Aktuality Louče
244
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...

NA OKRAJ DNŮ 1.-31.5.2012... ARCHIV     TÉMATA

31.5.2012 Magazín MF Dnes zveřejnil hitparádu moderátorů večerních zpráv. Z dvanácti hodnocených známkami čtyř porotců vzniklo pořadí: Jakub Železný, Marcela Augustová, Tomáš Drahoňovský, Reynolds Koranteng, Jolana Voldánová, Karel Voříšek, Roman Fojta, Aneta Savarová, Sandra Parmová, Lucie Borhyová, Markéta Fialová a Terezie Kašparovská.
Před devíti lety zorganizovaly podobnou anketu Lidové noviny (31.1.2003). Tehdy se na prvním místě se stejným bodovým ziskem umístili Pavel Zuna a Marcela Augustová, následováni Jiřím Janečkem, Jolanou Voldánovou, Martinou Kociánovou a Reyem Korantengem. V tehdejší anketě hodnotilo deset porotců celkem sedmnáct moderátorů, na posledním místě skončila Nicol Lenertová.

 • Tomáš Chrenek na otázku redaktora MF Dnes Pavla P. Novotného "..TV Barrandov je stále značně ztrátová. Po trhu se povídá, že pro televizi sháníte kupce či případného strategického investora. Je to pravda?" odpověděl: "Výsledky televize jdou podle našeho desetiletého plánu. Letos bychom měli být na kladné nule, takže poprvé nebudeme ve ztrátě. V žádném případě nehodláme televizi prodat, ale nemohu vyloučit, že jednáme o případném vstupu strategického partnera." Chrenek vyloučil, že by se tím partnerem měl stát jeho "dobrý kamarád" Jaromír Soukup: "Jeho vstup do barrandovské televize není na pořadu dne."
 • Za přečtení rovněž stojí nedávný rozhovor Digizone.cz s novým šéfem nováckého zpravodajství Vladimírem Mužíkem Bulvarizace novin? Ne, jen přirozený vývoj. Zde několik citátů: "Jestli bulvarizace znamená, že jsou zprávy zajímavější pro lidi, tak proč je to vnímané tak pejorativně? Opravdu to nechápu. Bulvarizace je slovo, které se používá pokaždé, když se někdo v médiích snaží něco změnit (...) Každé zpravodajství se po určité době mění. Proto zmínky o bulvarizaci odmítám, podle mě je to naprosto vyčerpané slovo."
 • Vladimír Mužík byl kdysi šéfredaktorem Blesku, který dnes vede Pavel Šafr. Také ten se před třemi měsíci vyjadřoval v rozhovoru pro internetové periodikum Mediagur.cz o bulváru: Bulvár není kanál, je to opravdová žurnalistika. Také zde něco krátkých citátů: "Teprve taková žurnalistika, která zahrnuje všechny aspekty života člověka, je pro mě pravdivá. Když někdo řekne, že je to bulvární, ať si to říká. Slovo bulvár je pro mě otázkou volby výrazových prostředků a volby maximálně zajímavého zpracování. Tímto žánrem mohu sdělovat věci, které jsou překvapivé a také hluboké. (...) Domnívám se, že kolem slova bulvár je v České republice ohromná falešnost (...) Serióznost je pro mě základním prvkem bulvární žurnalistiky. Dělení na seriózní a bulvární média je plné absolutního pokrytectví a falešnosti. Je to ve skutečnosti jedna velká lež o žurnalistice. (...) Takzvaná seriózní média často vedou k nudě a k potlačování toho, co je v životě důležité a zajímavé na úkor předstírání falešné relevance."
  | nahoru |

  25.5.2012 Před dvěma dny praskla jedna lživá bublina, na jejímž nafukování se podílela média. Ukrajinského chlapce v Břeclavi nezbili Romové, ale zranil se vlastní neopatrností, kterou pak před matkou maskoval vymyšleným příběhem. Detaily ve zprávě ČTK. Ostuda pro chlapce, jeho matku ale především pro média a náš latentní rasismus.

 • Jedním z témat týdne, které v neděli za dva dny vyvrcholí, je 70. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. Před padesáti lety (ach jo, to je už doba) jsem jako ruční sazeč a student večerní střední školy pro pracující strávil tři roky v budově tiskárny Akademie věd Prometheus na tehdejší Třídě Rudé armády, dnes Zenklova, která je přímo nad Heydrichovou zatáčkou. Pracovali tam se mnou ještě pamětníci atentátu, kteří vyprávěli o tom, jak všechny, kteří pracovali u oken do ulice, odvezli k výslechu na gestapo. Kdysi jsem o tom psal na blogu Pěna dní. Server bloguje.cz však bohužel v červnu zavírá krám. Musím z něj zachránit zboží, které jsem tam naskládal za posledních sedm let.
  | nahoru |

  21.5.2012 V minulém týdnu bylo hlavním tématem médií zatčení a vyšetřování středočeského hejtmana Davida Ratha. Rathově snaze získat veřejné mínění na svou stranu prohlášením o tom, že se stal obětí politické léčky, čelí orgány činné v trestním řízení cílenými úniky informací. Například tím, že nejmenovaný zdroj uvede Rathovu větu z odposlechů: "Vy jste na tom hůř, já mám imunitu. A kdyby to prasklo, budu tvrdit, že to je celé provokace." Kde se ta věta objevila? No přece tam, kde pracuje Sabina Slonková, a kde se snaží tyto úniky zpeněžovat v internetovém deníku Insider.

