Aktuality Louče
261
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...

NA OKRAJ DNŮ 1.-31.10.2013... ARCHIV     TÉMATA

30.10.2013 Povolební turbulence v ČSSD dnes vyvrcholily přiznáním Michala Haška a spol., že několik dní lidem lhali, když tvrdili, že v sobotu 26.10. večer se žádná návštěva u prezidenta v Lánech nekonala. Prezident Zeman se k situaci nevyjádřil, neboť byl hospitalizován (údajně úraz kolena).

 • Týdeník Reflex, který vedl dlouhé měsíce ostrou protibabišovskou kampaň (například Proč Andrej Babiš skončí v politice špatně?, Proč jde z Babiše strach? nebo Vítejte v Babišistánu), po volbách otočil. Šéfredaktor Pavel Šafr se nyní táže: Babiš for premier? a upozorňuje na pozitiva volebního úspěchu Babišova hnutí ANO (Také nevíte, kdo je Andrej Babiš? Seznamte se!). Pozoruhodný obrat :-)
 • "Jsme jako zájezdový autobus... Musíme se všichni poznat a tým stmelit (...) Věřím, že jsme vhodní lidé pro slušnou politiku." Tak zhodnotila situaci v hnutí ANO jeho místopředsedkyně Věra Jourová. Kdo bude stmelovat a mít hlavní slovo? Osobnosti jako Věra Jourová, Jiří Zlatuška, Martin Komárek, Martin Stropnický nebo Jana Lorencová? Asi nikoliv. Šéfem poslanecké klubu se stal manažer Agrofertu Jaroslav Faltýnek, dle kandidátní listiny "člen představenstva Agrární a Potravinářské komory, manažer, bývalý zastupitel města Prostějova" (vynecháno dlouholeté členství v ČSSD), který v dnešních HN jasně narýsoval priority: "nezvyšovat daně, snížit DPH, majetková přiznání, imunita, zákon o státní službě (...) a moje zemědělské téma (...) vrátit postupně naší zemi potravinovou soběstačnost." Otázka zní: když nebude ve vládě, které politické straně bude ANO podstrkovat kukaččí vejce svého programu?
  | nahoru |

  graf z článku na ihned.cz http://data.blog.ihned.cz/c1-61091170-babis-sebral-nejvic-hlasu-ods-okamura-vecem-verejnym 28.10.2013 Tak už máme odvoleno a spočítáno. Jako obvykle s překvapením. Nic nevyčítám lidem, kteří volili Babišovo ANO (927 240 voličů, 18,65%). Chtěli změnu a zcela určitě se jí dočkají - zda v tom dobrém, či špatném, to se teprve uvidí. Nepochopím však ty, kteří volili Hnutí Tomia Okamury (343 339 voličů 6,88%), a nechali se omámit vidinou přímé demokracie, která, jak ji Okamura nabízí, nikde nefunguje. Naopak - znamenala by rozbití osvědčených mechanismů pluralitní politické demokracie. ODS si snad tak hluboký pád (384 174 voličů, 7,72%) ani nezasloužila, vezmeme-li úvahu změny a pokornou předvolební kampaň, ve srovnání s kampaní TOP 09 (596 357 voličů, 11,99%), v níž se Kalousek pečlivě ukrýval za zády knížete. K nevýhře ČSSD (1 016 829 voličů 20,45%) a posílení KSČM (741 044 voličů, 14,91%) škoda slov. Vedle zklamání a částečných výher - KDU/ČSL je opět v parlamentu (336 970 voličů, 6,78%) - volby přinesly i malé škodolibé radosti: Bobošíkové Hlavu vzhůru 0,42%, Vandasova DSSS 0,86%, Zemanovci SPOZ 1,51%.
  Také jsem se zasmál při čtení bonmotu z outsidermedia.cz: "Čeští voliči jsou jako houbaři z Prahy. Co vidí, to seberou, a po třetí otravě se vyhlásí za znalce."

 • Při pátrání, odkud přišli Okamurovi voliči, mi velice pomohl rozbor Michala Škopa z iniciativy KohoVolit.eu. Okamuru volilo pohraničí a severovýchodní Morava. V Praze by do parlamentu neprošel.
 • Sobota 26.10. přinesla rekordní čísla sledovanosti zpravodajskému programu ČT24 - celodenní share u skupiny 15+ (19,04%) dokonce větší než u televize Nova (15,35%). Že za ten výsledek "mohou" spíše starší generace a penzisté, ukazuje share v limitované skupině 15-54 let, kde jsou poměry opačné - ČT24: 15,25%, TV Nova: 18,81%. Nicméně kumulovaná sledovanost (ČT1 a ČT24) večerní "Debaty vítězů" převálcovala všechny další programy včetně Mission Impossible na Nově a Česko vaří s Pohlreichem na Primě. Data jsem převzal z mediaguru.cz.
 • Nedělním televizním hitem byl rozhovor Václava Moravce (ve studiu) s prezidentem Milošem Zemanem (v Lánech). Na internetu vyvolal kontroverzní ohlasy, včetně následného Zemanova prohlášení (rozhovor pro Týden), podle něhož by předseda ČSSD měl odstoupit. A to nás ještě čeká dnešní večerní vyznamenávání ke státnímu svátku na Hradě (univerzitní rektoři se nedostaví kvůli obstrukcím Hradu vůči rektorovi MUNI, Vladimír Mišík odmítl vyznamenání přijmout, Jan Rejžek vyzval Kamilu Moučkovou, aby ho následovala).
  | nahoru |

  24.10.2013 Zítra půjdu volit, předvolební debatování vrcholí (odpoledne na ČRo, večer na ČT1 a na TV Barrandov), kupodivu bez větších skandálů, pomineme-li údajnou cenzuru kardinála Duky na ČRo.

 • Česká televize odvysílala v pondělí večer 21.10. na ČT Art pořad studentů FAMU Průvan. Jehož součástí byla debata k dokumentu "Televizní oslava", který natočili studenti prvního ročníku dokumentaristiky na Kavčích horách ve dnech oslav 60. výročí ČST. Není nic snazšího, než si vyhlédnout nějakého podivína či mimoně a namířit na něj kameru, není příliš obtížné natočit parodii, zvláště když si někdo - například Milan Fridrich - na ni v dobré víře naběhne (Pavlína Kvapilová byla profesionálnější). Budiž, jsou to studenti, mají na svůj zvláštní pohled právo. Ale přesto se ptám, co je to za dokumentaristy, kteří střílejí od boku a nectí fakta, například když divákovi sdělují, že Česká televize zahájila vysílání v roce 1953 "inscenací Moliérova Lakomce?" Kde byl v tu chvíli vedoucí práce Vít Klusák uvedený v titulcích?
 • Jmenování Vladimíra Železného ředitelem televize Barrandov mě vyprovokovalo k osobnímu zamyšlení nad tímto návratem a jeho motivací.
  | nahoru |

  17.10.2013 Bilance vysílání předvolebních propagačních šotů: KSČM "místo výroby volebního spotu podpořila akce pro děti a mládež," aniž by se divák dozvěděl, kolik peněz a kam vlastně doputovalo. Při letošních volbách šoty nedodaly a svůj prostor ve vysílání nezaplnily Romská demokratická strana (kandiduje jen ve středočeském a libereckém kraji), Aktiv nezávislých občanů (média chybně oznámila jeho vyřazení z voleb, to vyřazení se týkalo jen kandidátek v pěti krajích, ve čtyřech krajích ANEO je stále ve hře) a Československá strana socialistická (v oficiálním seznamu její vylosované číslo 19 chybí, kandidovala jen v Olomouckém kraji a kvůli pochybení při registraci byla vyškrtnuta). Již před třemi lety jsem ve sloupku Jurský park předvolebních spotů" napsal, že "toto vysílání je dnes fosilií, která přežila svoji dobu."

 • Včerejší vystoupení Antonína Koláčka v Událostech, komentářích ČT24 mě přinutilo zveřejnit svůj komentář pro Týdeník Rozhlas ještě předtím, než vyjde v tištěné podobě. Skutečně nevím, proč by trestně stíhaní a odsouzení lidé - třeba i nepravomocně - měli dostávat v médiích prostor pro svou obhajobu bez oponentury. Naštěstí Koláčkovo vystoupení na obrazovce se oponentury dočkalo, takže divák si mohl udělat vlastní představu.
 • Dodatečná informace: televize Nova přišla o svého ředitele. Jan Andruško ve funkci končí a podle tiskové zprávy CME z pondělka 14.10. bude televizi Nova řídit náměstek David Stogel
  | nahoru |

  13.10.2013 Z víkendového čtení mě nejvíce zaujal rozhovor slovenského deníku SME s Tomášem Němečkem, který (dočasně?) změnil svoji profesi a z novináře se stal právníkem v Bohnicích. Němeček, který od ledna 2011 připravoval v Lidových novinách vynikající sobotní přílohu Právo a Justice, odešel z LN okamžitě, když se dozvěděl, že Mafru koupil Babiš. Za pozornost stojí například tyto citáty:
  "SPOZ je skupina koristníkov nalepených na vagón s kapelou. Naskočila do toho, čo je práve v móde a verí, že sa dostane k moci....Úsvit pána Okamuru je jeden z ďalších variantov priamej demokracie a myslím si, že senátor Okamura precenil svoju doterajšiu popularitu a narazí si nos. Oproti tomu ANO 2011 je taká Chelsea. Miliardár nakupuje drahé a celkom zaujímavé hviezdy. Sú tam ľudia, ktorých si človek nemôže nevážiť ako Jiří Zlatuška či Pavel Telička. Druhá otázka znie, ako sa toto vrece bĺch bude držať v parlamente."
  Zaujal men také postřeh o předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi: "Je to chlapec, ktorý sa bojí faciek a s tými sa to v česko-slovenskej histórii vždy zle skončilo."

 • O Tomáši Němečkovi se na Facebooku rozhořela vášnivá diskuse ke statusu Jindřicha Šídla, kterou vyprovokoval jakýsi fanoušek Andreje Babiše, jenž zpochybnil Němečkovu novinářskou kompetenci. Ten ji ale už mnohokrát prokázal, například už v roce 1996, když v Respektu upozornil na Lájose Bácse a Radžíva Sinhu. Před posledními volbami v roce 2010 jsem sepsal miniseriál "Osobitý svéráz českých voleb - předvolební aféry" (č.1, č.2, č.3 a č.4.) O Němečkovi se zmiňuji v č.2.
  | nahoru |

  11.10.2013 Včerejšek byl bohatý na události: Federální trestní soud v Bellinzoně rozhodl o potrestání pěti obžalovaných v kauze privatizace Mostecké uhelné (MUS). Jiří Diviš, Antonín Koláček, Marek Čmejla, Petr Kraus a Oldřich Klimecký dostali nepodmíněné tresty a peněžité pokuty. Bývalý manažer Světové banky a Mezinárodního měnového fondu (MMF) Jacques de Groote bude platit jen pokutu.

 • Mafra oznámila, že Agrofert dokončil akvizici mediální skupiny Mafra. Můj odhad, že Andrej Babiš se dostane k novinám až po volbách, se ukázal být mylný. Jejich nezávislost má zajistit přijatý kodex schválený představenstvem a podepsaný Babišem.
 • S konferencemi a semináři se tento týden roztrhl pytel. Ve středu a včera jsem účinkoval na konferenci Literární akademie Autor-Vize-Meze-Televize, kde jsme si popovídali o minulosti české televize.
  Na Pankráci, v mrakodrapu City se včera konalo Mobile Internet FORUM 2013, z něhož stojí za přečtení situační zpráva o českém mobilním trhu Jeden rok - a tolik změn! Jiřího Peterky.
  V Holešovicích zorganizoval týdeník MarketSalesMedia setkání Život na hraně za přítomnosti šéfů komerčních televizí, Ringiera/Springera a samotného šéfa Médea Group Soukupa (Babiš se omluvil). Důležitá zpráva: televize Nova couvá z projektu konkurenčních peoplemterů.
 • Čtrnáct dnů před volbami v médiích kraluje Andrej Babiš - hnutí ANO. Ve středu na Nově v pořadu VOLBY 2013 (3x větší sledovanost než televizní debata na ČT24 o dvě hodiny dříve), ve čtvrtek v Interview Daniely Drtinové na ČT24 a ještě tentýž den na televizi Barrandov v pořadu Témata týdne: rozhodněte volby. Včera jsem sledoval oba pořady - bylo to přes kopírák. DODATEK 12.10: A to jsem ještě zapomněl, že včera, tj. v pátek večer byl Babiš v Krausově talk-show na Primě.
  | nahoru |

  tituln í strana MF Dnes 3.10.2013 7.10.2013 Čtvrteční MF Dnes oznámila čtenářům: "Klausův recept pro Česko: Vystupme z EU," aniž by se v následující textu rozhovoru s bývalým českým prezidentem taková výzva explicitně objevila. Podobně intepretativním byl i titulek na webu idnes.cz Za vším špatným u nás je Unie, vystupme z ní, vyzývá Klaus." Rozhovor se týká obsahu knihy "Česká republika na rozcestí - čas rozhodnutí", v níž Václav Klaus uvádí návrh změn, jež bez vystoupení z EU údajně nelze provést. Co se týče vystupování z EU, rozhovor se pouze zmiňuje o závěrečné kapitole, "která se snaží sáhnout na dodnes existující politické tabu, kterým je možnost opuštění Evropské unie." Jak se dalo očekávat - zareagovali komentátoři a politické strany - v naprosté většině odmítavě s poukazem na katedrové, od reality odtržené uvažování profesora Klause. Ovšem naše názorové bouře, do kterých zařazuji i nediplomatické bonmoty Miloše Zemana před jeho návštěvou Izraele (viz též rozhovor pro deník Jediot Achronot), ve světě nikoho nezajímají.
  A tak jediné, s čím Česko minulý týden proniklo do amerických médií (komentujících především domácí shutdown), byl penis, který se objevil za hlavou moderátora Daniela Takáče při odpoledním vysílání zpráv ČT24.

  | nahoru |

  | starší aktuality | novější aktuality |

  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
  Copyright © Milan Šmíd