Aktuality Louče
143
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.parabola.cz, www.novyden.cz/, a která se jen občas objeví na stránkách blog.vozovna.cz, potucek.blogspot.com, www.mediaportal.sk, www.medialne.sk, www.radioweb.sk, a dalších URL.

NA OKRAJ DNŮ 4.-17.3.2005... ARCHIV     TÉMATA

16.3.2005 - Vyčítá-li tisková mluvčí české vlády Věra Dušková novinářům povrchnost, pak nevím, co si mám počít s větou, kterou pronesla na semináři studentů VŠE: „Václav Klaus samozřejmě nebyl schopen rychle dokázat, že nemá ve Švýcarsku vilu. A byla to jedna z příčin pádu vlády. Pak bez mandátu voličů úřadovala úřednická vláda, a daňový poplatník zaplatil předčasné volby.“ Pád vlády Václava Klause přece způsobily zcela jiné důvody, než nějaká nepodložená fáma zveřejněná televizí Nova. To by snad Věra Dušková jako bývalá novinářka měla vědět. Nebo, že by do přepisu mluveného slova zasáhlo tvůrčím způsobem editorské pero Petra Žantovského? Nedivil bych se. Viz další věta citátu o vládě bez mandátu voličů a nešťastných daňových poplatnících financujících předčasné volby. Neměli bychom tedy raději volby zrušit? Ušetřili bychom.

| nahoru |

15.3.2005 - Se zpožděním jsem si přečetl dva rozhovory s bývalým premiérem a bývalým předsedou ČSSD Milošem Zemanem, z nichž jeden v týdeníku Euro (7.3.) zveřejnil István Lékó a druhý v deníku Právo (11.3.) Alexandr Kramer. Protože se Kramer odvážil klást polemické a nepříjemné otázky, Miloš Zeman mu v závěru řekl: “Pane redaktore, připouštím, že byly časy, kdy jsem vás pokládal za zajímavého novináře; po tomto rozhovoru ale vemte na vědomí, že je to náš rozhovor poslední.” O svém bývalém spolužákovi jsem kdysi napsal glosu Louče ”Alexandr Kramer, co o něm vím”.

 • - Až příliš stručně informovaly internetové zdroje (např. ceskamedia.cz nebo digiweb.cz) o rozsudku v soudním sporu firmy Apple se třemi bloggery publikujícími důvěrné informace, které jim kdosi z firmy Apple vynášel. Rozsudek kalifornského soudu má totiž svůj význam pro stále neukončenou diskusi, zda blogger je či není novinář. Soudce v Santa Claře rozhodl, že blogger novinářem není, ochrana Prvního dodatku americké Ústavy se na něj nevztahuje, a tím pádem nemá ani jakési nepsané právo utajovat své zdroje.
  | nahoru |

  14.3.2005 - Pokusil jsem se sestavit situační zprávu o stavu mediálních toků aféry Grossgate. Zaujaly mě také dva novinové titulky z minulého týdne:
  Sazce klesl zisk z 1,4 na 1,3 miliony korun – zpráva ČTK - Lidové noviny 12.3.
  Sazka loni odvedla nejvíc v historii – značka (los) – Právo 12.3.
  A ty si čtenáři vyber a raději nepřemýšlej o tom, co vedlo autora pod značkou (los), aby porovnání zisku Sazky dvou po sobě následujících let zcela vynechal.

  | nahoru |

  9.3.2005 - První blogger se dostal do Bílého domu. Alespoň tak o tom včera informovala CNN. 23letý Garrett M. Graff získal akreditaci na tiskovky amerického prezidenta na základě toho, že jeho blog fishbowl d.c. pravidelně píše o zpravodajských médiích ve Washingtonu. Zde popisuje, jak se k akreditaci dostal. Bude tedy moci navštěvovat pravidelné tiskové briefingy organizované mluvčím Scottem McClellanem. O nedávné návštěvě Václava Klause v Bílém domě však briefingy mlčely. Webová stránka má jen informaci o prezidentově programu.

  | nahoru |

  8.3.2005 - O tom, že Gross v tom není sám, a že jeho osud politika má paralely také v Maďarsku (Orbán) a v Rakousku (Grasser), zajímavě píše pod titulkem "Rychlý vzestup, rychlý pád" švýcarský publicista Bernhard Odehnal v deníku Tagesanzeiger. Píše se tu kromě jiného: "Jednou být u moci, zdá se že nic není nemožné... Přátelé tu byli, vtírali se do přízně a platili.... Takový druh pozice svádí k sebepřeceňování..."

  | nahoru |

  7.3.2005 - Na Ukrajině se rozvíjí vyšetřování vraždy novináře Georgije Gongadzeho, který beze stopy zmizel v září 2000, aby se jeho bezhlavé tělo o dva měsíce později našlo na skládce. Minulý týden se zastřelil bývalý ukrajinský ministr vnitra Kravčenko. Hájit se teď musí i bývalý prezident Kučma, který se předčasně vrátil domů z Karlových Var a dnes se účastnil Kravčenkova pohřbu. Klíčovým svědkem proti Kučmovi je jeho bývalý bodyguard Melničenko, který emigroval do USA a teď má u sebe tajné nahrávky prezidentových rozhovorů. Zmiňuji se o tomto případu hlavně proto, že Gongadze byl internetový novinář, což česká média zapomínají uvést. Jeho webová stránka www.pravda.com vadila natolik, že musel zemřít.

 • - Náhodou jsem narazil na zprávu CNN o majitelích španělské místní televizní stanice Telesierra, kteří byli odsouzeni do vězení za to, že okrádali své diváky. Jak? Jednoduše. Nechávali je telefonicky odpovídat na jednoduché hádanky v soutěžním pořadu. Ovšem zařídili to tak, že nešťastník, který chtěl něco vyhrát, někdy strávil na telefonu až půl hodiny, než přišel na řadu. Každá minuta ho stála téměř jedno Euro. Jak asi dlouho čekají soutěžící pořadu TV Prima “Rychlá výhra”?
  | nahoru |

  6.3.2005 - Včera v pořadu ČT Události vystoupil premiér Gross s jakousi omluvou veřejnosti za to, co se v posledních dnech stalo a co je příčinou současné politické krize. (jiný odkaz na Grossův projev je zde). Nehodlám to komentovat, neboť snad každý ví, že občané této země od Grosse očekávali něco jiného, než co veřejnosti předvedl. Nechci vršit lavinu ohlasů a komentářů a proto na Louč umisťuji jen jeden text. Je jím (zatím neúplný a rychlý) překlad vystoupení senátora Richarda Nixona při prezidentské kampani v roce 1952. Podrobnosti a okolnosti tohoto projevu jsou zde.

  | nahoru |


  Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.