Aktuality Louče
278
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 3. 2015... ARCHIV     TÉMATA
31. 3. 2015
Prezident Miloš Zeman pokračuje ve svém tažení proti České televizi. Naposledy v dalším vydání Pressklubu soukromého rádia F1 z neděle 29. března. Z jeho textu vybírám: Na otázku: "Česká televize je špatná, to je Váš výrok. V čem je špatná?" Miloš Zeman odpověděl: "V tom, že má neobjektivní zpravodajství." Načež následují dva příklady (ten druhý až na vyžádání moderátora), jeden se týkal zkreslení výroku senátora Veleby ve vysílání ČT, druhým příkladem byl pak známý "cenzurní" střih jména Bakala z prezidentova vystoupení.
Přestože prezident opakovaně říká, že "těch příkladů je samozřejmě celá řada," kupodivu žádný další nebyl schopen předložit ani v rozhovoru pro Haló noviny, kde na stejné téma pohovořil před dvěma týdny, ani v předchozích rozhovorech, z nichž ten v MF Dnes byl plný faktických chyb.
x x x
Chyby se stávají, nikdo se jim nevyhne. Ale jen demagogové nejhrubšího zrna jsou schopni je využívat způsobem, jaký předvádí prezident. Viz například opakované připomínání výpadku přenosu z Pražského Hradu při oslavách 28. října loňského roku, následně opepřený výrazy o "molochu" či "naducané ČT." Vzdáleně jsem tyto metody popsal v glose pro Týdeník rozhlas.
x x x
Pro záznam: Průjezd konvoje vojsk NATO probíhá bez problémů. V sobotu 27.3. přišla dobrá zpráva: dvě v Pákistánu unesené Češky se po dvou letech vrátily domů.

| nahoru |

27. 3. 2015
Světová média žijí katastrofou německého Airbusu, který si pilot Andreas Lubitz zvolil jako nástroj vlastní sebevraždy, když s ním v úterý 24. března narazil do francouzských Alp, a při tom zahubil 149 nevinných obětí.
x x x
Domácí politickou scénu ovládly diskuse o americkém konvoji, který se bude od neděle 29.3. přesunovat z Polska (předtím z Estonska) přes naše území do svých stanovišť v Německu. Podle mého názoru se v této aféře opět projevuje stará známá bolest médií (ale i politiky), pro něž jakýkoli konflikt je tržní hodnotou. Místo toho, aby některé menšinové a extremistické postoje celostátní média ignorovala, nebo je ponechala lokálním médiím, tak jim věnují nadměrnou pozornost.
x x x
Na druhé straně jsem se docela pobavil, když jsem si na webu přečetl historku o tom, Jak jsem s Jiřím Vyvadilem blokoval americký konvoj. Byla to možná větší legrace než Tonda Blaník, který zahájil na stream.cz třetí sérii.
x x x
titulní strana týdeníku Téma 27.3.2015 Ministr financí Andrej Babiš ztrácel svou dobrou náladu, když ho v neděli 22. března Václav Moravec usvědčoval ze střetu zájmů u vládního návrhu na daňové zvýhodnění biopaliv (viz záznam po 35. minutě).
Snad si trochu spravil náladu dnešním rozhovorem v týdeníku Téma (vydavatel Babišova Mafra), v němž opakoval své mantry "není sledovanější osoba než já. (...) Pokud bych - jako někteří jiní podnikatelé - pomáhal politickým stranám (...), tak bych určitě se státem mohl udělat nějaký výhodný byznys. To nedělám. Jsou to jen nesmyslné lži. Například ta o biopalivech. Já žádné dotace na biopaliva nemám jako výrobce, naopak z toho profitují všichni, kteří spotřebovávají paliva." Ovšem komentátoři Hospodářských novin to vidí trochu jinak.
x x x
Debata o nové podobě BBC v souvislosti s ukončením platnosti současné Charty BBC v roce 2016 se rozjíždí. Jedním z výchozích materiálů je zpráva Výboru pro kulturu, média a sport britské Dolní Sněmovny s názvem "Budoucnost BBC." Průvodní text konstatuje že kulturní výbor britského parlamentu nevidí budoucnost v "licence fee" (obdoba našeho R a TV poplatku), který by měl být nahrazen vysílací daní "broadcasting levy." Zpráva zmiňuje jako alternativu financování německý a finský model, oba tyto modely jsem podrobně popsal už vloni ve zprávě pro ČT. K nahlédnutí zde.
x x x
O budoucnosti TV poplatku se diskutovalo také na středečním zasedání Rady ČT, která schvalovala Výroční zprávu ČT. Bude zajímavé, jak se k ní postaví parlament, když poslanci za hnutí ANO dali hlasitě najevo, že s prací a hospodařením ČT nejsou spokojeni (viz článek HN z minulého pátku 20.3.)
x x x
Nezapomínejme na to, že stále platí §6/3 zákona o ČT: "Poslanecká sněmovna může Radu odvolat, neplní-li Rada opakovaně své povinnosti stanovené tímto zákonem, nebo pokud Poslanecká sněmovna dvakrát po sobě neschválí Výroční zprávu o činnosti České televize nebo Výroční zprávu o hospodaření České televize." Naštěstí se mezitím na obranu ČT rázně postavil jiný člen koalice - KDU/ČSL.

| nahoru |

18. 3. 2015
V minulých dnech se mediálním tématem stala kritika České televize. Stěžuje si kde kdo, například Agrofert kvůli pořadu Reportéři ČT, senátor Oberfalzer kvůli Zprávičkám, nebo občan Španěl žádající peticí "lepší informovanost koncesionářů ČT."
Média se tématu zmocnila zvláště poté, co předseda Strany práv občanů Jan Veleba předložil v Senátu návrh novely zákona č.348/2005 o rozhlasových a televizních poplatcích, který by na základě výjimek odejmul ČT část těchto poplatků (detaily v článku Louče).
x x x
Obdivoval jsem nervy Martina Veselovského, který na DVTV musel s nehnutou tváří čelit absurditám v odpovědích senátora Jana Veleby (tiskovka prezidentského mluvčího je tiskovkou prezidenta, mluvčí ČT je vlastně mluvčí Karla Schwanzenberga(!), Rada ČT může vést správní řízení jako RRTV apod.). Návrh novely senátora Veleby byl předmětem živé diskuse Rady ČT ve středu 11.3. O týden později byl z jednání Senátu dočasně stažen.
x x x
Olej do ohně přiléval prezident Miloš Zeman kritikou televizního vysílání veřejné služby při svých výjezdech do krajů. Obecná, fakty a argumenty nepodložená tvrzení vyvrcholila rozhovorem v MF Dnes (Louč opět komentovala). Naštěstí na obranu existence a nezávislosti ČT se ozvalo více lidí, včetně těch, kteří ČT jinak kritizují (počínaje premiérem Sobotkou a Piráty konče).
x x x
Ve dvaceti minutách pořadu "Střepiny" televize Nova nabídla (pondělí 16.3.) divákům rozhovor s Milošem Zemanem, v němž umožnila prezidentovi "vyžehlit" kontroverzní vyjádření a bonmoty posledních týdnů a měsíců a předvést se ve vlídném a laskavém světle.
x x x
Televize Nova odstoupila z tradiční soutěže televizní popularity TýTý, což možná bude znamenat konec TýTý. Všechno zlé však může být k něčemu dobré. Třeba v nějaké nové soutěži se bude moci hlasovat i o takových pořadech, jako je na stream.cz Kancelář Blaník, který v těchto dnech začíná vysílání třetí série.
x x x
Exprezident Václav Klaus se zapojí do řady komentátorů pořadu ČRo2 "Jak to vidí." Stane se tak dvacátým devátým "jaktovidičem", mezi nimž se nacházejí lidé jako Ivan Hofman, Tomáš Halík, Erik Best, Vladimíra Dvořáková, Ivan Kraus, Pavel Kosatík, Jiřina Šiklová, Richard Hindls, Ilona Švihlíková a další.
x x x
Něco z politiky: Sociální demokrati v pražském Kongresovém centru (někdejší Palác kultury) v pátek a sobotu 13.-14.3. rokovali na svém 38. sjezdu ČSSD. Výsledek voleb v ČSSD: předseda Bohuslav Sobotka, první místopředseda Milan Chovanec.
x x x
V Izraeli vyhrála volby strana Likud a "Bibi" Netanjahu, přestože mu průzkumy předpovídaly porážku.
x x x
Dnešní událost světových médií: teroristický útok v Tunisu: přes dvacet mrtvých, převážně evropských turistů.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz