Aktuality Louče
280
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 5. 2015... ARCHIV     TÉMATA
28. 5. 2015
Krátký zpětný pohled na události minulých dnů:
x x x
V úterý 26. května se ve Sněmovně hlasovalo o vyslovení nedůvěry současné vládě na základě návrhu padesáti opozičních poslanců. Návrh vyprovokovalo schválení novely zákona o spotřebních daních prodlužující daňové úlevy pro biopaliva, interpretované jako důkaz nepřípustného střetu zájmů koaličního ministra financí Babiše a jeho Agrofertu. Samozřejmě, že k vyslovení nedůvěry nedošlo, výsledkem bylo pouze téměř osmihodinové hádání, při němž padala někerá ostrá slova, například o alkoholismu a hulvátech čtvrté cenové skupiny.
x x x
Předminulou středu 20. května se konala již desátá konference "Digimedia", jejíž průběh jsem dodatečně zhlédl na internetu. Toho času nelituji, diskutovalo se tady, jak to bude s "další digitální dividendou" (pásmo 700 MHZ - pro TV nebo mobilní služby?) a zda se televizní vysílání přesouvá na internet.
V obrazových intermezzech mezi panely se připomínala situace při přechodu na digitální zemské vysílání před sedmi deseti lety. Archivní záběry dokumentovaly tehdejší bezradnost a nekoncepčnost vládní politiky ve věcech podpory technologického rozvoje, kterou nakonec musela zachraňovat iniciativa a dohoda účastníků celého procesu (ČT, ČTÚ, provozovatelé vysílačů i vysílání).
Obávám se, že situace se opakuje, zájmy se střetávají, jedni prosazují terestrickou platformu a rychlý přechod na DVB-T2, jiní zase internet, aniž by kdokoli jejich spor pískal ve prospěch spotřebitele. Zatímco čeští diskutující mluvili konkrétně a k věci, zahraniční host, zástupce komisaře pro digitální ekonomiku Evropské komise Günther Oettinger, předvedl klasický "eurospeak" obecných frází a floskulí na téma jednotný digitální trh EU (digital single market).
x x x
Minulou sobotu 23. května se opět hlasovalo v eurovizní písňové soutěži Eurovize, v níž se na první místo dostal švédský zpěvák hlásající do světa: "We are the heroes of our time, but we are dancing with the demons in our minds." Na druhém místě se umístila ruská zpěvačka, která "věřila v sen milionu hlasů". Česká reprezentace ve složení Václav Noid Bárta/ Marta Jandová do finále nepostoupila.
x x x
Do Rady České televize se podařilo zvolit dalšího člena - je to vysokoškolský pedagog Daniel Váňa podporovaný hnutím ANO. Jeden člen Rady ČT bude až do červnové schůze PSP chybět, protože ani olympionik Martin Doktor, ani geolog Václav Cílek ani Zdeněk Šarapatka nezískali nadpoloviční většinu přítomných hlasů.
x x x
Mediální trvalka tohoto týdne: přerušení dodávky vody v oblasti pražských Dejvic kvůli tomu, že tady do vodovodu pronikly bakterie způsobující střevní potíže. Zpravodajství o události ironicky komentoval Tomáš Baldýnský.

| nahoru |

22. 5. 2015
Sněmovna dnes z pěti požadovaných členů do Rady ČT zvolila tři. Výsledky volby dle stenoprotokolu:
"...152 lístků, a výsledky jsou následující: Petr Brod získal 2 hlasy, Václav Cílek 28, Jaroslav Dědič 86, Martin Doktor 37, Tomáš Glanc 7, Jaroslav Maxmilián Kašparů 111, Jakub Konšelík 6, Jiří Kratochvíl 85, Jiří Militký 0, Jan Mrzena 24, Václav Pačes 10, Nikolaj Savický 19, Zdeněk Šarapatka 76, Daniel Váňa 75, a Petr Žantovský 6 hlasů. Konstatuji tedy, že v prvním kole byl zvolen Jaroslav Dědič, Jaroslav Kašparů a Jiří Kratochvíl, do druhého kola na neobsazená dvě místa postupují čtyři kandidáti s nejvyšším následným počtem hlasů. A těmi postupujícími do druhého kola jsou Václav Cílek, Martin Doktor, Zdeněk Šarapatka a Daniel Váňa."

| nahoru |

20. 5. 2015
Čím žila česká média ve dnech, kdy jsem zanedbával tuto rubriku v Louči, tj. od 3. května?

