení CNN Prima News (Pavel Štrunc šéfredaktor) dodávám odkaz na článek Deníku N "Méně investigativy, více spotřebitelských témat. V české CNN muselo ze dne na den skončit vedení i zkušené novinářky." Pochopil jsem z něj, že Prima CNN News nebude politicky zlobit, ale více spotřebitelsky radit.

Konec investigativního týmu naznačuje trpký facebookový status Markéty Dobiášové ("investigace se spotřebkama nahradit nedá") která společně s Andreou Trojkovou z Primy odchází, status doplněný printscreeny jejich publikovaných materiálů. Zvláště ten poslední o nákupech ochranných pomůcek na ministerstvu zdravotnictví byl dosti výživný a pro někoho nepříjemný.

A protože také slíbené místo pro reportéra ČRo Michaela Rozsypala na CNN Prima News (asi by politiky a oligarchy rovněž zlobil) bylo den ze dne zrušeno, a protože se všechno odehrálo náhle včera 31. srpna, tak mne napadá: Jsou změny na CNN Prima News manažerským rozhodnutím Marka Singera, nebo se do věci vložil majitel Primy Ivan Zach, o jehož názorech magazin Forbes napsal, že "se v bezpečnostních otázkách naší země shoduje s hlavou státu a politicky ho podporuje. Sdílí obavy z migrace, stejně jako z neschopnosti Evropské unie, naopak za mnohem menší hrozbu považuje Rusko"?
Tahle otázka není zcela nepřípadná, jestliže - jak napsal Deník N - z vysílání mají zmizet pořady liberální novinářky Amanpourové.

Stačí se podívat na TV Nova, jak úsporně informuje o návštěvě předsedy Senátu Vystrčila na Tchaj-wanu. Nový vlastník PPF s obchodními zájmy v Číně je už za dveřmi, právě teď finalizuje v EU svoji transakci se CME. Nekoupil televizi nadarmo.

Situaci v Primě popsal také Mediář, který za současnými změnami vidí více ekonomické důvody a šetření.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz