Aktuality Louče
372
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů
www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media.

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 1. 2023... ARCHIV     TÉMATA
29. 1. 2023
popisek obrázku Petr Pavel      3 359 151 hlasů 58,32%
Andrej Babiš 2 400 046 hlasů 41,67%

Výsledek druhého kola prezidentských voleb ve dnech 27.-28. ledna překvapil výraznou převahou kandidáta Petra Pavla. Sečteno bylo během několika hodin.

V sobotním vysílání byl nejsledovanějším zpravodajským kanálem ČT24, jehož celodenní share v kategorii 15+ měl prý 17,14 %, zatímco u CNN Prima News to bylo jen 4,56 %. Přitom Prima vysílala přímo tiskovku Babiše (v ČT zpožděně ze záznamu) a napojila se na rozhovor Frekvence 1 s prezidentem Zemanem (ČT neměla).

Emocionálním vrcholem ve štábu Petra Pavla bylo neočekávané vystoupení slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Hodinový rozhovor Michala Kubala s Petrem Pavlem na ČT1 a ČT24 v sobotu ve 20:00 se stal nejsledovanějším pořadem večera, zhlédlo ho milion diváků, zatímco atraktivní filmy Polda (na Primě) a Šifra mistra Leonarda (na Nově) přilákaly jen 600 a 450 tisíc diváků. Po dlouhých letech Zemanova bojkotu navštívil český prezident (ten budoucí, právě zvolený) Českou televizi.

Od sobotního odpoledne do nedělního večera stihl Petr Pavel - kromě rozhovoru s Michalem Kubalem - vystoupit živě ve večerním zpravodajství ČT, Primy i Novy. V neděli pak hostoval v Partii Terezie Tománková, vystoupil v Otázkách Václava Moravce, promluvil v rozhlasových dvaceti minutách Radiožiurnálu a ještě večer měl velký rozhovor na Nově. Bez větších známek únavy.

Velká část jeho vystoupení se nese v obecné, nekonfliktní rovině. Jeho politický životopis se teprve začne psát, zatím jsou v něm stále ještě nepopsané listy. Někteří lidé vkládají do osoby nového prezidenta přehnané naděje, z nichž některé nelze naplnit, před čímž varuje i sám Pavel. Jistá rozčarování po současné euforii zákonitě přijdou.

Andrej Babiš oznámil, že si dopřeje "politický detox," odpočine si od politiky a o své budoucí roli ve Sněmovně nechá rozhodnout hnutí ANO.

| nahoru |

16. 1. 2023
T.G.Masaryk: „Potřebujeme státníků, nejen politiků.“
x x x
Hlasování ve dnech 13.-14 ledna rozhodlo, že do druhého kola prezidentských voleb postupují kandidáti Petr Pavel (35,40 %, 1 975 056 hlasů) a Andrej Babiš (34,99 %, 1 952 213 hlasů). Danuše Nerudová se umístila na třetím místě (13,92 %, 777 080 hlasů).

Už vloni, když se zveřejnila jména kandidátů na úřad českého prezidenta, jsem prohlásil: „Já asi budu MUSET toho Petra Pavla volit.“ Tím jsem vyjádřil svůj názor, že Pavla asi volit budu, ale že ani on zcela neodpovídá mé představě o prezidentovi, jakého bych chtěl na Hradě vidět.

Přál bych si totiž, aby prezidentem byl státník, v tom nejlepším významu tohoto slova, jak to zmiňuje i wikipedické heslo: „Státník by měl zastávat pevné hodnotové postoje, představovat autoritu, svými činy se zasloužit o stát a mít i mezinárodní uznání. Obvykle se jedná o výraznou osobnost, oplývající značnými politickými schopnostmi nebo silným charismatem.“

Petr Pavel těmto maximům vyhovuje jen částečně (výrazná osobnost, charisma). Slabší je to s autoritou a s politickými schopnostmi. Od státníka bych očekával, že bude vědět, co je česko-německá deklarace (viz jeho selhání v testu týdeníku Reflex), a že českou a světovou historii a politiku bude mít zažitou nad rámec nabrífovaných znalostí o aktuálních tématech.

Také mi trochu vadí styl jeho kampaně na sociálních sítích, který má podobu nablýskaného marketingu, jenž prezentuje generála jak bezvadné zboží nabízené ke koupi. Jenomže z výběru, který se nabízí, je Pavel asi jediný z nabízené sestavy, který má šanci do role státníka dorůst. Leccos napoví příští dva týdny, když bude čelit agresivní kampani Andreje Babiše. Doufám, že neztratí glanc a nervy a nesníží se na úroveň Babišovy demagogické argumentace.

x x x
Tři události, které v souvislosti s prezidentskou volbou stojí za zaznamenání:
 • Pražský městský soud 9. ledna zprostil obžaloby Andreje Babiše a Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo. Soudce Šott konstatoval, že přes některá pochybení nedošlo k trestnému činu.
 • Prezidentský kandidát Josef Středula v nedělní superdebatě ČT 8. ledna oznámil, že odstupuje z prezidentských voleb a vyzval své voliče, aby hlasy odevzdali Drahuši Nerudové.
 • Prezidentský kandidát Marek Hilšer ve čtvrtek 12. ledna v přímém přenosu televize Nova opustil odpolední debatu, která byla vyhrazena pro pět kandidátů s menšími preferencemi, na protest proti rozdělení kandidátů do různých debat, když tři top kandidáti (Babiš, Nerudová, Pavel) byli na Nově, ale i na Primě, vyčleněni do zvláštní superdebaty (Andrej Babiš na Primu 11. ledna nepřišel, na Novu 12. ledna ano).

  Zda se před druhým kolem budou konat televizní duely, jest otázkou. Štáby obou kandidátů zatím mlčí. Stejně tak šéfové tří největších televizních stanic. Ideální by bylo, kdyby na neutrální půdě vznikl jediný duel, který by vysílaly všechny tři televize.

  x x x
  Rada České televize má od 16. prosince 2022 nového předsedu, je jím Karel Novák, který kdysi v ČT pracoval. Novák byl mezi pěti novými členy Rady, které Sněmovna zvolila vloni 15. června. Radě však chybí stále jeden člen, neboť bankéř Kysilka Radu ČT v listopadu opustil.

  Rovněž Rada Českého rozhlasu má nového předsedu, je jím Ondřej Matouš, který 11. ledna vystřídal Miroslava Dittricha

  x x x
  Složení a způsob jmenování Rady Českého rozhlasu a České televize změní novela zákonů, projednávaná jako sněmovní tisk 263. Do volby radních se zapojí Senát a zruší se možnost odvolávat radu jako celek Sněmovnou. Radu České televize, která se o tři členy rozšíří, bude volit Sněmovna a Senát v poměru 12/6, u Rady Českého rozhlasu, kde se počet radních nemění bude poměr 6/3. Navrhovat kandidáty budou jen zavedené právnické osoby s desetiletou historií.

  Na první čtení této novely padla 1. listopadu celodenní 43. schůze . U druhého čtení 11. ledna se diskutovalo tři hodiny. Třetí čtení by mělo proběhnout koncem ledna, začátkem února.

  | nahoru |