Aktuality Louče
204
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.digizone.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz news.google.com (česky) a dalších. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou http://blok.rozanek.cz/, http://www.reflex.cz/potucek/, Čermákův extra.cz/blog/, Austův www.aust.cz, duspiva.blogspot.com, online.zurnalistika.cz apod.

NA OKRAJ DNŮ 1.-31.1.2009... ARCHIV     TÉMATA

30.1.2009 15. výročí televize Nova je za dveřmi a s ním i četné mýty a nepřesnosti, které se bezpochyby do médií dostanou. Tuto štafetu dnes začal Blesk magazín s titulkem "15 let TV Nova a 15 jejích příběhů". Nebudu se vyjadřovat k výběru témat, rád bych však upozornil na to, že Vladimír Železný nebyl odvolán v červnu 2002, ale v květnu 2003. A také, že Železný nebyl držitelem licence k vysílání Novy, ale že tímto držitelem byla a je od začátku až do dnešního dne společnost CET 21 s.r.o. Další formulační nepřesnosti ponechávám stranou, nechci získat pověst hnidopicha. Jenomže když se fantazie redaktorů vydá na příliš oblačný špacír, pak nezbývá než ji stáhnout na pevnou zem faktů.

| nahoru |

23.1.2009 Mediální jedničkou první poloviny týdne byla úterní inaugurace nového amerického prezidenta Baracka Obamy. Českým divákům ji zprostředkovaly přímé přenosy zpravodajských televizí ČT24 a Z1TV, jakož i online internetové reportáže a četné fotogalerie. Co se dělo na internetu ve světě, nejlépe popsal Patrick Zandl na lupa.cz.

 • - Tentýž den – v úterý 22.1. – začal téci plyn z Ruska přes Ukrajinu do Evropy.
 • - Podnik České Radiokomunikace uspořádal včera seminář pro anténáře, neboť největším problémem digitalizace je stav společných antén STA, které se do května, kdy žižkovská věž vypne analogový signál, nestačí v Praze upravit. Blíže www.digizone.cz.
 • - Komerční rádia se kvůli digitální rozhlasové novele rozhádala a deset místních rádií založilo novou Národní rozhlasovou asociaci (NRA), jejíž členové opustili Zelenkovu Asociaci provozovatelů soukromého vysílání (APSV). Blíže radiotv.cz.
 • - Soukromá, ale nekomerční britská TV stanice Channel 4 (C4) se možná dostane do rodiny BBC, a to pod křídla její komerční odnože BBC Worldwide. Navrhuje to regulátor Ofcom.
  | nahoru |

  16.1.2009 Kaplický zastínil Havla. Náhlá smrt potkala architekta Jana Kaplického na ulici ve středu 14.1. večer kolem deváté hodiny a deník MF Dnes stačil pro pražské vydání změnit otvírák první strany "Havlův život ohrožuje zánět" za nový titulek "Architekt Kaplický zemřel." Zatímco včerejšek lze ocenit jako příklad zpravodajské pohotovosti, nevím, co si mám myslet o dnešku, v němž MF Dnes s úvodním titulkem "Štěstí trvalo jen sedm hodin" náhlému úmrtí architekta věnuje téměř úvodní čtyři strany - typická nastavovaná kaše, jejíž informační výživnost by slušela spíše společenskému magazinu, ne-li přímo bulváru. Jakoby se ve doma a ve světě nedělo nic, co by si zasloužilo více pozornosti (Topolánek ve Štrasburku, noví ministři).

 • Literární noviny opustil jejich šéfredaktor Jakub Patočka a dostaly nového majitele - občanské sdružení Právo, solidarita a informace, o.s., vznik: 26.09.2008, IČO: 22722556. Přes Jiřího Mládka vedou stopy k sociální demokracii, která si tímto chce zajistit "názorově blízký" časopis. Miloš Čermák v dnešních LN vyslovuje hypotézu, že levicové Literárky by se mohly stát protipólem pravicovému Respektu jako názorové médium, které se nemusí za každou cenu stát hlásnou troubou či tribunou stranické politiky ČSSD.
  | nahoru |

  14.1.2009 Gaz (plyn) a Gaza jsou stále v popředí zájmu médií. Gaz o něco více než Gaza, neboť mráz nepolevuje a plyn nepřitéká. logo prezentace Davida Černého

 • - Mediálním hitem, který překročil i hranice ČR, je plastika Entropa Davida Černého, která zdobí bruselské sídlo Rady Evropské unie a vyvolala diplomatickou zápletku (Bulharsko s tureckými záchody). K tištěné brožuře se všemi detaily Entropy (a falešnými údaji o výtvarnících) se dostaneme přes webovou stránku vlada.cz zadáním slova "entropa", která nás přivede k české, ale i anglické verzi tištěné prezentace, jež nabízí více než fotogalerie na webu.
  | nahoru |

  12.1.2009 Včera 11. ledna v 11 hodin a 11 minut zahájila vysílání nová televizní stanice Barrandov TV, jejíž program mne inspiroval k napsání sloupku Víkend s TV Barrandovem. Na anketní otázku Jana Potůčka "Sledoval jste program nové digitální televize Barrandov? Pokud ano, jak její vysílání hodnotíte?" jsem dnes odpověděl:
  "Záleží na úhlu pohledu. Z hlediska ambice uspět na televizním trhu nebyl start špatný, kladně lze hodnotit příchod některých nových tváří a formátů, které mohou být alternativou k dosavadní nabídce na trhu. Z hlediska obsahu nastavila Barrandov TV laťku kvality televizní zábavy na "kameňáckou" úroveň, což kladně hodnotit nelze. Ovšem jakýkoli odsudek je zatím předčasný. Soudím pouze z předvedených promo ukázek."

 • - Místopředseda vlády a ministr Jiří Čunek dnes podal demisi a Mirek Topolánek oznámil další jména (Julínek, Řebíček Stehlíková), která vládu opouštějí.
 • - Mráz trvá a zemní plyn přes Ukrajinu stále neproudí.
  | nahoru |

  8.1.2009 "Prezidentská rozcvička", ke které jsem se nedávno kriticky vyjadřoval, měla dohru v médiích. Její podrobnosti včetně mediálních hrátek kolem začátku našeho předsednictví jsem sepsal do zvláštního sloupku pro Aktuálně.cz.

  | nahoru |

  6.1.2009 Dlouhý novoroční víkend (začal středečním Silvestrem, končil v neděli 4. ledna) byl bohatý na události (začátek českého předsednictví EU,válka v Gaze, rusko-ukrajinský spor o plyn, euro na Slovensku), včetně těch mediálních (aféra senátora ČSSD Drymla, novoroční projev prezidenta s rozcvičkou v ČT). Vše jsem se snažil shrnout do Novoročního víkendového ohlédnutí.

  | nahoru |