 • Hokejové mistrovství světa zamíchalo se sledovaností televizních kanálů. Tak například v sobotu 19. května hokejová semifinále a finále Ligy mistrů Bayern-Chelsea katapultovalo celodenní sledovanost sportovního programu ČT4 Sport na čelo v kategorii "share" (podíl na publiku) s hodnotou 25,13 % u publika 15+ a 28,33 % u skupiny 15-54. Což stačilo na převálcování Novy - 18,76 %, Prima Family - 13,15 % i ČT1 - 10,09 %. V neděli 20. května se situace opakovala.
 • A tak kvůli Rathovi a sportovním dramatům zůstala v médiích zasuta do pozadí informace Českého statistického úřadu, že český hospodářský růst v 1 čtvrtletí poklesl o jedno procento, přestože německá ekonomika, na kterou jsme navázáni, zaznamenala růst.
  | nahoru |

  15.5.2012 Dnes se děly mimořádné věci: Sotva se francouzský prezident François Hollande ujal úřadu, už do něj cestou do Německa za Angelou Merkelovou udeřil blesk (nikoli český bulvární).

 • Středočeského hejtmana Davida Ratha včera večer zadrželi se sedmi milióny korun v krabici v autě, což Rath ústy své mluvčí okomentoval slovy: "Celá věc na mě dělá dojem dobře připravené a provedené společenské popravy politika. Na návštěvě jsem dostal zabalenou krabici s vínem. Následně mě překvapilo policejní komando a k mému úžasu místo lahví vína byly v boxu peníze. Vím, že tato bizardní historka zni neuvěřitelně, ale život někdy neuvěřitelný skutečně je." Zatím bez komentáře, kromě toho, že výraz "bizardní" slovník českého jazyka nezná. (Možná je to špatná citace textu mluvčí Maschekové serverem Aktuálně.cz, ostatní citace bez uvozovek mají správné "bizarní").
  | nahoru |

  MF Dnes 14.5.2012 str.414.5.2012 Politické události minulého týdne doma (budování nové strany LIDEM) i v zahraničí (prezidentské volby ve Francii, volby v Řecku, Srbsku) postupem doby v médiích překryla témata přízemnější a jednorázová, jako je stockholmské MS v ledním hokeji, závěr fotbalové ligy (vítěz Liberec).

 • Objevilo se i téma trvalejší: náročná matematika ve státních maturitách, kterou nešlo v časovém limitu zvládnout. Nový ministr školství Petr Fiala se včera v OVM za pochybení Cermatu omluvil a studentům slíbil, že nepřijdou zkrátka. Jen tak mimochodem. Nestraník politolog Petr Fiala byl oficiálně jmenován do funkce 2. května. Na webové stránce ministerstva ještě dnes rubrika ministr zeje prázdnotou, což o poměrech na MŠMT něco vypovídá.
 • Dodatečně registruji vznik nového bezplatného týdeníku "5 + 2 DNY" vydavatelství AGF Media, který je součástí polního tažení Andreje Babiše směřujícího k dobytí politické scény. Z jedné zastávky tohoto tažení MF Dnes uveřejnila reportáž s titulkem Andrej Bavič.
 • Michal Škop z domény kohovolit.eu mě upozornil na to, že doménu liberalnidemokrate.cz si Charles Peake (oprava 15.5.) Viktor Paggio zaregistroval17. dubna, tedy dva dny před registrací domény lidem.cz, v den, kdy Karolina Peake oznámila svůj odchod z Věcí veřejných. Žádost o registraci ochranné známky "LIDEM" podal člen přípravného výboru nové strany Pavel Kotrba 2. května.
  | nahoru |

  9.5.2012 Evropská komise zveřejnila 7.5. první kontrolní zprávu o tom, jak se uplatňuje směrnice o audiovizuálních mediálních službách, která u nás vyústila do speciálního zákona číslo 132/2010. O problematičnosti této směrnice svědčí to, že čtyři a půl roku po jejím přijetí ještě dvě členské země (Polsko, Belgie) ji nebyly schopny implementovat do vlastní legislativy, a že tato zpráva má půlroční zpoždění - měla spatřit světlo světa už v prosinci 2011.
  Také její obsah je neslaný nemastný, zaměřuje se jen na dodržování standardů a v závěru se dotýká bolavého místa - technologický vývoj digitálního světa komunikací je stále rychlejší než snahy regulátorů pokrýt ho svými pravidly. Také proto Komise hodlá ještě letos začít nové kolo konzultací týkající se především HbbTV "televize s internetem" (connected TV, la télévision hybride, Hybrid-Fernsehen, televisión híbrida).

