Aktuality Louče
319
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 8. 2018... ARCHIV     TÉMATA
30. 8. 2018
Ačkoliv podobně jako Pavel Strnad se snažím dodržovat Zeman-detox, nelze nereagovat na včerejší projev prezidenta před českými ambasadory na MZV, v němž opět napadl novináře. Protože nechci ta slova citovat, tak alespoň dodávám odkaz na článek Hlídacího psa uvádějící některá Zemanova tvrzení na pravou míru.
x x x
Zeman-detox by si mohli dát také občas někteří publicisté z ČT. Co mám na mysli? Reportáž Davida Havlíka S Ortelem v zádech v pořadu Reportéři ČT, pro níž hlavním tématem byl postoj prezidenta Zemana k bývalé předsedkyni Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové, která je zde líčena jako kriminálnice, přestože účelovost poslední žaloby (zaměstnání exprokurátorky Renáty Vesecké odporující předpisům - chyběla sedmiletá praxe v energetice) bije do očí.
Tím nechci říci, že Alena Vitásková je čistá jako lilie, ale i neinformovaného laika snad napadne, že zřejmě někomu šlápla na kuří oko a ten jí to dnes dává "sežrat". Nemusím souhlasit s tím, jak se se svou situací AV vyrovnává (spojení s Úsvitem, akce s dezinformátorem a Ortelem), ale nevím, proč by měli novináři kopat pouze za jednu stranu neprůhledných sporů, aniž by se pokusili alespoň trochu je nestranně vysvětlit. Jenomže lákadlo "Zeman vyznamená trestně stíhanou osobu" bylo asi příliš velké.

| nahoru |

24. 8. 2018
Se zpožděním zaznamenávám:
titulní strany 22.8.2018Při pietním aktu kladení věnců a vzpomínkových projevů u příležitosti půlstoletého výročí sovětské okupace 21. srpna se pískalo a protestovalo, nejvíce proti Andreji Babišovi, ale také proti předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi. Předseda Senátu Štech zde vyzvedl význam veřejnoprávních médií.
x x x
Prezident Zeman dnes v Parlamentních listech nazval demonstranty "ubohým řvoucím stádem."
Je fakt, že při sledování přenosu jsem měl stejně trapný pocit, jako před čtyřmi lety v listopadu na Albertově. Tehdy ta ostuda měla i mezinárodní rozměr (německý prezident Gauck trefen vajíčkem).
x x x
Zároveň Miloš Zeman využil svého dvorního redaktora Radima Panenku, aby v Parlamentních listech vysvětlil, proč k výročí nepronesl žádný projev:
"Pokud jde o mě, zastávám názor, že k výročí sovětské okupace měli mluvit ti, kdo byli touto okupací postiženi. Jestli mluvili například takzvaní normalizační komunisté, tedy lidé, kteří až do roku 1989 byli členy Komunistické strany Československa, je třeba vědět, že tito členové museli schvalovat sovětskou okupaci. Je tedy poněkud bizarní, když nyní mluví proti ní. To je také důvod, proč jsem se k nim nepřidal."
x x x
Velkolepé rozhlasové a televizní speciály, jakož i on-line zpravodajství zpravodajských serverů, mi jako pamětníkovi oněch událostí nepřinesly příliš nového, s výjimkou neuvěřitelně kvalitních barevných filmových záznamů filmového amatéra Josep Maria Garcia-Planas ze srpna 1968 v Praze. Film poskytl ČT jeho syn s podmínkou, že autor nebude zmiňován jako Španěl, ale jako Katalánec. (Na záznamu ke zhlédnutí v čase 1:03 a dále.)
Jistým kladem těchto zpravodajských megaspeciálů bylo, že se ke slovu dostali také obyčejní lidé, nejen osvědčení pamětníci.
x x x
Dnes je první den, kdy tropická vedra polevila. V médiích se sčítají škody způsobené suchem.

| nahoru |

20. 8. 2018
Opět tu máme výročí srpna roku 1968 a k tomu stovky komentářů a množství "unikátních svědectví", "dosud nezveřejněných" "nově objevených" a "zatím neznámých" fotografií a faktů. Vyjadřuje se každý, kdo něco znamená. Nedá se to zvládnout, neboť každý web má svoji tematickou stránku či rubriku k roku 1968. Seznam Zprávy pojal průběh výročí jako on-line zpravodajství. Něco podobného připravuje ČRo a ČT.
x x x
Jestli mě z toho všeho něco zaujalo, pak to byly detaily schůzky sovětského velvyslance Dobrynina, který přišel 20. srpna informovat amerického prezidenta L.B. Johnsona, že SSSR obsazuje Československo.
Poměrně nové bylo pro mne i zjištění, jak vnímají tuto událost sovětští občané - čtvrtina zpovídaných považuje invazi za oprávněnou.
Marek Švehla dnes v Respektu má docela dobrou reportáž o srpnu 1968, ale kdo by chtěl vědět více, najde to ve čtyřdílném seriálu, autorem je Karel Pacner, na webu zveřejněněno v roce 2015. Díl 1, díl 2, díl 3, díl 4.
x x x
Já jsem si své odbyl už před patnácti lety. Ke svým vzpomínkám na srpen 68 jsem se vrátil vloni, když jsem své zážitky konfrontoval se vzpomínkami osoby, s níž jsem trávil večer 20. srpna.
x x x
Škoda, že některé facebookové příspěvky a diskuse se propadnou do propasti času. Mám na mysli debatu ke kritickému vyjádření Tomáše Němečka k odmítnutí Zdeňka Bakaly dostavit se před sněmovní vyšetřovací komisi, která prověřuje privatizaci těžební společnosti OKD. V diskusi na něj reagovali kromě jiných Dalibor Balšínek, Petr Honzejk, Petr Fischer. Souhlasím s Němečkem.
x x x
A kdyby někdo neměl zrovna co na práci, mohu doporučit k přečtení rozhovor s Pavlem Kosatíkem na serveru Neovlivni.cz. Vybírám:
"Jak člověk získává informace o světě? Všichni čteme, co se dá a co nás nějakým způsobem oslovuje. Ale ani ty nejserióznější zdroje, o kterých vím, bych se neodvážil považovat za něco, co pak budu reprodukovat. Vždycky to ještě ženu přes filtr živých lidí, bez toho bych nemohl být."
Kéž by se tak chovali i naši novináři.

| nahoru |

14. 8. 2018
Redaktorka Respektu Ivana Svobodová, která si to u mne rozlila, když v roce 2011 utajeným mikrofonem ve výstřihu oklamala poslance VV Škárku, přestože mu slíbila, že to bude rozhovor "off the record", čímž se zapojila do aféry, jež vedla k vládní krizi a stala se začátkem konce Víta Bárty a jeho strany Věci veřejné, si to u mne napravila novinářsky poctivou rešerší a investigací, která uvedla na pravou míru okolnosti tragedie dvou vietnamských chlapců na koupališti Lhota. Nebyla tu xeonofobie, nebyla tu liknavost, ale nedorozumění a zmatek. Očití svědci po konfrontaci s fakty, které Svobodová zjistila, museli své výpovědi korigovat. Jenomže ty už byly v původní alarmistické podobě dávno v oběhu televizního zpravodajství i sociálních sítí.
x x x
U nás padají lávky, v Itálii padají mosty. Předpokládám, že tragédie z Janova, při níž dnes spadlo sto metrů dálničního viaduktu do padesátimetrové hloubky s desítkami aut a desítkami mrtvých, se stane globální mediální událostí.
x x x
Domácím tématem se staly neziskové organizace poté, co ministryně financí Alena Schillerová (ANO) oznámila, že chce uspořit zhruba tři miliardy korun na dotacích pro organizace občanské společnosti, což následně Andrej Babiš, když ne dementoval, tak alespoň korigoval.
Jak už se stává pravidlem, debata je na webu manichejsky rozdělená, když obě znepřátelené strany nerozlišují, že jsou různé druhy neziskovek, z nichž některé si možná skutečně zaslouží nálepku "pijavice na státním rozpočtu."
Pod pojmem neziskovky se totiž schovají různé instituce, neziskovkou je Člověk v tísni, ale také Institut Václava Klause, jakož i motorkářský spolek Gryphonos, který vytáhl trestně stíhaného expolitika Nováka z basy.
K problému se ozval Šimon Pánek, jehož Člověk v tísni získává od státu 10 procent rozpočtu.
x x x
Neziskovkou je i česká pobočka Transparency International, jejíž šéf David Ondráčka tvrdí, že má důkazy o nedovoleném střetu zájmu Andreje Babiše, protože i po převedení Agrofertu do svěřeneckých fondů Babiš zůstává "konečným majitelem a beneficientem, ale zároveň i ovládající osobou.".
Získané důkazy nyní předkládá českým úřadům a chystá se je poslat i do Bruselu. Tisková zpráva Agrofertu Ondráčkovo tvrzení zpochybňuje.

| nahoru |

9. 8. 2018
Tropická vedra pokračují, tématem médií je i nebývalé sucho, nedostatek vody v řekách, požáry doma i v zahraničí.
x x x
Okurkovou sezónu, kterou - pokud nepočítáme polemiky v internetovém rybníku (antibabišovský bojkot vyhlášený zpěvákem Klusem nebo Hutkův úlet s nevkusným protest songem) - zatím oživila tragedie na jezeře Lhota (dva mrtví vietnamští chlapci), český turista zahubený žralokem v Egyptě a doznívající případ H-Systému (premiér a prezident se chtěli předvést veřejnosti jako zprostředkovatelé, ale nic z toho nebylo).
x x x
Do této "idyly" vpadla zpráva, že v neděli 5. srpna při patrole v okolí základny Bagrám v Afghánistánu sebvražedný atentátník zabil tři české vojáky. Reakce na událost byly rozmanité.
Některé shrnul v komentáři na irozhlas.cz "Přihřívání vlastní polévky v dozvuku afghánské exploze" Ondřej Konrád.
Ani KSČM ani SPD si však přes své antiNATOvské postoje netroufly tuto smrt zlehčovat.
x x x
Jak jsem slíbil, přenesl jsem do rubriky "Koho to ještě zajímá" seriál deseti článků na téma Německo a my, všechny texty jsou k dispozici také jako jediný soubor.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz