Aktuality Louče
345
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 10. 2020... ARCHIV     TÉMATA
31. 10. 2020
Letošní průběh dne 28. října, který je v kalendáři označen jako "Den vzniku samostatného československého státu", byl ovlivněn epidemií Covid-19. Na Vítkově se sice pokládaly věnce (přišel i prezident), ale kromě slavnostní výměny čestných stráží na Hradě přenášené televizí, veškeré oslavy odpadly.
Prezident Miloš Zeman večer pronesl na hlavních televizních kanálech projev (natáčela FTV Prima).
Osmatřicet vyznamenání udělených u příležitosti státního svátku tentokráte nevyvolalo kontroverze.
Naopak, překvapila prezidentova tolerance při ocenění předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského (Řád TGM I.třídy), který v poslední době vícekrát prezidenta kritizoval.

Nebyl by to však Miloš Zeman, kdyby do svého státnického projevu nevložil útočnou větu: "Vím, že existují i lidé, kteří sami nic nedokázali, ale zato špiní práci těch druhých. Nevšímejme si jich..."

x x x
Pro média byla událostí dne také protivládní demonstrace na pražském Náměstí Republiky, která na rozdíl od 18. října na Staroměstském náměstí proběhla bez větších incidentů.

Zhlédl jsem ji na kanálu Raptor-TV a nestačil jsem se divit trapnému vystoupení svolavatele demonstrace, neúspěšného podnikatele Dušana Tesaře, které bylo plné hlučných hesel (bojujeme za nás, za lidi, co platili daně, nyní jsou rozkradené, teď se pustili do našich práv, chceme ukončit teror a manipulace s lidmi atd. atd.) okořeněných národoveckými klišé a frázemi.
I ten Ivan Sochor, svolavatel předchozí demonstrace, byl schopen promluvit a zorganizovat věci lépe než Tesař, který ze záhadných důvodů do programu zamontoval nejen Karla Kryla, ale také archivní záznam vystoupení Milady Horákové.

x x x
Nevím proč česká média mají potřebu vznik samostatného státu v roce 1918 právě ve dnech státního svátku doprovázet názory, které tuto událost, tak významnou pro další rozvoj českého a slovenského národa, zpochybňují.

Exemplárním případem budiž dva komentáře Jana Urbana na webu Hlídací pes hlásající, že "Vznik Československé republiky byl velmocenským omylem. Ze lží se stala legenda" a snažící se nás přesvědčit, že "Sen o Československu byl vzdušným zámkem pro krásné počasí. Stál na mýtech a sebestřednosti."
Když jsem k tomu vyslechl pořad ČRo Plus Ex libris, propagující knihu historičky Mary Heimannové "Československo: stát, který selhal," jehož název pro české publiku se uhladil do podoby "Československo: stát, který zklamal," a přečetl si glosu Ivana Šterna s jednostrannou interpretací národnostních šarvátek v nové republice, sepsal jsem vlastní Úvahu nad jednou stoletou úvahou.

V sobotním Posledním slovu LN Jaroslav Veis nám nabízí svůj Schodišťový nápad: "...co takhle, až přežijeme pandemii a bude čas na jiné věci, přeformátovat oficiálně 28. říjen na "Den republiky"?"

x x x
Den po státním svátku uvedl prezident do funkce nového ministra zdravotnictví Jana Blatného, který hned svoji první tiskovku příliš nezvládl, když nebyl ochoten zpočátku přiznat, že před dvěma lety podepsal petici Milionu chvilek pro demokracii žádající odstoupení jeho současného šéfa Andreje Babiše. Vyšťáral to na něj týdeník Reflex.
x x x
Když jsem posledně chválil datovou žurnalistiku na webu Českého rozhlasu, netušil jsem, že open data ÚZISu začal ještě před ČRo zpracovávat web Seznam Zprávy, jehož aplikace rovněž umožňuje získávat podrobné informace až na úroveň obcí. Děkuji Michalu Škopovi za upozornění.

| nahoru |

26. 10. 2020
Končící ministr zdravotnictví Roman Prymula včera v debatě OVM jedenáctkrát použil slovo masmediální ve spojení se slovy "hra", "výstup", "konstrukce", "kampaň", "spekulace".
Prymula zde oznámil, že je připraven k rezignaci, "ale říkám, je nutné, aby tam někdo přišel a nemůžeme nechat to ministerstvo bez hlavy v době, která je velmi velmi krizová."
Že situace je krizová, emotivně zdůraznil jiný host OVM, prezident České lékařské komory Milan Kubek, podle něhož "je dynamika strašlivá".
x x x
Na Primě v Partii se probírala politika (novináři Pečinka, Zlámalová, politolog Pehe, právníci Koudelka, Kudrna), a také státní rozpočet (Schillerová, Ivan Bartoš, Mojmír Hampl), jehož obrysy tonou v mlhách nejistoty.
x x x
Na základě dat, které ministerstvo zdravotnictví až do poloviny října tajilo, spustil server irozhlas.cz interaktivní aplikaci, na níž se každý může seznámit s výsledky testování v jednotlivých obcích i okresech.
Připomeňme si: takto vypadá datová žurnalistika, kterou soukromá média nebyla schopna zaplatit, takže musela hledat azyl v médiích veřejné služby.
x x x
K mým spekulacím - viz předešlý text - o tom, kdo prásknul Prymulu v restauraci Rio´s, přidávám jednu od Ondřeje Neffa s titulkem "Nápady čtenáře detektivek".
Někdo to ale napráskat musel. Docent Tomáš Lebeda nabízí teorii, že to mohla být past na Prymulu. Kdopak by ji ale nastražil? Nabídnu nápad: Prymula je Zemanův člověk. Zeman nechce šéfa BIS Koudelku povýšit na generála. Jestli se takových schůzek v Rio’s koná víc, tak BIS…"

DODATEK 27.10.: Na tuto konspirační notu hraje i včerejší Respekt, v němž se Marek Švehla ptá: "Nevylákal plukovníka do hospody Babiš?"

Ovšem jedno vysvětlení jsem dodatečně našel také u kanceláře Blaník.

x x x
Premiér Babiš si pro své nedělní "Čau lidi" oblékl sako a posadil se do kanceláře s vlajkami. V pozadí jeho upozorňování na vážnost situace, vážného varování (když se situace nezmění, přitvrdíme) a výzev k disciplině a odpovědnosti se vine jedno téma: děláme opatření, ale vy je neposloucháte. Můžete si za to sami.
x x x
Jeden střípek z prezidentské kampaně v USA: Když minulý čtvrtek zasedal justiční výbor Senátu k nominaci Amy Coney Barretové do Nejvyššího soudu (za nepřítomnosti senátorů za Demokratickou stranu), jedním z bodů programu bylo předvolání Jacka Dorseyho (Twitter) a Marka Zuckerberga (Facebook) kvůli moderování obsahu na jejich sociálních sítích, které prý zasahuje a ovlivňuje volební proces. Schváleno všemi přítomnými hlasy.

DODATEK 27.10.:Dorsey a Zuckerberg přijdou do Senátu vypovídat 17. listopadu.

Na snahu diskreditovat sociální sítě upozornila televize CNN.
Vzhledem k tomu, že přes 40 procent voličů (cca 59 milionů) využilo možnost předčasného hlasování, tyhle hrátky a vůbec poslední týden kampaně budou mít podle analytiků na výsledek volby jen malý vliv.

| nahoru |

24. 10. 2020
Twitterový účet Romana Prymuly a jeho falešné profilyKe včerejšímu dni, který se pod heslem "Prymula v kapitule" zapíše do dějin české politiky a médií, jen dvě okrajové poznámky týkající se médií:

Server Seznam (Jiří Kubík) mě seznámil s člověkem (Marek Hanč), který za Babišovy peníze měl pomáhat Romanu Prymulovi v komunikaci. Zřejmě to byl on, kdo obsluhoval jeho twitterový účet, který již dva dny mlčí, a který má mnoho fakeových klonů (viz obrázek ke kliknutí). Jestliže byl Hanč Prymulův mediální poradce, pak šeredně zklamal, když nezabránil Prymulovi poskytout rozhovor Respektu, který se lišil od následného oficiálního prohlášení.

Snad se někdy dozvíme, kdo dal fotografům Blesku Martinu Hyklovi a Marku Pátkovi tip ke sledování zastrčené restaurace na Vyšehradě. Vyrojily se četné spekulace, takže snad nepochybím, když k nim přidám své hypotézy.

 • Heslo: Prymula nám zavedl roušky a různá omezení, tak se podíváme, jak je on sám dodržuje. Začíná průběžné sledování Prymuly. Běžná praxe bulváru na celém světě. (Pamatuji, jak v Nizozemsku kdysi zpřísnili rychlostní limity na silnicích, novináři pak okamžitě začali sledovat auta politiků, kteří pro změnu hlasovali). Nejméně konspirační varianta.
 • Anonymního návštěvníka vyšehradských sadů naštvalo, že auta papalášů jezdí tam, kde má právo jen dopravní obsluha. Zavolal do Blesku. Možná si za tip nechal zaplatit.
 • Návštěvu "kapitulní" restaurace práskl někdo z obsluhy, který si chtěl přivydělat. (Takový případ stál za jedním polským skandálem, když obsluha restaurace odposlouchávala o své vlastní vůli VIP hosty a pak ty odposlechy nabízela politikům a redakcím)
 • Tip přišel z politických a obchodních kruhů. Nejvíce konspirační varianta.

  Dále bych se někdy rád dozvěděl pozadí strategie zveřejnění aféry, kterou Blesk vypustil až v pátek, a nikoli ve čtvrtek, bezprostředně po středečním odhalení. Zde mám jen dvě varianty:

 • Blesk si šetřil sólokpara až do tištěného vydání, které se bude lépe prodávat, a přinese více peněz. Nekonspirační varianta.
 • Šéfredaktor konzultoval zveřejnění aféry s vydavatelem, aby si ho (CNC - Křetínský a spol.) nenahněval. Konspirační varianta.
  x x x
  Do čtenářského deníčku (vlevo nahoře) jsem si přidal několik nových odkazů.

  | nahoru |

  23. 10. 2020
  Kronika koronaviru: Denní počet nově pozitivních na Covid-19 již tři dny atakuje patnáctitisícovou hranici. Česko je dnes na prvním místě v rychlosti šíření infekce. Počet zemřelých za den překročil stovku. V pražské letňanské hale vojáci budují lůžkovou kapacitu pro pět set pacientů. Covidem-19 se nakazil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček.

  Vláda na vývoj reagovala dalším zpřísněním mimořádných opatření, nejprve povinným nošením roušek ve veřejném zalidněném prostoru, od čtvrtka zákazem volného pohybu osob, čímž jsme se dostali do stavu, který tady byl v březnu se zavřenými obchody a službami, s tím rozdílem, že tehdy se lidé více báli a byli disciplinovanější.

  x x x
  Dnes ráno vybuchla mediální bomba reportáží Blesku o středeční návštěvě ministra zdravotnictví Romana Prymuly v restauraci na Vyšehradě, která by oficiálně měla podávat pokrmy jen přes okénko.
  Zda tato aféra bude nejen mediální, ale i politická, se uvidí v příštích hodinách a dnech. Už se začaly objevovat výzvy k rezignaci na ministerské křeslo.
  Jsem zvědav, jak tuto aféru Roman Prymula ustojí, zatím (9:30 ráno) jeho twitterový účet mlčí.

  AKTUALIZACE 11:10: Babiš v televizi: "Naše vláda si nemůže dovolit tratit další důvěru!" Ministr Prymula končí!!!.

  x x x
  Včera dopoledne vystoupil na tiskové konferenci vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář, aby oznámil, že ústavní akt 28. října je odložen, a že se bude konat příští rok. "Seznam těch, kterým bylo státní vyznamenání uděleno nebo propůjčeno, bude zveřejněn 28. října ve 20:00 hodin na stránkách Pražského hradu."
  x x x
  V USA proběhla druhá a závěrečná debata prezidentských kandidátů Trump - Biden. Jako obvykle, nejlepší informaci o tom, jak proběhla, jsem získal ze záznamu parlamentního kanálu C-SPAN (zachycuje dění před i po debatě).
  CNN Prima News vysílala z noční debaty přímý přenos a k ránu vysílala záznam, ČT ráno ve Studiu 6 vysílala ukázky doplněné komentářem zpravodaje Miřejovského.

  Obecně se má za to - a já se k tomu názoru přikláním - že tuhle debatu Trump vyhrál. A tak se nebudu divit, kdyby (byť bych si přál opak) se stal Trump znovu prezidentem, jak to předpověděl nedávno Dušan Neumann v rozhovoru pro ČRo Plus, který na závěr opustil svůj nadhled politického komentátora a dopustil se osobního názoru o situaci, v níž dnes střet dvou Amerik reprezentují "jeden magor a jeden senilní člověk."

  | nahoru |

  19. 10. 2020
  Někdy bych měl asi začít slovy: Můj deníčku. Protože tahle stránka už dávno nemá nějakou významnou zpravodajskou hodnotu, tj. nepřináší v podstatě nic nového, co by si internetový čtenář nemohl přečíst jinde. A tak hlavní funkcí Louče zústává: být záznamem některých událostí především z pohledu mediální reflexe, a také archivem, jenž uchovává odkazy na primární zdroje a prameny, které nejsou poznamenány deformacemi následujících interpretací. Takže opět se zpožděním.
  x x x
  Pátek 16. října: Prezident republiky se opět obrátil k národu projevem, v němž podpořil vládu, vyzval k odpovědnosti a disciplině a negativně se vymezil vůči rouškařům. Někteří politici i tento konsensuální projev kritizovali.
  x x x
  Vydáním knihy Pandemie autorů Vojtěch Gibiše (televize Seznam) a Michala Kubala (ČT) byla odhalena postava člověka, který letos v březnu navrhl vládě, že by bylo dobré něco proti hrozící epidemii nového koronaviru podniknout.
  Byl to bývalý ředitel České pojišťovny Pavel Řehák, jehož matematický model převedený do excelové tabulky přesvědčil premiéra Babiše (neboť čísla jsou jeho doménou), aby se zavřely školy, 15. března se vyhlásil zákaz volného pohybu osob a později také nouzový stav.
  Web Seznam některé příběhy zaznamenané v knize průběžně uveřejňuje.
  x x x
  Vývoj epidemie je samozřejmě i nadále top tématem médií a titulních stránek. Denní desetitisícové přírůstky se zřejmě stanou v příštích týdnech normalitou. Kapacita nemocnic se začíná naplňovat dle předpovědí.
  Sledovanost zpravodajství se zvyšuje (share ČT24 7,07%, CNN Prima News 0,57%). CNN Prima News sice celkově pokulhává za ČT24, ale mám pocit, že v soutěži nedělních debat to ČT - co do skladby hostů a přitažlivosti témat - občas prohrává.
  Ovšem obchodní politika kanálu CNN Prima News je brutální - dvacet minut reklam mezi dvěma včerejšími díly Partie (v časech od 11:45 do 12:00 a pak ještě před druhým dílem po zprávách 12:00), to snad raději OVM.
  x x x
  Staroměstské náměstí 18.10.2020 foto: Eugen KuklaMediální událostí byla včerejší antirouškařská "Demonstrace za práva a svobodu občanů v době korona krize" (oficiální název svolavatele) na Staroměstském náměstí organizovaná HON, což jest zkratka Hnutí Občanské Nespokojenosti, které se ovšem deklaruje jednou jako spolek, jindy jako iniciativa.
  Marně jsem hledal jeho registraci ve Veřejném rejstříku nebo v seznamu politických hnutí; HON není nikde registrován, vše je založeno na facebookovém profilu a na organizátorovi (svolavateli) akcí Ivanu Sochorovi.

  Ivan Sochor, vnuk Antonína Sochora, na FB představen jako "předseda spolku ve společnosti Občanský spolek Hnutí Občanské nespokojenosti", je podle mého názoru člověkem, který si své životní neúspěchy kompenzuje politikou, a jehož hlavním cílem je vlastní sebeprezentace - což prokázal i v projevu na demonstraci (záznamu od 41 minuty).

  Skladba řečníků byla skutečně pestrá, vedle příspěvků, které měly alespoň jakous takous hlavu i patu, se zde vykecávali i někteří nadávači a mimoňové, nehledě na část publika, které hned od začátku hučením dávala najevo, proč sem přišla - poprat se s policajty.
  Proto se hooligans odmítli rozejít a čekali na rozbušku, která ve vypjaté atmosféře zákonitě musela přijít.

  Průběh demonstrace byl ke zhlédnutí na televizi Raptor (u tribuny, jsou zde dobře slyšet projevy), na serveru Aktuálně.cz a také na Seznamu TV (nejdelší, přes 3 hodiny).
  Což nebránilo některým řečníkům na demonstraci tvrdit, že svoboda projevu je u nás v ohrožení, a že jejich názory jsou potlačovány.

  x x x
  Ministryni Maláčové ujela pusa a o svém vládním šéfovi mezi řečí utrousila: "To je bordel, co ten Babiš udělal. A teďkon to všichni musíme slíznout. To je debil, pardon, s prominutím..."
  Vše odchyceno televizní kamerou mimo obraz po natáčení a zveřejněno v pořadu České televize 168 hodin.

  K tomu mohu jen zopakovat, co jsem napsal před jedenácti lety k případu "prezidentské rozcvičky" premiéra Klause (prezident před natáčením novoročního projevu se rozhýbával, pořad 168 hodin natočenou třicetisekundovou pasáž ozvučil Radeckého pochodem): "...byla to věc hodná bulváru a nikoli veřejnoprávní televize..."
  Podle mého názoru novinářská etika, o níž celou knihu sepsal Václav Moravec, zde opět dostala na frak.

  x x x
  Nedá mi, abych sem neumístil odkaz na přehled některých vyjádření ke Covidu-19 ve facebookovém fotoalbu "Jak se to mohlo stát?"

  | nahoru |

  15. 10. 2020
  Kronika koronaviru: Včerejší čísla opět rekordní, jak v počtu testů (30 894), tak v počtu nakažených osob (9 544).

  Na sociálních sítích se hodně debatuje o televizním vystoupení ministra zdravotnictví Romana Prymuly k národu v úterý 13. září, v němž ministr vysvětloval mimořádná opatření a vyzval k solidaritě.
  Ohlas je většinově kladný, ale obrazové vyznění - osoby ředitelů nemocnic v pozadí, všichni v tmavém, chodba tmavá - označil kdosi za "mordorovou ponurost" jiný za "scénu z krematoria."
  Za příklad hodný následování je pak dávána komunikace německé epidemiologické superstar Christiana Drostena, který týden co týden komunikuje s veřejností v podcastech šířených veřejnoprávní stanicí NDR.

  x x x
  Ministr zdravotnictví Roman Prymula se rozhodl, že bude komunikovat s veřejností přes Twitter.
  Během několika dnů získal přes 40 tisíc sledujících. Jeho nedávný třívteřinový vzkaz svědčí o tom, že dobře zná své pappenheimské, kteří klikají na odkazy jen občas, a do minuty z něj utíkají, zvláště když jsou TL;NR.
  x x x
  Tuhle zkratku TL;NR - "too long, not read" - jsem si dal do záhlaví nové rubriky Louče "Čtenářský deníček", kterou jsem otevřel včera jako svoji další pomůcku proti zapomínání zajímavých textů. K prokliknutí vlevo nahoře (nebo jsem to měl umístit pro některé lidi "vlevo dole"?).
  x x x
  Tento týden skupina PPF oficiálně převzala společnost CME s televizními stanicemi v Česku, Slovensku, Slovinsku, Rumunsku a Bulharsku. Již jednou byla PPF vlastníkem televize Nova, když ji v létě 2002 převzala od Šmejce a pak v roce 2004 se ziskem prodala zpátky Ronaldu Lauderovi. Tentokráte PPF vlastní celou CME, kterou chce propojit se svým telekomunikčním byznysem.

  Novým šéfem CME se stal Didier Stoessel, který dohlédne na všechny televize s výjimkou Bulharska, kde se stal šéfem někdejší vrcholový manažer Primy Luboš Jetmar. Vysvětluji si to tím, že pan Stoessel přenechal komunikaci s bulharskými úřady (PPF zde měla problémy) někomu, kdo umí azbuku. Hle, k čemu může být dobrá znalost ruštiny.

  Zároveň tento týden zmizela CME z americké i pražské burzy, přestala se zde obchodovat. Když jsem před dvaceti lety komentoval události na Nově, úřad dohledu nad kapitálovým trhem sec.gov byl pro mne užitečným zdrojem průběžných informací. Nyní se celá CME včetně Novy ponoří do anonymní temnoty ozářené jen jednou za rok výroční zprávou.

  x x x
  Nebýt odkazu na Haló noviny a jejich literární přílohu, nedozvěděl bych se, že Petr Žantovský vydal knihu básní Never more. Z ukázek jsem pochopil, že se Petr inspiroval u Karla Sýse s jeho kombinací pokusu o poetické vidění světa se znechucením nad současnou dobou.
  Nechal bych tuto událost bez povšimnutí, kdybych mne nepřemohla ješitnost. Neboť se mohu pochlubit tím, že i já už před dávnými léty jsem se stal inspirací tehdy utajeného básníka, který na webu virtually.cz ve verších reagoval na moji glosu na Louči.
  x x x
  Prezidentská kampaň v USA má nové téma: článek v The New York Post o kšeftech Bidenova syna na základě informací dodaných opravářem počítačů z Delaware.
  Tahle aféra, která nemá daleko k účelové fake news předvolební kampaně, se zapíše do historie médií tím, že Twitter zablokoval až do konečného prověření textu odkaz na tento článek.
  Totéž učinil na Trumpově účtu, který s odkazem na článek reagoval slovy "Biden is a liar". Proč se tak stalo, Twitter vysvětluje zde.

  | nahoru |

  13. 10. 2020
  deníky 13.10.2020Kronika koronaviru: Včerejší breaking news: Nová mimořádná opatření, vláda říká: máme poslední šanci.

  Zavřené všechny školy (některé výjimky viz manuál Ministerstva školství) do 3. listopadu, zavřené hospody, zákaz pití alkoholu na veřejnosti, roušky na nástupištích, sdružování do šesti osob. To vše od zítřejšího rána.

  Zpožděná vládní tiskovka (ohlášena na 20:00, byla o dvě hodiny později) ke zhlédnutí zde.

  Kdo nemá náladu trávit hodinu u počítače, rozhodnutí vlády k přečtení v tiskové zprávě zde nebo přímo v originálním dokumentu.

  Komentáře obstarávají sociální sítě, lépe řečeno jejich bubliny.

  | nahoru |

  11. 10. 2020
  Počet nakažených Covidem 9.10.2020 Epidemie Covid-19 nabrala sílu, která Česko dostala na čelo žebříčku největšího šíření koronaviru - v poměru k počtu obyvatel - na světě. Kolem čísla 8615 nově nakažených v pátek 9. října se odehrála smršť mediálních reakcí, které navazovaly na balík mimořádných krizových opatření schválených vládou ve čtvrtek 8. října.

  Na dva týdny se zakazují téměř veškeré volnočasové aktivity, návštěvy divadel, kin, ba i bohoslužby, přestane se hrát fotbalová liga, vysoké školy přejdou na distanční vzdělávání, totéž i u škol druhého stupně, u nichž se distance a prezence bude střídat po týdnech - viz tisková zpráva Ministerstva zdravotnictví.
  Aby toho nebylo málo, zítra Bezpečnostní rada státu má rozhodnout o dalším omezení, nemající daleko k lockdownu.

  x x x
  Poté, co se sjednotila vláda a opozice v názoru, že situace je vážná, a dokonce někdejší "rozvolňovači" z řad vládních i opozičních politiků dnes vyzývají občany, aby vládu uposlechli, média i nadále pokračují ve své rutině, při níž vedle sebe, bez vlastního stanoviska, dávají hlas rouškařům i antirouškařům, publikují souhlasná i pochybovačná stanoviska k opatřením vlády, doprovázená nářky těch, které tato opatření postihnou.

  Příkladem budiž publicistika CNN Prima News, která na jedné straně v sobotu poskytne prostor parazitologovi Jaroslavu Flegrovi s jeho katastrofickými předpověďmi, a o den později do nedělní Partie pozve lékaře psychosomatika Jana Hnízdila, jenž zpochybňuje výsledky testování a statistiky zemřelých, a tvrdí, že se kolem věci dělá zbytečný humbuk.

  Kromě toho mi vadí, že novináři neustále a trvale v rozhovorech sledují linku "kdo za to může", jakoby za Covid-19 a jeho druhou vlnu, mohla výhradně vláda a premiér, který se politikou marketingového podbízení náladám voličského davu znemožnil.
  Tímto způsobem média pomáhají u lidí vytvářet dojem, že nebýt selhání vlády, žádný Covid-19 by tady nebyl, jakoby druhá vlna neudeřila teď na podzim i na jiné státy.
  Nepřímo tím zbavují odpovědnosti lidi, kteří se při společné obraně proti epidemii v zájmu celku odmítají v čemkoli omezit, nejsou ochotni podstoupit i drobná nepohodlí - viz antirouškaři, a naopak vyžadují od státu, aby jim všechny ztráty způsobené epidemií zaplatil.
  Někdo by měl lidem vysvětlit, že řada věcí už nebude jako dřív, a že stát jsou také oni, a že je také na nich, jak se s krizovou situací srovnají. Když se k tomu politici nemají, měla by je přitlačit média.

  x x x
  V této souvislosti mě zaujal páteční rozhovor s bývalým ministrem financí Ivanem Pilným, který je dnes zastupitelem v pražském magistrátu.
  Kromě jiného zde uvedl, že v Praze funguje 1600 průvodců, kteří už nikdy v tomto množství nebudou potřeba, a že je třeba zapomenout na dva a půl milionu zahraničních turistů, kteří se do Prahy jen tak nevrátí, takže o práci tu přijde 40 tisíc lidí.
  Ti všichni dnes natahují ruku, aby jim stát pomohl a stát jim to slibuje.
  Podle Pilného se však věc nevyřeší tím, "že budu prodlužovat tuhletu pomoc, to se vyřeší tím, že těm lidem prostě najdu práci (...) stát udělal to, že drží umělou zaměstnanost (...) tady se drží 700 000 pracovních míst, z nichž polovina už vůbec neexistuje, my dotujeme pracovní místa, která už nejsou a ty samozřejmě pak chybí potom na pracovním trhu," odkud vymizeli zahraniční zaměstanci.
  x x x
  Ze záplavy rozhovorů, komentářů a stanovisek, které na současnou krizovou situaci reagovaly, vybírám odkaz na sobotní rozhovor ministra vnitra Jana Hamáčka v deníku Právo ("hrozí kolaps zdravotnictví. Reálně hrozí Itálie, hrozí New York. Chápu, že vláda v některých věcech dělá chyby, špatně komunikuje, ale to gros je naprosto jasné: pokud to neuděláme, budou v ulicích mrazáky na mrtvoly.")
  x x x
  Před dvěma týdny jsem konstatoval, že prezident Miloš Zeman se umírnil, když od loňského roku v rozhovorech verbálně nenapadl žádného novináře.
  Vynahradil si to tento víkend, když v sobotu poskytl rozhovor redakci MF Dnes a o den později, v neděli pohovořil s redaktorkou Blesku.
  Opět jsme se mohli dozvědět, že "většina českých novinářů jsou pitomci," nebo že "Senát je obecně vzato zbytečná instituce" a Mikuláš Minář je "užitečný idiot."
  Podle prezidenta stále není jasno, jak proběhne oslava státního svátku 28. října a za jakých okolností převezmou ocenění plánované čtyři desítky vyznamenaných.
  DODATEK 12.10.: Jindřich Šídlo provedl analýzu Zemanových projevů s titulkem "Prezident se rozhodl definitivně zničit stát."
  x x x
  Druhé kolo senátních voleb (účast 16,7% voličů) skončilo vítězstvím kandidátů STAN a debaklem kandidátů ČSSD. Hnutí ANO z několika kandidátů ve druhém kole vytěžilo jen jednoho senátora.
  Nyní se očekává, zda se výsledky voleb promítnou do střídání stráží v čele Senátu - předsedu Miloše Vystrčila (ODS) by mohl nahradit někdo od Starostů.
  x x x
  ČT24, která zorganizovala sobotní povolební tiskovku Andreje Babiše v průhonické tělocvičně, se nakonec dočkala tiskovky ke koronaviru, neboť premiér dával okázale najevo, že ho výsledky senátních voleb příliš nezajímají.
  Na twitteru se následně rozvinula debata, proč o tiskovce nebyli předem informováni někteří novináři.
  x x x
  Americký prezident Donald Trump se z Covidu-19 údajně uzdravil, další debaty s protikandidátem Bidenem nebudou.
  Jejich první a poslední debatu sledovalo 73 milionů diváků. Parodie této debaty v pořadu Saturday Night Live na YouTube nasbírala 22,3 miliony zhlédnutí. A pak, že sociální sítě nemohou konkurovat televizi.

  Viceprezidentská čtvrteční debata mezi Mikem Pencem a Kamalou Harrisovou proběhla bez skákání do řeči a vyznačovala se tím, že oba diskutující téměř zásadně a důsledně neodpovídali na položené otázky, a do odpovědí vkládali svoje předem naučené monology.

  x x x
  Jiří Sobota v Respektu naletěl satirickému tweetu parodujícímu Trumpův projev po návratu z nemocnice. Vymyšlená věta "Testovali mi DNA a zjistili, že je to USA" se dokonce dostala do titulku jeho článku, který byl sice později opraven a titulek změněn, ten však nevymizel z jeho webové adresy https://www.respekt.cz/agenda/testovali-mi-dna-a-zjistili-ze-je-to-usa-donald-trump-bojuje-o-preziti.
  Jeden z další příkladů porušení zásady, o níž jsem nedávno psal do Mediažurnálu: zdroje je třeba neustále prověřovat.
  x x x
  Pandemie Covid-19 zatlačuje do pozadí zájmu médií jiné důležité události. Tak například ve čtvrtek a v pátek 15.-16. října se koná summit EU. Předpokládalo se, že tato Evropská rada projedná či schválí konečné znění smlouvy mezi Velkou Británii a EU o vztazích po odchodu VB z Unie od 1. ledna 2021. Jak to vypadá, termín dohody o brexitu se bude prodlužovat.

  | nahoru |

  5. 10. 2020
  Sečteno a podtrženo - volby ve dnech 2.-3. října do krajských zastupitelstev jsou za námi; ty senátní budou mít ještě druhé kolo. Účast voličů 37,95% a 36,74 % (Senát), tedy celkově bídná, ale ve srovnání s předchozími krajskými volbami (34,57%) přece jen mírný nárůst.

  Hnutí ANO 2011 se stále drží na čele (21,83%), ale nepsaným vítězem voleb jsou Piráti (v roce 2016 1,74% a tři mandáty, nyní 12,03% a 91 mandátů).
  ČSSD a KSČM nepřekonaly pětiprocentní hranici nejen celkově, ale i v některých jednotlivých obvodech; ČSSD se tak nedostala do scrutinia a k rozdělování mandátů v šesti ze třinácti krajů. Jestliže příspěvek na mandát člena zastupitelstva kraje činí ročně 250000 Kč, pak výpadek v rozpočtu ČSSD 24 milionů Kč ročně (v roce 2016 125 mandátů - 31 250 000 Kč, nyní 28 mandátů - 7 000 000 Kč), je dosti citelný.

  Na média a ČT si tentokráte nejvíce stěžoval Andrej Babiš, jehož Čau lidi přepsaly Parlamentní listy do textové podoby. Podle Petra Honzejka Babiš "zparoubkovatěl".

  x x x
  První kolo voleb senátorů ve 27 obvodech přineslo jen v jednom případě vítěze s více než 50ti procenty (obvod Děčín), jinak se bude rozhodovat v druhém kole.
  Ponecháme-li stranou neúspěch různých "mediálních lidí" (např. Petr Žantovský, Vítězslav Jandák, nebo Vladimír Železný s pouhými 868 hlasy - před 18ti lety jich na Znojemsku nasbíral dvacetkrát více), pak nejvíce zaujaly souboje ve třech pražských obvodech.

  Ve volebním obvodu v Praze 5, v jehož voličském seznamu je i současný prezident, ze tří silných kandidátů (Michael Žantovský, Václav Láska a motolský ředitel Miloslav Ludvík), postoupili první dva, z nichž toho prvního kdysi Zeman nazval "zkurveným trpaslíkem skútrem" a ten druhý jako senátor podal na Zemana ústavní žalobu. Není divu, že prezident v nedělním rozhovoru pro televizi Prima oznámil, že druhé kolo senátních voleb ve svém volebním obvodu vypustí.

  x x x
  CNN Prima News se při volbách pustila do soutěže s volebním studiem České televize, když také v sobotu odpoledne spustila svůj speciál Volby 2000. Volební studio ČT moderované Michalem Kubalem sledovalo v průměru 300 tisíc diváků. Kolik diváků přitáhla Tereza Tománková na Primě, zatím není známo. Určitě to bude méně než v ČT.
  x x x
  V této souvislosti mne zaujala zpráva z Velké Británie, kde vedle dvou dominantních televizních zpravodajských kanálů BBC News a Sky News má od příštího roku vysílat další zpravodajský kanál GB News financovaný mediální společností Discovery.
  V jeho čele má být top moderátor BBC Andrew Neil, směřující v názorech spíše do prava, který BBC opouští. Podle prvních komentářů GB News svoji šanci vidí v tzv. "opinion-driven news" a v "opinion journalism" tedy v žurnalistice, která respektuje fakta, ale má na ně kvalifikovaný názor, který chybí v jiných médiích, což jest model, který má v USA komerční úspěch.

  Možná, že pro zpravodajský kanál CNN Prima News, který zatím marně bojuje o desetinky procenta sledovanosti v soupeření s ČT24, by jisté názorové vyhranění v této soutěži pomohlo. CNN Prima News nikdy nebude mít tolik prostředků pro zpravodajství jako ČT24, ovšem kdyby měla respektované novinářské profesionály typu Andrew Neila, mohla by si ve sledovanosti polepšit.

  Jakou sílu má osobnost moderátora na televizní obrazovce, svědčí sledovanost sobotní reprízy silvestrovské Šípovy Všechnopárty, která získala na ČT více diváků (763 000) než výpravná show Tvoje tvář má známý hlas v televizi Nova (749 000 diváků). Na tom nic nemění fakt, že Všechnopárty byla kratší a na Šípově vítězství se podíleli hlavně diváci v důchodovém věku.

  x x x
  Americký prezident Donald Trump onemocněl Covidem-19. První rychlé testy prý cosi naznačovaly už ve středu 30. září. Ve čtvrtek 1. října se diagnóza potvrdila a v pátek 2. října byl Trump převezen do vojenské nemocnice, odkud se snaží přesvědčit veřejnost, že je stále fit (na Twitteru i v projíždějící limuzíně)

  | nahoru |


  | starší aktuality | novější aktuality |

  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

  Copyright © Milan Šmíd

  NAVRCHOLU.cz