  | nahoru |

  5.5.2012 Název nové politické strany zakládané Karolinou Peake LIDEM (Liberální demokraté) nabídl příležitost tradiční české lidové tvořivosti, které není nic svaté. Možná, že si na LIDEM lidé časem zvyknou, jako si například na Slovensku zvykli na název televize Joj, který rovněž byl zpočátku terčem různých vtípků.
  Zaujalo mne, že ačkoliv název LIDEM se dozvěděla veřejnost až předevčírem 3.5., internetová doména lidem.cz má v registraci jejího držitele Charlese Peakea datum 19.4. Kdypak to vlastně Peake oznámila odchod z VV? 17.4.
  Na Facebooku Karolina Peake vznik názvu vysvětluje takto: "Přípravný výbor vznikající politické strany dnes schválil název strany a rozhodl o vyhlášení soutěže pro mladé výtvarníky na vytvoření loga nové politické strany. Obdrželi jsme prostřednictvím mailů, sociálních sítí a dopisů 98 návrhů na název nové politické strany. Po společné diskusi jsme se rozhodli zvolit název vycházející ze slov „liberální demokraté“ - LIDEM. Název nám navrhl jeden z přispěvatelů na Facebooku, kterého rádi pozveme ke křtu naší politické strany. Alespoň touto formou bychom mu rádi poděkovali." Byl tím přispěvatelem Charles Peake?

 • Václav Klaus pohovořil v CNN na téma Evropská Unie. Jako obvykle kriticky. Na Klausově webové stránce záznam rozhovoru nebo jeho přepis zatím chybí. Někdy bych si tady rád přečetl také záznam panelové diskuse na téma „The Euro Crisis – collapse or rescue?“, organizované v Londýně 3.5. v rámci Credit Suisse Salon. Zde totiž vedle Václava Klause neseděli podobně jako v CEPu jeho uctiví přikyvovači, ale názoroví oponenti Javier Solana a Joschka Fischer. Moderoval bývalý britský premiér John Major. Webová stránka klaus.cz kromě informace o setkání s lordem Nigelem Lawsonem a o vystoupení na půdě konzervativního think tanku Bruges Group zdůraznila, že se prezident "zpět do České republiky navrátí pravidelnou linkou v pátek 4. května v dopoledních hodinách."
 • Shodou okolností a náhod jsem se den před tím, ve středu 2.5., při Rozpravách o českých médiích na téma "Úniky odposlechů do médií" setkal se šéfem prezidentových poradců (jeho vlastní označení) Ladislavem Jaklem, jehož kritičnost vůči novinářům neznala hranic. Záznam diskuse vysílala stanice ČRo6 v pořadu Média v postmoderním světě. Jsem zvědav, zda Radko Kubičko Jaklovy invektivy vůči MF Dnes, které hraničily se žalovatelností, ze záznamu vystříhal. Další účastníci diskuse: Hana Marvanová, Robert Čásenský, Andor Šándor.
  | nahoru |

  2.5.2012 Dlouhou pauzu v aktualitách Louče způsobil firewall jejího hostitele, který odmítal přijmout texty dopravené na web přes anonymní mobilní internetové spojení z prosluněné a letními vedry nad 30 stupňů obdařené moravské krajiny. Po návratu do Prahy nejprve stručně z minulého týdne:

 • Jak jsem předpovídal, předčasné volby byly pouze strašákem na hypotékové poslance a jsou už zapomenuty. Nečasova vláda požádala 27.4. o důvěru a také ji získala většinou 105ti hlasů. Podpořili ji nejen přeběhlíci Karoliny Peake (dle Karla Schwarzenberga: uprchlíci), ale i někteří nezávislí a tři Véčkaři se souhlasem vedení své strany, která dobře ví, že předčasné volby znamenají její smrt, zatímco dva roky populistické opozice v parlamentu dává veverkám - pokud se zbaví Bárty - naději na přežití.
 • Před pátečním hlasováním o důvěře, kterému předcházela rekordně dlouhá rozprava, došlo k 27.4. vypovězení koaliční smlouvy ODS/TOP09/VV, véčkaři už v ní nejsou.
 • Zároveň vládní strany zablokovaly pravidelnou parlamentní schůzi 24.4. s argumentem: není o čem jednat, dokud se nepotvrdí důvěra vládě.
 • V sobotu 28.4. rozložili v Praze na Klárově své stany lidé inspirující se hnutím Occuppy Wall Street. Cílem protestů Occuppy Czech však nejsou banky, ale současná vláda a politická scéna. Reakce občanů vlažná, médií téměř nulová a tak zbývá jedině internet (V odkazu uvedené video mělo v pondělí 2.5. ráno pouhých 34 zhlédnutí.)
 • Nebýt střetnutí anarchistů a radikálů DSSS Martina Vandase nebylo by co psát o oslavách Svátku práce 1. máje. Vše proběhlo v klidu a zajetých kolejích.
  | nahoru |

  | starší aktuality | novější aktuality |

  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
  Copyright © Milan Šmíd