Aktuality Louče
282
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 7. 2015... ARCHIV     TÉMATA

26. 7. 2015
titulní strana Právo 24.7.2015Po třech letech od zatčení a dva roky po zahájení soudu je tady rozsudek pro Davida Ratha. Za korupci byl nepravomocně odsouzen na 8,5 roku vězení. K vyhlášení rozsudku se Rath nedostavil, téhož dne - ve čtvrtek 23. července odpoledne - však uspořádal briefing pro novináře, k němuž se dostavil v doktorském s fonendoskopem kolem krku. Byl to jeden z dalších dílů seriálu "bitva o média", kterou vede Rath s žalobcem Petrem Jirátem. Ten v sobotu kontroval rozhovory v Lidových novinách s titulkem "Rath si schoval stamiliony a zkusí utéct" a v Právu s titulkem "Žalobce: Bude-li Rath pravomocně odsouzen, do vězení nenastoupí. Uteče." Vše na titulních stranách.
x x x
Ve středu 22. července vlak Pendolino jedoucí z Ostravy do Prahy narazil do kamionu vezoucího hliníkové plechy na přejezdu ve Studénce. Výsledek: tři mrtví a stamilionová škoda. Polský řidič kamionu vjel na přejezd, přestože blikala výstražná světla. Podle prvních zpráv ze stojícího kamionu utekl, jak se však později ukázalo, zůstal v kabině, do které vlak nenarazil, jen ji odhodil stranou.
x x x
Očekávanou reakci v politických kruzích i na webu vyvolala návštěva Pavla Bělobrádka v Sudetoněmeckém domě v Mnichově, kde šéf lidovců a místopředseda vlády uctil oběti odsunu Němců po roce 1945. Historik Jan Křen se k návštěvě vyjádřil v rozhovoru pro Právo pod titulkem: "Gesto lítosti bez připomenutí okupace je polopravdou." O Bělobrádkově gestu zde říká, že "nebylo chytré" na pozadí státnického vystoupení Petra Nečase nebo česko-německé deklarace. Podle německého tisku Bernd Posselt označoval Bělobrádkovu návštěvu v Sudetendeutsche Hausu za "historickou," jakoby to byla první návštěva českého vládního reprezentanta v tomto domě. Asi je příliš mladý na to, aby si pamatoval na setkání Petra Pitharta s Franzem Neubauerem v červenci roku 1990.
x x x
Že se čas od času na internetu objeví nesmysly, s tím se asi nedá nic dělat. Jenomže když se tyto nesmysly dostávají do seriózních médií... Dva příklady z poslední doby:
V úterý 21. července vydala ČTK zprávu začínající slovy: "Řecký pilot se údajně o víkendu rozhodl vyzrát na omezení týkající se výběru z bankomatů v zemi. Se svou stíhačkou F-16 si zaletěl do sousedního Turecka, kde si vybral z několika bankomatů hotovost v hodnotě 2000 eur (přes 54.000 Kč). Napsal o tom dnes britský deník The Daily Telegraph s odvoláním na informace tureckých médií a francouzského leteckého serveru."
Jak se brzy ukázalo, zpráva byla vymyšlená. The Daily Telegraph ji odstranil z webu, ČTK ji stornovala. Nicméně zpráva se vydala do světa, některé weby (Blesk) ji odstranily, jiné zkorigovaly (Novinky.cz). Jinde však tento nesmysl stále zůstává, což bohužel Google nerozpozná.
x x x
Jiný případ ze soudku ruské propagandy: Web ruské státní televize Vesti.ru zveřejnil zprávu o tom, že francouzský filmový herec Gerard Depardieu se ocitl v Ukrajině na černé listině nežádoucích osob podle "zdroje v ukrajinské vládě" (istočnik v ukrainskom pravitělstve). Že se mají věci trochu jinak, že nějaký seznam aktivistů nelze ztotožňovat s rozhodnutím vlády, upřesnil později ukrajinský ministr kultury Vjačeslav Kirilenko.
Jenomže mezitím se ruská zpráva dostala do zahraničních médií. Nejčtenější francouzský regionální deník Ouest France napsal, že se podle Vesti.ru filmy s tímto hercem nesmějí na Ukrajině promítat. S odkazem na tento zahraniční zdroj vydala v úterý 21. července v 17:50 ČTK zprávu Kyjev zakázal filmy s proruským hercem Depardieuem, kterou až druhý den (22.7. - 21:22) korigovala dalším zprávou Ukrajinský ministr popřel zprávy o zákazu Depardieua a jeho filmů.
Bývaly doby, kdy se na četku dalo spolehnout... Jenomž ČTK v tom není sama, zkreslenou informaci o Depardieuovi na černé listině převzal - opět s odkazem na Ouest France seriózní pravicový deník Le Figaro. Kde jsou ty doby, kdy se dalo ze západních médií bez rizika opisovat ...

| nahoru |

16. 7. 2015
Britský ministr pro kulturu media a sport John Whittingdale zveřejnil tzv. Zelenou knihu, BBC Charter Review, dokument určený k veřejnému vyjádření, v němž vláda uvádí své představy o budoucnosti BBC.
Konkrétně: jaký by měl být účel BBC, jaký by měl být rozsah jejích služeb, jak by se tyto služby měly financovat, a jak by měly být spravovány či kontrolovány. Jedno je dnes téměř jisté: BBC se od roku 2017 má zásadně proměnit, včetně financování. Vláda navrhuje tři možné způsoby: zreformovat a upravit současný poplatek licence fee, nebo zavést poplatek z domácnosti jako v Německu, nebo zavést kombinovaný systém poplatku (základní služby) a předplatného (nadstandard).
Ředitel BBC Tony Hall se už k dokumentu vyjádřil v tom smyslu, že "tato zelená kniha jakoby ohlašovala velice zmenšenou a méně populární BBC. To by mohlo být zlé pro Británii, už by to nebyla ta BBC, kterou veřejnost znala a milovala posledních devadesát let." Reagoval tak na opakované tvrzení, podle něhož BBC by se měla vzdát populárních pořadů, které se příliš neliší od komerční nabídky.
Viz také nedávný článek Louče Bitva o novou Chartu BBC odstartovala.
x x x
Řecký parlament schválil první várku reformních zákonů, které byly podmínkou poskytnutí další pomoci EU. Míč je teď na straně evropských parlamentů. V úspěšnost těchto reforem nevěří ekonom Aleš Michl, který v dnešním komentáři v MF Dnes a v rozhovoru na DVTV se na situaci dívá z pozice klausovského bankéře. Když se ho Martin Veselovský zeptal, zda jeho pohled není úzce makroekonomický, aniž zahrnul politický aspekt situace, Michl odpověděl: "to jsou jen politický kecy." Jenomže ty "politický kecy" často hýbají dějinami více, než jsou ochotni technokraté typu Aleše Michla připustit.
x x x
V této souvislosti nemohu neupozornit na blog psychologa Dalibora Špoka, v němž upozorňuje na fenomén omezenosti a temna lidské povahy, které se "začalo masivně vynořovat (a možná historicky vždy znova vynořuje) z niter lidí, o kterých jsem se donedávna domníval, že to jsou žoviální pohodáři, hodní spoluobčané nebo dokonce mí přátelé. Začínám se bát: Pepy. Honzy. Máni."
Ano, také já mám obavy z toho, že ve společnosti převáží názory těch, kteří své vlastní frustrace ventilují do nenávisti proti těm, které pokládají za původ všeho zla.
Viz závěr blogu: "Jen konkrétní obsahy se v duchu doby a historie proměňují. Jiní jsou jen ti, na které zrovna ukazujeme jako na původce všeho zla, naší frustrace a zpackaných životů. Naše nenávist, lenost, neochota k osobní kultivaci a kritickému myšlení, bagatelizace nutnosti (sebe)vzdělávání, náš primitivismus a agresivita je stále stejná. Pepa, Honza, Máňa jdou historií. V dobách klidu se zanoří do svých bezpečných životů. Ale jsou kdykoli připraveni vyrazit. A obávám se, že vyrážejí."
Blog navštívilo přes 120 tisíc internetových čtenářů.

