Aktuality Louče
112
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.parabola.cz, a která se jen občas objeví na stránkách blog.vozovna.cz, blok.rozanek.cz a dalších URL.

NA OKRAJ DNŮ 22.11.-11.12.2003... ARCHIV     TÉMATA

11.12.2003 - Sněmovna opět (po kolikáté již?) nezvolila chybějícího třináctého člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Že by si poslanci přáli, aby počet členů RRTV byl stejný jako počet apoštolů?

 • - Když už jsem se jednou namočil do hodnocení situace kolem Staroměstského náměstí, musím připomenout také včerejší Občanské judo televize Nova, které se případem pronájmu stánků na vánočních trzích také zabývalo. Prosté srovnání příspěvků ČT a Novy ukázalo jasnou převahu televizního řemesla na straně Nováků. Předložená fakta byla průkaznější, obraz i celková stavba příspěvku byly přehledné a o situaci dobře informovaly. Na druhé straně - zatímco Fakta ČT politicky útočila s chabými argumenty, tak Občanské judo mělo argumenty, ale bylo až neuvěřitelně krotké při pátrání po tom, kdo za současný stav odpovídá.
  | nahoru |

  10.12.2003 - K poslednímu vydání televizního pořadu Síto došlo na server ČT více diskusních příspěvků, než za posledních půl roku od května, kdy server czech-tv.cz diskusní fóra k pořadům nabízí. O tom, že Martin Putna hodlá diskusi na téma Teletubbies rozvinout do parodické podoby, prý dramaturgii neinformoval. Alespoň tak to vyplývá ze Stanoviska redakce publicistiky k pořadu Síto, 6. 12. 2003, ve kterém se praví: „v programovém schématu pro rok 2004 bude dost kvalitní zábavy i kvalitně zpracovaných diskusí na vážná témata. Spolupracovat přitom hodláme s moderátory, kteří jsou schopni naplnit scénář.“ Již se těším na zítřejší tiskovku na Kavčích horách. Pro úplnost dodávám adresu Putnovy webové stránky www.mcputna.cz.

 • - Na Staroměstském náměstí dnes už svítí jiný, menší vánoční strom. Škoda, že webová kamera na něj nedosáhne.
 • - Bill Clinton byl prvním prezidentským kandidátem, který v roce 1992 do své kampaně aktivně zapojil internet (více pro komunikaci než pro propagaci, neboť web, Netscape a Explorer ještě nebyly na světě). Od té doby se staly webové stránky nezbytnou součástí prezidentských kampaní. Dnes na jejich místo nastupují blogy, viz blog kandidáta demokratů Howarda Deana.

  9.12.2003 - Protože každý den chodím přes Staroměstské náměstí a protože se mi příliš nelíbí jeho současné přeplnění předvánočními atrakcemi, počkal jsem si včera na Fakta ČT s nadějí, že se dozvím něco bližšího, jak je celý ten byznys organizován. Setkal jsem se však s podjatou reportáží, která jednostranně útočila a v podstatě nic moc nevysvětlila. Navíc byla nepřehledná a obrazově špatná. Kamera bezcílně bloudila po stáncích nebo se točila na kolotoči, aniž ukázala, jak to na Staroměstském náměstí vypadá, či podala jinou relevantní obrazovou informaci (například detaily prodávaného zboží).. Nevím, zda bylo na místě zneužít tragickou nehodu přelomeného vánočního stromu vůči organizátorům trhu. Podle mého názoru ten vánoční strom nebyl špatně upevněn, jak se kdosi v reportáži snažil tvrdit. Vždyť ta díra do země ho pevně držela, jenom ten poryv větru v sobotu byl natolik silný, že strom nevydržel. Pokud se stala chyba, tak jedině v tom, že byl příliš vysoký. Ale takový byl každý rok a všichni to chválili.

  | nahoru |

  8.12.2003 - Jak uvedlo poslední rozlučkové vydání diskusního pořadu ČT Síto tento víkend, postavičky Teletubbies vynalezl český malíř Jan Zrzavý v roce 1949. Autoři pořadu Síto s moderátorem Martinem Putnou se rozloučili s diváky parodií, ve které exceloval filmový režisér Radim Špaček a Ester Kočičková. Kromě jiného jsme se mohli dozvědět o skrytých významech Teletubbies ve vztahu k českým pohraničním pevnůstkám, k Orwellově Velkému Bratru, čipové totalitě, nebo o tom, že slova „Tuli tuli“ jsou skrytou výzvou ke skupinovému sexu. Rád bych připomněl, že před čtyřmi léty známý kazatel Jerry Falwell zcela vážně obvinil Teletubbies, že v postavičce Tinky Winky propagují homosexualitu. Seriál Teletubbies vysílá od loňského března televize Nova, nejprve v dopoledních, nyní v časně ranních časech.

 • - Na poslední aktualitu Louče z 5.12. zareagoval přes víkend server Česká média tím, že můj starší příspěvek o vybírání poplatku ve Slovinsku uvedl v plné citaci. To aby dokázal, že moje výčitka selektivního monitoringu ceskamedia.cz nebyla oprávněná.
  | nahoru |

  5.12.2003 - Když před dvěma dny Václav Moravec v BBC zpovídal generálního ředitele České televize Jiřího Janečka, pokoušel se z něj dostat, zda podá demisi, pokud se od příštího července nezvýší televizní poplatek. Diskuse o rozhlasovém a televizním poplatku nabývá na intenzitě, přičemž kritici a nepřátelé ČT se snaží zahnat zastánce vysílání veřejné služby do defenzívy, kteří namísto aby útočili, tak se brání. Nevím, proč se v návrzích na změnu poplatkového zákona stále trvá na zastaralé konstrukci poplatku odvíjející se od „držitelského“ nebo „vlastnického“ vztahu k přijímači, proč se veřejně neřekne, že je to solidární platba, která veřejnosti nabízí šanci, že bude mít v nabídce ještě jinou televizi než televizi státní (tj. ovládanou politiky rozhodujícími o jejím dotování) nebo komerční (ve vleku většinové sledovanosti, zanedbávající pestrost a rozmanitost nabídky).
  Myslím, že efektivní řešení výběru poplatku našli ve Slovinsku, jak jsem to nedávno popisoval v této glose. (Česká média, která se chlubí komplexností svého monitoringu, samozřejmě tuto glosu svým čtenářům zamlčela.) O médiích veřejné služby jsem už toho napsal tolik, že nevím, co bych měl dodat. (Letmo vybírám z archivu zde, zde, zde, zde, zde nebo tady. O poplatku jsem psal vloni do HN, tady je stať stará už 12 let.)
  Nyní se chystám, že napíšu přes víkend článek Smutná historie maďarské televize.

 • - Letos v srpnu jsem informoval o soutěži televize ZDF Unsere Besten. Pro úplnost dodávám, že tato anketa/soutěž minulý víkend 28.11. skončila a vyhrál ji poválečný kancléř Německa Konrad Adenauer. Na druhém místě se umístil Martin Luther, jako třetí figuroval Karel Marx, prý hlavně díky hlasům Ossis, tj. občanů žijících na území bývalé NDR.
  | nahoru |

  4.12.2003 - Zprávy z předvánoční Prahy: Teplé počasí minulých dnů zhatilo plány Eurotelu vybudovat na Staroměstském náměstí ledový palác (viz aktualita z 28.11.). Ledová zábradlí a ledové plastiky roztály, kluziště však funguje, nicméně do Rockefellerova centra v New Yorku má daleko. Jenom zabírá prostor a překáží chodcům. Navíc na Ovocném trhu se připravuje kluziště konkurenční, které tu bylo už vloni a provozu nepřekáží. Na druhé straně večerní iluminace náměstí a přilehlých ulic je velkolepá, viz záběry webové kamery.

 • - Zaskočil jsem dnes na odhalování pomníku Franze Kafky na pomezí Josefova a Starého Města. Viděl jsem zde mnoho celebrit, primátorem Bémem počínaje a senátorem Železným konče. Kvůli tomu jsem se však nedostavil. Byl jsem tady, abych si kromě pohledu na nový zajímavý pomník poslechl kapelu Neočekávaný dýchánek, kterou si autor pomníku Jaroslav Róna pro vernisáž vybral. Hraje v ní totiž můj syn Michal.
  | nahoru |

  1.12.2003 - Dnes umisťuji na Louč příspěvek, s jehož zveřejněním jsem trochu váhal. Vytryskl ze mne, když jsem sledoval podvečerní pořad ČT Média. Na jedné straně vím, že není zcela vybalancovaný, protože série Média vyprodukovala i některé zajímavé pořady, na straně druhé si myslím, že úroveň pořadu je kolísavá, takže nějakou kritiku si občas zaslouží. Nehledě na to, že tu je i jeden egoistický moment: polemické články zvyšují sledovanost Louče mnohem více než vybalancované a seriózní rozklady. Takový už je život.

  | nahoru |

  28.11.2003 - Mediálním hitem minulého týdne byly nevkusné poznámky poslanců na adresu ministryně školství Petry Buzkové, která si nechala ze zdravotních důvodů zmenšit ňadra. Rádobyvtipné bonmoty vydyndal z poslanců deník Blesk. Jakoby poslanci zapomněli, že proti dotěrným novinářům mají v zásobě jednu záchrannou frázi: „bez komentáře“. Korunu všemu pak nasadil ministr kultury Pavel Dostál, který údajně telefonoval řediteli České televize Jiřímu Janečkovi, protože se mu natáčení Nory Novákové k příslušné kauze nelíbilo. Jiří Pehe v této souvislosti připomněl, že “ministr kultury si plete pojem „veřejnoprávní“ s pojmem „státní“,“ a že jeho chování “připomíná chování bývalých kulturních tajemníků KSČ.“ Dostálovo pochybení bohužel nabídlo pravicovým komentátorům šanci, aby jeho kritikou se překryla nejen hulvátství pronášená minulý týden v parlamentu, ale také ta, která se objevila na kongresu ODS v Luhačovicích.

 • Na portálu veřejné správy se stále objevuje záhlaví „zkušební provoz“. Protože jsem si zvykl získávat data přímo od zdroje, tj. přímo ze serverů ministerstev a státních úřadů, zdá se mi, že portál je příliš složitý a neohrabaný. Například zobrazení vyhledaných zákonů je zdlouhavé a podle mého názoru slouží spíše prezentaci komerčního produktu firmy ASPI, než občanovi, který by uvítal alespoň některé právní normy, jako Občanský nebo Obchodní zákoník, v jednom souboru. Neznám lepší praktickou orientaci pro jednání s úřady, než je Úřad není labyrint na mvcr.cz. Na portálu je možné se k němu doklikat přes ministerstva, nikoli však přes rubriku „životní situace“, která občas zeje prázdnotou. Jak jsem se doslechl, namísto toho, aby Mlynářovo ministerstvo udělalo dobrý rozcestník k existujícím službám, žádá nyní od institucí státní správy a samosprávy, aby kromě svých stránek duplicitně zásobovala nový portál. Také proto jsem výjimečně otevřel listárnu Louče pro jeden příspěvek člověka, kterého to trápí.
 • - Každý den procházím přes Staroměstské náměstí. Letos tady podnikatel Milan Šmerda nasázel tolik stánků, že přes náměstí téměř nelze projít, sahají až k Celetné ulici. Navíc za Husovým pomníkem vyrůstá kluziště s ledovými věžemi, které prý staví Eurotel, a které má v neděli otevřít Livia Klausová. Stany s tradiční lamou, oslíky a poníky kluziště odsunulo směrem k Týnu. Nejsem staromilec, ale co je moc, to je příliš. Navíc snaha vyždímat co největší zisk z náměstí může být kontraproduktivní. Nedostatek prostoru může zmenšit příliv nejlepších zákazníků – zahraničních turistů.
  | nahoru |


  Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.