Aktuality Louče
366
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů
www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media.

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 7. 2022... ARCHIV     TÉMATA
18. 7. 2022
Ruský regulátor Roskomnadzor udělil společnosti Google pokutu ve výši 21 miliard rublů za opakované "fejky o průběhu speciální vojenské operace na Ukrajině” a "materiály propagující extremismus a terorismus" na videohostingu YouTube.

YouTube reportáž Šichmanové Rád bych věděl, zda do této kategorie spadají reportáže 38leté novinářky Iriny Jurjevny Šichmanové s Omska, která provozuje youtubový kanál "Promluvíme si?”.
Její včerejší příspěvek "Peníze stačily jen na rakev a na pomník" o problémech rodiny zahynuvšího vojáka, která se soudí o slíbenou nahradu pét milionů rublů, zhlédlo už přes milion diváků.
Možná také díky tomu, že v bytě rodiny video zachytilo ledničku se záruční nálepkou v ukrajinštině, což na Twitteru vyvolalo vášnivé spekulace, odkud se ta lednička vzala.
Nevlastní otec padlého vojáka může sloužit jako archetyp většiny podporující ruskou agresi proti Ukrajině. Má to v hlavě srovnané: "Gorbačov prodal, Jelcin propil, Putin postavil na nohy .... Válka v Čečně byla zbytečná, máme dost vlastního území... Ukrajina, to je něco jiného - tam zabíjejí Rusy a nutí je mluvit ukrajinsky. "

| nahoru |

16. 7. 2022
Jak jsem na začátku měsíce oznámil v editorialu "Dvacet dva let a dost", tahle rubrika bude už jen příležitostná. Děkuji některým čtenářům, kteří na oznámení reagovali s pochopením a s díky za uplynulá léta. Takže dnes pouze několik impresí.
x x x
Prezident Miloš Zeman před odchodem na dovolenou projevil mimořádnou aktivitu - publicistickou i politickou. V rozmezí deseti dnů poskytl pět rozhovorů, jmenoval ministra školství, dostavil se i do Rudolfina na slavnostní koncert u příležitosti předsednictví ČR v Radě EU, a prezidentu Izraele Herzogovi, který přijel do ČR na návštěvu, se omluvil za ministra zahraničí, který v OSN podpořil rezoluci komise Rady pro lidská práva.

Výběr médií, kterým projevil prezident svou přízeň, byl pro něj typický. Nejprve 23. června poskytl rozhovor Petru Kojzarovi na serveru iportaL24.cz, pak 29. června Radimu Panenkovi z Parlamentních listů, tentýž den promluvil v televizi XTV.cz Xavera Veselého, den nato 30. června ho vyzpovídala dvojice Plesl/Kolář v MF Dnes a vyvrcholením byl 3. července rozhovor v Partii Prima Terezie Tománkové, v němž Zeman vypadal překvapivě svěže.

Témata (nový ministr školství Balaš, premiér Fiala, ekonomická krize, Zelený úděl jako náboženství a hrozba stability, prezidentští kandidáti, problémy Starostů, Ukrajina, prověření trestného činu sabotáž pokusem o aplikaci článku 66 Ústavy v době Zemanovy nemoci apod.) procházela všemi rozhovory, odpovědi byly formálně variantní, ale obsahově stejné.
Na Primě získal divák jako bonus informaci o prezidentově zdravotním stavu: žaludeční sonda pod nátělníkem, trénink chůze na lánských chodbách.
Texty projevů na hradním serveru zde: iPortál 24, Parlamentní listy, XTV.cz, MF Dnes, TV Prima.

x x x
Kronika koronaviru: Počty nově nakažených opět začaly růst a přehouply se přes denní dvoutisícovou hranici. Roste i počet hospitalizovaných, většinou však s lehčím průběhem. Roušky pouze jako doporučení. Další očkování (4. dávka) na obzoru.
x x x
Uživatel Twitteru vystupující pod nickem Gavin N. Harris (muž, 29 let, Zlín) zveřejnil historický popis italské agrese proti Habeši ve 30. letech minulého století s přihlédnutím na chování velmocí, které tento čin Mussolinimu tolerovaly a jejich sankce byly bezzubé.
Srovnání se současností se nabízí, i když tehdy byla situace podstatně jiná - Habeš zůstala osamocená. Závěr: "Churchill se ze své chybné politiky a selhání poučil a již v následujícím roce se stal tvrdým odpůrcem appeasementu."
x x x
Ze srdce mi promluvila Lída Rakušanová v rozhlasovém komentáři "Vláda Petra Fialy si kope hrob", když připomněla Churchilův projev "krev, pot a slzy" a porovnala ho s červnovým projevem premiéra Fialy.
"Ani jedno slovo o tom, že to je jen a výhradně na každém z nás, na naší soudržnosti, solidaritě a celoplošné ochotě energiemi drasticky šetřit a odpustit si celou řadu doposud zcela samozřejmých věcí... místo toho, aby se vláda spolehla na národ a nalila lidem čistého vína, zírá ochromeně jak na kobru na gejzír podpásovek a populistických nesmyslů z úst lídrů opozice. A snaží se je trumfnout vyprávěnkami o tom, kolik a kam nalije peněz."
| nahoru |CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz