Aktuality Louče
318
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 7. 2018... ARCHIV     TÉMATA
30. 7. 2018
Dnes jsem konečně dopsal závěrečný díl seriálu "Německo a my", který jsem přednostně umístil nikoli na Louč, ale na webovou stránku blogů Aktuálně.cz, protože jsem chtěl znát reakce čtenářů. Až budu mít čas, přesunu texty na Louč a umístím je souhrnně a přehledně do rubriky "Koho to dnes ještě zajímá."
x x x
Tropická vedra pokračují, v médiích začíná okurková sezóna. Soudím tak podle rozhovoru, který v Salcburku s premiérem Andrejem Babišem natočila TV Nova. Zde je seznam položených otázek, tady premiérova reakce a doporučení.

| nahoru |

25. 7. 2018
Média mají opět o čem diskutovat: Tématem je rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci klientů H-Systému, konkrétně členů SBD Svatopluk, kteří se mají do měsíce od nabytí právní moci vystěhovat ze svých domů, aby tyto mohl konkursní správce Josef Monsport zařadit do konkursní podstaty a zpeněžit. Detaily zde.
Diskuse na sociálních sítích odrážejí rozdílnost názorů na celou kauzu.
Politici se samozřejmě naladili na populistickou notu, což Petr Honzejk komentoval na twitteru slovy: "Jenom jedna věc je horší, než že se soud v rozsudku mine s přirozeným citem pro spravedlnost. A sice, že soud začnou iniciativně opravovat politici."
Zaujal mne rovněž komentář Davida Klimeše: "Když vyšla Snyderova Tyranie, i v Česku všichni přísahali na obranu institucí demokratického právního řádu. Jakmile však soud vynese rozsudek, který se nelíbí, okamžitě obracíme, podrýváme důvěru v soudy a jsme užiteční idioti dnešních mocipánů v jejich tažení za nikoliv demokratickým, ale korporativistickým státem."
x x x
Při informování o této kauze se opět projevila bídná kvalita zpravodajství TV Prima, která ve svých Velkých zprávách - jak to u ní bývá zvykem - o případu informovala emotivně a jednostranně, aniž se pokusila složitost případu blíže vysvětlit. Že to jde i v komerční TV, prokázala Nova.
Pro Primu je asi důležitější aféra s "nácíčkem", které se věnovala opakovaně.
x x x
Dodatečně si do tohoto deníčku ukládám odkaz na rozhovor prezidenta Miloše Zemana pro ČTK z minulého týdne 18. července. Překvapila mne relativní umírněnost (s výjimkou "zalykání vzteky") a věcnost odpovědí, v nichž se objevila i tato věta: "Pane redaktore, já občas kritizuji novináře za jejich totální neinformovanost a nedělám to rád." (???)

| nahoru |

23. 7. 2018
Nelze se nezmínit o epizodě ze čtvrtka 19. července, při níž se v pořadu ČT24 Události komentáře střetly dvě interpretace událostí v USA (dozvuky helsinského summitu, kritika Donalda Trumpa) mezi bývalým prezidentovým poradcem Ladislavem Jaklem a profesorem Bostonské univerzity Igorem Lukešem.
Jaklovy názory profesora Lukeše rozhořčily natolik, že na Jakla zaútočil ad hominem ("ten pán, co má koňský ohon na hlavě... absurdní lži, které jsou vypůjčeny ze slovníku Kremlu"), takže na argumenty ad rem už nedošlo. Lukeš vcelku právem sklidil za své vystoupení kritiku z více stran.
Byl bych rád, kdyby všichni ti, kteří jednání profesora Lukeše tak vehementně odsuzují, by sáhli do svého svědomí, a zkusili se podívat do zrcadla na vlastní reakce v jiných a podobných případech. Zatímco u Lukeše bohužel na argumenty z důvodů rozčilení a časového omezení nedošlo (dá se předpokládat, že vzhledem k jeho erudici a zkušenostem z pobytu v USA, by byl schopen je dodat), u těch, co útočí na mainstreamová média a jejich novináře, argumenty většinou chybí, a zůstává jen u silných názorů a nadávek či jiných verbálních útoků.
x x x
Zaujal mě výrok jakéhosi profesora adresovaný studentům žurnalistiky citovaný na twitteru: "Jestliže někdo říká, že prší, a jiná osoba říká, že je sucho, není vaším úkolem je oba citovat. Vaším úkolem a povinností je podívat se z okna a zjistit, jaká je pravda."
Samozřejmě, že se v diskusi ozvalo: a jak to udělat s rozdílnými názory?

| nahoru |

19. 7. 2018
Poté, co americký prezident Donald Trump minulý týden navštívil summit NATO a Velkou Británii, odpočinul si ve Skotsku, vydal se v pondělí 16. července do Helsinek, kde se setkal s ruským prezidentem Vladimírem Putinem.
Pro média byla vyvrcholením tisková konference obou státníků, z níž - poměřováno kritériem diplomatické profese - ten ruský vyšel mnohem lépe než jeho americký protějšek.
Trump se později doma musel omlouvat za přeřeknutí ve věci ruského vměšování do prezidentských voleb, kterým zpochybnil práci vlastních zpravodajských služeb.
Celé jeho vystoupení je na CNN, sestřih s titulky na Facebooku, detailní popis přeřeknutí v The Guardian.
x x x
O den později Trumpův předchůdce Barack Obama promluvil v Jihoafrické republice u příležitosti stého výročí narození Nelsona Mandely na stadionu s patnáctitisícovým publikem. Projevil se zde opět jako zkušený řečník. Titulkovaný sestřih jeho úvah o politicích, médiích a demokraci stojí za čtyřminutové zhlédnutí.
Na sociálních sítích se cituje hlavně jeho výrok o poiticích, kteří lžou a dnes se za to ani nestydí. Mne však zaujaly tyto věty:
"Musíte důvěřovat faktům. Bez faktů nemůže existovat základ spolupráce. Jestliže já řeknu, že tohle je pódium a vy řeknete, že je to slon, pak se nám bude velice obtížně spolupracovat.. odmítání faktů působí proti demokracii..."
Tohle jsem nedávno zažil na vlastní kůži.
x x x
Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál následoval příkladu ministryně spravedlnosti Taťány Malé, když podal demisi poté, co se zjistilo, že svoji bakalářskou práci na Institutu mezioborových studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně z velké části opsal z jiné bakalářské práce. Mediální výstřel tentokráte pocházel z webu seznamzpravy.cz.
Komentáře mluví o akademických kostlivcích v politických skříních, a také o pračkách na levné tituly typu UJAK.
x x x
Nový deník Jána Simkaniče, o kterém jsem informoval 27. 6., se bude jmenovat Nový deník.
x x x
Abych nezapomněl: mistrem světa ve fotbale se stala Francie, která v neděli 15.7. v Moskvě porazila Chorvatsko 4:2.

| nahoru |

12. 7. 2018
Po šestnáctihodinové debatě, do níž se vešel projev prezidenta Miloše Zemana, stominutové vystoupení premiéra Babiše a trapná slovní přestřelka Kalousek/Babiš, Poslanecká sněmovna vyslovila důvěru druhé Babišově vládě v poměru 105/91 hlasů. Hlasovali všichni přítomní, nikdo neodcházel. On-line zpravodajství včetně dramatických momentů k dispozici na idnes.cz, denik.cz, novinky.cz a blesk.cz.
| nahoru |

10. 7. 2018
V posledních 24 hodinách vyvrcholily dvě mediální kauzy, z nichž jedna byla globální, druhá česká.

Světovou mediální událostí se stal případ dvanácti fotbalových dorostenců a jejich trenéra v Thajsku, kteří zůstali uvězněni v horské jeskyni poté, co přístupové cesty zalila voda monsunového deště. Stalo se 23. června. Přes týden se nevědělo, zda jsou vůbec naživu. Globální mediální kauzou se jejich příběh stal v okamžiku, když dva britští specialisté s podporou thajských potápěčů našli v pondělí 2. července všechny hochy živé (vše zaznamenáno na videu)
Dnes úspěšně skončila mezinárodní záchranná operace, všech třináct uvězněných se podařilo protáhnout zatopenými úseky a dostat je zdravé na povrch.
Jak se stalo, že právě tato lokální epizoda se stala globálním tématem, které si žádné zpravodajské médium nedovolilo ignorovat, by mohlo být docela zajímavým námětem teoretické studie nebo diplomové práce.

x x x
Ministryně spravedlnosti Taťána Malá včera nepřesvědčila na tiskové konferenci, že její pochybení při psaní diplomových prací je nevýznamnou marginální chybou. Přestože vyslovila své odhodlání nerezignovat z ministerského postu, o pár hodin později, po pohovoru s vedením ANO rezignaci podala.
V Událostech komentářích ČT24 exministryně Válková nepřímo obvinila z pádu Taťány Malé média, která mohou člověka "udělat" nebo "oddělat" (minuta 5:50 záznamu).
Svůj názor jsem kdysi vyjádřil v úvaze Mediokracie v době internetu. K tomu dodávám známé úsloví amerických novínářů: "Nechcete-li, abychom o tom psali, tak to nedělejte."
Na druhé straně Jakub Železný, který exministryni Válkové oponoval, by měl připustit, že zatímco některým lidem média nic neodpouští, jiným lidem stejné věci procházejí.
x x x
Demise se podávaly nejen v Česku. V Británii to včera zabalil ministr zahraničí Boris Johnson, pro něhož Therese Mayová "dusí sen o brexitu" tím, že v zájmu zachování ekonomických výhod je ochotna přistoupit na některá pravidla EU, včetně respektování určitých rozhodnutí Soudního dvora EU. Vládní krize na obzoru? Těsně před Trumpovou návštěvou ve VB?

| nahoru |

6. 7. 2018
Rok co rok první červencové týdny zaplňují média události, které se rok co rok opakují:
  • MFF Karlovy Vary (zítra končí),
  • Wimbledon (někdejší vítězky Kvitová a Muguruzaová vyřazeny v úvodních kolech),
  • Tour de France (zítra se rozjíždí).
    Letos k nim globálně přibylo
  • Mistrovství světa ve fotbale, tentokráte v Rusku a bez německých mistrů vyřazených ve skupině outsiderem jižní Koreou.
    x x x
    Praha ve dnech současných státních svátků zažívá hned tři mimořádné události:
  • předvčerejší koncert Rolling Stones v Letňanech (s předkapelou Pražský výběr, bez incidentů a dopravního kolapsu)
  • celosvětové setkání motorkářů Harley-Davidson (s dopravním omezením blízko Výstaviště, kde proběhnou hlavní akce, mezi něž však patří také spanilá jízda Prahou). O víkendu se Pražáci a jejich doprava mají na co těšit.
  • XVI. Všesokolský slet dokazující, že myšlenka cvičení hromadných skladeb není mrtva, zvláště na venkově (jejichž obyvatele v dresech jsem již ve středu potkával v metru) a sledovaný a přenášený Českou televizí. Přenos zachytil i pískot při vítání premiéra Babiše. Průvod Prahou s účastí cca 12 tisíc lidí se uskutečnil již v neděli 1. července.
    x x x
    Jak se dalo očekávat, jmenování nové vlády se stalo předmětem kritiky opozice i médií. Kupodivu aféra Poche ustoupila do pozadí (ministerstvo zahraničí oficiálně povede ministr vnitra Hamáček), hlavním tématem je kvalifikace a diplomové práce nové ministryně spravedlnosti Taťány Malé. Podezření z plagiátorství první zveřejnil zpravodajský web Českého rozhlasu.
    x x x
    V Německu se málem rozpadla koalice kvůli problému migrace a azylového řízení.
    O problému migrace jednal summit EU. Z jednání, které se protáhlo do noci z 28. na 29. června vyšla dohoda o změně migrační politiky, jejíž obecné závěry bude třeba naplnit konkrétním obsahem.
    x x x
    Červencem 2018 vstupuje Louč do devatenáctého ročníku. Vše už bylo řečeno v předchozích editorialech.
    Jako prázdninové čtení jsem pro její čtenáře připravil seriál textů, v nichž jsem se snažil shrnout některá historická fakta o Německu a našich vztazích, což jest téma zatížené mnoha mýty, které se často využívají v našem domácím politickém soupeření.

    | nahoru |


    | starší aktuality | novější aktuality |

    CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

    Copyright © Milan Šmíd

    NAVRCHOLU.cz