x x x fota oslav výročí konce WWII v Moskvě - rok 2005 a 2015 Oslavy 70. výročí konce 2. světové války v Evropě doprovázené velkou vojenskou přehlídkou v Moskvě, na níž kvůli ukrajinskému konfliktu chyběli evropští státníci (viz obrazové srovnání s rokem 2005). Pokud se dostavili - jako Miloš Zeman - nebyli na přehlídce, ale položili věnec k hrobu neznámého vojína u kremelské zdi.
x x x
Mistrovství světa v ledním hokeji v Praze, v němž české mužsvo obsadilo po prohrách s Kanadou a USA čtvrté místo, když ve čtvrtfinále vyřadilo Finy také díky neuznanému finskému gólu. Opět ožilo heslo "Kdo neskáče, není Čech" a četná auta se vyšňořila nejen českými praporky, ale také návleky na zpětná zrcátka v národních barvách.
x x x
Stále živé bylo a je téma "Peroutka a gentleman Hitler," k němuž jsem přičinil vlastní úvahu a blog.
x x x
Prezident Miloš Zeman se opět dostal do sporu s akademiky, když odmítl podepsat tři profesury. Otázkou je, zda načasování této akce provokující veřejnou debatu nemělo "rozředit" negativní komentáře k Zemanově cestě do Moskvy.
x x x
Jistý Vít Jedlička, člen Strany svobodných občanů Petra Macha, se stal mediální hvězdou vytvořením ministátu Liberland na břehu Dunaje mezi Chorvatskem a Srbskem, což zaujalo i zahraniční média. Šťastná to země, která nemá jiné starosti, než diskutovat o Liberlandu.
x x x
"Nejhorší, co nás může potkat? Považovat póvl za elitu" - Tímto bulvarizujícím titulkem před třemi lety uvedly Parlamentní listy rozhovor s profesorkou Vladimírou Dvořákovou. Podle toho, co předvádí David Rath u svého soudu, tak nás toto neštěstí už několikrát potkalo. Jeho protahování justičního seriálu postrádá jakoukoli úroveň a důstojnost (předstírané nemoci, úraz, finty s obhájcem apod.).
x x x
O důstojnosti a úrovni nelze mluvit ani v případě zveřejněných odposlechů soukromé konverzace mezi expremiérem Petrem Nečasem a jeho exmilenkou, dnes manželkou Janou Nagyovou. Ta výtka nedostatku důstojnosti však míří i na žalobu a soud, který konverzaci dal veřejnosti k dispozici, přestože - jak některé komentáře upozorňují - jejich důkazní hodnota v projednávaném případu není velká.
x x x
V zahraničí mne zaujala debata kolem poslední reportáže investigativního novináře Seymoura Hershe popisující okolnosti dopadení Bin Ládina v Pákistánu. Věrohodnost zdrojů, některých údajů a tím i celé reportáže zpochybňují četné hlasy. Daniel Kummerman na Facebooku zároveň upozornil na to, že tato publikace vycházející vstříc nejrůznějším spikleneckým teoriím byla publikována v časopise London Review of Books, který je pro něj "shitty publication with left-fascist leaning."
x x x
Kromě hokeje byl ve středu zájmu i fotbal. Jednak semifinále Ligy mistrů, která poslala do finále španělskou Barcelonu a poprvé italský Juventus Turin. Kromě toho také Synot liga, v níž si Viktoria Plzeň vítězstvím nad Spartou zajistila mistrovský titul. Aby se zamezilo spekulacím o ovlivňování zápasu, byl na řízení tohoto zápasu pozván neutrální španělský rozhodčí.

| nahoru |

3. 5. 2015
Oslavy a demostrace 1. máje? Kde jsou ty doby, kdy zaplňovaly první strany deníků a zahajovaly zpravodajské relace! Událostí dne je dnes především MS v hokeji, které se koná v Praze.
x x x
Obětí antibabišovské vlny (hysterie?) českých médií se stal ekonomický komentátor Jan Macháček, který v lednu opustil palubu Respektu a přešel do Lidovek. Kateřina Šafaříková mu minulý týden vyčetla, že kromě své novinářské práce dělá poradce Andreji Babišovi, a podala z Lidovek výpověď. Jan Macháček odpověděl na Facebooku krátkým prohlášením, v němž vysvětluje, že není Babišovým poradcem, a že nemá trvalý pracovní poměr v Mafře, neboť je externistou.
Na jedné straně mně nevadí, že Macháček - jak jsem se nyní dozvěděl - pracuje pro Babiše v Institutu pro politiku a společnost, na straně druhé si myslím, že by měl v byline svých komentářů čtenáře o tom informovat. Zvláště když nemá - jak uvádí - v Lidovkách pevný novinářský úvazek. Jen tak na okraj, kdybych lépe četl Echo24.cz, dozvěděl jsem se to už před měsícem.
x x x
Zpravodajský kanál České televize ČT24 si včera připomněl dvouhodinovým speciálem desáté výročí svého vzniku. Kdysi jsem této problematice věnoval řadu textů. Zde je jejich přehled:
„Proč ČR nemá zpravodajskou televizi, když Poláci, Maďaři a Slováci ji mají (4.4.2004)
Když veřejnou službu zajišťují soukromníci (24.6.2004)
Zpravodajský kanál a déja vu české mediální politiky (26.10.2004)
Zpravodajský kanál ČT24 v zrcadle Louče (3.5.2005)
Jak jsem se mýlil a nemýlil ve věci ČT24 (24.4.2008)
Výtah z těchto textů a vzpomínání na začátky dvacetčtyřky brzy zařadím jako samostatný příspěvek do rubriky "Koho to dnes ještě zajímá..."

| nahoru |

| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz