zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

3.2.2006 RUBRIKA: Listárna Louče

Korespondence k poznámce o Wikipedii - věc: kverulant


Níže uvedená korespondence se odvinula od poznámky o sporech ve Wikipedii v Louči, jež končila slovy: "Pokud se jmenovaní pánové (Zvánovec, Pecina) cítí být dotčeni názvem kverulant, pak se táži: jak jinak je možné vysvětlit jejich trvání na vlastním, svévolně zvoleném pravopisu (arbitrage, immunita, effektivně apod.), který vnucují ostatním?"
Protože jsem nikdy nepodceňoval inteligenci a schopnost zdravého úsudku uživatelů Internetu, ponechávám následnou výměnu korespondence zcela bez komentáře. Pouze v jednom případě dodávám do textu fakt, který Vít Zvánovec opomněl uvést.

Od: "Vít Zvánovec"


Komu: smid@mbox.fsv.cuni.cz
Kopie pro: Tomas Pecina
Datum odeslání: Thu, 02 Feb 2006 16:04:11 +0100
Věc: Kvarulant

Vážený pane doktore,

ačkoliv jsem Louč četl od počátku a pravidelně (http://artax.karlin.mff.cuni.cz/~peters/people.html), v poslední době jsem ji nesledoval. Takže se stalo, že Vaši pochybnou poznámku o Tomáši Pecinovi a o mně jsem přehlédl. Musel mne na ni upozornit až anonym (http://www.blogger.com/comment.g?blogID=15817206&postID=113878108339895292). Vždy jsem domníval, že zásada audiatur et altera pars platí i pro novináře.

Můžete namítnout, že jste napsal své pouhé vlastní dojmy. Ale i pak, před tím než někoho označíte za kverulanty, myslím, že by vhodné se jich zeptat, co o tom soudí. Zdá se tedy, že Zemanova paušální charakteristika novinářů platí i na Vás, ač jsem si dosud myslel opak (http://www.sprcha.com/comments/2004/4/7/18419/56572/1066). Uvidíme, zda Miloš Čermák, jemuž jsem poskytl rozhovor minulé pondělí, tento požadavek naplní lépe. Vaše osočování Tomáše Peciny vnímám jako poněkud opožděnou pomstu za jeho článek (http://www.britskelisty.cz/0005/20000529j.html). Jak u nás běžné, jak čecháčkovské. Iuridictum je prakticky hotovo, Vám tam nějaký článek chybí? Sem s ním, dopíšu jej.

Asi Vás nemá smysl přesvědčovat, že snahy o vulgarisaci pravopisu jsou nejen kommunistické, ale rovněž nevědecké. Vycházejí totiž z představy, že mluvený a písemný jazyk se neliší. Tato představa však byla vyvrácena již ve 30. letech; jen náš ÚJČ to dosud nezaregistroval. Tak přibližuje pravopis mluvenému jazyku, a to i takovému, jímž nikdo nemluví (znělá souhláska na konci slova). Ostatně kdysi jsem o tom napsal článek (http://www.blisty.cz/art/11490.html). Rovněž tak na Wikipedii (http://cs.wikipedia.org/wiki/Pravidla_českého_pravopisu). Pokud je pro Vás Ottův slovník naučný svévole, tak se asi nemáme o čem bavit.

V úctě, Váš Vít Zvánovec


Od: Milan Smid


Komu: "Vít Zvánovec"
Věc: Re: Kvarulant
Datum odeslání: Thu, 2 Feb 2006 16:55:25 +0100

Dobrý den!

Protože ctím zásadu, že slyšena má být i druhá strana, žádám Vás o svolení ke zveřejnění naší korespondence. Až mi vysvětlíte, proč děláte na Wikipedii schválnosti s pravopisem, pak veřejně svoji poznámku o kverulanství odvolám.

Hezký den přeje Milan Šmíd

P.S. S tím pravopisem mám jenom pocit, že patříte do generace, která není schopna chápat historický kontext, a která si myslí, že strahovský stadion postavili komunisti, a že národovecké bajky jsou výhradním produktem Zdeňka Nejedlého. Cožpak v Německu po válce měnili pravopis kommunisté? MŠ


Od: "Vít Zvánovec"


Komu: "Milan Smid"
Datum odeslání: Thu, 02 Feb 2006 17:13:54 +0100 Věc: Re: Kverulant

> Vážený pane,
> Protože ctím zásadu, že slyšena má být i druhá strana, žádám Vás o
> svolení ke zveřejnění naší korespondence.

Ano, máte ho mít.

> Až mi vysvětlíte, proč děláte na Wikipedii schválnosti s pravopisem,
> pak veřejně svoji poznámku o kverulanství odvolám.

a) causa pravopisu je mrtva od 4. července 2005, kdy můj pokus psát nekommunistickým pravopisem přestal být tolerován.
b) není to žádná schválnost, pouze odpor k přežitkům kommunismu u nás.

> P.S. S tím pravopisem mám jenom pocit, že patříte do generace, která
> není schopna chápat historický kontext, a která si myslí, že strahovský
> stadion postavili komunisti,

Nemyslím. Historii jsem vystudoval na FF UK.

> a že národovecké bajky jsou výhradním produktem Zdeňka Nejedlého.

Ne. Ale na jejich konservování (spíše však obnovení) má hlavní zásluhu.

> Cožpak v Německu po válce měnili pravopis kommunisté?

Ne, nacisté. :-) http://de.wikipedia.org/wiki/Reform_der_deutschen_Rechtschreibung_von_1944

V úctě, Váš Vít Zvánovec

Poznámka M. Šmíd: Reforma německého pravopisu z roku 1944 nebyla nikdy uvedena do života. K zásadní reformě německého pravopisu došlo až v roce 1996.


Od: "Vít Zvánovec"


Komu: smid@mbox.fsv.cuni.cz
Datum odeslání: Thu, 02 Feb 2006 17:00:27 +0100
Věc: Pohled z druhé strany

Vážený pane doktore,

tady máte kýžený pohled z druhé strany.

V úctě, Váš Vít Zvánovec

------- Forwarded message follows -------
Na internetu jsem nekdy od podzimu 1986, napred to byly jen BBS z domu do domu po telefonu, potom Fidonet (protoze Arpanet byl jen pro pany profesory a ne pro obycejne lidi) a nakonec se to na jare 1987 sloucilo vsechno dohromady a zacalo se tomu rikat internet. To uz bylo s poradnymi velkymi computery s uzasne rychlymi chipy 8088 (vite ze byly na trhu uz od 1979?) jmenem Roland na Niagara College v St.Catharines. A mely uz i trackball zabudovany na klavesnici. Mouse/mys byla vynalezena jeste az tak rok potom. A my jsme meli obrovskou radost, kdyz jsme si navzajem mohli poslat obrazek nahate zenske nejak zahadne zescanovany (kde tehdy mel scanner? Ja ne!) z Playboye ve formatu GIF, protoze JPEG taky jeste nebyl vynalezen.

Takze jsem ve srovnani s vetsinou vas takovy internetovy dedecek pametnik, takovy internetovy Frantisek Dibarbora. Ale i pres ty roku jsem nikdy neprisel na chut pouzivani pseudonymu, anonymu, nicku a vubec skryvani se za nejakym jinym jmenem nebo identitou. Dodnes to povazuji za vice mene nemoralni a vidim to jako charakterovy nedostatek.

Po dalsich asi 5 letech se k internetu zacalo pripojovat i Ceskoslovensko, napred jen par firem a skoly, ale casem i bezni lide a pouzivani pseudonymu a nicku dosahlo uplne kriticke urovne. Asi jako kdyz si v Cesku a na Slovensku kazdy pise pred jmeno Ing. Az teprve pozdeji mi doslo proc to asi tak je - lide maji strach se identifikovat, maji ten vychodoevropsky strach i rict Dobry den! Kdyz se nekdo jmenuje Juraj Cobogaj, za svobodna Nebogaj, pak nevidim duvodu, proc by se mel skryvat za pseudonymem Sparhawk - obzvlast kdyz ani neumi anglicky! Takze extremni pouzivani pseudonymu a nicku ve vychodni Evrope je jen dalsim z mnoha dedictvi komunismu.

To dedictvi komunismu je obzvlast zretelne u dnesnich mladych studentu. Jako deti svych rodicu byli vychovani v nenavisti k Americe a Nemecku a ani temer 17 let relativni polo-svobody nedokazalo ten jed z tech mladych mysli vyplachnout. Vezmete si treba ceskou Wikipedii na adrese http://cs.wikipedia.org - jak to tam vypada. Je to rizeno dvanacti spravci, uplne vsichni se skryvaji za pseudonymy a az na dve vyjimky nejde zjistit jejich prava jmena. A az do nedavna jejich hlavnim sefem byl dalsi pseudonym, ktery se na sve "osobni strance" zcela idiotsky priznaval, ze je byvaly emigrant, ze za milost od Husaka zaplatil pres 3000 marek a pak jezdil za komunistu do Ceska si povidat u kafe s prislusniky StB. Pry tim udajne pomahal uveznenym v Cesku. V dnesni dobe jisteze tento clovek byl ultra-zurivy vlastenec, ktery absolutne nesnesl aby do Wikipedie bylo postovano heslo ci jen slovo vzdalene negativni soucasnemu rezimu v CR. Pak jsem na Wikipedii prisel ja, nikoho jsem nenapadal, jen jsem se zacal divit, jak je mozne ze takovy clovek muze cemukoliv sefovat, a mily upravenec se rozcilil, ze jsem ho pry napadl, nazval mne magorem a chvili na to rezignoval a dle jeho slov "odesel od exilu".

Jeho mladi nohsledove s malebnymi pseudonymy jako Cinik, Miraceti, Karakal. Mormegil ci Che (ano, Guevara!) ted dokonce usporadali internetovy soud nad mladym ceskym pravnikem, ktery se (svete div se!) neskryva za pseudonymy a jmenuje se Vit Zvanovec. Usporadali s nim neco co nazyvaji "arbitrazni soud". Kluka neznam, ale soude podle prubehu, ktery si muzu kazdy na Wikipedii vyhledat http://cs.wikipedia.org jim musel lezt na nervy daleko vic, nez jsem kdy zvladl ja sam. :-) Me shrnuti cele situace je, ze anonymni bezejmenna komunisticka luza na ceskem internetu soudi nekoho jako Miladu Horakovou, nekoho kdo ma charakter, nestydi se za sve jmeno - pouze ma mirne odlisne nazory na svet. Takze technologickou budoucnost vychodni Evropy nevidim prilis ruzove - pokud to vsechno budou ovladat anonymni a pseudonymni mladi komuniste.

Ale mozna si take zvolim pseudonym, abych se tolik nelisil od beznych obyvatel byvaleho Ceskoslovenska, abych nejak splynul s davem bez nutnosti nasazovat si papachu. Budu se podepisovat jako High Plains Drifter. Ne, nesmejte se, je v tom logika. Je to podle toho filmu Clint Eastwooda, kdy on v roli zachmureneho cizince se objevi ve fatamorgane v pousti, dupy dupy dupy dup nacvala do mestecka jmenem Lago (kde se mu v mladi prihodilo mnohe prikori, ale to nikdo nevi a je to jasne az na uplnem konci filmu), v mestecku da kazdemu pres drzku (krome toho minimalniho poctu nevinnych), chvili pocka, da kazdemu pres drzku jeste jednou, aby jim svitlo, a pak zase dupy dupy dupy dup odcvala z mestecka a znova se ztrati ve fatamorgane v pousti. Uzasny film.

Takze to si myslim o anonymem a pseudonymech. Clinta Eastwooda na ne!

Zdravi vas High Plains Drifter

K dalsimu vedeckemu vyzkumu: http://www.imdb.com/title/tt0068699/

------- End of forwarded message -------

V úctě, Váš Vít Zvánovec


Od: "Tomas Pecina"


Komu: 'Vít Zvánovec' ,
Věc: RE: Kvarulant
Datum odeslání: Thu, 2 Feb 2006 16:35:01 +0100

Pánové,

pokud jde o mě, nijak se necítím hodnocením pana Šmída dotčen. Iuridictum dokončeno není a nikdy nebude, to je dáno nekonečností tématu, o kterém pojednává. Není to chvilkový projekt.

Pro mě má Iuridictum cenu v tom, že si určité věci ujasňuji a snažím se je definovat, občas jinak než ostatní. Výslednou kvalitu ať hodnotí odborníci na právo - tím, při vší úctě, pan Šmíd není.

Že někomu vnucuji svůj pravopis? Ať si kritik laskavě přečte Pravidla (http://iuridictum.pecina.cz/iuridictum/index.php/Iuridictum:Pravidla), zejména pravidlo č. 2:

Neměňte cizí pravopis. Možná vám to přijde pošetilé, ale jsou lidé, kteří navzdory stoleté snaze pravopisných reformátorů píší dodnes kassace, immunita nebo saisona. Neměňte jim jejich "nesprávné" tvary podle posledního výkřiku Pravidel českého pravopisu; mají pro svůj konservativní přístup k orthografii dobrý důvod. Odměnou vám bude, že ani oni nebudou měnit vaše filozofie, diskuze a kapitalizmy, ačkoli jim vaše pravopisné formy působí stejně trýznivá muka jako vám jejich.

S úctou, T.P.www.pecina.cz