Aktuality Louče
365
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů
www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media.

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 6. 2022... ARCHIV     TÉMATA
28. 6. 2022
Dveře do NATO pro Finsko a Švédsko jsou otevřené poté, co Turecko stáhlo své výhrady proti jejich členství v organizaci na základě podepsaného trojstranného memoranda, v němž obě severské země slibují, že podniknou kroky proti terorismu spojenému s kurdskou organizací PKK. Dohodnuto dnes na summitu NATO v Madridu.
x x x
Válka na Ukrajině. Nepodařilo se mi zjistit, kdo je Ian Matveev/Jan Matvějev, ale jeho vlákno na Twitteru, na němž analyzuje strategii ruské armády a průběh bojů na Donbase jsem si "vytáhl" do aplikace Threadreader, neboť podle mého názoru přináší zajímavá fakta a zasvěcenou informaci o průběhu bojů na Donbase. Kdo neumí rusky, nechť si to nechá přeložit Googlem. Odkaz je zde.

Zaujala mě jeho myšlenka, že ruská armáda, která musela slevit z původních cílů agrese, změnila taktiku a dnes řeší politické, nikoli vojenské úkoly. Tím prvním politickým úkolem je "poskytnout Putinovi skutečné vítězství. Jako takové vítězství bylo zvoleno dobytí Luhanské a Doněcké oblasti Ukrajiny." Tím druhým úkolem, který definuje nový styl války, je "neutrpět trapné porážky".

účtenky obchodního centra v Kremenčuku 27.6.2022Včerejší ruský útok na civilní cíl - nákupní centrum v Kremenčuku - s desítkami obětí - je děsivý nejen na záběrech hořící budovy, které proběhly ve světových médiích, ale také na záběrech průmyslových kamer nedalekého veřejného parku, vzdáleného pět set metrů od výbuchu.
Rusové tvrdí, že cílem byla budova výrobního podniku, kde se nacházely západní zbraně, a že požár v nedalekém obchodním centru způsobil výbuch uskladněné munice.
Incident dnes projednávala Rada bezpečnosti OSN.
Dodatek 29.6.: Ruskou verzi poměrně přesvědčivě vyvrací ruský opoziční server se sídlem v lotyšské Rize meduza.io. Účtenky z údajně zavřeného obchodního centra vyvracejí lži europoslance Ivana Davida (SPD).
P. S. večer 29.6. : Ovšem nejlépe to zdokumentoval Bellingcat, usvědčující lživou ruskou verzi s pomocí satelitních snímků.

x x x
Už víme, kdy se bude volit prezident. Předseda Senátu Vystrčil oznámil datum prvního kola prezidentských voleb na 13.-14. ledna, což znamená, že příjem kandidátních listin končí datem 8. listopadu, a že od 1. července se budou případným kandidátům počítat prostředky vynaložené na kampaň.
x x x
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zaoral představil Radě ČRo Dlouhodobý plán rozvoje ČRo pro léta 2022-2027. Nejen televize, ale také veřejnoprávní rozhlas má problém s financováním; Zaoral navrhuje, aby se poplatek zvýšil na ze 45 Kč na 60 Kč měsíčně
x x x
Patrick Zandl se rozhodl opustit Twitter a jeho polarizované debaty, které jsou "žroutem času a nervů."
Souhlasím, i když nemám odvahu se čtení Twitteru zcela zbavit. Možná, že jen omezím počet sledujících. Už jsem tak učinil u Erika Besta, teď ještě zruším Lukačoviče a Vávru, kteří ve snaze získat další followery zde exhibují po vzoru Elona Muska. Šídla si zatím ponechám.

Daily Mail červen 2022, údajný ruský generál Pavel Dodatek 29.6. : Zcela určitě si ponechám také sledování mediálního zpravodaje Filipa Rožánka a odborníka na Rusko Ondřeje Soukupa, kteří mě upozornili na novinářské faux pas Primy a Blesku (o citacích sociálních sítí ani nemluvě) při opisování z britského bulváru Daily Mail.
Foto obézního pseudogenerála v článku o ruských generálech postrádá jakékoli solidní zdroje. Jeho uniforma není vojenská, je to prý nějaký paramilitární kozácký oddíl (podle čepice). Není to bohužel poprvé, co mainstreamová média opisují nesmysly od britského bulváru. Jenomže - když se to právě hodí do převažující linie propagandy, kdo by odolal.

x x x
Kronika koronaviru: Počet nově nakažených Covidem včera, po dvou měsících ústupu, opět překročil hranici jednoho tisíce osob. Naposledy se tak stalo 4. května.
| nahoru |

24. 6. 2022
Korupční kauza zvaná Dozimetr, která v médiích vypukla minulý týden po zatčení a rezignaci náměstka pražského primátora za hnutí STAN Petra Hlubučka (úplatky za zakázky, zvláště u Dopravního podniku), se od podobných afér odlišuje rychlostí, jakou se policejní spis dostal do médií.
Razie a zatýkání proběhlo ve středu 15. června a už druhý den Respekt (Jaroslav Spurný) a následně Prima zmiňují kokainové mejdany zlínského podnikatele Redla, což je informace z vyšetřovacího spisu.
Prý ho anonymně dostaly všechny hlavní redakce, takže v pátek se z něj citovalo ve všech médiích, nejvíce v bulváru.

Dosavadní bilance: dvanáct obviněných, pět zatčených, jedna sebevražda, demise ministra Petra Gazdíka (STAN), kterého v rezortu školství, mládeže a tělovýchovy má nahradit ústavní právník Vladimír Baláš. A k tomu neuvěřitelně demagogická kanonáda opozice proti vládě.

x x x
Válka na Ukrajině: Materiální převaha Ruska na frontě v Luhansku se prosazuje, ukrajinským vojákům zde hrozí obklíčení, nicméně jak i zpráva TASS přiznává, ovládnutí oblastí kolem Lysyčanska bude ještě několik dní trvat.
x x x
Evropská rada včera rozhodla, že Ukrajina a Moldavsko dostanou status kandidátské země Evropské unie.

Evropská komise, která poskytnutí statusu Radě doporučila, ovšem žádá, aby kandidátské země začaly plnit tyto podmínky: zajistit vládu práva, především nezávislost a integritu soudců, zřídit protikorupční legislativu a protikorupční úřad, zavést opatření proti praní špinavých peněz, omezit nadměrný vliv oligarchů na veřejný život, srovnat mediální legislativu s evropskými směrnicemi a "dokončit reformu právního rámce pro národnostní menšiny." Což se asi - vzhledem k mimořádným válečným poměrům a vztahům mezi Ukrajinci a Rusy - nestane jen tak hned.

x x x
Včera se udělovaly Novinářské ceny za rok 2021 Nadace OSF. Velká část oceněných příspěvků měla vztah ke krizovým situacím (Covid, běloruské hranice, Ukrajina, dezinformace).
Novou Novinářskou křepelku, šéfredaktora webu voxpot.cz Vojtěcha Boháče, který se proslavil reportážemi z Ukrajiny, přirovnal syndik Adam Černý k Petře Procházkové před třiceti lety.

Na vyhlašování cen chyběla redakce Respektu, která se od letošního vyhlašování distancovala jenom proto, že Nadační fond nezávislé žurnalistiky, který Novinářskou cenu podporuje, poskytl Pavlu Šafrovi grant 2 miliony Kč na rozjezd tištěného týdeníku Forum 24.
O příčině bojkotu informoval a debatu rozvířil facebookový příspěvek Ondřeje Kundry ze 16. června, na který reagoval Pavel Šafr jak na Facebooku, tak i na webu Forum24.
Za grantovou politiku Nadace, kterou napadl Respekt, se postavili lidé z rozdílných politických táborů - Jakub Patočka a Jan Dobrovský.

x x x
Kronika koronaviru: Počet lidí nakažených Covidem-19 opět roste (dnes 757 nových případů). Může za to prý subvarianta viru s názvem Omikron, která je nakažlivější, nicméně na počtu hospitalizovaných a statistice úmrtí se to zatím neprojevuje.
| nahoru |

22. 6. 2022
Začnu od konce: Dnešní mimořádný projev předsedy vlády Petra Fialy k současné situaci, v němž sdělil národu, že dosažení energetické soběstačnosti bude drahé a bude trvat několik let, a ve kterém informoval o opatřeních, která by měla situaci ulehčit (zrušení plateb za obnovitelné zdroje, úsporný tarif, individuální podpory) opozice využila k útokům proti vládě, při nichž hnutí ANO svojí demagogií (Babiš [od 33.minuty], Schillerová, Havlíček) překonalo normy obvyklé u SPD (Fiala).

Světlana Witowská se na Twitteru pokusila zjistit, zda si projev zasloužil přívlastek "mimořádný."
Více respondentů vyslovilo názor, že projev, kterému vyhradily hlavní televizní kanály mimořádný vysílací čas ve 20:00, mohl být pronesen kdykoli formou tiskové konference.

x x x
Ve středu 15. června promluvil k českým poslancům ve Sněmovně prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Po skončení jeho videokonferenčním projevu se ve stoje tleskalo, sedět zůstali jen poslanci SPD.
x x x
O dva dny později na Petrohradském ekonomickém fóru promluvil Vladimír Putin (zde v angličtině). Jeho argumentace a vysvětlování příčin války mi nepříjemně připomínalo slova německého ministra zahraničí Ribbentropa z roku 1939.

Překvapilo mě, jak málo českých komentářů analyzovalo tuto akci, v níž se pod fasádou úspěšného podniku v režii a moderaci propagandistky Margarity Simonjanové (šéfka RT) ukrývala současná Putinova nouze.
Zahraniční státníky ve videopřenosech zastupovali jen čínský prezident Si Ťin-pching a egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí.
V panelu seděl prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev, který se snažil mluvit jen o ekonomické spolupráci, úzkostlivě se vyhýbal ukrajinské válce a nakonec prohlásil, že samozvanou Luhanskou a Doněckou republiku Kazachstán neuzná. Ve věci ukrajinské války zde Putina podpořila vlastně jen Simonjanová

Jediné eso, které měl Putin v rukávě: "blitzkrieg" ekonomických sankcí proti Rusku neuspěl. Zatím. Což neznamená, že sankce nebudou působit dlouhodobě, a to nejen v oblasti financí a měny (zde má Rusko zatím ještě dost prostředků), ale v oblasti vyspělých technologií a průmyslu.
V současné době se čeká, jak Rusko odpoví na litevské omezení dopravy zboží z Ruska do Kaliningradu. Viz také dnešní reportáž BBC.

x x x
Druhé kolo parlamentních voleb ve Francii nedopadlo dobře pro prezidenta Emmanuela Macrona, jehož koalice Spolu/Ensemble získala v Národním shromáždění 245 křesel a ztratila většinu. Šokem byl výsledek Národního sdružení Marine Le Penové, které skončilo na třetím místě za levicovou koalicí NUPES (131 křesel) s rekordními 89 mandáty.
Což není dobrá zpráva pro Evropu, která by potřebovala, aby její francouzsko-německé jádro mělo dostatek sil, stabilitu a odvahu k reformě, kterou EU potřebuje jako sůl.
x x x
Česká vláda představila 15. června logo, motto a priority pro nadcházející předsednictví v Radě EU.
x x x
Jako každý rok, Reuters Institute zveřejnil svůj Digital News Report, a jako obvykle autorem české kapitoly byl Václav Štětka. Důvěra v média v covidové době mírně poklesla, ale na prvních místech důvěryhodnosti jsou stále média veřejné služby - Český rozhlas a Česká televize.
x x x
Sněmovně se podařilo 15. června doplnit Radu České televize. Novými členy jsou politolog, Ladislav Mrklas, bývalá členka RRTV Milada Richterová, bývalý šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák, bývalý předseda Rady ČRo Petr Šafařík a bývalý generální ředitel ČRo Vlastimil Ježek. Na protest proti veřejné volbě (zatím se většinou volilo tajně - a neúspěšně), opozice se volby nezúčastnila.
Noví členové nejsou žádné nepopsané listy bez mediálních zkušeností a lze tudíž předpokládat, že o mediálním byznysu a jeho fungování - na rozdíl od současného předsedy Matochy - něco už vědí.
x x x
Některá česká média (např. ČT24, Český rozhlas, Aktuálně.cz, Seznam Zprávy. Blesk) připomněla 17. června 50. výročí začátku aféry Watergate.
V USA k tomuto výročí znovu vydali známou knihu dvojice reportérů Bernstein/Woodward Všichni prezidentovi muži.
U nás vyšla v překladu až v roce 2002 a dnes je to vzácný výtisk v antikvariátech za mimořádnou cenu 5001000 Kč.

Ovšem nejlepší je obrátit k primárním zdrojům ve Washington Post, jakým je například chronologie události nebo speciál k 50. výročí s faximilemi dokumentů a článků té doby.

| nahoru |

11. 6. 2022
Jestliže v květnu Česká národní banka předpovídala na červen patnáctiprocentní inflaci, realita prognózu předčila. Jsme na šestnácti procentech a ještě to prý poroste. Růst cen a drahota jsou na denním pořádku všech médií.
Opozice se snaží ze situace těžit, občas - jako Andrej Babiš - dosti primitivním způsobem.
Stále přemýšlím, zda jeho slogany "Za Babiše bylo líp" mu lidé "žerou." Asi ano, když hnutí ANO v průzkumech květnových volebních preferencí se opět umístilo na čele s 28,5 procenty.
x x x
Při návštěvě veletrhu Svět knihy (letos ve stanech, neboť v roce 2008 vyhořelý Průmyslový palác se konečně opravuje) jsem si všiml, kolik literatury faktu bylo napsáno o atentátu na Heydricha, což korespondovalo se zájmem médií, která se 80. výročí této události věnovala četnými speciály.
x x x
Válka na Ukrajině: Obsáhlý materiál německého týdeníku Spiegel ze 3. června s titulkem: "Proč bylo Německo tak pomalé při dodávkách zbraní" podle mého názoru odráží jistou rezervovanost vůči Zelenskému, kterému Německo sice pomůže uhájit nezávislost, ale zřejmě není ochotno dát bianco šek jeho proklamovanému vojenskému cíli - bojovat až do konečného vítězství, tj. porazit Rusko.

Timothy Snyder naproti tomu trvá na tom, že Ukrajina musí zvítězit a oponuje názorům, podle nichž nukleární mocnost nelze porazit. Podařilo se to Vietnamu proti Americe a Afghánistánu proti Sovětskému svazu.

x x x
Média široce citují výrok, který učinil Vladimír Putin k 350. výročí narození Petra I.: Petr Veliký vedl 21 let severní válku. Mohlo by se zdát, že se během ní snažil něco násilně odtrhnout od Švédska. Ale on nic neodtrhával, on to navracel." (týkalo se Petrohradu) s dodatkem: "Soudě podle všeho je i naším údělem navracet a upevňovat".
Jak to v médiích bývá, výrok se cituje v několika verzích a tak jsem si našel video (zdroj Guardian News) a jeho přepis na BBC.
Britský bulvár spekuluje o špatném zdravotním stavu Vladimíra Putina. Informační válka probíhá na plné obrátky.
x x x
Twitter pozastavil účet Vojtěchu Gibišovi, na němž 7. června proběhla zajímavá debata o svědectví jistého českého dobrovolníka Peťana z Ukrajiny, který mluvil také o zvěrstvech na straně Ukrajiny (video mezitím staženo z webu).
Protože bylo evidentní, že Peťan si některé věci vymýšlí, začala být zpochybňována autenticita jiného účtu dobrovolníka na Ukrajině @barbarian_cohen (občanské jméno: Fiala), který se proti tomu ohradil.
Vojtěcha Gibiše vyzpovídal Miloš Čermák.
x x x
Ve čtvrtek 9. června začalo v americkém Kongresu veřejné slyšení speciálního výboru pro vyšetření událostí z loňského 6. ledna, při němž demonstranti povzbuzováni exprezidentem Trumpem zaútočili na Kongres, aby zvrátili výsledky prezidentské volby.
Jestli šest veřejných slyšení přesvědčí Trumpovy příznivce o jeho nezákonném chování, jest otázkou. Desetiminutové video připravené výborem shrnuje hlavní události toho dne.
x x x
Rada České televize je stále nekompletní, když opozice volbu sabotovala způsobem, ne nepodobným blokádě, kterou vloni před volbama prováděla pětikoalice.
x x x
V úterý 24. května pozvala Česká televize Tomia Okamuru do pořadu Interview ČT24, který vedla - a podle mého názoru nezvládla - Světlana Witowská, která nebyla schopna čelit jeho demagogii fakty a musela si pomáhat ideologií. Okamura to využil na sociálních sítích a například se chlubil, jak to Witowské s drahými energiemi vytmavil.
Že Okamura v tomto punktu lhal (např.: "levnou elektřinu posíláme na evropskou burzu do Lipska, kde nám ji zdražují až o 4 000 %"), musel se zpožděním vysvětlit až demagog.cz.
| nahoru |

6. 6. 2022
Když prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor ukrajinské redakci rádia Svobodná Evropa, musel čelit nepříjemné otázce: "I dál berete dočasně anektovaný Krym za „fait accompli“ - hotovou věc?"
Zeman odpověděl: "Jediné, co jsem tehdy v r. 2017 ve Štrasburku udělal, bylo, že jsem pojmenoval onoho pověstného „slona v místnosti“. Ano, bylo to poněkud nediplomatické a dnes bych takto upřímně na toto téma nemluvil."
Svůj názorový obrat pak znovu potvrdil větou: "Dnes si myslím, že Putin opravdu patří před válečný soud. "
x x x
Světová - a také česká - média žila na sklonku minulého týdne oslavami platinového (70 let) výročí panování britské královny.
Pro archivní účely si zde ukládám odkaz na čtvrthodinový přehled oslav 2.-5. června z dílny Sky News a také několikaminutový přehled vystoupení a celebrit na závěrečném koncertu, který BBC uvedla humornou scénkou odpoledního čaje s medvídkem Paddingtonem.

Královna v ní opět osvědčila svůj nadhled a smysl pro humor, podobně jako před deseti lety ve scénce s Jamesem Bondem při zahájení LOH v Londýně.
Nicméně vzhledem ke zdravotnímu stavu se její účast omezila na tři krátká vystoupení na balkoně Buckinghamského paláce.

x x x
Trvalkou mezi mediálními tématy jsou prezidentské volby, které nás čekají příští rok v lednu. Český rozhlas každé dva týdny vysílá seriál "Čekání na prezidenta."
Nemine týden, aby svůj úmysl neohlásil nějaký nový kandidát. Naposledy exrektor UK Tomáš Zíma a exrektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

CNN Prima News preference kandidátů 4/2022 O prezidentských kandidátech se točí dlouhé podcasty (například Šídlo/Dobrovský). Dvojice Grohman/Stehlík, která "přepisuje dějiny," nabízí historickou retrospektivu (podcast Hledá se king).

CNN Prima News při zvaní svých hostů ztratila už jakoukoli míru pro vkus a úroveň veřejné diskuse, když do studia 2. června pozvala jako prezidentského kandidáta také Jakuba Olberta, nechvalně známého organizátora iniciativy Chcípl pes.

Přičemž zatím ještě nikdo není oficiální kandidát. Ještě nikdo nesesbíral 50 tisíc podpisů, ani nezískal podporu dvaceti poslanců nebo deseti senátorů.
Takže všechno je zatím jen mlácení prázdné slámy, které Peter Honzejk z HN komentoval slovy: "Geniální. Když nevyhlásím až do poslední chvíle kandidaturu, tak nemusím dodržovat finanční limit na kampaň, protože kampaň, kterou dělám, není kampaň."

x x x
Poté, co Luboš Beniak vyzpovídal Vladimíra Špidlu, a knihu "Špidla aneb Zdroje jsou..." uvedli v Knihovně Václava Havla, napadlo mě, zda do prezidentského klání nebude chtít vstoupit také další "ex-" tentokráte expremiér. Já osobně bych mu ten podpis dal.
| nahoru |