| nahoru |

13. 7. 2015
Po sedmnáctihodinovém jednání šéfů Eurozóny (tedy nikoli všech zemí EU) bylo dnes ráno dosaženo dohody o způsobu řešení řecké finanční krize. Detaily zde. Záchranný balíček prostřednictvím evropského paktu stability ESM bude k dispozici pouze v případě, jestliže Řecko do středy 15. července přijme tvrdá reformní opatření. Takže zatím ještě nic definitivního.
x x x
Z četných názorů na řešení řecké krize vybírám ten Václava Klause: "Stačí jediná věc: přijetí rozhodnutí o uvolnění Řecka z eurozóny. Naše zkušenost s dělením československé koruny říká, že to potom provést není nijak složitý úkol. Malý tým lidí, kteří u toho tenkrát u nás byli, může jít do Řecka "na brigádu", ale Řekové to jistě zvládnou sami." Pravicový ekonom se tak dostal na stejnou platformu jako levičák Yanis Varoufakis, který v rozhovoru pro New Statesman přiznává, že se o grexit snažil od začátku, ale byl v úzkém kruhu Syrizy přehlasován. Na názor Václava Klause reagoval bývalý bankéř a europoslanec Luděk Niedermayer: "Z Bruselu nic nového a v televizi poučování od Václava Klause. Ten jaksi nepostřehl diametrálně rozdíl mezi "dělením Kčs na Kč a Sk" a nevšiml si, že pro zavádění nové měny, jako ochrany před bankrotem, jsou naše zkušenosti "na houby.""
x x x
O řecké krizi měli - kromě jiného - diskutovat ve včerejších Otázkách Václava Moravce tři ministři financí. Ten současný Andrej Babiš se však nedostavil, takže ve studiu OVM zbyli exministři Miroslav Kalousek a Jiří Rusnok, a také prázdná židle pro AB. Té prázdné židli předcházela sada dopisů, postupně uveřejňovaných na twitterových účtech Andreje Babiše a Václava Moravce (také zde a tady). Ministr financí Andrej Babiš, který dal přednost rodinné oslavě ve Francii před OVM, kontroval tím, že umístil video s názvem Andrej Babiš odpovídá Václavu Moravcovi na YouTube. Jindřich Šídlo to komentoval slovy: "Takhle se teď budou dělat @OtazkyVM s vicepremiérem. Takový outsourcing, odpovím na každou otázku, kterou si položím."
x x x
Při vstupu do šestnáctého ročníku jsem se se rozhodl upravit lay-out Louče. Aktualizoval jsem záhlaví a zvětšil fonty, aby byly čitelné i na tabletech. Nicméně Louč i nadále zůstává dinosaurem blogové komunity. Vznikla v době, kdy blogy ještě neexistovaly, a proto stále nese název me-zine. Kromě toho se i nadále její kódování spoléhá na jednoduchý html jazyk.

| nahoru |

6. 7. 2015
Řekové včera v referendu podpořili současnou vládu, když na složitou otázku: "Měl by být přijat návrh dohody předložený 25. června euroskupině Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem, sestávající ze dvou částí tvořících celý návrh? První dokument nese název Reformy nutné pro dokončení nynějšího programu a pro další období a druhý Předběžná analýza dluhové udržitelnosti?" odpověděli ANO 38,69%, NE 61,31% při volební účasti 62,5%. Premiér Tsipras komentoval výsledek slovy: "Demokracie zvítězila nad strachem... nikdo nemůže ignorovat vůli lidu žít v důstojnosti a podle vlastních představ." Podle mne však zvítězily emoce zapřažené do káry politických zájmů nad rozumem.
x x x
Dnes byly zahájeny veřejné konzultace ke Směrnici EU o audiovizuálních mediálních službách (AVMS Directive). Kdo tu směrnici zná, dobře ví, že by potřebovala přizpůsobit stavu digitálních médií, nejlépe hodně proškrtat (kvóty). Jsem zvědav, kolik českých subjektů možnost podání připomínek využije. Nebo bude klid po pěšině, po němž bude následovat nářek a stížnosti na bruselské úředníky?
x x x
Jinak začátek léta v médiích dle obvyklého scénáře: Wimbledon (Kvitová i Berdych vyřazeni), Tour de France, a také mezinárodní filmový festival v Karlových Varech nabízející bulváru rojení celebrit, které využívá i nový videoportál Mafry playtvak.cz (spuštěn 21.6.). K tomu tropická vedra nádavkem.

| nahoru |

| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz