Aktuality Louče
363
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů
www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media.

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 4. 2022... ARCHIV     TÉMATA
26. 4. 2022
Událost víkendu: Emmanuel Macron zvítězil v druhém kole francouzských prezidentských voleb, když porazil Marinu le Penovou poměrem 58,54 % vs. 41,46 % odevzdaných hlasů.
x x x
Twitterovou komunitou zahýbalo odhalení anonymních účtů na Twitteru, lépe řečeno, jejich ztotožnění s konkrétními osobami v placeném článku Jakuba Zelenky "Anonymové českého Twitteru. Stopy vedou i na úřad vlády".

Populární twitterové účty jako @jietienming (Šimon Ehrlich), nebo @svedek (Vlastimil Veselý), nebo @Posledniskaut (Michal Pártl), či @dojnice (Ivan Pištora) jsem nesledoval, ale často jsem se k nim dostával přes jiné lidi z mé twitterové bubliny.

Podle Miloše Čermáka anonymní účty - byť signalizují neochotu nést odpovědnost za své názory - nevadí, zvláště když si soustavným publikováním vytvoří identitu.

x x x
Shodou okolností tato bouře ve sklenici vody se časově potkala se zprávou, že Twitter kupuje miliardář Elon Musk za 40 miliard dolarů
Jak Musk přišel ke svým miliardám, popisuje Petr Koubský v (placeném) Deníku N.
x x x
Zprávy z ukrajinského bojiště jsou stále neurčité. Obě strany pouští ven jednotlivosti, kterým můžeme a nemusíme věřit. Z ruských brífinků jsem vyčetl, kolik techniky a vojáků Rusové Ukrajincům zničili, ale když jsem se díval do mapy, abych identifikoval místa uvedených vojenských akcí, pak ruský postup ve směru zamýšlené operace - o němž asi nelze pochybovat - není příliš rychlý.
Na druhé straně podobně jako zpravodaj ČT David Borek v Rozstřelu na iDnes.cz, bohužel nesdílím slogany o vítězící Ukrajině, i když bych se rád nechal překvapit.

Nejasné je pozadí výbuchů a požárů uvnitř Ruska (ropný sklad v Brjansku), jakož i tří teroristických akcí v Podněstří (mj. zničena vysílačka šířící ruské programy). Provokace? Jako Gliwice?

x x x
Překvapilo mě, když jsem navštívil fotogalerii deníku Komersant s fotografiemi z války, z nichž některé byly pořízeny na Ukrajině (Charkov, Oděsa, zničená města a vesnice). Jak na to asi reagují ruští čtenáři? Přece ty děsivé obrazy zkázy nemohou nechat člověka klidným.

Zajímavý vhled do událostí z perspektivy neválčícího občana Ukrajiny získávám z rozhovorů a reportáží Petry Procházkové v Deníku N.
Například z rozhovoru se šéfem Státní inspekce jaderné bezpečnosti Olehem Korikovem "Vystudoval jsem ještě v sovětských dobách Obninský institut jaderné energetiky. A teď tu vidím svého bývalého spolužáka. Zapleteného do téhle… záležitosti. Samozřejmě jsme se léta neviděli, ale bylo to opravdu nepříjemné překvapení..."

Nebo ze Slavutyče blízko Černobylu, kde se Petra P. setkala s rodinou ruského jaderného fyzika Valerije Dmitrijeva (on pro Putina, syn brání Mariupol) a s jeho sousedy a kolegyní Ljanou:
„A vy víte, co to je fašismus? Tak to nám tady hrozilo,“ konstatuje (...) „Když mluvíte jen rusky a čím dál víc lidí na vás úporně, ale opravdu úporně mluví výhradně ukrajinsky, jak by vám bylo?“ projektantce zařízení pro jaderné elektrárny se lesknou oči vztekem a lítostí.

x x x
O tiskové konferenci, která se konala při návštěvě generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, který dnes jednal v Moskvě s Putinem i Lavrovem, ruské ministerstvo zahraničí publikovalo rozsáhlou informaci prezentující pouze výroky ministra Lavrova.

A tak zde chybí nejen text Guterresova vystoupení, ale i otázka indické novinářky ve věci šetření možných válečných zločinů a genocidy, a Guterresova reakce na Lavrovovy tirády:
"Ať jsou pohledy na konflikt jakékoliv, jedna věc je pravdivá a zřejmá a žádná argumentace ji nemůže změnit: Na území Ruské federace se nenacházejí žádní ukrajinští vojáci, ale na území Ukrajiny ruští vojáci jsou."

| nahoru |

22. 4. 2022
Válka na Ukrajině. Moskva včera oznámila, že kontroluje město Mariupol. Ministr obrany Šojgu o tom podal hlášení Putinovi.
Zveřejněné video vyvolalo řadu spekulací o Putinově zdravotním a psychickém stavu, když se jeho ruka po celou dobu křečovitě držela stolu.

Šojgu připustil, že v prostorách ocelárny Azovstal jsou stále ukrajinští vojáci. Odpor v Mariupolu tedy stále trvá, i když boje ustaly a Rusové chtějí obklíčené lidi izolovat a vyhladovět. Návrhy na humanitární koridory Rusko blokuje. Povolí je jen tehdy, když Ukrajinci vyvěsí bílé vlajky.

x x x
Ruská vojska rozvinula ofenzivu na celé východní frontě. Na územích okupovaných nad rámec samozvané Doněcké a Luhanské republiky se Rusové snaží zajistit si trvalou přítomnost místními referendy, které by vyjádřily přání připojit se k Rusku. Například v Chersonu.

Sebevědomé prohlášení generála Rustama Minněkajeva o ovládnutí jihu Ukrajiny citované v českých médiích, agentura TASS pro zahraničí "učesala" do méně agresivní polohy. O spojení s Podněstřím jsem tu nenašel žádnou zmínku.

x x x
Jak jsem napsal už v únoru při vypuknutí války: "Nedělám si iluze, hrubá síla asi nakonec zvítězí a Putin některé své cíle prosadí. Jak? A za jakou cenu?" Tyto otázky stále čekají na odpověď.
x x x
Oslavy 9. května v Moskvě se blíží, ruská propaganda se snaží vytvářet pozitivní a bezkonfliktní obraz vývoje událostí.
Ovšem ne vždy se jí to daří. Když Ukrajinci potopili křižník Moskva v Černém moři, ruské oficiální prameny uváděly jako příčinu: požár na lodi, výbuch munice. O ukrajinských raketách a obětech na životech žádná zmínka. Viz tato zpráva TASSu ze 14. dubna s titulkem: "Křižník Moskva se potopil při vlečení."
Teprve později vyšlo najevo, že zahynulo nejméně 40 námořníků.
x x x
Bylo by zajímavé, kdyby někdo udělal analýzu jazyka ruské propagandy.
Oficiální vojenské zprávy sdělují, že ruská armáda nezabíjí ukrajinské vojáky, tedy Ukrajince, ale "nacionalisty." Na druhé straně, je to mírný pokrok, dříve byli v některých ruských médiích likvidováni výhradně "ukrnacisté."

Nicméně i ruská propaganda i nadále zaznamenává úspěchy při udržování obrazu Ukrajiny jako neonacistické protiruské a antisovětské země. Na zpravodajském serveru voxpot.cz, provozovaném novou generací novinářů (viz reportáže Vojtěcha Boháče z Ukrajiny), je možné se dočíst, jak ruská média využívají příběh ruské bábušky, které ukrajinští vojáci pošlapali sovětskou vlajku.

x x x
CNN Prima News otevřela téma ukrajinských uprchlíků v Česku z jiné perspektivy, když někteří hejtmani upozornili na zneužívání situace ukrajinskými občany ze zakarpatské Ukrajiny a z řad nepřizpůsobivých, tj. romské populace. V Praze 9 pro takovou skupinu postavili na náměstí stan a nevědí, co s nimi.
x x x
Kronika koronaviru: O Velikonocích překročil počet zemřelých na/s Covidem číslo 40 tisíc. Nákaza ustupuje jen zvolna (včera 2164 nově prokázaných onemocnění), bez roušek je největší výskyt v Praze a okolí.
x x x
Tento týden probíhaly přijímací zkoušky na víceletá gymnázia. Zjistil jsem, že bych asi zkoušky neudělal. Ztroskotal bych například na této úloze.
Když už jsem v té osobní poloze: tento týden mi přišlo od energetiků nastavení nové zálohy na elektřinu - zvýšena o 500 Kč.
| nahoru |

11. 4. 2022
Válka na Ukrajině stále hlavním tématem médií. Zatímco zprávy z osvobozených území na západ od Kyjeva přinášejí další důkazy o civilních obětech ruských okupačních jednotek, těžiště bojů se přesunulo na východ, kde se očekává ruská ofenziva. Válka, která měla být blesková, se stává válkou opotřebovací, při níž Rusko může uplatnit svoji materiální převahu.
x x x
Otázkou je, zda materiální podpora, která ze Západu do Ukrajiny proudí, (mj. Česko tanky, Slovensko systém protivzdušné obrany S-300) bude stačit k tomu, aby Ukrajina tlak Ruska ustála.

Nakládání českých tanků se "profláklo" v médiích už v pondělí 4. dubna, televize informaci "pustily" o den později (viz Newsroom ČT24 od 17:50 minuty). Podle ruské propagandy "Češi opět dodávají tanky nacistům."

Slovenskou zásilku S-300 oznámenou 8. dubna (NATO půjčí Slovensku Patrioty) prý podle ruského ministerstva obrany 10. dubna zničila střela Kalibr, což slovenský premiér označil za lež. Ruský generální štáb zprávu dnes zopakoval. Bez důkazů, že šlo o slovenské S-300.

x x x
Lidé věří tomu, čemu chtějí věřit, i když někdy nesoulad tvrzení a reality bije do očí.
Při tom evidentní lži ruské propagandy se už vícekrát podařilo vyvrátit. Například využitím satelitních snímků z Buče. Nebo když britský reportér Sky News zahnal Putinova mluvčího Peskova do úzkých.
x x x
Pět zpravodajů České televize v pátečním speciálu ČT24 popisovalo zákulisí reportování o ukrajinském konfliktu. Kubal je sice nesporná hvězda, ale David Borek, který ho vystřídal, se mu podle mého názoru vyrovná. Jeho věcnost, která se nenechává unést emocemi, mi více vyhovuje.
CNN Prima News se rovněž snaží. Kromě nešťastného Kaisera zde excelují mladé ženy (Darja Stomatová, Hana Mikulková). Přehledy dodává Matyáš Zrno, který říká, že dobytí Maliuopolu je otázkou dní, u Chersonu však Ukrajinci stále úspěšně brání Rusům postupovat na Oděsu.
x x x
Návštěvy západoevropských politiků v Kyjevě se staly téměř rutinou: předsedkyně Evropské komise von der Leyen se slovenským premiérem Eduardem Hegerem 8. dubna, britský premiér Boris Johnson a rakouský kancléř Karl Nehammer 9. dubna.

O dva dny později, dnes 11. dubna kancléř Nehammer debatoval s Putinem v jeho sídle Novo-Ogarjovo u Moskvy bez viditelných výsledků a s poznáním, že Putin nezasedne k jednacímu stolu, dokud neskončí ofenziva příštích dnů.
Rakouský kancléř odmítl nechat se vyfotografovat s Putinem a novinářům sdělil, že jim nemůže sdělit nic optimistického. TASS vydal o setkání jen stručnou třívětou zprávu

x x x
Válka neválka, emigrační vlna, rostoucí inflace, energetická krize - nic z toho nebrání opozici, aby ve sněmovně neprovozovala své obstrukční hrátky.
Naposledy v pátek 8. dubna, kdy pod taktovkou Aleny Schillerové opozice zablokovala projednávání novely zpřísňující střet zájmů. Vyřazení interpelací z programu schůze je podle Schillerové na žalobu Ústavnímu soudu.
x x x
Kronika koronaviru. Stále mírné klesání počtu nově nakažených. Od čtvrtka respirátory ve veřejné dopravě už jen jako doporučení. Povinnost jejich nošení zůstává ve zdravotnických a sociálních zařízeních.
x x x
Málem bych zapomněl. Ve Francii se včera konalo první kolo prezidentských voleb. Vyhrál Emmanuel Macron. V druhém kolem půjde do souboje s Marine Le Penovou, která opět posílila, když jejímu konkurentovi, pravicovému extremistiovi Éricu Zemmourovi uškodilo, že tak dlouho hájil Putina (Marine Le Penová včas foto s Putinem z volebních materiálů odstranila).
x x x
Válka na Ukrajině před týdnem naopak pomohla Viktoru Orbánovi, který se vymezil proti válce a Zelenskému, což jeho straně přineslo přesvědčivě vítězství v maďarských parlamentních volbách.

Vedle toho jednomyslné znovuzvolení Petra Fialy předsedou ODS na víkendovém sněmu této strany nepřekvapilo.

| nahoru |

7. 4. 2022
Že to prezidentovi Miloši Zemanovi stále pálí, svědčí množství whataboutistických argumentů snesených na hromadu v rozhovoru pro MF Dnes při obhajobě jeho kontroverzních činů a názorových veletočů.

Co nepřekvapilo? Tradiční útok na novináře doplněný útokem na ústavní právníky (Kysela, Winter).
Co překvapilo? Že se na Zemanovu mušku dostala vedle pravicového komentátora Honzejka také levicová novinářka Perknerová. Asi tu žurnalistickou profesi bez ohledu na své politické názory dělají dobře.

x x x
manuál ruských trollů Whataboutismus (z dob studené války v Česku známý pod rčením "ale vy zase bijete černochy," dnes používaný způsobem: "ano, ale všimněte si také...") je běžnou součástí vášnivých debat.
Některé jeho prvky ve vztahu k válce na Ukrajině obsahuje dokument kolující na sociálních sítích pod hlavičkou "manuál ruského trolla" (kliknutím lze zvětšit).

Nemyslím, že uvedené argumenty používají výhradně ruští trollové. Některé z nich patří do arzenálu takzvaných "alelidí," jak je v jednom ze svých sloupků do Lidových novin ve 30. letech popsal Karel Čapek.

x x x
Po stažení ruských vojsk z okolí Kyjeva vycházejí najevo masakry civilního obyvatelstva v obci Buča, které se ruská propaganda snažila označit jako fake news, jako akci zaranžovanou po stažení ruských vojsk.
Jenomže satelitní snímky usvědčily ruskou propagandu ze lži. Ty mrtvoly tam ležely už před příchodem ukrajinských vojáků.
Ruská strana kontrovala informacemi o zabíjení ruských zajatců se záběry, o nichž informoval i The New York Times.

Propaganda jede na plné obrátky a zneužívá tísně obyčejných lidí v nouzi, jak ukazuje příběh těhotné ženy z porodnice v Mariupolu. Nejdříve údajně maskovaná herečka, pak se ukázalo, že skutečně porodila, nyní reálná osoba, kterou Rusové přinutili, aby kývla na oblíbené slovo ruské propagandy "provokace" používané při svalování vlastní viny na Ukrajinu.

Tak například před třemi nedělemi ruské ministerstvo obrany bombardování divadla v Mariupolu označilo za provokaci vojáků jednotky AZOVa, kteří prý budovu zaminovali a vyhodili do povětří.
Kdo umí rusky, nechť si to přečte na stránkách Komsomolské pravdy.

x x x
Jak to vypadá, dnes v prostředí internetu žádnou informaci nelze zlikvidovat, dá se jen omezit její šíření. Ten, kdo chce, se ke své informaci dostane. Problémem zůstává její věrohodnost, zvláště není-li prověřena žurnalistickými standardy.
Otevřel jsem si web Roskomnadzoru, který dnes Googlu zakázal "šíření reklamy zahraniční osoby a/nebo jejího informačního zdroje o kvalitě propagovaného předmětu." Viz také ČTK a Novinky.
Ruská cenzura se tak pokouší zlikvidovat možnost posílat informace o Ukrajině do ruských počítačů přes metadata zobrazovaných objektů. Viz investigace.cz.
x x x
V této souvislosti mně vadí prodloužená blokace osmi dezinformačních webů ze strany CZ.NIC, které si vesele publikují s využitím jiných komunikačních kanálů a domén (například Protiproud nebo Aeronet nebo První zprávy).
James Madison, zarputilý obhájce svobody tisku, už před dvěma sty dvaceti léty napsal, že svoboda tisku - se podobně jako jiné věci - dá sice zneužít, ale "je lepší ponechat růst několika jejích škodlivých větví, než je ořezávat a poškozovat tak sílu a vitalitu těch, které přinášejí to správné ovoce."
x x x
Web Médiář mění majitele Většinovým vlastníkem se stává firma BigBoard.
Pamatuji se, jak před jedenácti lety Ondřej Aust odkoupil od Miloše Čermáka doménu mediar.cz, aby na jejím základě vybudoval respektované - a jak se nyní ukazuje - také finančně hodnotné médium.
Tiše doufám, že profesionalita Ondřeje Austa, kterou oceňuji a před níž se hluboce skláním, nedovolí, aby se Médiář stal hlásnou troubou zájmů BigBoardu, které jsou nejen ekonomické, ale občas zasahují i do politiky.
x x x
Covid průběh epidemie 2020-22 Kronika koronaviru: Epidemie postupně slábne, pokles je jen poněkud pomalejší než před rokem. Kvůli Ukrajině Covid z médií téměř vymizel. Lidé ho berou už jen jako chřipku. Počet lidí bez respirátorů a roušek v MHD a v metru se množí.
Takže teď si můžeme jenom přát, aby migrační vlna s Covidem opět nějakým nepříjemným způsobem nezahýbala. Zatím to tak nevypadá.
x x x
Na 16. schůzi Sněmovny se nepodařilo doplnit čtyři chybějící členy Rady České televize.
Souboj dvou bývalých členů Rady Daniela Váni a Zdeňka Šarapatky o uvolněné místo po Haně Lipovské skončil remízou 92:91, když ani jeden nezískal požadovaných 95 hlasů. Také volba zbývajících tří radních skončila neúspěšně s těmito výsledky: Petr Brozda 93, Zbigniew Czendlik 92, Ivana Denčevová 91, Monika Pajerová 89, Jan Novák 92, Jiří Padevět 89, Michal Schuster 88 a Radek Žádník 88.
Celý proces přihlášení a výběru kandidátů se teď bude znovu od začátku - včetně pohovorů na volebním výboru - opakovat.

| nahoru |