Aktuality Louče
276
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 1. 2015... ARCHIV     TÉMATA
20. 1. 2015
Muslimové, terorismus, islám, islamismus, džihádismus - to jsou témata, která jsou stále v zorném poli médií těchto dnů. Vztah ke karikaturám časopisu Charlie Hebdo a ke sloganu "Je suis Charlie" dělí společnost. Za všechny citujme názor Tomáše Halíka Já nejsem Charlie, následně diskutovaný v DVTV se šéfredaktorem Respektu Erikem Tabery.
x x x
Z události v Paříži se politici (Hollande, Netanjahu) snaží vytloukat politické body. Naše páteční (16.1.) protiislámská demonstrace na Hradčanském náměstí, do níž se zapojili i někteří politici (Jana Černochová - ODS, Marek Černoch - Úsvit, senátor Jaroslav Doubrava, Jana Volfová), však proběhla bez většího ohlasu, ale i bez většího odporu.
x x x
Zajímavá debata proběhla ve věci možného zpoplatnění dosud nelicencovaných frekvencí využívaných pro wifi. Na páteční článek Patrika Zandla v MF Dnes (originál na marigold.cz) ještě tentýž den reagoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v DVTV Zpoplatnění wifi nedovolím. Jeho dementi však nebylo příliš přesvědčivé, bylo vidět, že netuší, co mu do jeho ministerského dokumentu lobbisté propašovali. Dobře to zdokumentoval Jiří Peterka na lupa.cz, když upozornil, že "za kouřovou clonou může číhat jiné nebezpečí." Operátoři mobilní komunikace se tak snaží dosáhnout toho, "aby se na bezlicenčním principu neotevírala další nová frekvenční pásma. A že nynější „rozruch“ kolem samotného zpoplatnění je jen jakousi červenou zástěrkou, která patřičně vydráždí býka veřejného mínění, aby záhy mohla být kajícně odložena, býk uchlácholen a zklidněn, a doopravdy požadovaná změna již mohla projít bez většího odporu a pozornosti."
x x x
Na stream.cz se dnes objevilo všech dvanáct epizod nového seriálu Pizza boy. Do kanceláře Blaník má hodně daleko. A není to jenom tématem. Příběh a dobrá pointa jsou zkrátka vzácná koření a jenom z internetu a ze zde převládajících stereotypů se vyrobit nedají.

| nahoru |

12. 1. 2015
Info posledních dnů: V pátek 9. ledna byla pozornost všech zpravodajských stanic zaměřena na Francii, kde policie stíhala pachatele teroristického útoku na časopis Charlie Hebdo, a obléhala jejich islamistického parťáka, který přepadl košer lahůdkářství v Paříži a držel zde rukojmí. Drama skončilo do večera s výsledkem: tři teroristé zabiti, čtyři mrtvá rukojmí, jedna teroristka na útěku.
Měl jsem v provozu tři obrazovky (TV, počítač, iPad) a srovnával ČT24 se zahraničím. Můj názor: ČT24 v této konkurenci uspěla.
x x x
V neděli 11. ledna se v Paříži sešlo více než milionové shromáždění demonstrující odpor proti terorismu, jehož se zúčastnilo na pozvání prezidenta Hollanda pět desítek státníků z celého světa (včetně českého premiéra). Do první řady pochodu, který z bezpečnostních důvodů prošel jen 200 metrů přísně střežené trasy, se zařadil i šéf palestinské samosprávy Abbás několik metrů od izraelského premiéra Netanjahua.
x x x
Česká televize přichází s další variantou publicistického pořadu o médiích Newsroom ČT24, který bude týdeníkem. Vysílací čas: ČT24 neděle 22:00.
x x x
Vystoupení prezidenta v Presklubu mělo svoji dohru týkající se polopravd, které zde Miloš přednesl. Pokusil jsem se zmapovat, jak to všechno vzniklo, v příspěvku Chronologie jednoho prezidentského úletu.

| nahoru |

8. 1. 2015
Mediální událostí týdne je včerejší teroristický útok na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, který provedli islámští radikálové jako pomstu za zneuctění proroka Mohameda. Zatímní bilance - 12 mrtvých včetně šéfredaktora a dvou policistů. Intenzita reagování světových médií, ale i veřejnosti je mimořádná. Také díky tomu, že to byl cílený útok na svobodu slova. Některé komentáře srovnávají tento teroristický čin s činy jiných vyšinutých teroristů (Breivik), ale obávám se, že tady nešlo o nějaké individuální poblouznění či sólovou akci, ale o přesně cílenou operaci provedenou vyvičenými pěšáky v rámci širšího plánu stratégů islámského státu.
x x x
Tradiční tištěná média, která se stále více přesunují na web, rozšiřují nabídku o audiovizuální obsah. Projekt Drtinová/Veselovský DVTV dostává novou konkurenci. Ekonomický deník E15 a týdeník Euro Soukupova vydavatelství Mladá fronta přišel včera s prvním vydáním diskusního pořadu "Euro E15 TV". V premiérovém půlhodinovém vydání zde Tomáš Skřivánek zpovídal Vladimíra Dlouhého.
O den později, dnes 8. ledna, zahájil pod hlavičkou Hospodářských novin Miloš Čermák sérii svých vystoupení nahraných na video pod názvem Sítě Miloše Čermáka. Zde ve stopáži osmiminutové.

| nahoru |

5. 1. 2015
Nejprve vysvětlení pozorným čtenářům. Za to, že se mé novoroční přípodoteky s datem 2. ledna objevily na Louči teprve dnes, může má nepozornost. Když jsem v pátek před odchodem z domova zeditoval stránku na svém počítači, zapomněl jsem ji umístit na server, přišel jsem na to teprve dnes, tedy v době, kdy prezident Miloš Zeman již má za sebou své vystoupení v Pressklubu Frekvence 1, které Jindřich Šídlo na facebooku komentoval slovy: "A pak že rozhovor s prezidentem nemůže být normální slušňácká nuda."
x x x
Když jsem v sobotu 3.1. na stránku blogů Aktuálně.cz umístil svoji osobní polemiku (proto nebyla na Louči) ve věci nekritického přebírání internetových zdrojů, netušil jsem, že počet diskusních komentářů (přes 350) překoná i polemiky, které jsem zaznamenal u příspěvku na podobné téma (ten na Louči je). Aby čtenáři Louče nebyli ochuzeni o diskuse, které se pod mými blogy na Aktuálně.cz vedou, zde uvádím jejich seznam:
Hledači pravdy našli svého guru (13.12.2014) - 202 komentářů
Jak to bylo s prezidentským slibem (30.12.2014) - 97 komentářů
Ad "falšování historie" a dehonestace Jana Veleby (3.1.2015) - 352 komentářů (k 5. lednu 10:00)

| nahoru |

2. 1. 2015
Nový rok před námi, Silvestr za námi. Krátce po půlnoci Mirka Spáčilová sdělila na webu svůj první dojem "Silvestrovská televize zase zapomněla, jaký rok se píše" Peoplemetrovým vítězem silvestrovského večera se stala ČT, kde "nakonec nejlépe dopadla klasika - Všechnopárty," a "utéct k tiché alternativě se dalo jen na ČT 2". Barrandov TV také letos překonala silvestrovský večer konkurenční TV Primy, přestože Prima i letos měla v kapse trumf - Karla Gotta. Třeba však dodat: peoplemetry měří jen toho, kdo se na televizi dívá, což o Silvestra bývají spíše starší věkové ročníky.
 • Již druhý rok se česká veřejnost musela obejít bez novoročního projevu prezidenta, který nyní dává přednost vánočnímu poselství. To letošní - vlastně už loňské - poselství Miloše Zemana moc dobře nedopadlo. Bylo sebechvalné, obranářské a analýza zde použitých sloves přinesla tyto výsledky: 1. osoba jednotného čísla "já" 32 výskytů, 1. osoba množného čísla "my" 5 výskytů. (pro úplnost slovesa v dalších osobách: 2.os.j.č. "ty" - 2 výskyty, 3.os.j.č. "on, ona, ono" - 39 výskytů, 2.os.mn.č. "vy" - 0 výskytů, 3.os.mn.č. "oni, ony" 17 výskytů).
 • Jestiže v loňském roce novoroční projev nahradila Novoroční partie TV Prima s exprezidentem Václavem Klausem, také letos se Václav Klaus dostal ke slovu - a to společně s kardinálem Dominikem Dukou v pořadu ČT Společný výslech. Shodli v tom, že "freedom is not free,"tj. že je "rozdíl mezi svobodou a volností alias nevázaností," a že "svoboda nemůže existovat bez odpovědnosti." Když kardinál Duka při hodnocení současných krizí připomněl svatého Augustina, který při invazi Vandalů do říše Římské odmítl volání "to je konec světa!" slovy: "Ne, bratři, tady se rodí nový svět," Václav Klaus si neodpustil poznámmku, že "novodobí Vandalové putují z Bruselu."
 • Ani současný prezident však nepřijde v prvním týdnu nového roku zkrátka. V neděli 4. ledna Miloš Zeman vystoupí v pořadu rozhlasové stanice Frekvence 1 "Press klub," který bude jakousi náhražkou za někdejší Hovory z Lán poté, co ČRo se rozhodla tento pořad předtáčet a prezidentská kancelář to odmítla.
  | nahoru |

  | starší aktuality | novější aktuality |

  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

  Copyright © Milan Šmíd

  NAVRCHOLU.cz