Aktuality Louče
281
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 6. 2015... ARCHIV     TÉMATA
30. 6. 2015
Řecko a imigranti - dvě hlavní mediální témata posledních týdnů, které jsem promeškal trávením dovolené a pracovních povinností. Proto pouze heslovitě:
x x x
Jak se stalo, že Řecko stojí před bankrotem, dnes zajímavě popsal David Klimeš v HN. S napětím a zvědavostí čekám na výsledky řeckého referenda, které mi odpoví na otázku, zda se Řekové budou řídit více rozumem nebo emocemi, vyvolanými projevy populistických politiků.
x x x
Hysterie kolem imigrační vlny valící se na Evropu (nikoli však do Česka) mne minula, byv v inkriminované době mimo hranice této republiky.
x x x
Výrok Ferdinanda Peroutky "Hitler je gentleman" se nepodařilo v daném termínu do konce června nalézt, přiznal prezident Miloš Zeman.
x x x
V parlamentu se kvůli novele zákona o pojišťovnictví ostře pohádali ministr financí Andrej Babiš s poslancem Ladislavem Šinclem. Babiš kontroval složkou dokumentů o Šinclově lobbistické a jiné minulosti. Kromě toho Reportéři ČT zjistili, že Babišova firma použila v obchodním sporu drsné metody (spálené pole). Pořad 168 hodin na tyto události reagoval příspěvkem Babiš ztrácí nervy. Šinclovo obvinění, že ministerstvo financí prosazuje novelu vyhovující podnikání Babišova bratra Alexandra, přinesly všechny noviny. O tom, že tento bratr se rozhodl zůstat na Slovensku a v Česku nepodnikat, jsem se nikde nedočetl.
x x x
A propos: stejný pořad 168 hodin včera přinesl reportáž o tom, jak zlá Evropská unie nám bude zabraňovat fotografovat na ulici. Nebyl sám, téma se stalo námětem četných komentářů a blogů. Všechno začalo článkem na Novinky.cz, který ve zjednodušené podobě převzala a rozvíjela další média, aniž si zjišťovala detaily. Sbírala jen reakce. O tom, že se to týká komerčního využití, a že jde zatím jen o pozměňovací návrh, který může, ale také nemusí být schválen, se zapomnělo mluvit. Chtít od novinářů, aby věděli, jak probíhá legislativní proces v EU, je asi příliš.
x x x
Exprezident Václav Klaus v Petrohradě na zasedání valdajského klubu zopakoval svoji mantru o socialistické Evropě, a že "Tragickou situaci na Ukrajině považuji za domácí ukrajinský problém, ne ukrajinsko-ruský problém, ani problém mezi Západem a Ruskem.". Vzhledem k tomu, že ruská vojenská letadla demonstrují svojí operační zdatnost a sílu na hranicích států NATO, a že Američané posílají do pobaltských zemí vojenskou techniku, aby posílili jejich obranyschopnost, pak tady asi nějaký problém mezi Západem a Ruskem snad bude.
x x x
Také současný prezident Miloš Zeman šíří slávu českých politiků do světa. Stal se předním tématem ve zprávě o islamofobii, zveřejněné nedávno v Kuvajtu. Detaily zde.
x x x
V Lipsku minulý týden otevřeli Evropské centrum pro svobodu tisku a médií (European Centre for Press and Media Freedom), webová adresa www.ecpmf.eu. Podle jeho šéfa Henrika Kaufholze má být centrum se šesti zaměstnanci "majákem svobody tisku v Evropě." Jednou ze zakládajích organizací je EFJ - Evropská federace žurnalistů.
x x x
Tímto příspěvkem se uzavírá patnáctý ročník Louče, která začala vycházel v červenci roku 2000. To to letí...
x x x
DODATEK 1.7.: Málem jsem zapomněl na to, čím žijí světová média: Minulý pátek 26.6. atentátník v Tunisku na pláži a v hotelovém komplexu povraždil 37 turistů z Evropy. Na místní lidi nestřílel. Krátce nato ho policie zabila. V Káhiře pak islamisté zavraždili pumovým útokem generálního prokurátora.

| nahoru |

7. 6. 2015
titulní strana MF Dnes 28.5.2015 7.6.2015 Stálicí mediální scény je téma elektronické evidence tržeb EET, schválené vládou 3. června a také rozsudek Obvodního soudu Praha 1, který 29. května zprostil Janu Nagyovou a další obžalované viny ze zneužití vojenské tajné služby ke sledování manželky tehdejšího premiéra Petra Nečase. Za zmínku rovněž stojí odvolání ministra školství Marcela Chládka, které následovalo po informacích MF Dnes o jeho šikanózním chování vůči podřízeným. Premiér Sobotka uvedl článek v MF Dnes z 28. května jako důvod odvolání.
x x x
Členové Rady České televize diskutovali minulou středu 4. června, zda by se neměly stížnosti diváků publikovat na internetu (podobně jako v ČRo). Jedna z těchto stížností, podaná kancléřem Mynářem stojí za přečtení, neboť se zde praví, že "pravidelné tiskové konference mluvčího prezidenta republiky jsou vyjádřením stanovisek nejvyššího ústavního činitele k aktuálním problémům a nemohou tedy podléhat cenzuře České televize." Radní Jiří Závozda to komentoval slovy: "Je to naprostá ztráta soudnosti." Den před tím zasedl Volební výbor PSP, který projednával Výroční zprávu o činnosti ČT za rok 2014.
x x x
Podnik Daniely Drtinové a Martina Veselovského DVTV oslavil minulý týden rok svého trvání a vydal se na na crowdfundingový server startovac.cz sbírat peníze pro svoji další činnost. Během dvou dnů se podařilo získat cílovou částku 750 000 Kč, suma příspěvků překročila jeden milión Kč a nyní míří k dvoumilionové hranici.
x x x
První novodobý sjezd spisovatelů (od roku 1989) ve dnech 5-6. června začal pozdravem od Milana Kundery (86) a skončil minutou ticha za právě zesnulého Ludvíka Vaculíka (88). Účastníci se shodli v tom, že od roku 1989 nebyl napsán v Česku žádný významný román významu Kunderových nebo Hrabalových knih. Sjezd zorganizovala Asociace spisovatelů, která se odtrhla od Obce spisovatelů založené v prosinci 1989. Představitelé Obce označili sjezd za "zinscenované představení (...) samozvané skupiny ambiciózních asociantů... cíleně zneužívající její (Obce) teď už překonanou krizi."

| nahoru |

| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz