Aktuality Louče
320
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 9. 2018 ARCHIV     TÉMATA
25. 9. 2018
Kauza syrští sirotci se rozvinula do nevídaných rozměrů, téměř každý se vyjadřoval. Připomínám: vznikla na internetových serverech (Hlídací pes, Parlamentní listy) a sociálních sítích kolem 18. září. Do tradičních médií se dostala až v sobotu 22. září po rozhovoru premiéra s Právem. Teprve pak se do toho zapojili politici.
Taková je dnes síla internetu a sociálních sítí. Pozici premiéra komentoval Jan Palička titulkem "Andrej Babiš - muž, který skočil na špek. Dvakrát."
x x x
Tím druhým špekem byl komentář v LN Taťjany Horákové, ředitelky Mezinárodního dětského kříže, instituce, kterou nikdo nezná, osoby, kterou nikdo neviděl.
Text komentáře, jenž hájí premiéra Babiše, se dostal do Lidových novin z Úřadu vlády, kam byl původně zaslán. LN sice komentář z webu rychle stáhly a jejich šéfredaktor se omluvil, ale důkaz o služebnosti Babišových médií byl na světě, což vedlo Petru Procházkovou, že z redakce odešla.. Těch odchodů z Mafry je však i bez tohoto podnětu více: Vojtěch Gibiš, Šárka Kabátová, další prý budou následovat.
x x x
Volební výbor Sněmovny navrhl jako kandidáta na členství v Radě pro R a TV vysílání Petra Štěpánka. Své zkušenosti s jeho aktivitami v RRTV (1994-2003) a v Radě ČTÚ (2006-2011), jsem shrnul v bilančním příspěvku "Moje dotýkání a potýkání s Petrem Štěpánkem".
x x x
Při návštěvě prezidenta Miloše Zemana v SRN (19.-21.9.) jsem porovnával pečlivě připravený a promyšlený projev německého prezidenta s výstupy Miloše Zemana z návštěvy, například z tiskové konference. Není divu, že Angele Merkelové nestála Zemanova návštěva ani za drobnou noticku na její webové stránce.
Pochybení zpravodaje ČRo Pavla Poláka na Facebooku jsem podrobně zdokumentoval, což Jindřich Šídlo na twitteru komentoval slovy: "mně se to "líbí" jako vyvrácení oblíbené teze, že snad existuje něco jako "soukromý účet" novináře."
x x x
Po seznámení s kauzou Kazma vs. Leoš Mareš ve videu na stream.cz zveřejněném 19. září jsem zjistil, jak jsem generačně zcela mimo. Vůbec jsem nezaregistroval, že v květnu vypukla válka mezi Leošem Marešem a Kamilem Bartoškem alias Kazmou ve věci podrazu a prohrané sázky, kterou sledovaly na Instagramu statisíce lidí.

Podobně jako u zdůvodnění podfuku se skrytou kamerou při natáčení programu televize Prima "Prostřeno" (pomoc lidem s Touretteovým syndromem), také v tomto případě se Kazma zaštítil konáním dobra - akcí 1/10 upozorňující na to, že jen jeden z deseti řidičů zastaví u nehody.
Aby toho dobra nebylo málo, natočil se také klip s názvem Cizí zeď zaměřený proti nenávistným příspěvkům na sociálních sítích s refrénem: "Rádi píšem na cizí zeď a další jed plodí další jed. A to, že každý může mít svůj hlas, neznamená, že musíš soudit nás."

x x x
V této souvislosti byl pro mne dnes (na konferenci RRTV Mediální reflexe) objevem web zvolsi.info připravený skupinou studentů Masarykovy univerzity v Brně jako projekt podporující mediální gramotnost. Užitečný je zvláště Surfařův průvodce po internetu, který "čtenářům poslouží jako jednoduchý návod, jak se ve světě médií nenechat vodit za nos a nevěřit koninám". (citace z webu)
Asi doporučím svým vnukům.

| nahoru |

18. 9. 2018
Stručná bilance po návratu z dovolené.
Mediálním tématem týdne se stali syrští sirotci. O nápadu europoslankyně Michaely Šojdrové přijmout do Česka padesátku syrských sirotků informoval Robert Břešťan na webu Hlídací pes v úterý 11. září. Téma hned druhý den rozvinuly do široka Parlamentní listy ve třech příspěvcích s četnými reakcemi politiků (zde, zde a tady).

O návrhu na přijetí sirotků se mluvilo také v pátek 14. září na senátní akci „Iniciativa lorda Dubse – inspirace pro Českou republiku?“ za přítomnosti Wintonových dětí.

Nicméně agendu internetových médií a sociálních sítí převzal mainstream až v sobotu 15. září poté, co Andrej Babiš v rozhovoru pro deník Právo prohlásil: "Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás...".
Po bouřlivé reakci, při níž hejty padaly ze všech stran (sobci, nelidové, hyeny, morální zrůdy versus velezrádci a zločinci snažící se zničit český národ) zatím kauza vyvrcholila včera v Událostech komentářích ČT24 střetem Heleny Válkové (Znáte pana premiéra, občas mluví rychleji, než myslí.... vyloženě naskočil na tu provokaci s těmi sirotky) a Michaely Šojdrové (V Řecku je 3050 nedoprovázených dětí a sirotci mezi nimi mohou být).

x x x
V médiích se také debatovalo o tom, kdo a jak hlasoval v Evropském parlamentu o Usnesení k situaci v Maďarsku. Dokument vyzývající Evropskou radu, "aby podle čl. 7 odst. 1 Smlouvy o EU rozhodla, že existuje zřejmé nebezpečí, že Maďarsko závažně poruší hodnoty, na nichž je EU založena" Evropský parlament schválil ve středu 12. září, poté co zde vystoupil také maďarský premiér Viktor Orbán.

Někteří europoslanci zvolení za ANO hlasovali proti Orbánovi, což nelibě nesl Andrej Babiš, který s Orbánem chce mít dobré vztahy.

Pro debaty o tom, kdo jak hlasoval, nezbyl médiím čas na analýzu dokumentu, který je zajímavý například v části zabývající se svobodou projevu.
Přestože usnesení má jen doporučující charakter a navzdory tomu, že i kdyby Rada přece jen spustila proceduru podle podle článku 7, tak zcela určitě na konci narazí na veto Polska či jiné visegrádské země, Maďarsko se rozhodlo podat stížnost k Soudnímu dvoru EU na neplatnost usnesení. Také o tom jsem se z médií nedozvěděl.

x x x
Facebook zablokoval poslanci Václavu Klausovi mladšímu dočasně jeho profil, což dotyčný široce okomentoval na Novinkách a také na televizi Prima v nedělní Partii.
Že je Facebook soukromým podnikem, který si může stanovit pravidla pro ty, co jej chtějí používat, a že šíření nenávisti a označování politických oponentů nálepkou "kolaborant", je nejen proti těmto pravidlům, ale i proti elementárním zásadám slušného chování, tomu Václav Klaus mladší jaksi nechce porozumět.

| nahoru |

3. 9. 2018
V Německu to vře. Ve městě Chemnitz (Saská Kamenice - bývalý Karl-Marx-Stadt) už týden probíhají demonstrace, protesty a útoky na cizince byly zaznamenány i v jiných městech.
Vše začalo v noci na minulou neděli 26. srpna po třetí hodině, kdy tady byl ubodán německý občan Daniel Hillig (poloviční Kubánec) a ze zabití jsou obviněni dva migranti Iráčan Yousif Abdullah (23) a Syřan Alaa Sheiki (22).
Ještě v neděli došlo na ulicích Chemnitz k demonstracím a také k napadání cizinců poté, co hnutí Pro Chemnitz společně s fotbalovými rowdies Kaotic Chemnitz přes sociální sítě svolalo své příznivce. Protestovali i řadoví občané. Od té doby je situace nepřehledná a já médiím nezávidím jejich úlohu.

Čím méně prověřených informací, tím více zaručených aeronetových zpráv o teroristovi vycvičeném ISIS, o bránění dívky před znásilněním apod. Jisté je však pouze to, že zadržený Iráčan Yousif Abdullah je odmítnutým žadatelem o azyl, který už měl být odsunut, dříve trestaný kriminálník, údajně drogový dealer.
O naštvanosti některých Němců, kteří mají plné zuby dodržování právnické korektnosti, svědčí zveřejnění zatykače na Abdullaha, který přes pravicové weby vypustil do internetového prostoru soudní úředník Daniel Zabel; věc v disciplinovaném Německu nevídaná.

Do situace vstoupili politici všech stran. Jednu ze čtyř demonstrací v sobotu 1. září organizovala AfD spolu s drážďanskou Pegidou, k níž se připojili rowdies a extremisté z Pro Chemnitz (údajně 8000 lidí). Proti nim se postavili Zelení, Die Linke (údajně 3000 lidí) a také levicoví extrémisté a anarchisti zahalení do černého.
Ultras z pravicového bloku odmítli po ukončení pochodu opustit scénu a opět došlo k násilí, tentokráte i proti místním politikům SPD a také médiím (televize MDR).
Včerejší demonstrace proběhly v klidu. Dnes tu bude koncert proti rasismu "je nás víc".

x x x
V závěru svého nedávného seriálu o Německu jsem napsal: "Nikdy se nedá vyloučit situace, při níž nějaká závažná domácí krize či dramatická událost na světové scéně nezapůsobí natolik, že postupně změní nálady německých občanů, posílí u našeho souseda izolacionismus a probudí v myslích části jeho obyvatel již zapomenutý velkoněmecký nacionalismus." Nechci vidět věci černě, ale kdo ví, zda se ta situace nepřibližuje.
Zatím vše probíhá v rámci pravidel demokratického státu, násilí na ulici se omezuje na ojedinělé akce. Opět to odnášejí média, kterým lidé z Chemnitz vyčítají, že se soustřeďují na nácky a holé lebky, a protesty řadových občanů přehlížejí. Mají pravdu, ale co s tím dělat, když zpráva "listonoš pokousal psa" stále táhne víc, než když pes pokouše listonoše, a klidný demonstrant je v televizi bez šance proti útočícímu a hajlujícímu náckovi.
x x x
1. září se konalo poslední rozloučení s bývalým americkým senátorem a neúspěšným prezidentským kandidátem Johnem McCainem. Část přenášela ČT. Jak je dnes téměř pravidlem, také tady se politizovalo, a nejen americká politická scéna, ale i česká internetová agora se nemohly dohodnout na hodnocení jeho života (válečný hrdina vs. vietnamský bomber). Pohřbu se účastnili tři exprezidenti Clinton, Bush, Obama, ale McCain nechtěl, aby zde byl i ten současný Trump.
x x x
Důchodci nad 65 a studující mládež pod 26 let mají od září 75tiprocentní slevy v autobusové a železniční dopravě.
x x x
Youtuber Jirka Král ukončil svoje účinkování na YouTube.
x x x
Deník Právo se zmenšil, opustil tzv. berlínský formát 470 x 315 mm a přešel na anglosaský tabloid 430 x 280 mm (předpokládám, neměřil jsem).
x x x
Moje informační bublina je plná zpráv o přípravách Nového deníku, placeného internetového periodika, "ideologicky nepředpojatou platformu přinášející ověřené informace a souvislosti nezbytné pro otevřenou diskusi, kritické myšlení a odpovědné občanské rozhodování." Poslední zpráva: do Nového deníku přechází placený internetový projekt Petra Koubského 067.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz