Aktuality Louče
371
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů
www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media.

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 12. 2022... ARCHIV     TÉMATA
31.12. 2022
Poslední den v roce vybízí k bilancování. Poté, co jsem rezignoval na pravidelnější sledování médií, dám na odborníky profesionály.
Tak viděli rok 2022 v médiích Filip Rožánek a takto Martina Vojtěchovská. DODATEK 2023: Události, které letos hýbaly českými médii, měsíc po měsíci zpracovala datová žurnalistka Kateřina Mahdalová.

O bilanci filmové tvorby roku se pokusila v Deníku N Irena Hejdová. Tak jsem se dozvěděl, že u nás vloni přišlo do kin "kolem pětasedmdesáti filmů, z toho přibližně třetina dokumentů," předpokládám, že českých.
S výjimkou kontroverzního Hádkova filmu Vyšehrad:Fylm, podbízejícího se hospodě čtvrté cenové skupiny, a Jáklova velkofilmu Jan Žižka mi uvedené tituly nic moc neříkají. Překvapuje mě, že se Hejdová nezmínila o rodinné komedii Hádkovi, na níž mě upozornila scéna kolující po sociálních sítích. Ve dvou minutách se z ní hodně dozvíme o současné podobě debat v rozdělené české společnosti.

x x x
Prezidentská volba se blíží. Česká televize uhnula se superdebatou kandidátů na neděli 8. ledna, když předvolební středu 11. (Prima) a čtvrtek 12. (Nova) obsadily komerční televize. Prima bude mít debaty dvě: ve středu 11. ledna se střetnou Andrej Babiš, Danuše Nerudová a Petr Pavel. Zbývajících šest kandidátů dostane šanci ve středu 4. ledna.
x x x
Už začalo vysílání předvolebních spotů na médiích veřejné služby. Odstavec 7 paragrafu 35 zákona č. 275/2012 o volbě prezidenta republiky, který všem kandidátům nabízí pět hodin bezplatně poskytnutého vysílacího času v médiích veřejné služby ČRo a ČT je svého druhu vykopávkou analogového věku. Na jednoho kandidáta tak letos připadne něco přes 33 minut, rozpočteno do dvou týdnu denně cca 2:20 vysílacího času.
Když na Primě hodnotil kampaň komentátor Petros Michopulos, neodpustil si poznámku, že spoty Andreje Babiše a Danuše Nerudové jsou téměř stejné jen s tím rozdílem, že jeden je černobílý a druhý barevný.
x x x
Pohádku Krakonošovo tajemství na ČT1, vysílanou 25. prosince (na Štědrý den se vysílal sequel Tajemství staré bambitky 2) zhlédlo 3,6 milionu diváků starších čtyř let, což ji podle tiskové zprávy ČT učinilo "nejsledovanější pořad na všech TV od roku 2006" (absolutní rekord stále drží Miss desetiletí TV Nova a Nagano na ČT z devadesátek). Krakonoš překonal také dosavadní "pohádkový" rekord Anděla Páně 2 z roku 2017.
O svátcích "zabodoval" také sovětský Mrazík, který ve čtvrtek 29. prosince na Nově se stal pořadem večera se sledovaností 818 tisíc diváků v kategorii 15+.
x x x
Nový majitel Twitteru Elon Musk rozhodl, že počet zobrazení každého tweetu bude viditelný nejen pro autora tweetu, jak tomu bylo doposud, ale všem uživatelům.
Publikum velké části mé názorové bubliny, kterou sleduji, se k mému velkému překvapení pohybuje jen v řádech tisíců či desetitisíců, přestože se zde dozvídám chytré a věcné informace - jako například tahle o Putinovi zakazujícímu prodávat jeho ropu pod cenou od Václava Bartušky. Nebo mě nasměruje na zajímavé texty, jako byl ten o evropské energetice bez růžových brýlí, který vyvrací nejrůznější bláboly, jež kolují nejen na sociálních sítích, ale též v prohlášeních politiků.
Jenomže voličů jsou miliony a ti se asi pohybují v jiných názorových bublinách nebo na nějaký Twitter nemají čas a náladu.
x x x
Na novelu autorského zákona, která vstoupí v platnost 5. ledna už reagoval jak Google, tak Facebook. Obě platformy omezily zobrazování podrobných náhledů na odkazované materiály z médií. Podle Mediáře, "novela měla vydavatelům přinést silnější vyjednávací pozici ve vztahu k platformám, od kterých nově budou moci vybírat licenční poplatky za náhledy zpráv ze svých webů, ale místo peněz od Googlu a Facebooku vydavatelé čelí propadu návštěvosti, a tím i příjmů.
| nahoru |

22.12. 2022
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil včera USA, kde jednal s prezidentem Bidenem a pronesl projev (anglicky) před společnou schůzí obou komor amerického Kongresu (zde v ruštině). Byl to svého druhu apel na Američany, aby nepřestávali podporovat Ukrajinu.

Doslova: "Potřebujeme vaši pomoc (...) Máme dělostřelectvo. Ano. Díky vám. Ale je ho dost? Upřímně řečeno ne. Aby se stal Bachmut nejen pevností odrážející útoky ruské armády, ale aby se ruská armáda úplně stáhla, je potřeba více zbraní a granátů. Jestli se tak stane, pak boj o Bachmut - stejně jako bitva u Saratogy - změní průběh naší války za nezávislost a svobodu."
Bitva u Saratogy v roce 1777 přinesla obrat v americké válce za nezávislost.

Odkázal v něm opět na svůj desetibodový mírový plán, který je - kdyby se měl brát doslovně - podle mého názoru nereálný.
(1. Jaderná a radiační bezpečnost, 2. Potravinová bezpečnost, 3. Energetická bezpečnost, 4. Osvobození všech zajatců a deportovaných, 5. Dodržování Charty OSN a obnova teritoriální celistvosti Ukrajiny i světového pořádku, 6. Odsun ruských vojsk a zastavení bojů, 7. Návrat spravedlnosti (kompenzace za škody, zvláštní tribunál), 8. Ochrana životního prostředí a vzdorování ekocidě (záměrné destrukci životního prostředí), 9. Zabránění eskalaci, 10. Potvrzení konce války)
Detaily mírového plánu komentovala Petra Procházková v Deníku N s titulkem "Deset bodů Zelenského mírového plánu – vzorec s několika neznámými."

Dnes se Zelenskyj na cestě domů setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou ve městě Rzeszów, přes jehož letiště proudí velká část pomoci Ukrajině.

Na zpravodajském webu irozhlas.cz je teď nejčtenějším příspěvkem výtah z rozhlasového pořadu Osobnost plus s titulkem "Západ Zelenského přeceňuje, když si myslí, že je lídrem celého národa, říká ukrajinistka Víchová"

x x x
Média si všímají také včerejšího vystoupení Vladimíra Putina na kolegiu Ministerstva obrany. Po zprávách o situaci v armádě a opatřeních ke zvýšení bojeschopnosti (Putin) a o úspěšném vedení války (Šojgu) se Putin ještě jednou ujal slova, aby zopakoval své teorie o Západu, který po staletí usiluje o zničení Ruska.

Vrcholem pokrytectví a snahy zbavit se odpovědnosti za válečný zločin přepadení cizího státu pak byla tato věta "Vždy jsme – znáte můj postoj – považovali ukrajinský lid za bratrský národ a stále si to myslím. To, co se děje, je samozřejmě tragédie, naše společná tragédie. Ale není to výsledek naší politiky, ale naopak je to výsledek politiky jiných zemí, třetích zemí, které o to vždy usilovaly, o rozpad ruského světa.

Ještě před rokem 12. července 2021 totiž Putin ve svém eseji "O historické jednotě Rusů a Ukrajinců" (zde v ruštině, v angličtině) právo na existenci ukrajinského národa zpochybňoval s tím, že jsou to vlastně Malorusové s výčitkou, že teprve sovětská národnostní politika (Lenin) "místo velkého ruského národa, trojjediného národa složeného z Velkorusů, Malorusů a Bělorusů zafixovala na státní úrovni postavení tří samostatných slovanských národů: ruského, ukrajinského a běloruského."

| nahoru |

18.12. 2022
Za čtyři týdny budeme znát finalisty prezidentských dostihů, jejichž definitivní účastníky určilo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Dne 15. listopadu NSS zveřejnil tři rozhodnutí týkající se stížností kandidátů, které ministerstvo vnitro vyřadilo z volebního procesu.
Zatímco NSS potvrdil vyřazení Denisy Rohanové kvůli podpoře poslanců, kteří v loňských volbách poslanecký mandát ztratili, podnikatel Karel Diviš se mezi kandidáty vrátil, když se při kontrole našly chybějící podpisy do stanoveného počtu padesáti tisíc.
Karel Janeček neuspěl ani poté, co NSS zkontroloval a spočítal všechny vyřazené hlasy. NSS ve svém rozhodnutí sice Janečkovi uznal 433 podpisů vyřazených Ministerstvem vnitra na základě strojové kontroly, ale i tak to nestačilo.
x x x
Hitem prezidentské volební kampaně, který rozčeřil sérii nudných rozhovorů a debat minulý týden, bylo pět zábavných pořadů televize Prima K tabuli! (přístupné po bezplatné registraci), v nichž prezidentští kandidáti (Středula, Nerudová, Pavel, Janeček a Babiš) ve školních třídách debatovali se školáky a odpovídali na jejich dotazy.
Neinformovanost Andreje Babiše o české kultuře (Hašek, Čapek) a jeho odtrženost od čehokoli, co se netýká byznysu (planety sluneční sustavy, žaludky krávy) dokumentovaná v sestřihu kolujícím na Twitteru, byla udivující. Jeho kmenové voliče to asi neovlivní, ale možná u starší generace, v níž přežívají archetypy předchozích vzdělaných prezidentů, by mu mohla tahle absence širší vzdělanosti uškodit.
x x x
Prezident Miloš Zeman v dnešním pořadu Partie na CNN Prima News Partie oznámil, že jeho kandidátem bude Andrej Babiš.
Soupeřům AB se pak Zeman pokusil namydlit schody, i když je otázkou, zda speciálně u generála Pavla to nebude kontraproduktivní. Viz Zemanovo tvrzení, že Petr Pavel "...rozumí armádě, a to mu nemůže někdo upřít. Podle mého názoru nerozumí v podstatě ničemu jinému." Totéž u Danuše Nerudové, kde Zeman jen zopakoval pomlouvačné simplifikace jejích aktivit a odpovědností na Mendelově univerzitě: "...její nejbližší spolupracovník (...) byl obviněn z plagiátorství (...) v té Mendlově univerzitě se prodávaly doktorandské tituly, zejména do zahraničí, například Rakouska."

Když se někomu krátí čas, obvykle se snaží dokázat sobě a svému okolí, že ještě je "alive and kicking," i když to často bývají jen poslední záchvěvy někdejší síly. Proto přijímám s rezervou Zemanovo vyjádření o jeho cestě do Jeruzaléma, kde hodlá otevřít ambasádu (což vláda zatím neschválila), jakož i jeho poslední pokus o znásilnění Ústavy.
Mám na mysli prezidentův úmysl jmenovat předsedu Ústavního soudu ještě před tím, než Pavlu Rychetskému skončí příští rok v srpnu desetiletý mandát. Osobní pomsta z toho čouhá jako sláma z bot. Předpokládám, že jeden ze tří právních názorů, kterými se Zeman v rozhovoru na Primě zaštiťoval, pochází od hradního podržtašky Zdeňka Koudelky.
Já však více věřím předsedovi Nejvyššího správního soudu Josefu Baxovi, který včera v Lidových novinách vyslovil naději, že "že soudci Ústavního soudu si uvědomují problematičnost takového případného kroku a nikdo by z nich nominaci nepřijal."
Jak asi dopadne tenhle test charakterů a prodejnosti ústavních soudců?

x x x
Ukrajina: Z četných informací, které každý den konzumuji, abych si udělal vlastní obraz o situaci, si zde ukládám odkaz na český výtah z obsáhlého článku v The New York Times (pro předplatitele) o neúspěchu ruské operace v prvních dnech války.
 • Již několik týdnů Rusové hromadnými raketovými útoky ničí civilní infrastrukturu - elektrárny, rozvodny, vodárny. Rusové je označují za legitimní vojenské cíle, já doufám, že historie je jednou zařadí mezi válečné zločiny.
  Jak se bojuje u Bachmutu, kde Rusové mírně postupují a kde jsou nasazeni tzv. wagnerovci, popisuje twitterové vlákno vycházející z článku vojenského novináře Jurije Butusova. Pochopil jsem, že situace je tu obdobná jako u Verdunu, když se území dobývá především pěchotou za cenu obrovských ztrát na obou stranách.
 • Zhlédl jsem více než dvouhodinovou debatu Johna Mearsheimera a bývalého švédského premiéra a ministra zahraničí Carl Bildta hlavně proto, abych se lépe seznámil s názory amerického profesora, který tvrdí, že Putinovu agresi NATO svým rozšiřováním nepřímo vyprovokovalo.
  Bylo to střetnutí absolventa West Pointu a bývalého vojáka, který neumí nahlížet na svět jinak než z pozice velmocenských ambicí a zájmů, s evropským politikem, který byl schopen Mearsheimerovy argumenty zpochybňovat na základě znalostí detailů vývoje vztahu NATO a Ruska, jakož i změn ve vnitropolitické situaci v Rusku, které stojí za ruskou agresí proti Ukrajině.
 • Zaujal mne také rozhlasový komentář Ondřeje Soukupa (širší verze v HN zde) o tom, že vztah Ukrajinců k vlastnímu státu, v němž bujela korupce, a občané ho šidili, se za války zlepšil. Přestože Ukrajinci prožívají jedno z nejhorších období, když po ruských útocích na civilní infrastrukturu se vypíná elektřina, neteče voda, chybí topení, jsou prý stále přesvědčeni, že jejich země se vyvíjí správným směrem, a dokonce začali více než před válkou platit daně. Pozorovatelé, kteří předpovídali, že Putinův útok přispěje ke zrození národa a konsolidaci státu, asi měli pravdu.
  x x x
  Ve stínu debat o inflaci a hospodářských problémech proběhl ve čtvrtek 15. prosince poslední summit Evropské unie pod českým předsednictvím. Ačkoliv Česká republika se zde dočkala pochvaly za úspěšné vedení Rady EU, tahle pochvala však patřila více českým úředníkům a diplomatům schopným vyjednávat dohody a kompromisy, než českým politikům, kteří se do historie EU nijak výrazně nezapsali.
  x x x
  Pro lid obecný však dnešní mediální událostí nebylo vystoupení prezidenta, ale finále Mistrovství světa ve fotbale. Na stadionu v katarském Lusail/Doha Argentina porazila Francii až na penalty, když utkání skončilo 3:3. Televize Nova, která zakoupila vysílací práva na tuto událost (částečně se o ně podělila s Českou televizí), protáhla přenos z utkání a vyhlašování vítězů na svém prvním programu přes časovou osu 19:30, kdy začínají Televizní noviny, jejichž vysílání se tak posunulo.
  | nahoru |

  6.12. 2022
  Debaty s prezidentskými kandidáty se rodí jakou houby po dešti. Jednou na portálu idnes.cz, jindy na webu Deníku N, před tím mezi studenty a to jsem minulý týden určitě ještě nějakou přehlédl.

  Nestačím sledovat záplavu vystoupení kandidátů v různých anketách nebo Arénách. Český rozhlas, který už od ledna pod taktovkou Jana Pokorného vysílá názorové debaty Čekání na prezidenta, teď vysílá speciál Den s kandidátem. Něco podobného natáčí i Česká televize (dnes s Andrejem Babišem) poté, co v seriálu Interview ČT24 Prezidentští kandidáti postupně vyzpovídala všechny kandidáty - s výjimkou Andreje Babiše. Když k tomu připočteme aktivitu kandidátů na sociálních sítích, na nichž patří zřejmě k dobrému tónu alespoň jednou denně pronést nějaké moudro, případně zařadit obrázek ze života, pak se nikdo nemůže divit lidem, jestliže jim přímá volba prezidenta začne lézt krkem.

  Andrej Babiš zvolil taktiku použitou Milošem Zeman před pěti lety - odmítá chodit do debat, přijde až do případného duelu po prvním kole voleb. Nicméně neodmítl pozvání dvojice podcastu Insider (Michal Půr, Tomáš Jirsa), se kterou si povídal celé dvě hodiny. Zřejmě proto, že jejich rozhovory jsou vedeny "po srsti" nikoli "proti srsti."
  Půr s Jirsou před Babišem vyzpovídali Petra Pavla a Danuši Nerudovou. Povídání s generálem Pavlem, které ho kvalifikuje jako jednoho z favoritů volební soutěže, Insider nabídl internetovému publiku celé zdarma.

  DODATEK 7.12.2022: Babiš se rozhodl navázat na talk-show u dvojice Půr/Jirsa sérií vlastních besed s občany, kterou včera odstartoval v Olomouci.

  Bohužel, všechny tyhle podcasty, internetové, facebookové a youtubové debaty, které nepostrádají zajímavost a vhled do kvalit jednotlivých kandidátů, sledují na internetu pouze desítky tisíc lidí. Rozhlasová a televizní informace je na tom o něco lépe. Nicméně konečné rozhodování o kandidátech bude v režii ne příliš informované masy, k níž se přes mediální zkratky, aféry, názorové bubliny tvořené sociálními sítěmi a řetězovými maily dostanou zjednodušená schémata, v horším případě hoaxy, v lepším případě memy, na jejichž vytváření a šíření pracují desítky marketingových mágů. Jsem toho názoru, že jaké je voličstvo, takový bude prezident.

  Už jednou, téměř před deseti lety jsem napsal, že "Pro mne volby budou testem vzdělanosti a kultury českého národa," a pak jsem musel jedné čtenářce vysvětlovat, jak jsem to myslel. Hodnocení úrovně národa jsem tehdy spojoval s jeho vlastnostmi a schopnostmi, tj. zda vzdělanost nekončí u povrchní internetové obeznámenosti, nebo zda se nechá opít rohlíkem jednoduchých demagogických polopravd zamlžujících složitou realitu světa viděnou v kontextu širších souvislostí. Jestliže tehdy jsem byl mírným optimistou, dnes, po deseti letech, to vidím v poněkud tmavších barvách. Pokud to Babiš prohraje, možná svůj názor opravím.

  x x x
  Lotyšská národní rada pro elektronická média (NEPLP) odebrala vysílací licenci televizní stanici Dožď, "v souvislosti s ohrožením národní bezpečnosti a veřejného pořádku (citát z tiskové zprávy). Opoziční ruská televize Dožď se přestěhovala do Rigy z Ruska poté, co ji ruská vláda v březnu zakázala.

  K informacím v lidovky.cz, seznamzpravy.cz, irozhlas.cz, ct24.cz přidávám link na text rozhodnutí (zde v angličtině), který uvádí tří přestupky, kvůli nimž se licence odebrala: tj. neposkytnutí národní jazykové stopy pro vysílání, zobrazení Krymu na mapě jako součásti ruského území, označení ruské armády „naší armádou“, možná podpora ruské armády. Další podrobnosti, včetně historie televize Dožď, přináší Petra Procházková v Deníku N.

  Pohár trpělivosti Rady přetekl 1. prosince, když moderátor Alexej Korostělev po reportáži o těžké situaci a problémech mobilizovaných ruských vojáků vyzval diváky, aby o podobných osudech informovali na adrese army@tvrain.ru; mobilizovaným v nouzi by se pak mohlo pomoci při zajištění jejich základních potřeb. Licenci nezachránil ani okamžitý vyhazov Korostěleva.
  Národní rada vzniklou situaci vyhodnotila slovy (překlad Google): "Lze tedy jednoznačně uzavřít, že „TV Dožď“ je hrozbou pro stát, bezpečnost a významně ohrožuje veřejný pořádek a bezpečnost z důvodu podpory teroristického státu a ze snahy přímého či nepřímého shromažďování finančních prostředků ... a jejich převedení na stranu zapojenou do ozbrojeného konfliktu mimo území Lotyšské republiky."

  Lotyšsko již dříve, když Rusko přepadlo Ukrajinu, vysílání a retranslaci některých ruských programů na území své země zakázalo. Nyní k nim přibyl Dožď, jehož vedení oznámilo, že bude pokračovat ve vysílání na svém youtubovém kanálu.
  Protože rozhodnutí Národní rady uvádí, že Rada "bude informovat platformu sociálních médií "Youtube" o přijatém rozhodnutí a vyzve ji k poskytnutí nedostupnosti kanálu "TV Rain" na území Lotyšska pomocí geobloku nebo jiného technologické řešení," mohlo by dojít k paradoxní situaci, že televizi Dožď neuvidí uživatelé internetu v Lotyšsku (což se asi nestane), zatímco v Rusku bude její youtubový kanál i nadále dostupný.

  Jedna z četných absurdit a zhůvěřilostí, které produkuje válka.

  DODATEK 7.12.2022: Dožď od 8. prosince zmizí také také z litevských obrazovek; vysílala zde na základě nyní zrušené licence z Lotyšska.

  | nahoru |