Aktuality Louče
146
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.parabola.cz, www.novyden.cz/, a která se jen občas objeví na stránkách blog.vozovna.cz, potucek.blogspot.com, www.mediaportal.sk, www.medialne.sk, www.radioweb.sk, a dalších URL.

NA OKRAJ DNŮ 15.-30.4.2005... ARCHIV     TÉMATA

27.4.2005 Prezident Klaus v pondělí 25.4. jmenoval nového předsedu vlády Jiřího Paroubka. Tato událost mě přivedla k tomu, že jsem po dlouhé době sepsal nikoli „mediální“ ale „politický“ komentář s názvem Poučení z krizového vývoje české politiky.

| nahoru |

25.4.2005 Lidové noviny, které od 18.4. vycházejí v nové grafické a obsahové úpravě, v sobotu zveřejnily dva zajímavé materiály ve vztahu k médiím: rozhovor Renaty Kalenské s Václavem Moravcem o příčinách jeho odchodu z diskusního pořadu ČT a článek Kateřiny Zachovalové Sex. lži a bulvár - po Česku o prostředí bulvárních novin a také proč Sebastian Pawlowski zbavil Ondřeje Höppnera šéfredaktorského místa v týdeníku Aha!

| nahoru |

21.4.2005 Téměř všechna česká média reagují na požadavek zpřísnění tiskového zákona, který budoucí předsedy vlády Jiří Paroubek vyslovil v interview BBC. Například HN otiskují názor Miroslava Jelínka s titulkem “Nápady z temnot minulosti”. Krátkou glosu má i Louč.

| nahoru |

18.4.2005 Podle zpráv českých médií pořad ČT Otázky Václava Moravce brzy zanikne a bude nahrazen jiným, protože Václav Moravec s jeho uváděním chce skončit. Tipnul bych si, že by to mohl udělat už v neděli 1. května, v předvečer startu nového zpravodajského programu ČT 24, který se má rozjet o den později.

 • Bylo by zajímavé srovnat výdrž moderátorů v diskusních TV pořadech politické publicistiky. Asi by to vyhrál Ota Černý s účinkováním v porevolučním pořadu Co týden dal, který měl po pauze v roce 1993 pokračování ve formátu Debata až do roku 1998 (nahrazeno pořadem V pravé poledne – Dittrich, Prorok). Na druhém místě by se asi umístil Jan Vávra v Sedmičce TV Nova (1994-1999).
  | nahoru |

  17.4.2005 Pro úplnost zaznamenávám: nová vláda stále není na obzoru, vedení sociální demokracie dohodu s koaličními partnery odmítlo, tj. aktualita Louče ze 14.4. je minulostí.

 • - V Českém Krumlově se ve dnech 15.-16.4. konala již čtvrtá mediální konference v pořadatelské režii serveru ceskamedia.cz, tentokráte na téma „Financování digitálního vysílání“. Můj referát, jehož základ tvořila PPT prezentace (500kB), měl dvě hlavní témata: současnou situaci digitálního vysílání v západní Evropě a úvahu o tom, jak financovat výrobu obsahu digitálního vysílání, když s nárůstem nových programů úměrně neporostou zdroje pro jejich financování.
 • - Vyhlašování soutěží a cen se nevyhnul ani Internet. Jako má americká televize Emmy-Awards, internet má Webby-Awards, které se budou vyhlašovat za dva týdny. Mezinárodní akademie digitálních umění a věd sestávající se z pěti stovek osob, nyní zveřejnila 315 nominací ve 63 kategoriích (kategorií je dvakrát víc než vloni). Jejich seznam obsahuje i kategorii blogů.
 • - Právě pro blogy je určena cena organizace Reportéři bez hranic. O cenu Freedom Blog Award soutěží 60 blogů v sedmi jazycích, jejichž hlavní zásluhou je obrana svobody projevu.
  | nahoru |


  Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.